Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @cyoart tebrikler. Yolunuz acik olsun simdiden. Paylasimlariniz icin tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yesilkart Forum facebook grubundan Rasim Bey deneyimlerini bizimle paylasti ve foruma da aktarmami rica etti:

LISE MEZUNU OLMADAN MULAKAT DENEYIMI

Merhaba arkadaslar bizim ABD konsoloslugundaki gorusmemiz bugün 9 Nisan, 2018 tarihindeydi. Daha önceki görüsme deneyimlerini bizlerlerle paylasan arkadaslarin yazilarini hep bu form sayesinde takip edip okuduk, bilgilendik. Simdi sira bizim deneyimlerimizi paylasmaya geldiki bizim durumumuz bir cok green card kazanan arkadastan farkliydi çünkü green card esime cikmisti ve kendisinin lise diplomasi yoktu. Bu yüzden çok tedirdin ve endiseliydik. Bu gün vizemiz onaylandi. Görüsme öncesinde bir cok kisinin bu lise diplomasi olmamasi konusunda yazdigi yorumlari okumustuk ve coguda malasef pek umit verici ve pozitif degildi. Bu yaziyi özellikle bizim durumumuzda olupta endiselenen arkadaslar icin yazmak istedim. Öncelikle sunu dip not olarak hatirlatmak istiyorum. Green card almak icin en az lise mezunu olmak veya son 5 yilda en az 2 yil deneyim ve tecrube gerektiren bir iste calismis olmak gerekiyor. Is tecrübesi dediysem her türlü yaptiginiz isi kabul etmiyorlar. O Net sitesinde yayinlanan 5 farkli is kategorisinden yani job zone diye anlandirdiklari is kategorilerindeki her is olmuyor. Isiniz ve deneyiminiz o net sitesinde yayinlanan 4-5 katogorisindeki islere uymali ve ayni zamanda is tanimina girdiginizde SVP nosunun en az 7 ve üzeri olmasi gerekiyor. Mesela Genel maneger r yani sirket yoneticisi yada sirket müdürü olmak bu bahsi gecen kriterlere uyuyordu bizim icin. Esimin sahis firmasi vardi ve toptan kumas satisi yapiyorlardi takribi 15 yildir. Ben kendim ABD de ögrenciyim takribi 7 yildir ve bu green card esime ciktiginda ABD de bu konuyu bizzat avukata giderek konusmustum oda dogru isi göstermeniz durumunda green card ti alamamaniz icin hic bir engel yok demisti, keza öylede oldu. Burda dikkat edilmesi gereken en önemli konu dogru isi secmeniz. Hani bizde bir laf vardirya minareyi calan kilifini hazirlar diye. Söyleki sirket esimin adinaydi ve toptan kumas satiyorlardi fakat ayni zamanda perde iside yapiyorlardi. Esimi perdeci olarak gosterdigimizde bu is istedikleri sinifa girmediginden dolayi red alma olasiligimiz vardi. Ama esim ayni zamanda o sirketin müdürü oldugu icin onu sirketin genel müdürü gosterdik. Sirketin antetli kagidina ingilizce olarak esimin is tanimi ve o isi yürütürken üstlenmis oldugu tüm görevleri anlattim. Zira konsolosluga gittiginizde ilk lise diplomasini sormaya geliyorlar ve onda sirket antetli kagidina yazmis oldumuz bu yaziyi verdik onlarda unvan ve is tanimi detaylarini okuyup o net sitesindeki hangi ise uyup uymadigina bakiyorlar. Onlarda sonucta konsoloslukta calisan gorevliler ve lise diplomasi yoksa o net teki listede olan is tanimlarina uyup uymadigina bakiyorlar. Bu arada evraklarimizi cok kibar bir bey teslim aldi sirasiyla, once is tecrubesini anlatan yazi, ardindan diger banka yazisi, adli sicil kagidi, nufus kayit ornegi v.s gibi. Sonra bize beklememizi söyledi. O daha önce formda bahsi gecen ve sesten cok rahatsiz olan negatif bayanla karsilasmadik. Her neyse evraklari verdikten sonra beklemeye basladik ve takribi 2 saat bekledik ve her numaratör yandikca kalbimiz yerinden çikicak gibi oldu. Çok heyecanliydik. En sonunda numaramiz yandi ve ödeme yapmaya gittik. 2 kisi 660 dolar vize ücretini ödeyip beklemeye devam ettik. Sonunda görüsmemiz icin son bir kez numaratör yandi. Bizimle cok kibar 30 yaslarinda sarisin bir bey görüsme yapti. Çok kibardi ve görüsmemiz cok rahat ve kisa sürdü. Esimin isi icin yazdigimiz yaziyi okumus olucaklarki, esime tekstil isimi yapiyorsunuz diye sordu. Ardindan kac yildir bu isi yaptigini ve kac yildir bu sirketin genel müdürü olarak calisip calismadigini sordu. Esimde 7 yildir sirket genel müdürü oldugunu söyledikten sonra, ABD de hic akrabaniz varmi diye esime sordu. Oda hic akrabam yok dedi ve o ara ben esimin ayagina vurarak nasil yani ben varim ya dedim cünkü ABD de okula gidiyorum. Esim heyecandan beni hic hesaba katmadi, akraba derdinde o ara soruyu yanlis anladi. Her neyse biraz bir gülüsme oldu o ara, vize görüsmesi yaptigimiz beyde güldü biraz. Derken kac yildir tanistigimizi sordu bize. Esimde 18 yildir dedi. Sonrasinda sira bana geldi ve banada ABD en son okudugum universitenin adini sordu ve ardindan tebrikler vizeniz onaylandi dedi. Bize öyle ne is yapicaksiniz veya nereye gideceksiniz diye sormadi fakat cok kibar bir beyefendiydi. Görüsmemiz cok kolay gecti. Numarasinin current olmasini bekleyen ve ya randevusu belli olmus görüsme bekleyen tüm arkadaslara bol sanslar dilerim. Özellikle lise diplomasi olmayan arkadaslar moralinizi yüksek tutun ve isinizin bahsi gecen kriterlere uyup uymadigina dikkat ediniz. Her is olmuyor tek dikkat etmeniz gereken konu bu. Her kese tekrar sabir ve bol sanslar diliyorum.

• Arkadaslar Selam,

Mulakat tarihim geldi çok şükür (3mayis), insallah bu ay da current olur da herkes rahat nefes alir.
    Sorum; asagidaki degisiklikler icin ds 260 i actirmaya gerek var mi seklinde.

-Yuksek lisans mezuniyetini ekleme
    -GC teslim adresi
    -Esim icin passport no degisikligi

Bu degisiklikleri orada belgelesek yeter mi yoksa ayriyeten formu actirmak gerekir mi?

Tesekkurler simdiden

• Merhaba. Bugun muayene oldum. Sakin bir gun 3 kisi vardi unganlarda. Laborayuvara 477lira unganlara ise 1140 lira ayri ayri odedim. Benimdaha once rusyada yasamis olmam sorular kisminda biraz dikkat cekti. Sonunda doktor hanim muayene bitti hayirli olsun dedi.asi kartim yoktu 3 asi vurdular. Bir miktar agri veriyor.

• @osmanqdenizli hayırlı olsun

• Selamlar.. mulakatımız sonucu vizemiz onlaylandı. Yani eşiminki onaylandı,(ona cıkmıstı) benım saglık raporum eksik oldugu için onu tamamlayacağım.. temmuz ayında dogum gerçekleşecek.. dogum sonrası saglık raporu için ank a gideceğim..
    Fakat bebek bu işkerin hangi kısmına dahil olacak? Sağlık raporu alacak mı? 330 $ odenecek mi,ve konsolosluk görecek mi? Orada sorduk ama çok saglıklı bilgi alamadık.. bilgisi olan cevaplarsa sevinirim

• @damladav gözünüz aydın!.
    baya uzun sürmüş. oysa genelde mülakattan 3-5 gün sonra pasaport geliyor diyor arkadaşlar.

• @kturkay evet mülakattan sonra 3 gün boyunca bir gelişme olmadı sonrasında da ap yazdı ve haftayı o şekilde kapattık. ptesi issued oldu ve postaya verildi. sanıyorum ki bugün gelmiş olur 🙂 aman gelsin de 3-5 gün geç farketmez 🙂

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@erglali ilk degisikligi eklemenize ya da bahsetmenize gerek yok. Ikincisi ve ucuncusu icin mulakat sirasinda bildirim yapabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@çisem-bali evet, size bir onceki mesajda yazmistim, konsoloslukta bilgileri onaylayin diye. Insanlara ne yapacagiz diye sorarsaniz size cevap vermezler 🙂 unutmayin ki bu arkadaslar da memur ve surekli bir suru insandan bu sorular geliyor. Cok genel bir soru sorarsaniz, resmi sitede zaten bu bilgiler var cevabi almaniz cok muhtemel. Cevabi evet/hayir olan ya da cok kisa olan sorulari tercih etmelisiniz konsolos ile konusurken "Bebek icin DS260 formu acacak misiniz?" vs. gibisindan bir soru sordunuz mu? Eger sorduysaniz ne cevap verdiler?

Siz vize almadan once bebek dogmus olacagi icin benim tahminim ona da ayrica vize vermeleri gerekecek, ama daha once de yazdigim gibi surecten tam emin degilim, konsolosluga sorup secenekleri ogrenmeye calisabilirsiniz. Normalde vize aldiktan sonra dogum gerceklesince dogum belgeleri ve bebek icin pasaport ile vize olmadan da ABD'ye giris yapabiliyorsunuz.

Size tavsiyem bebeginiz dogduktan sonra konsolosluga mesaj gonderip, dogum belgesini ekleyin ve bebeginiz icin bir DS260 formu actirin, ayrica kendi formunuzu da guncellemek icin acin.

• dün mülakat vardı. ceac status de Bugün sabah AP öğleden sonra hepsi issued oldu.
    pasaportunuz ptt ye geldi diye mesaj gelince ailemin adına hepsini bana verirler mi yoksa tüm aile üyeleri ptt ye gitmek zorunda mı ?
    anlamsız bir soru ama. sormak istedim 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kturkay aile uyelerinin kimliklerini PTT'ye goturun, israrci olursaniz verirler diye dusunuyorum.

• @crazycells DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@erglali ilk degisikligi eklemenize ya da bahsetmenize gerek yok. Ikincisi ve ucuncusu icin mulakat sirasinda bildirim yapabilirsiniz.

tesekkurler peki firma ismini vergi levhasindaki sekliyle belirtmedigim icin formu actirmam gerekir mi sizce?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erglali hayir, o kadar hassas degil bu bilgi.

• Bu ileti silindi!

• @crazycells cevap alamamak değil,bilgileei yok gibiydi.. bir sn içeriye sorayım filan dedi.. açık uçlu kapalı uçlu sorulara takılmaktan ziyade net bilgileri yok gibiydi.. en iyisi kentıcky e mail atmak sanırım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@çisem-bali Sizin vizenizi onaylayan konsolosa sormaniz gerekirdi zaten, orada calisan diger memurlara degil. Onemli olan konsolosun ne diyecegi, vize alip almayacaginiza kendisi karar verir.

Suradan konsolosluga ulasabilirsiniz: tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/contact-immigrant-visa-section-tr/

• Bugün vize basılı pasaportlar teslim aldım. (konsolosluk görüşmesinden 2 gün sonra). Doğrudan ptt den alıyorsunuz. evinize beklemeyin. aile üyeleri götüremeyecekseniz ptt ye (bizim ptt merkez şehir dışında). evililik cüzdanında çocuklar da yazdırmışsanız cüzdanı ve nüfus kimlikleriyle gidin. ptt de sorun çıkmıyor. (daha önce yaşadım. vermedilerdi)(ki bu evililik cüzdanına çocukları yazdırma işini bilmeyen nüfus memurlarını müdürlerine yönlendirin. paşa paşa yazacaklar)

• Haziran rakamları en geç cuma açıklanır herhalde, her ne kadar çok umudum kalmasa da yinede bir şans diyor insan... Haydi bakalım 22-23 bin görür isek bir ay daha yüksek umutlar devam eder yok olmaz ise battı bizim titanic... 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |