DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Joshua-Vanberg

Merhaba benim elimdeki kağıtta pul ve polis müdürlüğünün mührü var. Başka bir kurumun mührü yok. Ekstradan başka birşey yapmama gerek var mı?

Hocam sizin vize türünüz DV ile green card değil sanırım?

• ⭐⭐⭐

@Joshua-Vanberg türkçe kabul edilen bir evrağı yeminli tercüman ve apostille uğraştırmanın bir gerekliliği olduğunu sanmıyorum. Pul konusu benim zamanımda istenmiyordu ama belki arada sahte evrak vs gibi denemeler yaşandıysa konsolosluk böyle bir güvenlik şekli oluşturmuş olabilir bilmiyorum ama apostil ve yeminli tercümanın gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ankara bu evrakları türkçe kabul ediyor çünkü

• ⭐⭐⭐

@Emre-Kurtulmuş Kesinlikle katiliyorum, DV icin belge orjinal dilinde Turkce ya da Ingilizceyse ceviriye gerek yoktur. Sayin @yusufalak Bey, aslinde olay su; K1 gibi DV ile ilgili olmayan vize turleri icin tamamen(!) Ingilizce istenmesinden dolayi boyle bir fark olmustur muhtemelen.

Edit: Tamamen Ingilizce isteseler de (Turkiye'den alinan 'Arsiv Kayitli Adli Sicil Kaydi' icin Ingilizce'ye gerek yok demisler yonergelerde. ) ozgun dili Turkce olanlarin Turkcelerini alabiliyorlarmis (deneyimler baglaminda oyle gorunmekte), ama tabii KKTC surecini baska turlu ele aliyorlar anladigim, ozellikle vatandas olunca ve DV disinda bir vize turunde.

• ⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @Joshua-Vanberg künyenizde ki Noa1,Noa2 ne anlama gelmektedir.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   yusufalak yusufalak 

• Merhaba arkadaşlar,
    USCIS sitesinde 1 yıldan fazla kalınan ülkelerden police raporu isteniyor deniyor. Bu noktada benim aklıma takılan bir iki kkonu var;

1. KCC gerekli dökümanlar listesi gibi bir döküman paylaşıyor mu?
    2. 1 yıldan fazla kaldığım yerlerden alacağım raporun geçerlilik süresi nedir?
    3. Ankara dışında mulakata gireceğim. Ailem turist olarak gelip gidiyor sadece ve 6 aydan fazla kalmadılar. Onlar için de bulunduğum ülkeden(interview e girecekleri ülke) polis check almam gerekiyor mu?
      Teşekkürler,

• @Erhan-2 K1 vizesi Notice of Action, Dava durumu onay zamanlari

• @yusufalak Ben K1 vizesiyle geldim. Ingilizcesi istendi konsolosluk mailinde. Benden 2 ay kadar once mulakata giden arkadasinkini tamam olmasina ragmen incelediler, iki ay fazladan bekledi. ben direkt gectim mulakatta.

• @Emre-Kurtulmuş Yukarida da dedigim gibi sebebi , KKTC nin taninmamasindan oturu islerin TC buyukelciligi araciligiyla yurutulmesi. Gidilecek ulkeler Turkiyenin teyit ettigi belgeleri gecerli sayiyorlar. Konsololsluk vs baya yogundu o yuzden KKTC de ben gittigimde. Amerikan konsolosluguna mail atilirsa aslinda en net cevabi onlar verirler diye dusunuyorum. Genellikle maillere donuyorlar

• @Emre-Kurtulmuş Ankaradaki hizmet aldigim tercume burosu surekli bu sekilde apostil yapiyormus KKTC konulu belgelere ve soz konusu damgalarin ustunde bulunmasi gerektigini biliyorlar, baya tecrubelilerdi. Belki bu bilgi de size yardimci olur.

• @Joshua-Vanberg

13.03.2024 tarihinde mülakata giren arkadaşlardan böyle bir onay istemediler.

Belgenin pullu ve mühürlü olması yetti. Siz direk bu onaylar olması lazım diyince. Çarşı pazar karışıyor.

Süreç herkesin kendi dinamiklerine göre ilerliyor. Sizden bu belgeyi isterler bir başkasından istemezler.

Konuyla ilgili konsolosluğa mail attım gelen cevaba göre aksiyon alıcam.

Buradaki sorun ilk yazınızda ve sonraki yazılarınızda da süreçinizi hakkında detaylı açıklama yapmadan KKTC polis kayıt belgelerini bu şekilde isteniyor diye yazdınız. Siz K1 üzerinde Green Card'a gidiyorsunuz. Bazı evrak ve süreçler tüm vize türleri için ortak olabilir. Ama şuana kadar Ankarada KKTC polis kaydı ile birçok kişi aldı bu mali yılda. Ve pek sorun çıkmadı.

Sırada mülakata gitmeye hazırlanan bir çok kişi durduk yere telaşa kapıldı.

Halbuki herkes için geçerli olmayabilir bunun bir çok parameteresi var.

KKTC vatandaşı iseniz süreç farklı, KKTC 'de suça karışmış ve kararınız varsa süreç farklı, KKTC bir dönem yaşayıp bir sicil kaydınız yoksa süreç farklı oluyor. Pullu olacak diye de geçenlerde bir arkadaş daha paylaşım yaptı. Fakat orada da durum farklı. Eğer posta yolu ile konsolosluk aracılıyla aldıysanız ve konsolosluktan belgenin yanında işleme dair makbuz (pembe yada sarı oluyor mühürlü belge) bu olursa pul olmasına gerek yok oda geçerli oluyor.

travel.state.gov 'da bu bilgi verilmiş. Kaynak aşağıda

KKTC Polis kaydi belgesi nasıl olmalı

Sayenizde 2-3 kişi deli gibi araştırma yaptık. Belgeler ne olacak nasıl olacak. Son noktayı konsolosluk koyacak elbet. Oradan gelen cevaba göre burada detaylı bir bilgilendirme yapacağım.

• @yusufalak Yasadigim deneyimi aktardim ve tek amacim yardimci olmak, kafa karistirmak icin yazmadim, ben de aylarca burada cevap aradim ayni konuya, bu basliktaki tum mesajlari da okudum. iki defa kibrisa gittim, avukatim da onaylari alip gelmemi istedi ( avukat amerikali ) Biz riske atmak istemedik cunku eksik evraktan surec uzuyor. En net cevabi konsolosluk verir elbette. Belli ki bu konuda net bir sey yok. Beni K1 ile mulakata giden baska bir forum uyesinin eksik evraktan bekletilmesi ikna etmisti. ( Kibristan aldigi polis kaydi 3 yerden onayli ve apostilli olmasina ragmen) Ben de mulakattan bir hafta once kibrisa gittim geldim. Umarim herkesin mulakati gonlunce gecer, basarilar.

• Azerbaycan ile ilgili bilgisi olan var mı?

• @Joshua-Vanberg merhaba, bu formda ağırlıklı olarak DV vizesi ile giden kişiler var. Siz böyle bir bilgiyi vermeden önce K1 vizesi ile gidiyorum gibi bir not düşseydiniz iyi olurdu. Çünkü bir çok kişi gereksiz bir teleşa ve kaygıya düştü, belkide KKTC'ye gidip geldi gereksiz masrafta bulundu. Neyse bizler sizin kötü bir niyetinizin olmadığına ikna olduk. (Yusuf Alak'ın 13/03/2024'de mülakata giren kişi benim) Amerika'da ki yeni yaşamınızda mutluluklar ve başarılar dileriz.

• ⭐⭐⭐

@Erhan-2 bu forum Lotterye özel değil bir çok göçmen olan veya göçmen olmayan vize tipiyle amerikada bulunan kişinin bilgi ve deneyimlerini paylaştığı hem kendilerinin faydalandığı hemde kendilerinin başkalarına fayda sağlamasını sağlayan bir platform bu düşünceniz pek doğru değil bence. Kaldı ki üyelerin imzasının olması bu noktada önemli böylece greencardı aldıkları yöntemi görebiliyoruz bu arada keşke mülakat deneyiminizi ilgili konu başlığında paylaşmış olsaydınız bizde başınızdan geçenleri görmüş olurduk

• @Emre-Kurtulmuş doğrudur haklısınız.

• @Erhan-2 boyle bir belgenin her vize turu icin ayni islemi gormesi gerekmez mi mantiken? Vize turune gore KKTC nin resmiyetine bakilip bakilmadigini yeni duyuyorum. Ceviri yapilip yapilmamasi opsiyonel olabilir tabi.
    Arkadasin da dedigi imzamda vize turum var, bir gunde kimse kibrisa gidip gelmez ( muhtemelen giden olsa bana sorarlardi tam olarak islemleri mesaj yoluyla), kaldi ki arkadaslar arastirma yaptik vs yazmislardi ayni gun cevap olarak, panik yapmis olabilirler ve o konuda da uzgunum gercekten. Ben aylarca yasadim bu durumu ve panigin ve bilinmezligin sebebi tamamen konunun kendisi zaten. Yillar olmus hala net bir sey yazilmamis. Bundan sonraki forum kullanicilari da bu soruya cevap arayacaklardir. Ben K1 ile vize alan biri olarak deneyimlerimi paylastim. Ayrica:

Avukatim : The US government will accept the document if it is apostilled. So my advice is do what you need to do to get it recognized and approved by the Turkish government. I know this is a lot of additional work, but this is the better way to proceed to avoid delays.

KKTC den alinan ilgili belgenin gecerli olmasi icin hali hazirda bir prosedur olmasi ( tasdik departmani)

Ben internet ve forumda okuduklarimi sahsi olarak yeterli bulmadigim icin isimi garantiye aldim ve kibrisa gidip bunlari yaptirdim. Konsoloslukta da cevirili apostilli ve onayli belgeyi orjinal pullu belge ile beraber alip dosyalarina eklediler.

Amacim burada deneyim ve bilgi paylasmak. Kaldi ki sadece forumda okunan bilgiye dayanarak adim atilacak kadar onemsiz bir konu degil bu mevzu. Daha fazla arastirmaya sebep olur bu da konunun belirsizligi yuzunden. Umarim bu konu aydinlatilir ilerde ve kimse bizim yasadigimiz stresi bir daha yasamaz.

• @Joshua-Vanberg

Tekrardan selamlar,

Konu biraz gereğinden fazla uzadı. Malüm süreçler yüzünden sinirler harap durumda. Bazen düşündüklerimizi aktarmada, bazen okudularımızı anlamada sorunlar olabiliyor.

Bu sebeble birbirmizi üzmeye germeğe gerek yok. Sonuçta amaç burada herkese yardımcı olmak.

Bu sebeble konuyu özetlersek;

Sizin yaptığınız yanlış değil işin tam anlamı ile prosedüre uydurulmuş hali. Eğer bu süreçten kendi polis kağıdımı alırken haberdar olsaydım kesinlikle bende yaptırırdım.

Şimdi gelelim şu KKTC Polis evrağı sürecine;

Yaptığım araştırmalar neticesinde bu polis belgesini ABD Ankara büyükelçiliğine 3 şekilde verebiliyoruz. 3 ü de geçerli. Tabi istisnalar kaideyi bozmaz.

1- Polis kağıdını KKTC den alıp pullu ve mühürlü ibraz etmek

2- Polis kağıdını herhangi bir KKTC konsolosluğu ile alarak, mühürü makbuzu ve pulsuz mühürlü evrağı ibraz ederek

3- Polis kağıdını KKTC den aldıktan sonra sırayla KKTC İçişleri/Dışişleri bakanlıklarına onaylatıp sınrada bu mühürleri KKTC TC Büyükelçiğine onaylatmak.

Söyleceklerim normalde olması gereken süreç içindir. İstisnai durumlar olabilir. Sonuçta 1. Ve 2. Yolla çok kişi Ankaradan vizesini aldığı için kabul edilen evrak olarak diyebiliriz.

Henüz almamış arkadaşlar bu 3 yöntemi değerlendirip kendileri için en uygun yolu seçerek alabilirler.

Not: Bu süreçler Türk vatandaşı ve bir süre KKTC kalmış, suça karışmamış veya suç kaydı olmayan kişiler içindir.

• @Joshua-Vanberg sıkıntı ilk yazıda hangi vize başvurusu oldugunu yazmamanız forumdakiler dv sürecine tabi şu ana kadar gidenlerden sorun yaşayan olmadı istemedende olsa sıra bekleyenlerde panik ve stress oluşturdu bence konu anlaşıldı şimdi haziran cutof ve mülakat maillerine dönelim herkesin hayalleri gerçek şansı bol olsun

• @Emre-Kurtulmuş evet arkadaş bu forum sadece dv değil ama şu anda paylaşım yapanların yüzde doksanı dv paylaşım yaparken dikkat etmek lazım keşke arkadaş k1 vizesi diye başlasaydı sahsen ben imzasındaki küçük yazıya bakmıyorum ben erhan beyle aynı fikirdeyim gereksiz yere panik oldu

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

50

43.4k
Kullanıcı

4.5k
Konu

439.3k

| | | |