Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@green01 Amerika'da Doğum Hakkında Yardım içinde söyledi:

@knnrn sigortadan sonra cebinizden cikan ne oldu kenan bey?

Sadece poliçe üzerinden bilgi verdim. Doğum olursa paylaşırım.

1. Hafta olarak 19 ocak görünüyor tahmini 🙂 @nilfersev
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

hangi vize ile girmeye çalıştığı yazmıyor ama artık suyunu çıkarmışız biz ki önlem alıyorlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10

zaten boyle bir durum yasalarda yok, bunu vurgulamak lazim sanirim cunku herkes o kadar rahat bundan bahsediyor ve medyada o kadar fazla yer aliyor ki, bazi arkadaslar bu durumun yasal oldugunu dusunebilir. Hicbir vize "ABD'de dogum yapip, cocugunuzu ABD vatandasi yapmak" icin verilmiyor, verilemez de. Eger bunu konsoloslukta dile getirirseniz cok buyuk ihtimal vize basvurunuz reddedilir, eger ABD'ye girerken dillendirirseniz cok buyuk ihtimal CBP gorevlisi sizi ilk ucakla geri gonderir. Bunu turist vizesiyle yapan arkadaslar yalan ve yaniltici bilgiler vererek yapiyor.

ABD'de dogan herkesin ABD vatandasi sayilmasi uygulamasi (14th Amendment olarak gecen ana yasa eklentisi) ic savas sonrasinda, ABD'de uzun yillardir bulunan(atalarindan dolayi) ve ABD'de dogan Afrika kokenli kisilerin vatandas olarak taninmasi amaciyla ortaya cikmis bir uygulama. Gunumuzde bu yasa amacina uygun olmayan bir sekilde kotuye kullanilip "birth tourism" ortaya cikiyor.

• @crazycells

En son amerikanın sesinde reklamı yapılmıştı amerikada dogum diye. Bu işi yapan kişi tüm izinlerin alındıgını ve yasal olarak dogum yapıldıgını belirtiyor. Hatta kendisi son dönemde instagramda cıkan dogum icin aracılık yapan kişilerin yasal iş yapmadığını ve kendisinin yasal olarak yaptığını belirtti. Bu nedenlede 20 bin küsür dolar fiyat verdi. Normalde instadakiler 11 bin dolar civarı fiyat veriyor. Bu kisi 2 katını istiyor.

bağlantı metni

• ⭐⭐

Aybaşında eşimin kız kardeşi San Diego da doğum yaptı. Doğumdan 1 ay önce gitti. 1 ay daha kalacak. Yaklaşık maliyet 20 bin USD. Ev, Araba dahil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caner92 Amerika'da Doğum Hakkında Yardım içinde söyledi:

@crazycells

En son amerikanın sesinde reklamı yapılmıştı amerikada dogum diye. Bu işi yapan kişi tüm izinlerin alındıgını ve yasal olarak dogum yapıldıgını belirtiyor. Hatta kendisi son dönemde instagramda cıkan dogum icin aracılık yapan kişilerin yasal iş yapmadığını ve kendisinin yasal olarak yaptığını belirtti. Bu nedenlede 20 bin küsür dolar fiyat verdi. Normalde instadakiler 11 bin dolar civarı fiyat veriyor. Bu kisi 2 katını istiyor.

bağlantı metni

Maalesef bu nedenle izin almanizin mumkun oldugunu sanmiyorum, cunku bu amacla alabileceginiz bir vize yok. Turistik vizenin amaclarini okuyabilirsiniz, dogum diye bir secenek yok. Amerika'ya baska bir amacla giren birinin ayrica bunu yapabilme ihtimali tabii ki var, zaten ortaya cikan sonuc da bundan kaynaklaniyor. Fakat bu durum, yaptiginiz isin yasal oldugunu gostermiyor, sadece yasal bosluktan kaynaklanan ve gorevlileri az da olsa yaniltici ifadelerle yonlendirdiginiz bir surec olarak goruyorum bunu. Konsolosa gidip, "amacimiz cocugumuzu ABD'de dogurmak" deyip vize alabilen kisi sayisini cok merak ediyorum 🙂

Gonderdiginiz video'nun son kismindaki yoruma katiliyorum, sistem icinde bir koruma mekanizmasi yaratilmasi lazim ama ben de 14. amendment'in degistirilmesinin dogru oldugunu dusunmuyorum (zaten degistirmek de cok zor). Bence de ABD'de dogan herkes ABD vatandasi olmali , sadece bu durumun suistimal edilmesi engellenmeli.

• @crazycells

Bu kişinın maili su sekilde 🙂 kendileri yasal iş yaptıklarını belirtiyorlar. Ne kadar dogru tabi tartışılır.

alt metni

alt metni

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@caner92 paylastiginiz fotograflari goremiyorum maalesef; ama diyebilecegim sey su "illegal is yapmamak" ile "legal is yapmak" ayni anlama gelmiyor. Ben bu sekilde kendini tanitan biriyle calismazdim. Zaten bu konuyla ilgili makale veya analizlere bakarsaniz, vurgu "yasal bosluk" uzerine...

• @crazycells merhaba, ben greencard sahibiyim ve Amerikada yaşıyorum ve eşim için de F2A sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz eşim Türkiye'de şu an. 2 hafta önce New York'ta doğum yaptım. Şimdi geçici olarak Türkiye'ye dönmeyi planlıyorum ama bir konuda kararsız kaldım.
    Şu an bebeğimiz için Amerikan pasaportuna başvurduğumuzda sürecin 10-12 hafta süreceği söyleniyor, expedite yaparsak ise 4-6 hafta sürmesi ön görülüyor.
    ayrıca uluslararası uçuşum olduğu için 72 saat kala ayrıca randevu alıp bu sürece girme opsiyonu sunuluyor ama kısıtlı sayıda randevu veriliyormuş ve baktığımızda randevu kalmadığını görüyoruz.(https://travel.state.gov/content/travel/en/traveladvisories/ea/passport-covid-19.html)
    Zaten 3 aylık bir izin sürecim var bu yüzden hem Türk hem de Amerikan pasaportu başvurularını yapsam, Türk pasaportu daha erken çıkacak gibi görünüyor.
    Türk pasaportunu alıp onunla Türkiyeye giriş yapsam, Amerika pasaportu da çıktığında Türkiye'ye arkadaşım bana gönderse bu durumda herhangi bir risk teşkil eder mi, sizin yorumunuz yada öneriniz ne olur konu da?
    şimdiden teşekkürler

• ABD vatandaslari, ABD'den cikis ve girislerde ABD passportu kullanmak zorundalar. Baska bir passport ile giris-cikis yapamazlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ipeke, içinde söyledi: Amerika'da Doğum Hakkında Yardım

@crazycells merhaba, ben greencard sahibiyim ve Amerikada yaşıyorum ve eşim için de F2A sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz eşim Türkiye'de şu an. 2 hafta önce New York'ta doğum yaptım. Şimdi geçici olarak Türkiye'ye dönmeyi planlıyorum ama bir konuda kararsız kaldım.
    Şu an bebeğimiz için Amerikan pasaportuna başvurduğumuzda sürecin 10-12 hafta süreceği söyleniyor, expedite yaparsak ise 4-6 hafta sürmesi ön görülüyor.
    ayrıca uluslararası uçuşum olduğu için 72 saat kala ayrıca randevu alıp bu sürece girme opsiyonu sunuluyor ama kısıtlı sayıda randevu veriliyormuş ve baktığımızda randevu kalmadığını görüyoruz.(https://travel.state.gov/content/travel/en/traveladvisories/ea/passport-covid-19.html)
    Zaten 3 aylık bir izin sürecim var bu yüzden hem Türk hem de Amerikan pasaportu başvurularını yapsam, Türk pasaportu daha erken çıkacak gibi görünüyor.
    Türk pasaportunu alıp onunla Türkiyeye giriş yapsam, Amerika pasaportu da çıktığında Türkiye'ye arkadaşım bana gönderse bu durumda herhangi bir risk teşkil eder mi, sizin yorumunuz yada öneriniz ne olur konu da?
    şimdiden teşekkürler

Sayin @MySea 'nin dedigi gibi ABD vatandaslari ABD'yi Amerikan Pasaportuyla terk etmeli ve ABD'ye Amerikan Pasaportuyla giris yapmali... Yasalar bu sekilde soyluyor. Her ne kadar ABD'den cikarken kontrollerin cok esnek sekilde yapildigini bilsek de, yine de yasalara uymak en dogrusu olur. O nedenle benim tavsiyem her gun yeni bir "acil randevu" almayi deneyip, aldiginiz gune gore seyahatinizi ayarlayip ABD pasaportuyla ABD'yi terk etmeniz olur.

• Merhaba esim 1 ay once dogum yapti ve kizimin dogum sertifikasini bugun aldik fakat sertifikada esimin kizlik soyadi yaziyor bunda bir yanlislik varmi yoksa olmasi gereken bu mudur ?

• @ahmetemre Yanlislik yok. Annenin kizlik soyadi cocugun dogum belgesine yazilir.

• @MySea cok tesekkur ederim 🙂

• Merhaba Arkadaşlar,
    Doğum hakkında şöyle bir sorum var. Green card sayesinde ilk kez giriş yaptığımda henüz bir işim ve gelirim muhtemelen olmayacak. Hamile olan eşim için Medicaid'e başvurma şansımız olur mu? Normalde 5 yıl bekleme süresi var fakat gitmeyi düşündüğümüz eyalet olan Wisconsin'de bu beş yıllık süre aranmıyor. Medicaid çıkması halinde hastane ücretinin ne kadarı karşılanır, bana ne kadarlık bir ödeme çıkar? Bu konuda bir fikriniz var mı? Bir de bundan yararlanabilmek için green card'ın fiziki olarak elimize ulaşması gerekir mi? Çünkü giriş yaptıktan sonra doğuma çok bir süre kalmamış olacak ve green card'ın ulaşması birkaç hafta sürebiliyormuş. Bu konuda vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli. Teşekkürler.

• @mbk Bu konudaki en detayli ve dogru bilgiyi eyaletin medicaid islerine bakan ofisleri ile dogum yapilacak olan hastanenin finans servisi verebilir. Doktor ofisleri de bu konuda belki bilgi verebilirler.

Normalde, eger 5 yillik sart yoksa, gerekli formlari doldurup basvuru yapiliyor. Ama sanirim artik cogu eyalet online basvuru kabul ediyor. Gerekli evraklari online upload yapiyorsunuz veya posta ile gonderiyorsunuz.

• @MySea
    Teşekkür ederim. Wisconsin eyaletine ait capitol consortium denen yeri aradım, bana Medicaid'in doğum ve doktor ücretlerini karşılayacağını söylediler. Eşim doğumun ardından iki ay daha Medicaid kapsamında olacakmış. Kartın fiziki olarak elime ulaşması gerekiyor mu diye sorduğumda da gerektiği durumlarda üç ay kadar geriye gidebileceklerini söyledi ama tam olarak neyi kastettiğini anlayamadım. Bir de daha önce orada yaşayan Türk arkadaşların tavsiye ettiği doktora ve hastaneye ulaşıp onlardan da durumu teyit edeceğim. Arkadaşlarım hep öğrenciydi, sigortaları eşlerinin doğumlarını karşıladı, benim durumum onlardan farklı olduğu için sizlere sormak istemiştim.

• @mbk, içinde söyledi: Amerika'da Doğum Hakkında Yardım

@MySea
    Teşekkür ederim. Wisconsin eyaletine ait capitol consortium denen yeri aradım, bana Medicaid'in doğum ve doktor ücretlerini karşılayacağını söylediler. Eşim doğumun ardından iki ay daha Medicaid kapsamında olacakmış. Kartın fiziki olarak elime ulaşması gerekiyor mu diye sorduğumda da gerektiği durumlarda üç ay kadar geriye gidebileceklerini söyledi ama tam olarak neyi kastettiğini anlayamadım. Bir de daha önce orada yaşayan Türk arkadaşların tavsiye ettiği doktora ve hastaneye ulaşıp onlardan da durumu teyit edeceğim. Arkadaşlarım hep öğrenciydi, sigortaları eşlerinin doğumlarını karşıladı, benim durumum onlardan farklı olduğu için sizlere sormak istemiştim.

"...gerektiği durumlarda üç ay kadar geriye gidebileceklerini söyledi..." : Yani sizin basvurunuz onaylandigi zaman, eger 3 ay oncesine kadar doktor/hastane ziyaretlerinizden dolayi elinizde odenmesi gereken faturalariniz olursa, onlarin medicaid tarafindan odenebilecegini kastetmisler.

• Normalde medicaid aldiginiz zaman, tum dogum ve tedavi masraflarini, hatta ilac odemelerini de kapsamasi gerekiyor diye biliyorum. Ama eyaletine gore degiskenlik gosterebilir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

67

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |