Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • Yasaklı

ya bişey dicem bn çok şanslıyım galiba. 🙂 sütün yagını almış satıyor dediniz de. 😃 bnm aldıgım sütler hep kocaman kalıp gibi yaglı oluyo bakkal satıyor ona da çiftçi getiriyor her akşam üzeri kilosu 3 tl yogurdu bir harika oluyor bi hafta yiyoruz . 🙂

• @sinem Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

@crazycells Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

@sinem Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

Müsadenizle bir şey söylemek isterim. 650 tl ye ayakkabı alınır mı? Ben almam. Aynı ayakkabıyı ben Flo da 39.90 a alırım. Flo da 300 tl lik ayakkabı da var. Ama ben gider 39.90 lık ayakkabı alırım. Bu biraz kişilerin beklentileriyle alakalı bir durum. Marka merakı olmayan günlük hayatında ölçülü hareket eden fazla israfa kaçmamayı tercih eden bir insan için hayat o kadar da pahalı degil. Evinin bahçesinde balkonunda vs patates sogan sarımsak yeşillik yetiştiren bir insana patatesin kaç kg oldugu pek farketmiyor o sebzelerin tohumları çok ucuz çünkü. Emek vermeden hazıra konmak istersen evet herşey pahalı. Ben bazen ekmek almam. Fırınımda kendim ekmek yaparım. Ya da bahçemdeki ocagımda... Bazı şeyleri zamanında stok ederim yaz sebzelerini konserve yapar dondurucuma koyarım. Kış sebzelerini de yaza aynı teknikle hazırlarım. Böylece hiç bir zaman evimden eksik olmazlar. Bir çok kıyafetimi elde örer ya da dikerim. Bu beni çag dışı mı yapar? Yoksa ekonomik ve akıllı davranan bir ev hanımı mı? Aracıma gerekmedikçe binmem. Kısa mesafeleri yürürüm. Ya da bisikletle giderim. Aptal mıyım ben sizce? Ekonomik krizi .çıkaran bizleriz beyler bayanlar. Üretmeden tüketmek kolayımıza geldigi hazıra alıştıgımız için bu durumdayız sonra da üretim yok dye sosyal medyada yazıp çiziyoruz. Buna ikiyüzlülük denir. Kusura bakmayın ama gerçek bu. Not düşeyim istedim...

Evet, bunlar sizi cag disi yapar. Kendi sebze, meyvenizi ve ekmeginizi yapmaniz sizin tercihinizdir. Fakat insanlari bunu yapmiyorlar diye suclamak ve sorunu bunu yapmayan insanlarda bulmak cagdisiliktir. Bunun otesi nedir? Takas usulu ticaret mi? Evde yaptiginiz ekmegi baskasina verip karsiliginda kumas mi alacaksiniz? Insanlik bu problemi 2500 yil once cozdu, siz bayagi bi geriden takip ediyorsunuz gelismeleri.

anlatamdım @crazycells bireysel olarak herkes biraz dikkat etse hükümetin dikkatini çeker bu bir dalgadır eylemdir yani. Bazılarının kafası daha net basması için bence milletçe bir eylem sistemi oluşturulmalıdır. Ve buna ben Devlete zarar vermeden hükümeti uyarmak diyorum 🙂

Devlete zarar vermek, eylem, beka, vatan hainligi, terorist, dis gucler, icte kenetlenme vs vs

Bunlar bulanik kavramlar... Bu kavramlar her zaman o surecte devletin gucunu elinde bulunduranlarin makam ve guclerini pekistirmeleri icin kullanilan ve her daim 'halktan fedakarlik istenen yada halka adaletsizlik olsa bile bu sanal yada gercek tehditlerden dolayi gozlerini yummalari gerektigi fikrini veren' kavramlardir.

bir donem laiklik, bir donem seriat, bir donem basortusu, bir donem ETO bir donem Feto belki gelecekte Reto diye gidecek bu zincir...

Hersey insan icin ise... (Hadi biraz populer jargondan konusalim... Malum islamcilik aldi basini gidiyor! )

Yaraticinin dunyayi insan icin yarattigi anlatilir...

Insan ise 'kul yapisi' devletlere tapar...

Insan oldurmek kotudur... Ama kardes katli caizdir... neden? Daha fazla kisi zarar gormesin diye...

Gelecegi sadece Yaratici bilir olsa... Ama mevzu makamsa bir anda o kundaktaki cocuk, yada aykiri fikirleri olan kisi oldurulebilir olur... Yaraticiya sirk kosarak gelecegi bilir oluruz...

Turkiye'de korkudan bir tarafi secip, o tarafin korosuna katilan milyonlar var... 1980 askeri darbesi elestirilebilir mesela... peki ya guncel olaylar? Muhalefet liderine yumruk atan serbest, twit atan vatan haini... Dusunen degil dovusen adam isteniyor... Cunku birisi bolmeye yardimci oluyor... Boldukce de tum siyasiler kendi koltuklarini saglamlastiriyor...

Birakin Turkiye'yi burada bile etkileri devam ediyor bu bolunmuslugun. Ahlaksiz insan burada da ahlaksiz... Birinin menfaatine engel olmayiverin... Bir anda guvenilmez olur cikiverirsiniz. Oda olmadi sahtekarsinizdir, oda olmadi dolandirici... Yok yok oda tutmadi ise son raddede fetocu, ulusalci, din dusmani, hukumet yanlisi vs vs... Yani sizden sogutmak icin o yalani hemen yapistirverir insanlar arkanizdan... Hem de ne ugruna biliyor musunuz? Alinacak 300-500 dolar referans parasi, ticari kazanc, bir topluluga kendini kabul ettirebilme ve bazen 70-80 dolarlik uber kazanci ugruna... Cok ucuz yani... Yillarin yasanmisligi, ailenin size verdigi emekler, ahlak ve morlar degerler, insan olmanin gerekleri vs vs... iste bu kadar paralara satiliyor...

Derinlemesine dusundukce insanlardan midem bulaniyor, kendim de dahil...

Sonra diyorum ki... Yine de bir umut var...

• Yasaklı

@semavi düşüncelerimiz benzer ama dediginiz gibi umut da var. Muhalefet liderine yumruk atsan birşey degişiyor mu hayır. O an için hissettigin gibi davranıyorsun ve bu sana - negatif olarak geri yansıyor. Ya da birini destekliyorsun -belki de gelecegini güzelleştirmek adına ama hemen etiketleniyorsun . İnsanın kurdu hakikaten bir insan. Uzaylılara falan hiç gerek yok birbirimizi yiyoruz resmen. Ürkütücü. Allah halimizi ıslah eylesin amin. Benim kullandıgım o kavram ülkesini milletini devletini seven bir insanın düzeltme çabasına bir katkı anlamı taşıyor yoksa kimsenin koltugu beni ilgilendirmiyor hepimizin son koltugu kabir olacagı gerçegiyle yaşıyoruz sadece bazılarımız dünyaya çok dalıyor o kadar. Ben düzelmesini istiyorum. İsteyenler çogalır ve bunu birbirimizi de paralamadan ötekileştirmeden yaparsak olur olabilir diye düşünüyorum. Zamanında yapılmış. Hatalar da yapılmış ama Huzur ve adalet dolu bir düzen çok daha düzgün devam edebilmiş. Osmanlı imp. nun kuruluş devri mücadeleler yükseliş devri güzel bir sistem ile geçmiş. Her doguşun bir batışı oldugu gibi gün gelmiş o da batmış. Orası ayrı ama neden uygulanabilmişse günümüze uyarlanarak yeniden denenmesin? Bizler çok daha iyisini hak etmiyor muyuz? Birşeyler yapmaya çalışan neden taşlanıyor? Huzur kime niye batıyor? Adalet isteniyor ama kimse kılını kıpırdatmıyor elini taşın altına koymuyor. Konuşmaya gelince -şimdi sosyal medya da çıktı- çene suyu çorba ama işe gelince hadi deyince bi avuç insan... onları da etiketle ötekileştir bertaraf et kısa bi tatmin duygusu yaşa e sonra?? Sonra??... Kusura bakmayın bu konuda çok doluyum. Sürçi lisan ettimse affola.

• Once ozgurluk ortami saglanmali... Pazarda patates satani terorist ilan eden bir guc sahibi yada bu dil ile saglanamaz. Gecmiste dindarlari basortusunu baskilayan, gayrimuslumler konusunda da pek sicili temiz olmayan, ateisleri seytanlastiran, alevileri yakalasa bir kasik suda bogacak olan kesimlerden ve onlarin desteklediklerinden oliusuyor maalesef ulkemiz... Yani tarihsel bir sorunsal ve rovansizm var... birbirine zumetmeyen kesim yok gibi

Alanim siyaset bilimi, PHD alanim ise populer anlamla Algi yonetimi...

Maalesef 'nasil algi yonetimi yapilir' olayini biliyor yada calisiyor olmak cok ciddi bir moral bozuklugu ve aci benim icin... Hele ki benim gibi tarafi olmayan, siyasilerden nefret eden ve siyasi, dini, sportif vs akimlara aklini ve vicdanini satmayan biri iseniz...

Sanirim Amerika'da ayri bir birey olabilme ihtimali bana burayi sevdiren seylerin basinda geliyor...

• Yasaklı

@semavi gelme sebeblerimden biri de bu . Tek bir birey olabilme özgürlügü. Ama istedigim bunun ülkemde olması. Ben egitimciyim. İnsan nasıl yönlendirilir işlenir ve formalize edilir bilirim ve bunun tarafsızca yapılması özgürce olması gerektigini düşünüyorum. Okulsuzlugu da bu nedenle savunuyorum. Çünkü acı ama biliyorum ki insan tarafsız olamıyor çünkü hepimiz nefs sahibiyiz. Nefslerimizi manen terbiye edip donanmadıgımız sürece bizden katil de çıkar hırsız da yalancı da ikiyüzlü de ... diye düşünüyorum. Son noktada eger çıkar ve gelirsem bunu çocuklarımda yerleştirip ülkelerine hizmet etmelerini -ama kendini feda edecesine körü körüne degil bilinçli ve akıllıca- istiyorum Onların da bunu isteyecegini umuyorum. Dilerim ölmeden ülkemin refah ve huzura erdigini görürüm...

• @sinem Allah gönlünüze göre versin inşallah.

• ⭐⭐

@sinem Talep, arz miktari ve urun fiyati konusunda bir etkendir. Ancak urun fiyatinin belirlenmesi yalnizca taleple alakali degildir. Firmalar maliyet, kar ve pazar hesabi yaptiktan sonra urun icin en optimum fiyati belirlerler. Sen, ben almazsak eger satici urunleri zararina satmak zorunda kalabilir. Bu durumda bir sonraki parti icin arz miktarini dusurur. Arz miktari dusen urunun, yuksek talep karsisinda yine fiyati artar. Piyasa her sekilde dengeler kendini. Burda cozum hukumettir. Hukumetin uygulayacagi para politikasi, uretime yapacagi yatirimdir. Ulke uretmedikce bu durumun icinden cikmamiz cok zor.

• Yasaklı

@uslanmaz amin cümlemize inşaAllah.:)

• Olması gereken şeylerin adını iyilik yapmak koymuşlar diye bir söz var çok severim.
    Başta devlet ve kolları sonra da bizler olması gerekeni yapsak düzelecek bu ülke de menfaat ve para hırsı kaybettiriyor işte..

• @sinem Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

@crazycells Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

@sinem Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

Müsadenizle bir şey söylemek isterim. 650 tl ye ayakkabı alınır mı? Ben almam. Aynı ayakkabıyı ben Flo da 39.90 a alırım. Flo da 300 tl lik ayakkabı da var. Ama ben gider 39.90 lık ayakkabı alırım. Bu biraz kişilerin beklentileriyle alakalı bir durum. Marka merakı olmayan günlük hayatında ölçülü hareket eden fazla israfa kaçmamayı tercih eden bir insan için hayat o kadar da pahalı degil. Evinin bahçesinde balkonunda vs patates sogan sarımsak yeşillik yetiştiren bir insana patatesin kaç kg oldugu pek farketmiyor o sebzelerin tohumları çok ucuz çünkü. Emek vermeden hazıra konmak istersen evet herşey pahalı. Ben bazen ekmek almam. Fırınımda kendim ekmek yaparım. Ya da bahçemdeki ocagımda... Bazı şeyleri zamanında stok ederim yaz sebzelerini konserve yapar dondurucuma koyarım. Kış sebzelerini de yaza aynı teknikle hazırlarım. Böylece hiç bir zaman evimden eksik olmazlar. Bir çok kıyafetimi elde örer ya da dikerim. Bu beni çag dışı mı yapar? Yoksa ekonomik ve akıllı davranan bir ev hanımı mı? Aracıma gerekmedikçe binmem. Kısa mesafeleri yürürüm. Ya da bisikletle giderim. Aptal mıyım ben sizce? Ekonomik krizi .çıkaran bizleriz beyler bayanlar. Üretmeden tüketmek kolayımıza geldigi hazıra alıştıgımız için bu durumdayız sonra da üretim yok dye sosyal medyada yazıp çiziyoruz. Buna ikiyüzlülük denir. Kusura bakmayın ama gerçek bu. Not düşeyim istedim...

Evet, bunlar sizi cag disi yapar. Kendi sebze, meyvenizi ve ekmeginizi yapmaniz sizin tercihinizdir. Fakat insanlari bunu yapmiyorlar diye suclamak ve sorunu bunu yapmayan insanlarda bulmak cagdisiliktir. Bunun otesi nedir? Takas usulu ticaret mi? Evde yaptiginiz ekmegi baskasina verip karsiliginda kumas mi alacaksiniz? Insanlik bu problemi 2500 yil once cozdu, siz bayagi bi geriden takip ediyorsunuz gelismeleri.

anlatamdım @crazycells bireysel olarak herkes biraz dikkat etse hükümetin dikkatini çeker bu bir dalgadır eylemdir yani. Bazılarının kafası daha net basması için bence milletçe bir eylem sistemi oluşturulmalıdır. Ve buna ben Devlete zarar vermeden hükümeti uyarmak diyorum 🙂

Devlete zarar vermeden hükümeti uyaracaksan bunu sandıkta yapacaksın @Sinem
    Ama sen tutup da ''aferin, çok iyi yapıyorsunuz, bu devleti çok iyi yönetiyorsunuz, aynen böyle devam edin, biz alıştık sevilmeye'' der gibi sandıkta yine aynı kişileri desteklersen, tüm bu yaşanan sıkıntılar artarak devam eder, şekil 1A da görüldüğü gibi!

• Konu disi olacak ama belirtmek istedim, her hibrit verimsiz dol veren anlaminda melez demek degildir. Ayrica GDO ile F1 (F2.F3...) olayini karistirmamali. https://www.hobitohum.com/f1-hibrit-tohumlar/

Ustelik insan eliyle olmayan pek cok hibrit de dogada bulunabilmektedir.

• @semavi kisa ve oz!

• @caglaror misal ben gdo yu destekliyorum.bunu ne zaman desem konu alevleniyor 😃

• Ufak bir fotoğraf paylaşayım ülkenin durumunu anlayamayanlar biraz baksın kimlerle aynı sıradayız

Tıklayın

• ⭐⭐

İlk olarak beslendiğiniz kaynakları değiştirin:

Türkiye'ye dair gelişmeleri anlamak için her şeyden önce ana akım Türk medyasını takip etmeyi bırakmanız gerekiyor. Her şeyin neden pahalı olduğunu anlamak için ana akım Türk televizyonlarını seyrederseniz ve gazete adı altında satılan şeyleri okursanız pahalılığın sebebinin vatan haini fırsatçı marketler, dış güçler ve onların terörist işbirlikçileri olduğunu düşünebilirsiniz ve başka bir sebep düşünmek aklınıza gelmeyebilir. Öncelikle beslendiğiniz bilgi kaynaklarını değiştirin. Elinizin altında internet var, yararlanın.

İkinci olarak, değerlendirme yaparken daima karşılaştırma (mukayese) yapın.

Türkiye'nin ekonomik, sosyal, hukuki vs. durumunu anlamak için diğer ülkelerdeki duruma bakarak karşılaştırma yapmalısınız. Örneğin ABD'de alım gücü videolarına bakın, sonra pahalılığın sebebinin pahalı ayakkabı alanlar mı veya evinde ekmek pişirmeyenler mi olduğunu tekrar düşünün. Ya da Türkiye'de yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün durumunu mu merak ediyorsunuz? Bu konuda uluslararası kurumlarca hazırlanmış çeşitli indekslere göz atın. Karşılaştırma yapmazsanız bütün dünyayı Türkiye'den ibaret sanırsınız ve kaçınılmaz olarak yanlış (ve çoğu zaman komik) sonuçlara varırsınız.

• Yasaklı

@ercan-tekoglan bn hiç desteklemyorum. 🙂

• @ercan-tekoglan Yeterli geleneksel tarim yakin 10 yillarda yeterli gelmemeye baslayacak. Hibrit ile bir yere kadar gidebiliriz. Ya menumuzu boceklerle vb. cesitlendirecegiz, ya da tarim urunleri ve hayvan urunleri icin genetik biliminden faydalanacagiz. 3. bir yol goremiyorum. Bocekler de bir yere kadar idare edecek. Ben GDO da iki temel sikinti goruyorum, birisi kontrol edilemeyen bir durumda evrimsel surecte ayak uyduramayacagimiz dogal gen havuzlarinin kaybedilmesi durumlari. Ikincisi de GDO ile bizim metabolizmalarimizin tanisma faslinin uzun surmesi sonucu bazi hastalik insidanslarinda artis.
    GDO biraz el yordami ile yuruyor cunku hukumetler aciktan destek vermiyorlar. Populist yaklasimlar her zamanki gibi politikacilari yonetiyor.
    Basit GDO girisimler net kazanc getiriyor. Tek bir gen ile sadece tohumdaki nisasta miktarini x10 yapiyor ve baska bir seyi degistirmiyorsaniz bu mukemmel bir sonuc olur.
    Muz kokulu domates ya da kare sekilli karpuz fantazi. Hedefe donuk degil.
    Bilimsel argumanlari tam anlamadan herhangi bir teknolojiye karsi cikmak gelecege hazirliksiz yakalanmak demektir.
    Matematigi nasil cozup kullanmaya basladiysak genetigi de cozup (kodlari degil tum dil sintaksini) tanridilinden konusmaya baslamanin zamani geldi de geciyor bile. 🙂
    Bizim omur yeter mi bilmem ama genetik yazilimcilar cikip tam ihtiyaca cevap verecek canlilar programlayacaklar. Hastaliklasi debug edecekler. Genetik hastaliktan cocuklar olmeyecek. Hasretle o gunleri bekliyorum.
    Iyi geceler.

• @caglaror iş ilanlarına bakarken kendi alanım (ziraatle) ile ilgili akıl almaz bir genetikçi-ıslahcı iş alnına denk geliyor.

Bahsettiğin gibi tohumun nişasta oranının artması, ürünlerin raf ömürlerinin artması, vitaminsel takviye vb gibi etkileri düşünüdüğümüzde ortaya muazzam bir şölen çıkıyor. Ancak geleneksel tarımın yetmemesi konusunda katılmıyorum. Dünya üzerinde yer alan tarımsal alanlar mevcut nüfusu doyurabilecek seviyede ancak üretilen mahsülün dengesiz dagıtımı bence aclık oyunlarını beraberinde getiriyor. Ayrıca Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler ve aşşağısı için baktığımızda erozyon ile mücadele fiili anlamda çok düşük, yok. Bu seviyede ilerleme ile verimli alanlar hızla eriyor. Tabi bunun yanında bir de imara açılması konusu var.

Kötü yanı ise tarım alanında bu işin en büyük pasta payını elinde tutan cargill-monsanto ki avrupa dahil dünyada ki bir çok ülkeden daha etkin bir profil çizen bir firma bayere satıldı geçtiğimiz yıllarda resmen tek büyük oldu bayer.kendi çapında bazı firmalar var ama tabi devede kulak. bayer bunun yanında cropscience grubuyla pestisit gruplarını da elinde bulunduruyor. Şahsen bu firmanın bu kadar büyümesi hep korkutucu geldi bana. Tohum, pestisit ve insan sağlığı için kullanılan ilaçlar ellerinde resmen. Gdo ve gen haritalaması konusunda tek korkum ki bunu atom bombasına benzetirim, doğru amaçlar için kullanıldığında insanlık adına bir çok sorunu ortadan kaldırabilecek muazzam teknoloji ancak o yönde pek kullanılacak gibi durmuyor. İzlemek isteyenler Monsantonun meksikadan başlayarak mısıra nasıl et attığı, güney amerikada soya fasulyesine nasıl sıcradıgı ve irlandada, fransada gdo yasalarını uygulatmak için kimlerin ne görevlerden alındıgını anlatan bir çok video var. İşin bu kısmı çok korkunç işte.

• @semavi Herşey Çok Pahalı içinde söyledi:

Sanirim Amerika'da ayri bir birey olabilme ihtimali bana burayi sevdiren seylerin basinda geliyor...

İşte bu. Resmen beynimi okumuşsun @semavi . Bu ülkede birey olma ihtimalimiz yok. Ya taraf ya da bertaraf olma durumunuz var. Bu nedenle inşallah gc özgürlüğü hak edene çıkar. İnşallah hiç bir çomara çıkmaz.🙏

• @semavi ben hiçbir umut görmüyorum .gerekirse ülkeyi bir 50 yıl dışardan birileri gelsin yöneltsin.eğitim, sağlık, hukuk ,il yönetimleri, tarım gibi konularda karar merkezi olsunlar.2 nesil bu insaların yaptığı sistemde büyüsün .
    neden bunu istiyorum a parti b parti fark etmiyor bugün iktidar çalıyor çırpıyorda yarın muhalafet yapmıyacak mı yapacak eli mahkum.siyaset denilen şey ülkede sadece çıkar üstüne kurulu gece gündüz parti teşkilatlarında koşturanlar( mütahiti esnafı sanayici memuru ) vatan sevgisinden değil.
    lider ne kadar dürüstte olsa etrafını saran çıkar kuruplarına mahkum oluyor.çıkacak kanunlar oy kazanma kaybetme olayına göre çıkıyor ülkenin menfatleri önemli olmuyor. siyasiler bu ülkeyi yönetmemeli .tüm bakanlıklar alanında tecrübe bilgi sahibi kişiler arasından seçilmeli.urfalı olmak tarım bakanı olmayı gerektirmemeli mesela.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

123

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.3k

| | | |