Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@Alper-Kocatepe, içinde söyledi: Sayilarla DV2020

DV2020 ilk bülten açıklandı hayırlı uğurlu olsun 🙂

@crazycells mantıklı bir açıklama yapabilir diye düşünerek etiketliyorum 🙂

DV2019'da current olma tarihleriyle ilgili şöyle bir sıkıntı var;
    Froumdaki şu listeden baktığımzda 19xxx'lerde birisi Mart, Nisan gibi current olmuş fakat visa bulletin incelendiğinde görüyoruz ki bu arkadaşlar aslında Mayıs ayında current olmuş. Peki neden current oldukları aya mart yazmışlar? Forumdaki listeye yanlış yazdıklarını düşünüyorum, gerçi 1 - 2 kişi de değil 19xxx'lerdeki herkes aynı şekilde yazmış ama Mart'ta current olup Temmuz'da mülakat tarihi almak da garip değil mi, yani Mart'ta current oluyosan Mayıs'ta mülakatın olması lazım. Burda benim kaçırdığım nokta nedir?

Evet, suradan bakarsaniz Mayis ayinda aktif olmuslar...
    https://yesilkartforum.com/bulten/

O arkadaslar sanirim soruyu yanlis anlamis, ilk email geldigi zamani yazmislar. O kismi surekli bultene bakmak zorunda kalmasinlar diye koymustuk, ama bu sekilde yanlis anlasiliyorsa kaldirabiliriz. Cunku kisiden kisiye degisecek bir tarih degil.

• An itibariyle türkiyede 5000 case li arkadaşlarımıza evrak talep email i gelmeye başladı, hayırlı olsun

• Evrak talep ettikten sonraki dönüşler kısa sürede olursa bu sene baya hızlı ilerleyecek gibi. İnşallah herkese sıra gelir.

• An itibariyle, DV2020 talihlilerinden bir arkadaşımız ilk mülakat tarihini aldı, siftahı yaptık yani 🤩, İnşaallah tüm dv 2020 talihlilerinin numaraları hızlıca aktif olur ve bu sevindirici haberleri artarak almaya devam ederiz Kutlama

• Excel tabloya veriler işlenirse bekleyen arkadaşlar süreçlerle ilgili daha net bilgiye sahip olabilirler.
    Bilgi paylaştıkça çoğalır

• @ikizbabasi hemen söylüyorum arkadaşlara

• hayırlı olsun

• @Muhtaradana Süper bir haber zaman yaklaştıkça heyecan daha da büyüyor😄

• ⭐⭐⭐

@Muhtaradana Sanırım insanlar foruma yazmak yerine whatsappta takılıyor 😰

• @keysnambır yok telegram bu sefer maalesef , ama devamlı foruma yönlendirmeye çalışıyoruz, soruların cevapları için forumdaki ilgili başlığın linkini atıyoruz, çünkü gruplar geçici forum kalıcı

• ⭐⭐⭐

@Muhtaradana Aynen, bilgi paylaşımı açısından daha sağlıklı bir yer burası. Hem doktor muayenesinde hem de konsoloslukta insanlar birbirlerine whatsapptan mısınız diye soruyordu sürekli. Forumdan bahseden yoktu. 😞

• @keysnambır üzücü bir durum maalesef, her talihli kendi deneyimini sürekli foruma aktarırsa, o yılın ve diğer yılların talihlileri için bu çok güzel bir bilgi kaynağı olabilir

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@keysnambır, içinde söyledi: Sayilarla DV2020

@Muhtaradana Aynen, bilgi paylaşımı açısından daha sağlıklı bir yer burası. Hem doktor muayenesinde hem de konsoloslukta insanlar birbirlerine whatsapptan mısınız diye soruyordu sürekli. Forumdan bahseden yoktu. 😞

Foruma bilgilerini aktarmayan arkadaslarin tek amaci zaten "kendi islemlerini halledip, ayrilmak" oldugundan, bu tur kisilikteki arkadaslarin forumda kuru kalabalik olusturmamasi bence bizim icin daha iyi olur.

• 6bin küsürde takıldık galiba, yada güncelleme yapılmıyor listelere

• ⭐⭐⭐

@Spakender Excel tablosunda 6k da çok az kişi var belki ilerliyorlardır ama kişilerden haberimiz olmadığı için bilmiyoruzdur. Kendi fikrimce Kasım ayının bülteni açıklandıktan sonra gaza basacakları. Kasım Ayı 7k açıklanır gibi

• Bugün 6900 ler evrak email aldı, bu arada güncel bilgi teyit edildi, KCC ds 260 formunda gönderdiğimiz email adresine, evrak talep emaili gönderiyor.
    Yani dv lottery e başvurduğumuzda kullandığımız email adresini, ds260 formunda değiştirmişsek bu email adresi ile KCC ile iletişim kuracağız

• Merhaba arkadaşlar. Bu yıl yapılan lotoda çıkan sonuçların insanların aklını karıştırdığını düşünüyorum ve bundan dolayı sadece analiz kısmını buraya ekliyorum. Yani "şöyle hissediyorum ki.." gibi bir kısmı bulunmuyor 😋 . Ayrıca çekilişin nasıl işlediğini anlatan diğer başlıkları bu yazıdan önce okumanızı öneriyorum. Bulunan verileri internetin çeşitli yerlerindeki "güvenilir" olduğu düşünülen yerlerden alıyorum. Bu başlığı yeni sayısal veriler geldikçe güncelleyeceğim. Eğer hata görürseniz lütfen uyarın. Aldığım referansları link olarak ekliyorum. Son olarak bu başlıkta bulunan sonuçlardan hiç kimse umut veya hüzün duymasın ve bu sonuçlara göre hareket etmesin.

Bildiğiniz gibi loto bu sene dünya çapında 83,884 kişi seçti ancak EU bölgesinde 30,794 kişi seçildi. Yazının devamında sadece EU (Avrupa) üzerinden gideceğim. "case'in konumu * refuse rate * response rate * toplam insan sayısı = dağıtılacak green card sayısı" formülümüzü kullanarak response rate tahmini yapmaya çalışacağız.

İlk olarak toplam insan sayısını bulmamız gerekiyor. Bu sadece seçilen insan sayısı değil çünkü loto sonuçlarından sonra (evlenen, çocuk yapan vb.) yeni insanlar ekleniyor. Derivatives rate denilen bir değişkenimiz var. Bu bir case'in ortalama olarak kaç kişilik bir aileyi barındırdığını gösteren sayı. Süreç bittikten sonra hesaplanıyor.
    Derivatives growth rate denilen bir başka değişkenimiz var. Bu ise case'deki ailenin çekiliş sonrası ne kadar büyüdüğünü gösteriyor.

Öncelikle bizim lotomuzda kaç adet case var onu bulmaya çalışalım. 2019 yılında 30,006 kişi seçilmiş ve 15,085 case varmış yani case başı 1.98 kişi düşüyor. 2018 yılında 41,706 kişi ve 20,915 case ile 1.99. Bizim senemizde 1.985 olduğunu düşünüp %5 hata payı alırsak 1.88 ile 2.08 arasında olacaktır. Seçilen kişi sayımız 30,794 kişi olduğundan 14,805 ile 16,380 arasında bir case sayımız var.

Kısaca "toplam kişi sayısı = case adeti * derivatives rate = seçilen kişi sayısı + derivatives growth rate" formülü ile ilerliyoruz.

Derivatives rate 2018 yılında 2.28 ve 2019 yılında 2.3. Biz bu seneyi 2.29 alırsak ve %5 hata payı olabileceğini düşünürsek bizim derivatives rate'imiz 2.17 ile 2.4 aralığında bulunmakta.

Fazla uzatmadan toplam kişi sayısını en az 32,127 en fazla 39,312 buluyoruz. DV2020 Seçilen sayısından çıkardığımızda ise en iyi ihtimalle 1,333, en kötü ihtimalle ise 8,518 kişi çekiliş sonrası ekleniyor (derivatives growth rate, evlilik/doğum).

Bu sene green card alacak insan sayısı ise 50,000'den 55,000'a çıkarıldı. İşleri basitleştirmek adına EU'ya 2,000 vize eklendiğini varsayalım. Yani verilecek vize sayısı 22,000.

Refused rate vize görüşmesine gidip reddedilen insanlar oluyor. 2018'de 6.75, 2019'da 7.89. Refused rate'i 2020 için 7.32 alırsak ve %5 hata payı eklersek 6.95 ile 7.69 aralığında olması gerektiğini düşünüyoruz. (%92.31 ve %93.05 aralığında insan kabul alacak.)

Ana formülümüze dönüyoruz: "case konumu * refused rate * response rate * toplam insan sayısı = dağıtılacak green card sayısı". Buradaki case konumunu 1.0 (yani herkes) seçiyoruz. Bu bize %5'lik oynamalar sonucu oluşabilecek en iyi ve en kötü ihtimalleri veriyor.

response rate = 22,000 / 36,580 = 0.60
    response rate = 22,000 / 29,656 = 0.74

olması gerekiyor. (2018 ve 2019 response rate dağılımı ise sırasıyla 65.95, 60.11)

Örneğin case numarasının 0.90'lık dilimde olduğunu düşünen birinin girmesi için olması gereken response rate %67 ile %82 arasında.

? işaretleri:

• AP?
    • Yeni çekiliş sistemi sonucu oluşabilecek response rate değişimi?
    • US ve EU içinde yaşanabilecek politik nedenler sonucu oluşabilecek response rate değişimi?
    • Vize görüşmelerinin zorlaşması sonucu oluşabilecek refused rate değişimi?

Referanslar:

1. travel.state.gov/content/travel/en/legal/visa-law0/visa-bulletin/2019/visa-bulletin-for-august-2019.html
    2. dvstack.com/statistics/2018/2019/EU/
    3. en.wikipedia.org/wiki/Diversity_Immigrant_Visa
    4. shusterman.com/visa-bulletin-predictions
    5. britsimonsays.com/
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@bugr elinize saglik.

• bu mantığa göre yuksek numaralar beklemeyın diyorsun

• @nfs741 Bana dediğini varsayarak cevap veriyorum. Aksine pozitif görünüyor diyorum. Ancak soru işaretleri kısmım var ve bu soru işaretlerinden dolayı genellikle kimse kesin bir cevap veremiyor.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |