Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @korki greencard her sene çıkan bişey değil piyango. ne zaman çıkacağını bilemezsin bana 6. başvurumda çıktı. üstelik re-entry permit gibi bazı kolaylıklar var

• @bbsrn Merhabalar, yılın yarısının ABD'de geçirilmesi gerekliliği vs. doğru bilgi değil. Birebir tanıdığım bir çok insan var, Green Cardını aldıktan sonra yıllarca yılda bir giriş çıkış yaparak devam eden.

Tabii bunun bazı koşulları var. Geçerli bir mazeretiniz olmalı, örneğin çalışıyorsunuz ve 2 yıl sonra tam olarak yerleşeceksiniz, o zaman yılda bir defa girerek ve pasaport kontrolünde sorulduğunda 'İşim sebebiyle yerleşemedim' vs diyerek sıkıntısız giriş yaparsınız. (Buraya Green Cardı 2012'de çıkmasına rağmen, 2019'a kadar bu şekilde gelip giden arkadaşım var).

Bu, green cardınızı muhafaza etmenizi sağlar. Fakat vatandaşlık için 5 yıllık süre buraya tam yerleştiğiniz zaman başlar. Şimdi gelelim o konuya.

Naturalization, yani ABD vatandaşlığına geçiş için gerekli koşullar şu şekildedir:
    Son 5 yıl içerisinde hiçbir şekilde 180 gün ve üzeri süre ABD dışında kalmamış olmak
    Son 5 yılın 30 ay + 1 gününü, yani yarısından fazlasını ABD'de geçirmiş olmak.

Sizin düşüncenize gelirsek: ABD'ye gelip, green cardınızı alıp, 2 yıl hiç giriş yapmaz, sonra da gelmeye çalışırsanız, büyük ihtimalle green cardınız iptal edilir. Bir yıldan fazla ABD dışında kalmanın çok ama çok geçerli bir mazereti yoksa (ki böyle bir örnek de tanıyorum, mazereti, çalışıyor olduğu ülkeden çıkış yapamamış olması), green card iptal olur.

5 yıl sonra vatandaşlık almak istiyorsanız, 6 ayda bir (hatta 6 ay değil o süre 180 günde bir) giriş yapmanız ve en az bir hafta kalmanız

Vatandaşlık 2 yıl gecikmeli olsa da olur diyorsanız, bir yılı geçirmeden tekrar giriş yapmanız, bir-iki hafta kalmanız, sonrasında ikinci yıl giriş yapmanız (durumu anlatır, artık buraya yerleşmeye geldik dersiniz).

İki yıl hiç girmeyeceğim konusu size kalmış. Ben olsam öyle bir risk almam.

• @asiza Bu konuyu uydurup uydurup konuşan, bilgisiz bir güruh var malesef. Bakın, ABD'ye girerken pasaportunuza bir damga basılacak. Bu damgaya I551 Stamp denir. Üzerine bir de tarih atılacak. O tarih, giriş yaptığınız tarihten sonraki bir yıl boyunca geçerli, green card yerine geçen damga.

Ben sizin bu yaptığınızın çok benzerini kendim yaptım. Oğlumla ABD'ye geldik, 3 hafta kaldık, green cardlarımız henüz gelmemişti ama okul sebebiyle Türkiyeye döndük. Daha sonra ABD'de yaşayan arkadaşım oğlumun kartını getirdi. Benim kart halen gelmemişti.

Benim kartım, arkadaşım da Türkiyedeyken gelmiş posta kutusuna.

Ben yaklaşık 2 ay sonra, pasaportumdaki o vize ile ABD'ye giriş yaptım.

Sonra da green cardımı aldım.

Hiçbir sorun olmaz özetle.

Size o 6 ay çıkış yapamazsın diyenlere 'Haaa, öyle mi? Tamam, ben 6 yıl çıkmıycam' filan gibi dalga geçer cümleler kurun. Durum bu şekilde.

• ⭐⭐⭐⭐

Arkadaşlar Çoğunuz sadece işin Abd ye giriş kısmını biliyorsunuz . Ancak işin sonunda hesap verme kısmı ile ilgili hiç bir deneyiminiz yada bilginiz yok. N-400 formunu doldururken yada mülakatta bunun hesabını vermeniz gerekiyor. Kafanızda kronikleşen soruyu satır satır size soruyorlar. 6 ay dan fazla kalma sorusu ve nedeni Vatandaş olurken inanın Sizi çok rahatsız edecek. Amerika burada kalmayı isteyen hizmet eden ve kuralları koşulsuz yerine getireni arıyor. Lütfen sadece giriş çıkış yaparak Vatandaş olabildiğini zannedenlere sorun? Gerçekten Vatandaş olabildiler mi ? Ancak gerçek şu ;Vatandaş olmak isteyenler için 6 ay 1 gün kuralı ve 30 ay tamamlama doğrudur ve zorunludur. Başka türlü 5 senede bu Vatandaşlık işi hayal

• @bbsrn @warmgrey kişisel tecrübelerdense yazılı yönergelerin takip edilmesi talihlilerin sürecinin sağlığı için daha doğru olacaktır. ABD’nin Türkiye misyonu tarafından hazırlanan sık sorulan sorular kısmı en doğru yanıt olacaktır zira birebir tanıdığınız bir çok kişiye denk gelen CBP memurun yaklaşımı ılımlı olabilir ama unutmamak lazım ki konuya olumsuz yaklaşması muhtemel CBP memurları ile de karşılaşabilirler.

Vatandaşlık başvurusu öncesi saydığınız kriterler doğru, bir ilave de vatandaşlık başvurusu öncesindeki son 3 ayda başvuru yapacağınız eyalette ikamet etme şartı aranmakta 👍

• @warmgrey Merhabalar, detayli cevabiniz icin cok tesekkur ederim!
    Acikcasi eger soylediginiz mumkunse, Re-entry Permit ile ugrasmaktansa yilda bir kez girip 1-2 hafta kalip cikmayi tercih ederiz. 4 Mayis'ta ilk girisimizi yapiyoruz, ornegin ikinci giris Nisan 2025'de, son ve kalici giris de Mart 2026 gibi.

Sorulduğunda "isim sebebiyle yerlesemedim" vs diyerek sıkıntısız giriş yapabilecegimizi soylemissiniz ama "istifa edip gelseydin kardesim" gibi bir cevapla karsilasmaktan korkuyorum acikcasi. Tabii ki bu risk Re-entry Permit icin de var. Islerimizi sebep gosterdigimizde (kendi alanimizda is teklifleri alip oyle gelmek istiyoruz vs. seklinde) 14-15 ay sonra permit basvurumuza red de verebilirler.

Yilda bir kez giris cikis yapma yolunu secersek, bunun haricinde oraya bir baglanma belirtisi olarak bos vergi bildirimi vs. de yapmamiz gerekir sanirim. Aslinda ilk girisimizde kredi karti falan cikartabiliriz ama tabii ki ulkede yokken o kartta bir harcama da olmayacak. Faydasi olmayabilir.

• @ATS16 @warmgrey Tesekkurler hocam. Her sorunun cevabini okudum. Linkteki su cumle zaten her seyin biraz sansa bagli oldugun gosteriyor:
    "Abandonment may be found to occur on trips of less than a year where it is believed you did not intend to make the United States your permanent residence."

Belki elimizi guclendirmek icin bos da olsa vergi bildirimi yapip ilk gidisimizde U.S. ehliyeti cikartabilirim. Kredi karti cikartmak zaten kolay ama harcama sadece gidislerimizde olacak. Eger mumkunse arkadasimin adresine kendimizi de kayit ettirebiliriz, bu sekilde posta adresimiz de olmus olur (bu adres ayni zamanda ilk gittigimizde 1 ay kalacagimiz adres, ki USCIS'de de bu kayitli su anda).

• @bbsrn İşinizi bırakıp gelseydiniz diye sormazlar bu süre çok uzun olmadığı takdirde. Şöyle diyebilirsiniz mesela, şu anda çalıştığım projenin bana iki yıl daha ihtiyacı olduğu için'.

ABD Anayasası kapitalist olduğunu söylediği için sistemin, çalışıyor olmak geçerli bir mazeret. Yeter ki bir yılı aşmayın, ve mesela 6 - 7 yıl böyle idare etmeye çalışmayın.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• @warmgrey Is ile ilgili bu mazereti resmi bir kanit istemeden kabul ediyorlarsa cok iyi. Tabii ki bunu uzun sure yapmayiz, maksimum ikinci yilin sonunda yerlesecegiz zaten. Cok tesekkurler!

• ⭐⭐⭐⭐

@warmgrey @bbsrn takriben bu gibi kalışlarda makul süre 3-4 aydır. Örneğin 5,5 ay veya 6 aydan fazlası olması durumunda CBP ABD’ye gelişinizde pasaportunuza ülke dışında kaldığınız süreyi ŞERH koyar. Sistemindeki kayıt dosyasına kanaatini yazar ! Bu bilgiler daha sonra Vatandaşlık başvurusu sonrası incelenir. Siz bu konu ile ilgili N-400 formuna kanıtları göstermek üzere not eklersininiz. Bu durum bir defaya mahsus ise belki mazur görülebilir. Ancak mükerrer durumda Sİzin neden re entry permit almadığınız sorulabilir. Veya uzatmalı ilk girişte CBP size bir nutuk çekebilir bir daha yapmamanız konusunda uyarır ve kabul eder. Yada Takibe alınmanızı isteyebilir. Önce bu tip bir şey yapmadan önce sonuçlarına hazır olmanız gerektiğini defahaten hatırlatırım.

• @redsat2000 Uyarınıza kesinlikle katılıyorum. O sebeple, geçerli bir mazeret olması şartı (iş, eğitim, sağlık, vs) bulunuyor. Zaman zaman bunun için kanıt istediklerini de biliyorum. Örneğin, çalıştığım için bu süre zarfında gelemedim dediğinizde, sizden şirket kimliği, veya çalıştığınıza dair bir kağıt isteyebiliyorlar.

ABD'de green card çıktıktan sonra bilinmesi gereken en önemli kural, NKE-OKİ kuralı. Yani Ne kadar erken, o kadar iyi...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

36

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.0k

| | | |