Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba,

Bu konu hakkında daha önceden de bi yazmıştım aslında ama gelme zamanımında yaklaşmasına da binaen heycanım da baya bi dorukta açıkcası.
    Öncelikle ben DV2018 talihlisi olup ilk girişimi 20 Ağustos 2018 tarihinde JFK 'den gerçekleştirdim ve 30 Ağustos 2018 tarihinde ise çıkışım gerçekleşti. Gree cardım ve SSN'im fiziki olarak elimde şu an. 27 Ağustos 2019 yani önümüzde ki hafta salı günü ise 2'inci girişimi 1 yılım dolmadan Houstondan giriş yapıyor olacağım.

İş ve bazı ufak sağlık sebeblerinden dolayı açıkcası daha erken gelemedim. Bunu belgeleyen ise belgem mevcut. Aynı zamanda bunun dışında son çalıştığım yerden daha yeni ingilizce referans mektubu aldım.

Sorum şu ki girişte nasıl bir sorguya maruz kalırım ve çıkış tarihim olan 30 ağustos normalde baz alınması gerekir değil mi ?

Şimdiden yorum ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Yeni gocmen oldugunuzdan ve saglik problemlerinden oturu ABD disinda uzun kaldiginizdan oturu problem yasayacaginizi sanmiyorum.

Ama en yakin zamanda ABD'ye yerlesmenizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@august_chillzone, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba Arkadaşlar,
    Green card lotteriden green card kazandim Ağustos 5 2019 da pasaportum green card lottery vizesiyle (immigrant visa) ile elime geçti. 18 agustos 2019 da amerikaya immigrant vizemle giriş yaptım. Daha green karttım gelmedi ama vizem var pasaportumun üstünde. Bu vize ile 2 gün sonra kanada ya gidip gelmeyi düşünüyorum. Acaba kart daha gelemediği için immigrant vize ile gidip gelmem sorun olur mu
    Teşekkürler

sorun yasamamaniz lazim, bu sekilde ornekler var:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/236/seyahat-vizesi-gerektiren-ulkeler-green-card-sahipleri-abd-veya-tc-vatandaslari

• @crazycells Ben de acaba hemen gidip ilk girişimi yapsam? 8 ağustos'ta vizem geldi, 30 ocak 2020'ye kadar geçerli. Eylülde üniversite açılmadan gidip kartımı alırsam diğer gidişim haziran 2020'de olacak.
    Benim planımsa 18-20 ocak 2020 gibi gitmekti ama vize bitimine sadece 10 gun kalmış olacak ve açıkçası bu durum biraz korkutuyor. Bir de önümüzdeki ay eylülde gitsem vatandaşlık için süre daha erken başlamış olacak. Öneriniz nedir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@computerengineer, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells Ben de acaba hemen gidip ilk girişimi yapsam? 8 ağustos'ta vizem geldi, 30 ocak 2020'ye kadar geçerli. Eylülde üniversite açılmadan gidip kartımı alırsam diğer gidişim haziran 2020'de olacak.
    Benim planımsa 18-20 ocak 2020 gibi gitmekti ama vize bitimine sadece 10 gun kalmış olacak ve açıkçası bu durum biraz korkutuyor. Bir de önümüzdeki ay eylülde gitsem vatandaşlık için süre daha erken başlamış olacak. Öneriniz nedir?

Vatandaslik icin gereken sure ABD disinda 6 aydan fazla kalinca sifirlaniyor. Bence erken gitmenizi gerektiren bir neden yok ama erken girmekte sakinca da yok. Vize bitimine 10 gun kalmis olmasi sorun degil. Son gununde bile girebilirsiniz.

• @crazycells Çok teşekkür ederim.

20 Ağustos 2018 tarihinde ilk girişimi JFK den yapıp 30 Ağustos 2018 tarihinde çıkışımı gene JFK den yaptım. ( Şu an gr card fiziki olarak elimde)

27 Ağustos 2019 tarihinde ise Houstondan giriş yapıyor olacağım bu 2'inci girişim olucak. 1 yılı doldurmama 3 gün kala giriş yapıyor ve temelli yerleşiyor olacağım.
    Yasal prosedüre göre 1 yıl kuralını ihlal etmemiş olmaktayım. Yanlız her ihtimale karşın sormak isterim ki Houston da giriş görevlisinin kartıma el koyması durumunda 1 yıl kuralını ihlal etmediğim için buna itiraz etme hakkım var mı ? Eğer varsa ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim . . . 🙂

• @knnrn 27 Ocak 2020 de 2 günlüğüne giriş-çıkış yapmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde daha uzun bir süreniz olmuş olacaktır.

• Yeni göçmenlik kanunu 15 ekimde yürürlüğe girecekmiş. Yürürlüğe girmeden gidip şu green card'i alsam mi bilen yok mu şu yeni kanunu.

Vizem 30 ocak 2020'ye kadar verildi ama ben üniversiteden dolayı ancak haziran 2020'de kalici olarak abd'ye yerleşeceğim. Ne yapsam şimdi kafam karmakarışık.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@1877ru, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells Çok teşekkür ederim.

20 Ağustos 2018 tarihinde ilk girişimi JFK den yapıp 30 Ağustos 2018 tarihinde çıkışımı gene JFK den yaptım. ( Şu an gr card fiziki olarak elimde)

27 Ağustos 2019 tarihinde ise Houstondan giriş yapıyor olacağım bu 2'inci girişim olucak. 1 yılı doldurmama 3 gün kala giriş yapıyor ve temelli yerleşiyor olacağım.
    Yasal prosedüre göre 1 yıl kuralını ihlal etmemiş olmaktayım. Yanlız her ihtimale karşın sormak isterim ki Houston da giriş görevlisinin kartıma el koyması durumunda 1 yıl kuralını ihlal etmediğim için buna itiraz etme hakkım var mı ? Eğer varsa ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim . . . 🙂

El koymasi icin bir nedeni yok; eger koyarsa yapabileceginiz bir sey de yok, belirtilen gun ve saatte belirtilen mahkeme salonunda olmaniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@computerengineer bu video'nun basligina inanmayin. Basligi bu sekilde belirlenmisse icerigi de yanlistir zaten. Resmi gazetede yorumlara acikca cevap vermisler ve vatandaslik surecini etkilemeyecek diye yazmislar. Bu video'yu hazirlayan kisiler buyuk ihtimal "sil bastan" ne demek bilmiyorlar. Ayrica bu USCIS'i etkileyen bir duzenleme, DOS'u da etkilemiyor.

Comment: One commenter asks whether the public charge regulation would apply to applicants seeking naturalization.
    Response: The laws governing naturalization can be found in Title III of the INA. The public charge ground of inadmissibility does not apply in naturalization proceedings. DHS notes, however, that USCIS assesses as part of the naturalization whether the applicant was properly admitted as a lawful permanent resident and therefore was eligible for adjustment based upon the public charge ground of inadmissibility at the time of the adjustment of status.

• @crazycells Videodaki adam Abd'de bir türk avukat. Bu nedenle ciddiye aldim bilemiyorum. Henuz green card fiziki olarak bende olmadığı için de endişe etmeye başladım. 15 ekimde yürürlük diyor avukat. GC sahiplerini etkilemeyecekmis ama bende şu an gc yok, 30 ocak'a kadar geçerli gc vizesi var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@computerengineer, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells Videodaki adam Abd'de bir türk avukat. Bu nedenle ciddiye aldim bilemiyorum. Henuz green card fiziki olarak bende olmadığı için de endişe etmeye başladım. 15 ekimde yürürlük diyor avukat. GC sahiplerini etkilemeyecekmis ama bende şu an gc yok, 30 ocak'a kadar geçerli gc vizesi var

Evet, kendisini biliyorum, forumdan da pek cok kisinin kendi hizmetinden memnun kalmadigini biliyorum. Su ana kadar bana kendisi hakkinda gelen geri bildirimlerin cogu olumsuz maalesef. Kendisinden memnun olan arkadaslar, kendisinin hizmetini kullanmayan, sadece sosyal medyadan sorularina ucretsiz cevap alan arkadaslar.

• @crazycells Forumda birçok kez sordum ve başka arkadaşlar sağolsunlar yanıtladılar. Bir de sizden görüş almak istiyorum buradaki en tecrübeli kişisiniz:

GC vizem 30 Ocak 2020'e kadar verildi ama benim ABD'ye kalıcı taşınabilmem üniversiteden dolayı ancak Haziran 2020'nin sonlarında olacak. Önümüzdeki eylül ayında GC'mi alıp TR'ye dönüp hazirana kadar gitmeme seçeneğim var. Bir de 20 Ocak gibi gidip yine hazirana kadar gitmeme seçeneğim var. Hangisi en mantıklı adım olacaktır sizce?

Şu 15 ekim yeni kanunun yürürlük tarihi ile 20 Ocak'ta gitsem vizemin bitmesine sadece 10 gün kalacak olması endiselendiriyor. Aynı şekilde eylülde kartimi alsam hazirana kadar 6 aydan fazla olacak, gene risk. Öneriniz nedir sizin?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Forumda birçok kez sordum ve başka arkadaşlar sağolsunlar yanıtladılar. Bir de sizden görüş almak istiyorum buradaki en tecrübeli kişisiniz:

GC vizem 30 Ocak 2020'e kadar verildi ama benim ABD'ye kalıcı taşınabilmem üniversiteden dolayı ancak Haziran 2020'nin sonlarında olacak. Önümüzdeki eylül ayında GC'mi alıp TR'ye dönüp hazirana kadar gitmeme seçeneğim var. Bir de 20 Ocak gibi gidip yine hazirana kadar gitmeme seçeneğim var. Hangisi en mantıklı adım olacaktır sizce?

Şu 15 ekim yeni kanunun yürürlük tarihi ile 20 Ocak'ta gitsem vizemin bitmesine sadece 10 gün kalacak olması endiselendiriyor. Aynı şekilde eylülde kartimi alsam hazirana kadar 6 aydan fazla olacak, gene risk. Öneriniz nedir sizin?

@crazycells de fikrini yazacaktır ama ben şunu ifade etmek istiyorum, yukarıdaki video ve benzeri haberler amiyane tabirle "goy goy"dan başka bir şey değil. Bence boşuna endişe ediyorsunuz. Ayrıca vizenizi sanırım cep telefonu şarjı gibi düşünüyorsunuz, %10'un altına düşünce kapanma riski oluşuyor gibi. Bu resmi bir belge ve üzerindeki geçerlilik süresine kadar "geçerli". Gümrük polisinin "Bunun bitmesine 10 gün kalmış, sizi kabul edemem" demesi gibi bir şey söz konusu değil.

• @crazycells merhabalar,

Konusulan düzenlemeye istinaden, bende 15 Ekimden cok sonra US ilk giriş cıkısımı yapmayı planlıyordum. Fakat olaki bu düzenleme yürürlüğe gececek olursa, elimde GC 'mın henüz olmamasından kaynaklı bana bir etkisi olur mu ? Buna göre 15 Ekimden önce giriş yapıp GC mı almayı planlıcam. Tesekkrler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@se-du, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells merhabalar,

Konusulan düzenlemeye istinaden, bende 15 Ekimden cok sonra US ilk giriş cıkısımı yapmayı planlıyordum. Fakat olaki bu düzenleme yürürlüğe gececek olursa, elimde GC 'mın henüz olmamasından kaynaklı bana bir etkisi olur mu ? Buna göre 15 Ekimden önce giriş yapıp GC mı almayı planlıcam. Tesekkrler.

Size etkisi olmaz. Daha once yazmistim foruma, alabileceginiz tek onlem ABD'ye girdiginizde yasayacaginizi soylediginiz maddi kaynaklarin bir kopyasini yaninizda bulundurmak olur.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells Forumda birçok kez sordum ve başka arkadaşlar sağolsunlar yanıtladılar. Bir de sizden görüş almak istiyorum buradaki en tecrübeli kişisiniz:

sizin icin herhangi bir risk yok, telas yapmaniza gerek yok 🙂

• @crazycells GC alsak dahi her girişte bunu yine de yanımızda buldurmalımıyız ?

• @1877ru merhaba, ülkeye giriş yaptıktan sonra neler oldu anlatırsanız çok mutlu olurum. sizinle aynı durumdayım hemen hemen, ben de ekim ayında ikinci girişimi yapacağım. teoride bi sıkıntı olmaması gerekiyor ama işte insan ister istemez endişe ediyor. şimdiden iyi yolculuklar

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@se-du, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@crazycells GC alsak dahi her girişte bunu yine de yanımızda buldurmalımıyız ?

Bu, bir zorunluluk degil. Sadece onlem olarak tavsiye. Istemiyorsaniz yapmak zorunda degilsiniz.

• @crazycells Cevap icin tesekkur ederim. Pasaport da basili olan immigrant vize ile Kanadaya kara yolu ile gidip Amerikaya kara yolu ile geri donus yaptim. Herhangi bir aksilik yasanmadi. Ama green kart vize olarak basili oldugundan gisedeki memurun biraz kafasi karisti ama amirleri ile konustuklarinda durumu anlayip gecisime onay verdiler. Tesekkurler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

64

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |