Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Crazycells süpersiniz. çok teşekkürler. direk mesaja cevap atmayı beceremedim.

• Herkese merhabalar, daha öncedoktor muayenesinde yaşadıklarımızı sizlerle paylaşmıştım. 14 mart çarşamba sabahı saat 8 de mülakatımız için konsolosluğa gittik. (Bu arada kendi araçları ile gidenler otopark sıkıntısı çekerler ise konsolosluğun 100 metre ilerisinde Migros Markettin altında kapalı otopark var araçlarını oraya park edebilirler.) içeriye girerken çantayı geçtim poşet, torba vs hiç birşey almıyorlar, dosyalarımızı ve evliliğimizi kanıtlayan albümleri elimizde içeriye soktuk. İçeri girer girmez sıra numarası verdiler ve sıramızın gelmesini bekledik. Ardından sıramız yandı ve evrakları teslim ettik. İstenen belgeler şu şekildeydi: arşiv kayıtlı sicil kaydı (ben ingilterede 2 yıl kaldığım için oradan da sabıka kaydı getittirdim), nüfüs kayıt orneği, üniversite diploması, banka hesap dökümleri, evlilik cüzdanı, 2 adet 5x5 biometrik foto ve sağlık raporları. Ptt kaydını istemediler sistemde görüyorlardı, Abd adres kağıdı da istemediler onu da ds260 formundan gördüler sanırım. Fotograf albümlerimiz camın altında bulunan boşluktan sığmadığı için içerideki bayana veremedik, o da eğer mülakat sırasında sorarlarsa oradan gösterebilirsiniz resimlerinizi dedi. Evrakları teslim ettikten sonra mülakat sıramızı bekledik, yaklaşık 30 dk sonra sıra numaramız yandı ve meşhur sarışın bayanın karşısına geçtik. Merhaba dedi ve önce elimizi kaldırarak söylediklerimizin doğru olacağına yemin edermisiniz dedi biz de yemin ederiz dedik. Sonra parmak izlerimizi aldı, Sonra sorulara geçti Sorular şu şekildeydi 1. Amerikaya daha önce hiç gittiniz mi? 2. Yurt dışında herhangi bir ülkede yaşadınız mı? 3. Amerika da nereye yerleşmeyi düşünüyorsunuz? Amerikada yaşayan bir akrabanız veya tanıdığınız var mı? Hepsi bu kadardı, Ben eşimle Green kart çıktığını öğrendikten sonra evlenmiştim. Ama evliliğimize dair hiçbir şey sormadı. 🙂 Vizeniz onaylandı tebrikler dedi ve ayrıldık. Çok kolay ve hızlı oldu, İnşallah mülakata gerecek olan arkadaşlar için de sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. Darısı herkesin başına. 🙂

• @crazycells bir konuda bilgilerinize danışabilir miyim? Vizelerimiz bugün geldi ancak şöyle birşey farkettim. Benim vizemde Marital Status' de SNG yazıyor. Ancak Eşimde MAR yazıyor. Acaba bu ben ilk başvuruyu yaparken bekardım, kazandıktan sonra evlendim bu sebepten olabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizcan DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@crazycells bir konuda bilgilerinize danışabilir miyim? Vizelerimiz bugün geldi ancak şöyle birşey farkettim. Benim vizemde Marital Status' de SNG yazıyor. Ancak Eşimde MAR yazıyor. Acaba bu ben ilk başvuruyu yaparken bekardım, kazandıktan sonra evlendim bu sebepten olabilir mi?

ikinizde de MAR yazmasi lazim kanimca. Konsolosluk hata yapmis olabilir, suradan konsolosluga ulasip durumunuzdan bahsedebilir misiniz?

Sonradan sorun cikaracak bir durumsa degistirirler.

• Arkadaşlar, vizeyi aldım forumda yardımlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ederim. Sayenizde süreç daha rahat geçti.

Yalnız bi sorunum var, benim case no: 2018EU13xxx şeklinde. Ancak pasaportta case number yazan yerde 2018EU13xxx12 şeklinde yazıyor yani sonuna "12" eklenmiş. Bu hata mıdır ne anlama geliyor? Sizde nasıl yazıyor?

Mülakata gelince;

Yalnız gidiyorsanız yanınıza bi kitap dergi vs alabilirsiniz sıkılmamak için çünkü vaktin %90'ı beklemekle geçiyor.

Mülakat aynen anlatıldığı gibi aslında mülakat falan yok belgeleriniz tam ise yalandan birkaç soru soruyorlar mesleğin ne, orada ne yapacaksın gibi. Bu sorulardan sonra yüzünde sanki benim adıma mutlu olmuş gibi içten bir gülümsemeyle vizeniz onaylandı dedi görevli bayan. Toplamda 10 cümle konuşmamışımdır mülakatta.

Arşiv kayıtlı adli sicil kaydının ve vukuatlı nüfus kayıt örneğinin e-devletten çıktısını kabul ediyorlar, ancak e-devletten çıkarırken arşiv kayıtlı ve vukuatlı olmasına dikkat edin. Diploma çıktısını da e-devletten alabiliyorsunuz ama onu kabul ediyorlar mı bilemem orjinali vardı bende. Benim işlemlerim toplam 2 saat 15 kadar sürdü, 2 saat 5 dksı beklemeyle geçti.

• Hayirli olsun. Yolunuz acik olsun

• Teşekkür ederim @osmanqdenizli, darısı sizlere inşallah.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@haleluja Asil talihlide 2018EU13XXX1, esinde 2018EU13XXX2, cocuklarinda 2018EU13XXX3 seklinde yazmasi lazim. DV1, DV2 ve DV3 olmasina karsilik gelen durum.

• Herkese merhaba,
    Nerden başlasam , nasıl anlatsam 🙂 biraz uzunca bir yazı olabilir, önceden belirteyim. CN 10700 lü bir rakamdı. Mart bülteni açıklandığında bizim evde bir bayram havası sormayın gitsin. Sonrasında beklediğimiz randevu maili geldi.
    Ve büyük gün 05 Mart 2018 🙂. Randevu günümüze kadar evrak hazırladık. Yapılması gerekenleri yaptık. Unganlardan 01.marta sağlık muayene randevularımızı aldık. Ankara’ya uçakla gitmek için 1 mart gece yarısı 04:30 gibi uyandık hazırlanıp araçla sabiha gökçene gidelim dedik. Pencereden bir baktım kar fırtına ☃⛄☃⛄❄☃⛄️ bütün kış beklenipte yağmayan kar yağıyor.
    Araç yerine en iyisi taksiyle gidelim dedik ve öyle de yaptık. 06:30 uçağıyla Ankaraya gittik. Kalkmak için alanda ekstra ekstra işlemler için uçak bekletildi. Kaptan pilottan Pist özel bir solisyonla yıkanıyor , bilgisi ile içimden “bir sağ salim gidebilseydik” dedim dedim durdum. Neyse sonunda ulaştık Ankara’ya...

Unganlarda randevumuz 11:00 de idi. Eşim ve iki çocuğumuzla gittik muayeneye. Herşey burada yazıldığı gibi oldu nerdeyse.
    Sekreter hanım yönlendiriyor zaten. Düzen lab inip röntgen ve tahlillerinizi yaptırıyorsunuz. Çocuklarım 9 ve 13 yaşında oldukları için onlara tahlil vs yapilmadı. Düzen lab. 2 kişi için 235 Usd ödedik. Ödemelerimiz şöyle
    Muayene ve aşı 2 yetişkin 160 usd x 2 320 usd
    Oğlum için muayene ve aşı 200 usd
    Kızım için muayene ve aşı 230
    Total 750 usd tüm ailenin muayene + aşı için tuttuğu rakam Düzen labaratuvarının ödemesinide ekleyince 985 usd gibi bşr rakam ödemiş olduk.

çocukların hemen hemen aşı eksiği yok gibiydi. Eşim ve benim de tetanoz aşılarımız tamdı.

Muayenede sorular klasik. Sürekli kullandığın ilaç var mı . Alkol var mı sigara kullanıyor musunuz hiç kimseye zarar verdiniz mi vermek istediniz mi kendinize zarar verdiniz mi vermek istediniz mi ameliyat geçirdiniz mi ...

Sonra eşim muayene oldu. Çok enteresan ona sorduğu sorular içinde bundan 8-9 yıl evvel kaptırdığı ehliyetini sormuş. Ve “evet kaptırdım “ cevabı ğzerine sizi psikoloğa yönlendirşyorum. Bir görüşme ayarlayacağız demiş.
    Sonrasında mı yine aklımda deli sorular, kendimi yedim bitirdim. Dırdırımla kocamı da mahvettiğim doğrudur ✌😃😇 cuma gününe psikolog randevusuna gittik ve sonuçların ctesine yetişemeyebileceği bilgisiyle bir darbe daha aldım,bildiğin duaları okudum (totalde 3tane zaten) evde olsam annemin tülbentini kafama sıkıca sarar bi de düğüm atar mutsuzluğun dibine vururdum 🙂
    Ctesi yine de bir ugrayalım hazır olanları alalım , olmayan için de eksik evrakla mülakata gireriz artık napalım dedik gittik unganlara. Sekreter hanım yine güleryüzüyle tüm dosyalarınız hazır. Eksiğiniz yok diyince gözlerim ışıldadı. Eline bi mendşl alayım da halay mı çekeyim yoksaAnkaranın bağları büklüm büklüm yollarını mı söyleyeyim dedim kendi kendime. 😃🙂😃💃🏼💃🏼💃🏼
    En iyisi Dosyaları alıp hızlıca uzaklaşalım dedim. Derin birnefes alıp döndük otelimize.
    Pazar gecesi de her şeyimizi hazırlayıp saatlerimizi (alarmlarımızı) ayarlayıp erkenden uyuyalım dedik. Saf saf hayaller kurarken gece yarısı konsolosluktan gelen Randevumuzun güvenlik tehditi almış olmaları nedeniyle iptal edildiği bilgisiyle yine bana haram geceler şarksına yöneldim...
    hepsi benimi bulur ; buluyor galiba... Sabah uyandım mail kontrolu vs baktım hiç haber vs yok. Tıpış tıpış döndük İstanbula..-
    İşte bu da bizim muayene serüvenimiz .
    Mülakat mı o da başka hikaye , onu da yazacağım .
    Çoook yakında ...

Sevgilerimle,

• @Sayal bence size aşılardan yeterince meblağ çıkaramayınca, psikolog işini sokuşturmuşlar gibi geldi 😃

• Heyecanla mülakat deneyimi ve ABD'ye ilk girişi yazmak için bekliyorum 😃 CN: 35xxx

• @damladav olabilir 😎

• @Sayal hayırlı olsun darısı bize. Yeni hayatınızda mutluluklar dilerim

• @gözde DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@Sayal hayırlı olsun darısı bize. Yeni hayatınızda mutluluklar dilerim

İyi dilekleriniz için çok çoook teşekkür ederim. Darısı herkesin başına ... 🙏🙏 @gözde 🙏🙏

• Sorum: Bebek dahil her aile bireyi için ayrı ayrı "Vukuatlı Nüfus kayıt örneği" ıslak imzalı aldım. ayrıca vukuatsız da almam gerekiyor mu? ana sayfada sadece "nüfus kayıt örneği" deyince işgillendim. memura öyle de verseniz deyince ters ters baktı 🙂 napalım normal vukuatlısını almışken vukuatsızı da gerekiyor mu ? Yurtdışı için lazım deyince 7 ceddin olduğu bir liste verdi normalde böyle verilmez sadece yurtdışına gidenlere veriliyor bu dedi. hakikaten memurun verdiği vukuatlı nüfus kayıt örneği ile edevletten kendimizin aldığı biraz farklı. edevlettekinde liste daha az. o çok dikkatimi çekti. bir de çocukları evlilik cüzdanına yazdırdım. ilk defa böyle bir istek olmuş hepsi bi çok şaşırdı. uzun süre birbirlerine baktılar. sonra bilirkişiye danıştılar. çocukları tek tek elle yazmaları baya uğraştırıcıydı memur arkadaş için.

istek1: şimdi bu konunun ilk sayfasındaki yönergede "-nüfus kayıt örneği-" diyor. ancak ilerleyen sayfalarda "vukuatlı nüfus kayıt örneği" olması gerektiği yazıyor. bu konunun ilk sayfasında aşamalardaki bu bilginin güncellenmesini talep ediyorum.

istek2: web sitesine gmail ya da facebook ile giriş yapamıyoruz bugün. yoksa facebook grup sayfası falan mı heklendi? düzeltilebiliyor mu ? (site arıza raporu)

istek3: herkesin bildiği üzere sitenin edit bölümü arızalı. gönderilen iletiyi değiştirmek isteyince sayfa bozuk geliyor, ancak webbrowser genişliğini çok daraltıp açınca (değiştirince) düzeliyor görüntü (firefox+chrome da bu arıza mevcut) (bu da bir site arıza raporu)
    teşekkürler crazycell.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kturkay DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

Sorum: Bebek dahil her aile bireyi için ayrı ayrı "Vukuatlı Nüfus kayıt örneği" ıslak imzalı aldım. ayrıca vukuatsız da almam gerekiyor mu? ana sayfada sadece "nüfus kayıt örneği" deyince işgillendim. memura öyle de verseniz deyince ters ters baktı 🙂 napalım normal vukuatlısını almışken vukuatsızı da gerekiyor mu ? Yurtdışı için lazım deyince 7 ceddin olduğu bir liste verdi normalde böyle verilmez sadece yurtdışına gidenlere veriliyor bu dedi. hakikaten memurun verdiği vukuatlı nüfus kayıt örneği ile edevletten kendimizin aldığı biraz farklı. edevlettekinde liste daha az. o çok dikkatimi çekti. bir de çocukları evlilik cüzdanına yazdırdım. ilk defa böyle bir istek olmuş hepsi bi çok şaşırdı. uzun süre birbirlerine baktılar. sonra bilirkişiye danıştılar. çocukları tek tek elle yazmaları baya uğraştırıcıydı memur arkadaş için.

istek1: şimdi bu konunun ilk sayfasındaki yönergede "-nüfus kayıt örneği-" diyor. ancak ilerleyen sayfalarda "vukuatlı nüfus kayıt örneği" olması gerektiği yazıyor. bu konunun ilk sayfasında aşamalardaki bu bilginin güncellenmesini talep ediyorum.

istek2: web sitesine gmail ya da facebook ile giriş yapamıyoruz bugün. yoksa facebook grup sayfası falan mı heklendi? düzeltilebiliyor mu ? (site arıza raporu)

istek3: herkesin bildiği üzere sitenin edit bölümü arızalı. gönderilen iletiyi değiştirmek isteyince sayfa bozuk geliyor, ancak webbrowser genişliğini çok daraltıp açınca (değiştirince) düzeliyor görüntü (firefox+chrome da bu arıza mevcut) (bu da bir site arıza raporu)
    teşekkürler crazycell.

vukuatli yeterli, digerine gerek yok.

1. tamamdir, degistireyim 🙂

2. evet, ben de denedim bir problem cikiyor. Bunun farkinda degildim, bilgilendirme icin tesekkurler.

3. tamamdir, bunu da iletiyorum arkadaslara....

• soru sormadan kendimi alamıyorum. ama böyle böyle hem kendime hem insanlara faydalı olduğuma dair bağnaz bir inancım var. 🙂
    önemli olduğunu düşündüğüm bir soru daha:
    bu konunun başında konsolosluğa götürülmesi gereken belgelere baktım ve "ds-260 confirmation page" leri göremedim.
    oysa burda consular interview için gerekli olduğu yazıyor. yoksa değil mi ? acaba insanların "eksik belge" durumununa düşmelerinin nedeni bu olabilir mi ?

teşekkürler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kturkay Herkes bu sayfayi cikti alip goturuyor ama almayip geri veriyorlar. Ayrica eksik belge durumu gizemli bir durum degil. Hangi belgenin eksik oldugu ve ne sekilde gonderilecegi gorusme sonunda soyleniyor. Ben henuz hic kimseye "DS-260 onay sayfaniz eksik" dendigini duymadim.

• @knnrn DV2018 Mülakat Deneyimleri içinde söyledi:

@haleluja Asil talihlide 2018EU13XXX1, esinde 2018EU13XXX2, cocuklarinda 2018EU13XXX3 seklinde yazmasi lazim. DV1, DV2 ve DV3 olmasina karsilik gelen durum.

Teşekkürler dediginiz gibi durum. 01 yazıyormuş bu arada yanlış yazmışım.

• Herkese selamlar,
    Öncelikle bu yazımın kendim dahil birçok kişinin moralini bozacağının farkındayım ancak paylaşmadan da edemiyorum zira bizim halimizden biz anlıyoruz 🙂

Britsimon un son verdiği ceac datalarına bakınca 10204(Mart ayına kadar olan gerçek id)-5810(ready)= 4394 gerçek id den 8274 kişi vize almış ve 915 kişi AP de. Burada AP lerinde tamamının alacağını düşünsek 9189 vize basılmış demektir. Yani neredeyse gerçek id lerin yarıya yakını başvuru yapıyor ve başvuru yapan id ler yaklaşık 2 vize alıyor.
    Mart ayının 12 si itibariyle Avrupa vizelerinin yarısı verilmiş diye düşünebiliriz. Mart ayında çağırılan gerçek id sayısı 1678 idi bunların yarısının görüşmeye girdiğini ve geri kalan sayılarında yarısının başvuracağını ve id başı iki vize alacağını düşünürsek bu rakam 839 adet vize demek olur ve mart sonuna kadar verilen vize adedi 10.028 olur. Yine en yükseğinin ne olacağını hesaplamaya devam ederek bu ready statüsündeki 5810 id ile geri kalan aylardaki ready statuslerinin 8000-9000 civarı olacağını, bunlardan 2000 kişinin dosyasını göndereceğini ve 4000 vizenin de oradan geleceğini düşünürsek 14028 olur. Avrupa bölgesine verilen vize ortalama 18-19 bin civarı.

Gel gelelim konunun özetine Mart ayından sonra yani 13800 den sonra olan gerçek id sayısı 10711 bu rakamdan da yarısının başvuracağını düşünürsek yine bir 10K vize eder. Hal böyle olunca 20K nın epey üstüne çıkmış oluyor. Yani bu rakamlara bakınca current olması pek mümkün görünmüyor. Ancak buradaki en kritik nokta 915 AP nin kaçı alacak ve ready statüsünde bulunan kaç kişi görüşme için talebini iletecek. Ben AP statüsünde olanların tamamına yakınının alacağını düşünüyorum ancak öte yandan bu ready statüsündeki bir çok id nin ajanslar tarafından başvurusu yapılan insanlar olduğunu ve bir çoğunun gc kurasını kazandığından haberi bile olmadığını düşünüyorum.

Ben yukarda en kötü senaryoyu hesaplamaya çalıştım. Bu senaryoya 2017 de ki gibi max 20 bin kişiye verileceğini düşünerek hareket edersek ready statüsündeki kimse dosyasını göndermese 33 bin de yukarıdaki hesap gibi 4 te birinin göndereceğini düşünürsen 26 bin li rakamlarda son bulacağı görünüyor. Ben son iki ay 1200 er gibi az olan gerçek id çağırmalarını bu duruma bağlıyorum. Ready statüsündeki kişilerin başvurularını bekleyerek kaç kişi çağıracaklarını kestirmeye çalışıyorlar gibi. Bu seneki durum çok enteresan değil mi? Bu sistem gerçekten gitmek isteyerek formunu biran önce gönderen kişiler için kötü oldu. Geçtiğimiz yıllardaki sistem ile en azından gerçekten gitmek isteyen kişiler id si yüksek bile olsa görüşmeye girebildiler.

Ne diyelim inşallah biz bir şeyleri gözden kaçırıyoruzdur da aksi olur.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |