Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bir konuda sizlerin yardımına ihtiyaç duyuyorum.
    Benim amerikan vatandaşı bir arkadaşım var kendisi daha önce Türkiyeye geldi ve 6 ay Türkiye'de kaldı. Kaldığı süre boyunca vize harçlarını ödedik oturum izni aldık. Bu 6 ayın son 1 ayı oturum izni olmadan kaldı. Göç idaresinin istediği evraklar postadan gecikince vizesiz kalmış oldu. Bizde ek oturum iznini beklemeden biletini aldık ve çıkış yaptı. Çıkarken havalimanı polisi birşeyler söylemiş ama arkadaşım tam olarak anlamamış sonra polis eliyle işaret ederek bi kağıt imzalatmış ve çıkış vermiş. Buraya kadar herşey normal gibi olsada arkadaşım dün tekrar türkiyeye geldi bende onu karşılamaya gittim ve bana telefon etti polisler beni bırakmıyor anlamıyorum dedi. Polisi telefona vermesini istedim. Polis bana arkadaşının giriş yasağı var daha önceki seyahatinden doğan vizesiz kalışın cezasını ödemeden çıkış yapmış dedi o yüzden giriş cezası verilmiş dedi. Ne olacak şimdi dedim bu şekilde e - vizeyle giremez geldiği son aktarma ülkesine geri göndereceğiz dedi. Almanya münihe. Şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor. Bir kaç danışmanlık şirketiyle görüştüm birçoğu dolandırıcı pasaport numarasını ver diyorlar sonra hesap no gönderiyolar para yatır hemen kaldıralım cezayı diyorlar tabiki inandırıcı değil. Arkadaşım şuanda münihte ve benden haber bekliyor. Bu cezanın kaldırılması mümkünmüdür acaba ? Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@tbaran Türkiye Giriş Yasağı ( Yardım ) içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bir konuda sizlerin yardımına ihtiyaç duyuyorum.
    Benim amerikan vatandaşı bir arkadaşım var kendisi daha önce Türkiyeye geldi ve 6 ay Türkiye'de kaldı. Kaldığı süre boyunca vize harçlarını ödedik oturum izni aldık. Bu 6 ayın son 1 ayı oturum izni olmadan kaldı. Göç idaresinin istediği evraklar postadan gecikince vizesiz kalmış oldu. Bizde ek oturum iznini beklemeden biletini aldık ve çıkış yaptı. Çıkarken havalimanı polisi birşeyler söylemiş ama arkadaşım tam olarak anlamamış sonra polis eliyle işaret ederek bi kağıt imzalatmış ve çıkış vermiş. Buraya kadar herşey normal gibi olsada arkadaşım dün tekrar türkiyeye geldi bende onu karşılamaya gittim ve bana telefon etti polisler beni bırakmıyor anlamıyorum dedi. Polisi telefona vermesini istedim. Polis bana arkadaşının giriş yasağı var daha önceki seyahatinden doğan vizesiz kalışın cezasını ödemeden çıkış yapmış dedi o yüzden giriş cezası verilmiş dedi. Ne olacak şimdi dedim bu şekilde e - vizeyle giremez geldiği son aktarma ülkesine geri göndereceğiz dedi. Almanya münihe. Şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor. Bir kaç danışmanlık şirketiyle görüştüm birçoğu dolandırıcı pasaport numarasını ver diyorlar sonra hesap no gönderiyolar para yatır hemen kaldıralım cezayı diyorlar tabiki inandırıcı değil. Arkadaşım şuanda münihte ve benden haber bekliyor. Bu cezanın kaldırılması mümkünmüdür acaba ? Bilgisi olanlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar,

Gecmis olsun oncelikle. Evet, banin kaldirilmasi mumkun; e-visa degil, normal vize almali su an. Fakat New York TC Konsoloslugu'nun sayfasina gore bu denilen sekilde hizli olmuyor (yasagin kaldirilmasi). Gecikmeler olabilecegi icin 1 ay onceden basvuru yapin ve vizeyi alana kadar gezi plani yapmayin diye not dusmusler bilgi notuna...

Ben NY'taki konsoloslugun sistemini ileteyim, siz isterseniz su an en yakinindaki TC konsoloslugunun sayfasindan da arastirabilirsiniz, fakat acil bir neden yoksa hemen vize verirler mi ya da yasagi kaldirirlar mi emin degilim. Isterseniz en yakin TC konsoloslugunun sayfasindan da arastirin, ama Almanya'dayken rahat vize alabilecegini sanmiyorum...

New York T.C. Baskonsoloslugu web sitesinin bilgi notlari bolumunden ulasabiliyorsunuz: http://newyork.cg.mfa.gov.tr/Content/assets/consulate/images/localCache/1/1677b54d-ddc4-451a-b3f5-e9ede3f862f9.pdf

APPLICATION FOR LIFTING A TRAVEL BAN

A citizen of a foreign country, who has a travel ban to Turkey may be eligible to apply for that travel ban to be lifted in case of an immediate travel need.

Application Method:

1. Assemble the required documents listed below.
    2. Start an online application on www.visa.gov.tr and upload the documents when prompted.
    3. Print out the application form. (Requirement #2)
    4. After submitting the application successfully, schedule an appointment for the interview.

Applicants are required to bring hard copies of the documents on the day of the interview as well.

Required documents:

1. National passport or official travel document
      a) with an expiration date at least 60 days beyond the last day of your intended stay.
      b) with a blank page to affix the visa.
    2. The application form
    3. One recent passport photo - size (2” x 2”)
    4. Original and the copy of your green card or your valid US visa. (for NON-US applicants only)
    • If you do not hold either a green card or a valid US visa, you must bring documentation of your residence in the US.
    • B1/B2 visa holders can only apply at their country of residence.
    1. Proof of travel health/accident insurance, valid through duration of stay, including:
      a) minimum coverage of 30,000 Euros or equivalent USD
      b) transfer of the patient to nearest healthcare facility or residency address after discharge and transfer of body in case of death,
    2. Non-refundable visa fee
    • Visa fee can only be paid in cash or money order payable to the Turkish Consulate General in NY. Debit, credit and personal checks are not accepted.
      Single entry research visa fee: 160.00 USD
      Multiple entry research visa fee: 200.00 USD
    • You may inquire about the visa fees for non-US citizens via e-mail.
    1. Hotel and flight reservations (These reservations do not need to be purchased yet)
    • A notarized invitation letter is required if you are going to be hosted.
    1. Most recent bank account statement.
    2. A petition written and signed by the applicant, stating the reason of overstay/ban along with
      the purpose of the intended trip

Important notes:

• In individual cases, you may be required to provide additional documents.
    • Please do not finalize your travel arrangements until you are notified about the outcome of your visa application.
    • It is strongly advised for applicants to apply at least one month prior to their intended trip since processing the application may take up to 4 weeks.
    • Turkish Consulate in New York cannot expedite a visa application.

• Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Bu durumda daha fazla Almanya'da kalması gerekmiyor ozaman Amerikaya dönüş yapsın. Uçak biletini 800 dolara almıştık giremeden geri gönderdiler. 😞 Ne kadar saçma bir ülkede yaşadığımızı bir kez daha anlamış oldum.

• @tbaran Türkiye Giriş Yasağı ( Yardım ) içinde söyledi:

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Bu durumda daha fazla Almanya'da kalması gerekmiyor ozaman Amerikaya dönüş yapsın. Uçak biletini 800 dolara almıştık giremeden geri gönderdiler. 😞 Ne kadar saçma bir ülkede yaşadığımızı bir kez daha anlamış oldum.

Tam olarak saçmalık neresi ? Tamam Belki Suriyeli Olsa Böyle Bir Durum Oluşmazdı 😃 O Kısmı Geçelim Fakat Her Ülkede Olması Gereken Bir Durum ki Sizde Amerika da Olsaydınız Tahminim Sonucun Aynı Olmasaydı Yani Bence Artık her Şeyi Ülkemizde Bulmayalım Ve Geçmiş Olsun Umarım Kalkar Yasak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Bu durumda daha fazla Almanya'da kalması gerekmiyor ozaman Amerikaya dönüş yapsın. Uçak biletini 800 dolara almıştık giremeden geri gönderdiler. 😞 Ne kadar saçma bir ülkede yaşadığımızı bir kez daha anlamış oldum.

Evet o sekilde yapmasi bence de en uygunu olur.

Bence cok duygusal yaklasmamak lazim, her ulke kendi kurallarini belirliyor, dolayisiyla bize dusen her ulkede o ulkenin kural ve uygulamalarina saygi gostermek.

Arkadasiniza bol sanslar dilerim, guncelleme bekliyoruz 🙂 umarim en yakin zamanda Turkiye'ye gelir. 1 ay diyor ama bence cok daha kisa surebilir, ilk firsatta bir randevu alsin konsolosluktan.

• @m-turk Türkiye Giriş Yasağı ( Yardım ) içinde söyledi:

Tam olarak saçmalık neresi ? Tamam Belki Suriyeli Olsa Böyle Bir Durum Oluşmazdı 😃 O Kısmı Geçelim Fakat Her Ülkede Olması Gereken Bir Durum ki Sizde Amerika da Olsaydınız Tahminim Sonucun Aynı Olmasaydı Yani Bence Artık her Şeyi Ülkemizde Bulmayalım Ve Geçmiş Olsun Umarım Kalkar Yasak.

Saçma bulduğum yer şurası

350 TL 1 ay vizesiz kalıştan doğan giriş cezası var. Bu parayı çıkarken yani ülkeyi terk ederken ödemesi gerekiyor. Havalimanındaki görevli memurun ingilizcesi yok gibi birşey zaten tam olarak ne demek istediğini anlatamamış ve en son eliyle imza at geç gibi birşey demek istemiş ve arkadaşımda öyle yapmış. Sonuç olarak arkadaşım 350 TL lik para cezasını çıkarken ödemediği için giriş yasağı konuluyor. Şimdi ödeyelim diyoruz geçti artık çıkışta ödemeniz gerekti diyorlar. Bir nevi devlet bize trip atıyor gibi birşey.

Öte yandan arkadaşım dün istanbula iniş yapıyor .1 gece boyunca sahiba gökçenin yabancılar şubesinde gözaltında tutuluyor sanki suçluymuş gibi.
    Hatta yanında 2 tane Suriyeli bayanda varmış onlarla birlikte kalmış. Ertesi gün Münihe tekrar gönderiliyor.
    Nedeni sadece 350 TL. Bu yapılan muamelenin mantığını anlamakta zorluk çekiyorum.

Ülkem adına arkadaşımdan utandım gerçekten kendisi amerikan vatandaşı ve her istediği ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor ki şuan Almanyada otelde dinleniyor. Yarın sabahtan dönüş yapacak ülkesine bakalım neler olacak.

• @tbaran bu konuda size %100 katiliyorum. Personel alimalari liyakata gore olmadigindan ingilizce bilmeyen personeli dis hatlara birakirlarsa bu tur saçmalıkların olmasına engel olunamıyor.
    Sistemsel olarakta 350 tl ceza dan dolayı ulkeye girisni yasaklamak kadar saçma bir zihniyet yok. Gelmek isteyenin cezasını girişte alırsın geçer bu kadar basit. Dusunsenize dukkaniniza alisveris icin musteri gelmis ve siz o müşterinin borcu oldugu için alışveriş yapmasını istemiyorsunuz. Adam borcunu ödeyecek ve borcunun kaç kati alışveriş yapıp nakit verecek ve sen onu geri gonderiyorsun. 😀😀😀

• Bizim hava yolumuzda da sık sık bu durumla karşılaşıyoruz. Eğer kişi Türkiye'de verilen izinden fazla kalırsa çıkışta ya cezasını öder ve girişte problem yaşamaz, ya da 5 yıl gibi bir süre entry ban almış olur. Bu süre içerisinde Türkiye'ye giriş yapmaya çalışırsa INAD (Inadmissible Passenger) konumuna düşer ve aynı hava yoluyla (bazen anlaşmalı havayollarıyla da olabilir) ilk geldiği destinasyona geri gönderilir, INAD prosedürü bu şekilde çalışmaktadır. Fakat yolcu eğer henüz geri gönderilmemiş ise, bildiğim kadarıyla ceza ücretini havalimanında (eğer varsa) göç idaresine yatırıp polisin insiyatifiyle girişi sağlanabilir, böyle bir yolcuyu inad durumundan kurtarmıştık. Tabi burda havalimanı otoritesi ve polis insiyatifi de işin içine giriyor. En iyisi, eğer çıkış yapacağınız süre kalışınıza izin verilen süreyi aşıyorsa göç idaresine başvurup yapabileceklerinizi öğrenmek ve ülkeden çıkış yapmadan önce ceza ücretini ödemek.

• Benim Amerika'li bir arkadasim Turkiye'ye tatile gitmek istedi. Evize almisti. Fakat Turkiye'ye gidince havalimanindan gecemedi. Bir gece havalimaninda kalip, sonraki ucakla en son aktarma yaptigi ulkeye, daha sonra da Amerika'ya geri dondu. Problemin kaynagini da, daha once oturma izni bitmesine ragmen fazla kaldigi icin arti bir daha giris yapamayacagi soylenmis. Halbuki vizeye ve giris cikilara bakilirsa oyle bir durum yok.

Bir kilise ile iliskisi oldugu icin - son derece normal cunku Amerika'li bir hristiyan- kendisini deport etmisler. Internetten tekrar vizeye basvurdugunda ise "islemde bir gelisme yok" cevabini almis.

Arkadasim Turkiye'ye bir daha donemez mi?

• ⭐⭐

....2019 da turkiyeye tatile gitmistim 6 hafta kadar kaldim,istanbulun bazi bolgelerinde o kadar cok yabanci insan gordum, siyahi zenci saat satiyor,pakistanli afganistanli,inaniyorumki cogunun oturma musaadesi yoktur.hele guney dogu SINIRLARI tam lacka olmus giren cikan belli degil.demekki hava yollariyla normal yoldan gelince problem cikiyor.bizler icinde australyadan turkiyeye giderken turk kimliginiz varmi diye soruyorlar.

• @jim, içinde söyledi: Yabancıların Türkiye'ye Giriş Yasağını Kaldırmak

Benim Amerika'li bir arkadasim Turkiye'ye tatile gitmek istedi. Evize almisti. Fakat Turkiye'ye gidince havalimanindan gecemedi. Bir gece havalimaninda kalip, sonraki ucakla en son aktarma yaptigi ulkeye, daha sonra da Amerika'ya geri dondu. Problemin kaynagini da, daha once oturma izni bitmesine ragmen fazla kaldigi icin arti bir daha giris yapamayacagi soylenmis. Halbuki vizeye ve giris cikilara bakilirsa oyle bir durum yok.

Bir kilise ile iliskisi oldugu icin - son derece normal cunku Amerika'li bir hristiyan- kendisini deport etmisler. Internetten tekrar vizeye basvurdugunda ise "islemde bir gelisme yok" cevabini almis.

Ikinci bir rahip Brunson faciasi yasamamak icin arkadasinizi kabul etmemis olabilirler 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@jim, içinde söyledi: Yabancıların Türkiye'ye Giriş Yasağını Kaldırmak

Benim Amerika'li bir arkadasim Turkiye'ye tatile gitmek istedi. Evize almisti. Fakat Turkiye'ye gidince havalimanindan gecemedi. Bir gece havalimaninda kalip, sonraki ucakla en son aktarma yaptigi ulkeye, daha sonra da Amerika'ya geri dondu. Problemin kaynagini da, daha once oturma izni bitmesine ragmen fazla kaldigi icin arti bir daha giris yapamayacagi soylenmis. Halbuki vizeye ve giris cikilara bakilirsa oyle bir durum yok.

Arkadasiniz, ABD'de bulundugu eyalete hizmet veren TC konsolosluguna yazsin ve sorunun neden kaynaklandigini bulsun bence. Konsolosluk gorevlileri hem problemi bulmada, hem de cozmede yardimci olmaya calisacaklardir.

Benzer Başlıklar

• 4
  • 36
  • 2
  • 3
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

64

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |