Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 evinizin olmasi, ABD'de yasama konusunda ciddi oldugunuzu gosterir, boyle bir durumda hickimsenin Green Card'i iptal etmeye calisacagini zannetmiyorum. Ayrica Green Card'in iptali bir kisinin keyfi kararina bagli olarak gerceklesmiyor 🙂 o karti sizden mahkeme alabilir ancak...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@betfair39 Benim bir arkadasim DV2014 talihlisi, hic ABD'de yasamadi, sadece 8-12 ayda bir gelip gidiyor. En son gelisinde "Artik yerlessen iyi olur, yoksa kartini aliriz" demisler. Karti kaybetmek o kadar kolay degil.

• @betfair39 Daha onemlisi... Ev almak bu kadar kolay degil... Sabit bir isiniz olmaz ise kredili ev almak cok zor.... Bu sartlari saglayip kredi kurulusunu ikna ederseniz belki ama cok kolay olacagini sanmiyorum...

Bankalar genellikle 2 tax return olmadan kredi vermiyorlar bile...

Kredi onaylanip ev bulduktan sonra neredeyse 2 ay suruyor arastirmalar... Arkadasin islemler hala bitmedi... Kaldi ki greencard iptali falan arkadaslarin dedigi gibi fevri islemler degil. Yani cok uc bir soru oldu bana gore...

Ben kendi ornegimden yola cikarsam, sabit gelirim olmasaydi onaylanmazdi muhtemelen...

• @semavi Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@betfair39 Daha onemlisi... Ev almak bu kadar kolay degil... Sabit bir isiniz olmaz ise kredili ev almak cok zor.... Bu sartlari saglayip kredi kurulusunu ikna ederseniz belki ama cok kolay olacagini sanmiyorum...

Bankalar genellikle 2 tax return olmadan kredi vermiyorlar bile...

Kredi onaylanip ev bulduktan sonra neredeyse 2 ay suruyor arastirmalar... Arkadasin islemler hala bitmedi... Kaldi ki greencard iptali falan arkadaslarin dedigi gibi fevri islemler degil. Yani cok uc bir soru oldu bana gore...

Ben kendi ornegimden yola cikarsam, sabit gelirim olmasaydi onaylanmazdi muhtemelen...

Sabit bir işim yok ve ölene dek olmayacak sanırım çalıştığım sektörde sabit iş sadece masabaşı ben ise sette çalışıyorum ve saatlik para alıyor herkes sigortayıda kendisi yaptırıyor.Union'a girersem union'ın kendi sağlık sigortası falan oluyor ona üye oluyorsun.
    Başka bir soru ise bitcoin ve benzeri kripto paraları bozdurup nakite çevirdiğimde sen bu parayı nereden getirdin diyebilirlermi? TR'den annem gönderdi ya da evimi sattım alın buda belgesi mi demem mi gerekiyor burada ev alırken?

• 220 binlik bir ev aldiginizda, 20bin civari pesin verirseniz 1600 dolar civari bir aylik odemeniz oluyor... (+-50 dolar)

1600 dolar icerisinde neler var (alacagim ev uzerinden konusalim, ayaklarimiz yere bassin...

330 dolay aylik vergi
    150 dolar Downpayment ins (yani %20 veremeyen fakirler icin benim gibi )
    100 dolar ev insurance
    100 dolar civarida normal ev odemesi

220lik eve 11 bin pesinat istenir... 6-7 binde closing masrafi cikar (title-insurance-ivirzivir)

yani 20yi hazir etmelisiniz... 5 bin fazla kredi cekerek evi satinaldiginizda 5bini geri alma imkani var... Yani Closing masrafini krediye dahil etmis oluyorsunuz boyle olunca...

Houston`da ev almak isteyen olursa (ciddi oldugunda) bana ulasirsa seve seve anlatirim sureci ve gerekli yerlere yonlendiririm... Yeter ki tabulari yikalim!

• @semavi closing cost'u da mortgage'a dahil ettirebiliyorsunuz eger hemen odemek istemiyorsaniz. Bu sekilde, bastan sadece down payment odemis oluyorsunuz. Yani siz biliyorsunuzdur da, okuyanlari aydinlatmak icin yazdim

• @semavi Teşekkür ederim bilgiler için. Ben özellikle CA ile kıyaslamak istiyordum. Ama oralarda fiyatlar genelde x2, x3 olduğundan büyük olasılıkla taksitler de öyle olacaktır. Burada en önemli nokta %20'yi mümkün olduğunda yüksek tutup ödemeleri minimize etmek veya süreyi kısaltmaya çalışmak sanırım. Yoksa 30 yıl çok uzun ve bu süre zarfındaki olası krizler için de hazırlıklı olmak lazım.

• istediğiniz adreste evlere bakıp, beğendiğiniz ev için mortgage hesaplaması yaptırabilirsiniz. Peşinat oranı, ödeme vadesi yada faiz oranını istediğiniz gibi değiştirip gerçeğe yakın rakamları görebilirsin.

Eğer parayı işletmeyi biliyorsanız, borsada sağlam bir şirket hissesine uzun vadeli yatırım, yada parayı Türkiye'de tutup dolar için %4'lere varan faizlerden faydalanmak gibi; bu durumda ev için ödenecek ana parayı düşük tutup eldeki parayı işletmek için kullanmak daha mantıklı. Çünkü ABD'de ev kredi faizleri benim gördüğüm kadarı ile 30 yıllık mortgageta yıllık %4,0 civarında (15 yıllık mortgage olur ise 3,5'lere kadar düşüyor)

• @senay-sirin Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

@semavi closing cost'u da mortgage'a dahil ettirebiliyorsunuz eger hemen odemek istemiyorsaniz. Bu sekilde, bastan sadece down payment odemis oluyorsunuz. Yani siz biliyorsunuzdur da, okuyanlari aydinlatmak icin yazdim

Evet bunu eklemeyi unutmuşum. Bende closing ücretini kredinin içine dahil ederek 5000 dolar fazla kredi çektim. Dün gece ekspertiz raporları mız Elimize ulaştı. Bugün raporlar detaylı bir şekilde okunarak ev sahibiyle masraflar konusunda tekrardan pazarlığa tutulacak. Benim Talebim yaptırılıp bana verilmesi yönünde bakalım nasıl olacak. Ev sahibi Çinli imiş. Maalesef Çinliler inanılmaz derecede cimri oluyorlar 1 dolar için dünyayı yakabilen tipler. Umarım satma moduna girmiştir ve anlayışlı davranır. Masraf çok çıkarsa üstlenmeyi düşünmüyorum zaten evden vazgeçerim 500 600 dolar yanar. Ev alma süreçlerinde Bu paralar boşa gidebiliyor çok takılmamak lazım

• @semavi
    Cinliler hem cimri hem de cok daginik oluyorlar, ya da bize hep oylesi denk gelmistir. Zillow'dan evin ne kadar zamandir satilmaya calisildigini, en son ne zaman kaca satildigini gorebiliyorsunuz. Ev sahibinin ne kadar acelesi oldugu konusunda fikir verebilir.
    Simdiden hayirli olsun, iyi alisverisler.

• Ev iki kere kredi onaylanmama durumundan dolayi kontrattan donmus. Bakalim benim icin iyi bir sans olabilir. Raporlarda gordugumuz kadariyla anlasilmayacak bir sey yok gibi. Lakin ben limitlerimi kullandigim icin +10bin masrafi falan kaldiramam.

Anlasabiliriz gibi geliyor cunku ev sahibi beni kabul etmedigi takdirde yine beklemek zorunda kalacak ve bu kirdigi fiyat uzerinden daha kotu teklifler alir...

Normalde yazi beklese daha iyi fiyata gider bu ev ama duyumuma gore satmasi gerekiyormus...

Iyi bir deal olmasi icin ugrasiyoruz...

• @asilcenk Ben güçlü bir paranın memleketinde bile pahalı sayılabilecek bir metaya (eve) yatırım yapmayı tercih ederim doğrusu. Bir de ev denen meret çocuk olmadan önce saçma gelirken çocuk olduktan sonra olmazsa olmaz, garanti alınması gerek gibi geliyor. Çocuk üniversite çağına gelmeden evin bocunun bitmesi benim için önemli.
    Ama tabii uzun süre olan biteni görmek için kirada kalmak önşart bence de.

• Caglar... Iki cocuk var... Simdilik bir kac yillik planimi burasi icin yaptim ve kira ile ugrasmak istemiyorum..
    Zaten Turkiye deki evime oturamadim buraya gelince 🙂

Mustakil bir evde mustakil bir hayat yasamak istiyoruz...

Yatirim vs olayi benim icin ikinci ucuncu planda diyebilirim...

• @caglaror sanırsam beni yanlış anladın, bencede eve yatırım yapılmalı ama peşinatı yükseltmek yerine düşük tutup elimizdeki toplu parayı işletmek daha mantıklı anlamında yazdım.
    Böylece elimizde işleyen paradan elde edilen kazanç, düşük faizli mortgage için ödeyeceğimiz faizin büyük bir kısmını karşılayacak ve borç biçtiğinde paramızın büyük kısmı hala hesapta duruyor olacak.

• @asilcenk Mortgage Kredisi ile Ev Sahibi Olmak içinde söyledi:

e işleyen paradan elde edilen kazanç, düşük faizli mortgage için ödeyeceğimiz faizin büyük bir kısmını karşılayacak ve borç biçtiğinde paramızın büyük kısmı hala hesapta duruyor olacak.

Bu konuda kesinlikle haklisin... Ben genel mantigimdan bahsetmistim zaten.

%20 vermek mantikli ama o kadar para verme sansim yok. Kaldi ki o kadar barayida calistirirarak aylik 150 dolardan fazlasini kazanma sansim var...

Ben sistemi soyle kurdum...

Aylik odemem ornek olarak 1600 ise, otomatik olarak 1700-1750 tanimlayacagim... Ana paradan her yil 1 odeme fazlasini odedigim takdirde sanirim 22 yilda kapaniyor...

Ev isi bittikten sonra aklimda ki otomotiv isine yonelecegim...

• @asilcenk , @semavi
    Tamamdır şimdi anladım olayı. Faiz getirisi o kadar varsa kesinlikle sizin yöntem daha mantıklı.

• Rapor geldi... Inanilmaz detayli... Masraf kalemlerini listeliyoruz. Yapilmasi gerekenler var. Ev sahibinin durumu artik belirleyici olan. Ustlenirse kredi islemleri baslayacak. Ustlenmezse 600 dolar cop 🙂 Sureci basa saracagiz...

• Delete..

• Tüm yazan arkadaşların dediği gibi Mortgage ile ev almak için zaten belli bir süre geçmesi gerekiyor, kredi skoru vb sebeplerle. Eğer belli bir paranız varsa( Tr'deki evi sattıysanız vs) bir an önce ev almakta fayda olacaktır çünkü bildiginiz üzere Tr'de kiralar düşük ama Abd'de daha yüksek evin satış bedeliyle karşılaştırınca. Bu oran ( evin satış bedelinin kaç yıllık kiraya denk geldiği oran) Tr'de belli yerlerde bildiğiniz üzere 25-30 yıla denk gelirken Abd'de 12-13 yıl seviyelerinde. Yani basit mantıkla kirada oturmak pahalı Abd'de. Eğer belli bir imkanın olmasına rağmen kirada oturayım dersen - mesela 3 yıl otursan- 12 yıllık kiraya denk gelen satış fiyatıyla alabileceğin eve 3 yıl boyunca boşuna kira ödemiş olursun. Aslında ev 12+3 =15 yıllık kiraya denk gelmiş oluyor. İşin özeti bence amaç imkanları oluşturup veya zorlayıp bir an önce makul faiz oranıyla evi almak olmalıdır. Herkese ve kendime de bu arayışta başarılar diliyorum arkadaşlar 🙂

• Bu konu da üzerinde detaylı düşünülmesi gerekenlerden. Gider gitmez kredi geçmişi olmadığından (eğer hemen maaşlı bir işe girmediysek) ev kredisi vermeyeceklerdir.
    Ortalama 1000$-2000$ kira ödendiğinde alttan yaklaşık bir ev kredisi taksiti ödenmiş gibi oluyor.
    Ön ödemelerin %3'ten az olamadığı düşünüldüğünde 200k $ bir evin 6k$ peşinatı ve aylık 2k $ ödemesi oluyor.
    Neti 3500$ civarı bir maaş rahatlıkla geçindirir diye düşünüyorum.
    Hesapları bekar tek kişi için varsayarak düşünün.
    Houston için 200k $ bir ev ve %3 ön ödeme.

alt metni

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |