Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu gün tesadüfen 2000deki hazır kart reklamının müziğini dinledim: ermiş deme değilim gezgin deme değilim ben özgürüm "sadece özgürüm" diyor ya bu geri dönmüş dönmemiş konusu da bununla bağlantılı bence. Hadi bakalım biraz brainstorm yapalım😊😈

• ⭐⭐

Aslında dünyanın neresine giderseniz gidin yeterki motivasyonunuz olsun. kimsenin sizi aşagı cekmesine izin vermeyin. Bütün birikimimizle Amerika'ya yerlesme sansımız varken, Daha fazla buralarda kalmak istemediğimiz için gittik, ev tuttuk, ev esyası aldık, cok tatlı bir yuvamız vardı. Ama bazı olaylardan motivasyonumuzu kaybettik. İnsanın motivasyonu olmayınca kurumuş bir yapraktan farkı olmuyor.... Simdi milyon dolar verseler bir daha kanada 'ya gitmem... Ne yapıp edip Amerika' yı deneyecegım, bu sefer daha emin, daha planlı, daha cesur olarak. ✨ Bu hayat benim nerede huzurluysam orası benim için cennet... Allah hayırlısını versin. Nerede olursak olalım... mücadele etmeden, savasmadan olmuyor.. Hadi bakalım Amerika görüşeceğiz 👊

• @caglaror
    İnsanlar teeee Homo cins ismini almaya başladıkları günlerden beri yürümüşler. Basit ve sıra dışı yaşam felsefeleri aslında bu tür insan gruplarından çıkarmış. Çünkü kayıtlı bilgi sadece sözlü aktarımlarda yer aldığından gezmek okumaktan daha etkiliymiş. Uzun yürüyüşlere göç demişler. Yine iletişim çağı olmadığından gidenden pek haber alınmazmış. Ama sürekli yürüyenler kendi aralarında deneyimlerini yaşatmışlar ve kültürlerini deneyim ve yolda aldıkları diğer katkılarla en iyi hale getirmişler. En çeşnili, en felsefik, en olgun. Yerleşik hayata tam geçilmediğinden de yurt, toprak ve benzeri maddi kaygıları da olmamış. Her şeyi günlük değerlendirip mutlu olmuşlar. Olsa olsa sonraki yılın aynı mevsimine hazırlanmışlar. Kısa vadeli ama etkin planlar. Bu paragrafı yörüklüğün deniz-yayla arası gidip gelmek olmadığına minik bir not olması amacıyla yazdım. Türkmen yörükleri (benim de içinde bulunduğum) toplulukları gittikçe yerleşerek "göçmenin" felsefesine farklı yorumlar kazandırmış. Yorumlar artık tür tür. Çeşitliliği yargılayamam, yargılayamayız.
    Göçmenin felsefesine en güzel Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? filminde vurgular ve açıklamalar var.
    Birbirini gaza getiren hayalperest insanlar gibi gösterilmekten cidden bıktım. Ders veren "dost" atasözlü zırvalıklardan bıktım. Forumda kalmaya devam edeceğim için kaçış yok, denk geldikçe okuyacağız.
    Forumda sorulan sorulara cevap vermek ve hali hazırdaki eski/yeni tecrübeleri paylaşmaktan başka, bir de güzel insanlar var muhabbetini sevdiğim.
    Buraya gelmeme vesile de olan, burada yardımcı da olan insanlar var. Onların yöntemi benim yöntemim artık. LinkedIn'de bana istek yollayan eklediğim bir çok yazılımcı genç var. GC kazananlarla ve gelmek isteyenlerle iyi/kötü, başarı/başarısızlık içeren tüm tecrübelerimi paylaşmaya devam edeceğim.
    Sebebi ne olursa olsun, dönme kararı alan/dönmek zorunda kalan, veya her şeye rağmen buralı olabilmek için mücadele edip adapte olabilen herkese selam olsun. Yol yoldur, esas olan yolda olmaktır.
    Bu gün Intel'i gezdik. İlham vericiydi.
    PS: Teknik olarak duzeltme geregi hissettim aslinda Homo erectus ile yurumeye baslamis olmaliyiz 🙂

• @hockeyumpire2 😉
    nereyi imzalıyorduk ?

• @hockeyumpire2 " Simdi milyon dolar verseler bir daha kanada 'ya gitmem"

ben dondum izmire.sagolsun arkadaslar bi tekne kiraladı, açıldık ettik grup olarak.ağustosta deniz kum günes.dedim hayat bu yaa.ne işim amerikada asla diyordum... crazycells in dedi gibi bazen yanlıs adımlar atabiliyor insan ve farkında olmuyor.tabi o an için o bakış açısıyla görmek zor oluyor.bu gidiş dönüş beni o kadar değiştirdiki hayata karşı.olgunlaştım sanırım 😃 nacizane tavsiyem, keskin olmamak lazım kararlarda. hayatta her şey belirli bir sebepten dolayı zincirleme şekilde ilerliyor...izmirden ağrı ya atandıgım da "ya orada birilerine bir yararım olacak ya da benim için bir şeyler değişecek" diye düşündüm.çalıstıgım süreçte çok güzel projere imza attım ve hayat boyu taşıyacağım dostlar edindim... şu anda da aynı şekilde düşünüyorum.ya kendim için yaşayacağım, öğreneceğim şeyler olacak acısıyla tatlısıyla yada başka bir insana bir yararım olacak.umarım sizin için de amerika güzel ve keyifli bir adım olur.

• @newman Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı? içinde söyledi:

4.
    bir diger kesimde surekli mutlu oldugunu yalanini soyleyen ezik tiplerdir. cunku basarisiz olarak yaftalanmaktan korktuklarindan cevrelerine hatta kendi kendilerine bile yalan soyler bu kisiler. hasbel kader yabanci bir ulkeye goctuklerinde herne kadar zaman zaman karsilastiklari 2. sinif vatandas ruh halinden kurtulamadiklarindan daha karamsar, daha kotumser bir ruh haline burunurler.
    bu insanlarımız, turkiye'de bir hic olarak yasamislardir, hayatlarinda basarisiz olmalarinin sebebi olarak gordukleri cevrelerine ve ulkeye karsi iclerinde oldukca da kin biriktirmislerdir. o kadar ki, iclerinde turkiyeden turk insanindan nefret ettiklerini sosyal medyada haykiranlarda cikmaktadir.
    bu insan kesimi, hicbir zaman ne turkiyede ne amerikada mutlu ve basarili olamayacaktir. bu ezik tiplerin mutluluk analizlerini ciddiye almayin.

Ne amaca hizmet ediyor sizin bu mesajiniz? Neden yaziyorsunuz bunlari? Olumsuzluk, negatif enerji, nefret ve umutsuzluk asilamaktan baska.
    Herhalde amac tahrik etmek.
    Buradaki insanlarin iyilige guzellige, umuda ihtiyaci var. Ulkeden ayrdik, travmasindan trollerinden kurtulamadik.
    Insanlarin vatan sevgisini olcmek size kalmadi. Kimin ne oldugunu, hangimizin ne hizmetler yaptigini ne badireler atlattigini bilemezsiniz.
    Ozgurlukler kotuye kullanildiginda memleketin ne hale geldigini 20 senede gorduk. Sizinki de aynisi. Forum yonetimi ifade ozgurlugu gerekcesiyle sizin yazmaniza hala izin veriyor. Bu kadar demokratlik bana bile fazla geliyor.
    Selametle.

• @gizemyavuz92 Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı? içinde söyledi:

Abd ye gitme arefesinde bu konunun açılması moral olarak çok iyi oldu:))
    Hikayeleri okuyunca gidip gitmeme konusunda tekrar düşünmeye itti beni.

Aslinda boyle bir konu acma benimde aklimdan gecmisti ama dedim sonradan ya o kadar bekleyen insan var umutlarini hayallerini yikmayalim acmiyim kalsin diye ama sonradan da dedim ki herkes kendi kaderini yasar ve yazar arkadasim. Belki sen harika seyler yasayacaksin ve asla donmeyeceksin iyi ki gelmisim diyeceksin veya ben bu ikinci gidisimizde keske gelmeseydik buraya harcadigimiz parayla kiralik bi eve cikar, cocugumuzu buyutur oyle yuvarlanip giderdik diyecegim.. Ama bunu yasamadan bilemeyiz. Aklimizda kalacagin hatirimizda kalsin. Deneyip gorelim🙂

Böyle bir konu açmamdaki amaç kimsenin umutlarını kırmak değildi.öyle anlaşıldı ise kusura bakmayın.dv2019 da kazanamadım dv2020 başvurusunu yaptık inşallah bu sefer çıkar.amacım birgün orada yaşamak.birgün gideceğim umuduyla aklıma gelen sorulara burada cevap bulmaya çalışıyorum.aklıma böyle bir soru geldi.acaba büyük umutlarla oraya gidip de dönen oluyormu dönen oluyor ise insan neden döner.maddi yetersizlik,sosyal hayat,türkiye özlemi,anne baba hasretine gibi konularlamı dönüş oluyor diye merak etmiştim.ben olsam aklımda dönme düşüncesi olursa anne,baba,kardeş özleminden olur.başka hiçbir şekilde dömem.acaba insanların dönüş hikayeleri nasıl nelere dikkat etmeliyiz. Ne gibi sıkıntılarla dönüş oluyor diye tecrübelerden faydalanmak istemiştim.çünkü gördüğüm kadarıyla oraya giden herkes hep iyi taraflarını anlatıyor.olumsuz tecrübelerini anlatan pek olmuyor.insanların askerlik hikayeleri gibi.anlatılanlar hep elinde silahla dolaşıyor.vuruyor tekmeyi yüzbaşının odasına giriyor.ona karışan eden yok.ama perdenin öbür tarafına bakıyorsun.tuvalette temizliyor.çuval çuval patates de soyuyor.demek istediğim amerika için gördüğümüz toz pembe hayatın dışında olumsuz yönlerinide yaşayanların insanların hikayelerine bakarak ders çıkarmak.onların düştükleri yanlışlara düşmemek için ne yapmak gerekir bunları görmek.

• @freeworld Bir ile Üç arasında gidip gelen oldum. Burada bile bir yere ait olamadım iyi mi :))))))))) Şaka bir yana süper analiz çok beğendim. Eline beynine sağlık.

• ⭐⭐

• @sadriabi Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı? içinde söyledi:

@newman Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı? içinde söyledi:

4.
    bir diger kesimde surekli mutlu oldugunu yalanini soyleyen ezik tiplerdir. cunku basarisiz olarak yaftalanmaktan korktuklarindan cevrelerine hatta kendi kendilerine bile yalan soyler bu kisiler. hasbel kader yabanci bir ulkeye goctuklerinde herne kadar zaman zaman karsilastiklari 2. sinif vatandas ruh halinden kurtulamadiklarindan daha karamsar, daha kotumser bir ruh haline burunurler.
    bu insanlarımız, turkiye'de bir hic olarak yasamislardir, hayatlarinda basarisiz olmalarinin sebebi olarak gordukleri cevrelerine ve ulkeye karsi iclerinde oldukca da kin biriktirmislerdir. o kadar ki, iclerinde turkiyeden turk insanindan nefret ettiklerini sosyal medyada haykiranlarda cikmaktadir.
    bu insan kesimi, hicbir zaman ne turkiyede ne amerikada mutlu ve basarili olamayacaktir. bu ezik tiplerin mutluluk analizlerini ciddiye almayin.

Ne amaca hizmet ediyor sizin bu mesajiniz? Neden yaziyorsunuz bunlari? Olumsuzluk, negatif enerji, nefret ve umutsuzluk asilamaktan baska.
    Herhalde amac tahrik etmek.
    Buradaki insanlarin iyilige guzellige, umuda ihtiyaci var. Ulkeden ayrdik, travmasindan trollerinden kurtulamadik.
    Insanlarin vatan sevgisini olcmek size kalmadi. Kimin ne oldugunu, hangimizin ne hizmetler yaptigini ne badireler atlattigini bilemezsiniz.
    Ozgurlukler kotuye kullanildiginda memleketin ne hale geldigini 20 senede gorduk. Sizinki de aynisi. Forum yonetimi ifade ozgurlugu gerekcesiyle sizin yazmaniza hala izin veriyor. Bu kadar demokratlik bana bile fazla geliyor.
    Selametle.

demokrasi dediginiz sey oyle nalinci keseri gibi hep kendinize yontabileceginiz birsey degildir. herkese esit mesafede, herkesin hakkini koruyan bir sistemdir. sayin @crazycells'i kutlarim dogrusunu yapmaktadir. sizin mesajlariniz ne'ye hizmet ediyorsa o mesajda ona hizmet ediyor. freeworld mahlasli kisinin her fikrini begenmedigini mutsuz ve basarisiz olarak yaftalamasi, elestirel bakan insanlara karsi zaman zaman sarkastik kisilik analizleri yapmasina bir yanitdir. siz uzerinize alindiysayniz ne ala.
    nefret? gosterin nefret iceren bir yazimi. oysa o kisinin turklerden nefret ettigini soyledigi yazi orada duruyor (eger silmediyse). sizinde guney eyaletlerinde yasayanlari gorgusuz, cahil, kaba saba, irkci tanimlayan yazilarinizi da epey okuduk bu forumda. dogrusunu isterseniz aslinda sizinde kulaginizin bir cekilmesi gerekiyor ama ah crazycells'in icinde ki bu fikirlere saygi yok mu.
    her seferinde ekip olarak ayni seyi yapiyorsunuz. biriniz fikrini begenmedigi bir kisiye ustu kapali saldiriyor, o kisi de reaksiyon gosterince, bu sefer cetenin diger elemanlari (tesbihte hata olmaz af buyrun) agzi salyali cakal surusu gibi o kisiye saldiriyor. hep ayni seyi yapiyorsunuz. bakin yine crazycells'e aklinizca piskolojik baski uygulayarak beni forumdan attirmaya calisiyorsunuz. allahtan size boyun egmiyor. birde kacinci seferdir saymadim onu ve forumun diger mudavimlerini forumu birakip gitmekle tehdit ediyorsunuz. bence giderseniz gidin, arasira balans yazilar paylassanizda cogunlukla yazdiklarinizin kimseye faydasi oldugunu sanmiyorum.
    size de selametle arkadasim. onurlu bir gidisin aciklamasi yoktur, sadece gidisi vardir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

4.

sayin @newman , iyi baslamaniza ragmen hedefli ve kiskirtici bitirmissiniz maalesef. Lutfen yorumlarinizda diger uyeleri hedef alan ya da ima eden ifadelerden kacinin. Aksi takdirde amacinizin sadece provokasyon oldugunu dusunecegim. Ben sayin @FreeWoRLD 'un tespitlerini okurken, aklima siz gelmediniz; fakat sizin yazinizdaki ima cok belli; siz durumu yanlis anlamis olabilir misiniz?

Nefret soylemi veya hakaret olmadigi surece siz de fikirlerinizi belirtebilirsiniz, ama insanlarin kendilerine karsi ve onlari kiskirtacak sekilde bu yorumlarinizi yazamazsiniz maalesef. Sizin bahsettiginiz yazida nefret soylemi yok, sadece elestiri var; siz her kelimeye ayri ayri odaklanmamalisiniz, cumlenin ne ifade ettigine bakmalisiniz. Diger arkadaslar bana psikolojik baski yapmiyorlar, merak etmeyin; yapiyorlarsa bile farkinda degilim o nedenle hic etkilenmiyorum; sizin yorumlariniz flag'lenince ben okuyorum zaten butun konusmalari...

Cevap yazarken de kiskirtmaya devam ediyorsunuz, lutfen sayin @FreeWoRLD ve sayin @sadriabi ile bu konudaki konusmalariniza devam etmeyin.

Ayrica insanlarin forumda mutluluklarini veya baska duygularini (hangi deneyimle olursa olsun) paylasmalarinda hicbir sorun yoktur kesinlikle sayin @newman ; size gereksiz, yararsiz, zaman kaybi olarak gorunen seyler bir gun birilerinin isine yarayabilir ya da kendilerinde farkindalik yaratabilir.

• Ben saygi dahilinde her turlu tecrubenin paylasimlasi taraftariyim. Hatta olumsuz seyleri duymayi daha cok isterim her zaman. Eger yazida ki amac 'ben yapamadim, baskasi da yapamaz' mantigi ile koru korune kotuleme icermiyorsa tabi ki...

2009da esimden ayri sekilde geldim... Tadi damagimda kaldi ama geri dondum... Aldigim PHD ve odenecek olan aylik ucret teklifi cok parlak degildi... Hanim da orada hevesini az cok yitirdi... Ozellikle Turk ailelerin yasadigi olumsuzluklara sahit oldum... (eslerinize araba ogretin, eve hapsetmeyin muhabbeti oradan basladi). Sosyal bilimler sayilabilecek bir alanda dil olayi cok iyi olmadan doktoraya baslamak, az olan parayi cogaltip aile gecindirmek zorunlulugu, yas itibari ile cocuk dusunmemiz ve ertelemek istemememiz vs vs birlesince.... Son darbe TR'de iyi bir is teklifinin bana iletilmesi... ve geri dondum... O zaman dolar 1.3-1.7 arasi geziyor... Isler tikirinda sayilirdi Turkiye'de... Patlican falan ucuz yani 🙂

Ama daha iyi sartlarla yerlesme fikri hep aklimizda oldu... 2015te greencarda basvurduk cikmadi... 2016da unuttuk basvuruyu... 2017de son dakika... Hanimi kavga dovus arkadasindan getirttim, cunku ufakligin fotosu bir turlu olmadi... Neyse basvurduk ve hanima cikti 🙂 Oncesinde ise ABD ile ev takasi yapabilir miyiz yaz icin falan diye arastirmalar yapiyordum. En azindan 3-4 ay gitmeliydim... Gostermeliydim aileme... neyse gerek kalmadi...

Bu sefer donmemek uzere plan yapmistik... Donmemekten kastimiz cocuklar buyuyene kadar... Ben yaslilikta (Allah omur verirse) burada olmayi pek dusunmuyorum acikcasi...

Neyse... Turkiye'de Kariyerler inanilmaz gidiyor... Ivmelenme muthis... Agzimiz kulaklarimizda... Sonucta kimi kimsesi olmayan memur cocuguyum...Rahmetli Annem benden daha once ABDye geldi kardesimin problemli olan dogumu nedeniyle...Muthis bir gozlem yetenegi vardi... Bir gun beni aradi... Oglum o hakkini kaybetme... Bak her sey iyi gidiyor diye gitmezsiniz falan... Annem ilkokul mezunu ama hem ufku acik hem de cok zeki bir kadindi... 5 cocugu ile universiteyi bitirdi beraber...

Sonra esimi de aramis... Bak gozunuz boyanmasin... Sizin oralarda olmaniz lazim... aman vazgecmeyin demis... Allah rahmet eylesin....

Normalde ilk gunden itibaren gelme fikrindeydim... Sorun yoktu aslinda... Sonucta kazandigimiz andan beri yazdiklarimiz ortada... Kismen degisen seyler olsa da dusuncemizde, genel itibari ile hep tereddutsuz gelme taraftariydik... Ama icine kusku dusmus kadinin herhalde... Dediigini yaptik ama maalesef o goremedi dunya gozu ile sozunu tuttugumuzu...

Sonra... Yeter artik. Aksiyon almamiz lazim dedik ve is alanimi tamamen Otomotiv sektorune tasidim. Cunku ilk gunden itibaren ABD'de bu sektoru dusunuyordum... Turkiye'nin en buyugu idi alaninda ve uretici idi... BUrada da bir seyler yapabilir miyiz diye dusunuyorduk... Henuz olmadi ama takip ettigimiz projeler var...

Sonra Trump vize yasaklari, yasak kalkinca alelacele giris...Dedik bu bir daha almaz falan... Ilk 3 ay maddi olarak cok zorlandim... Sonrasinda daha iyi bir is ve sorunlarimizi cozduk... Simdi basit anlatiyoruz ama o donem baya bir ugras verdim maddi sorunlarla... Cok bunaldigimi hatirliyorum... Cunku 5binden asagida bir rakamla giris yapabilmistim... Hic onermiyorum... Ben ayakta kaldim diye de bunu bir basari hikayesi gibi anlatamam. Rezillik resmen... Trumpta bir daha vize yasagi koyamadi... Bosu bosuna geldik aslinda o kadar erken... neyse...

ilk 3aydaki is tecrubem, gelecegi hakkinda iyi bir teklifi olsa da depodan basladi... Biraz gecikmeli davrandiklari icin sabrim tukendi ve daha iyi bir teklif ile baska bir firmaya gectim... orada da 1 yil calistim... Orada daha iyi bir maasim oldugu icin maddi sorunlar en aza inmisti...

Toparlayinca daha rahat dusundum ve Turkiye de neredeysem oradan devam etmeliyim dedim... Yeni ev almistim ve icine oturamamistik... Bizi mahvetmisti. Tapu yok satamiyoruz, ev teslim olmadi kiraya veremiyoruz ama her ay 800 dolar kredi odemesi!!!

Kaldigimiz yerden devam dedik ya, dedim ev alayim. Turkiye de onu yapamamistik... Hallettik...

Sonrasi ise GC ilk ciktigi andan itibaren aklimda olan islerden en favorim... Otomotiv sektoru... Bunun icin 1.5 yil beklemem gerekti... Cok sukur basladik ve guzel gidiyor...

Sonuc olarak... emekliligimi burada planlamiyorum... Vaktimiz ve omrumuz yeterse Turkiye'ye geri donup, kalan omrumu orada tamamlamak var emeklilik gibi... Sartlara bakacagiz artik... Muhtemelen seneye yazin cocuklar icin bir Turkiye yapariz...

Houston icinde 5 yil verdim... 2si gecti... 3 yil sonra dusunecegim artik... Tamam mi devam mi diye burada...

Benim hikayem bu...

• Türkiyede ki siyasi ve ekonomik ortam insanları gereğinden fazla sitresli ve saldırgan yaptı son zamanlarda.. Herkesin tek bir hayatı var ve 1 sn bile geriye alamadığımız bir zaman var insan ömrü toplasan ne kadar ki zaten. O yüzden ister amerika ister türkiye hiç bir yer cennet değil.. parası olanın derdi başka olmayanın derdi başka.. Şu hayatta durduk yere kalp kırmaya gerek olmadığı gibi hak edeninde kalbini kırıcaksın. Bir başkasının ne yaptığı yada ne yapmadığı ne başardığı yada ne başarmadığı beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor ben burada insanlar kötü tecrübelerinide yazsın istiyorum evet felaket tellallığı yapanı ben yapamadım sizde yapamazsınız mantığıyla yazanları kaile bile almıyorum okumuyorum bile yazdıklarını. Ben sadece bana bir faydası olacak '' kötü tecerübeleri '' okumak istiyorum benzer hatalara yapmamak için bundan daha güzel bir dayanışma yok orada biz bir azınlığız ve birbirimize yardımcı olmayacaksak neden bu forum var ? tecrübe parayla satın alınmaz.. Burada gerçekten niyeti sadece kendisinden sonra gelenlere yada orada yaşıyan arkadaşlara yardımcı olmak klavuz olmak iyilik yapmak isteyen insanlar var bu samimiyeti burada görüyorum. Bu insanlar gitsem de gitmesemde iyi ki varlar.. Teşekkürler güzel insanlar.

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

Babalar germeyelim ortamı. İsteyen istediği gibi düşünür. Yolda belki yanımızdan geçip gidiyoruz birbirimizin habersiz ama burada kırmayalım.
    Bu analiz yapma işini de fazla abartmayalım. Herkesin şartları, istek düzeyleri farklı.
    Geçenlerde kuruma bir eğitmen geldi. ÖZGÜVEN dersi vermeye. Dersin sonunda bize söz verdi.
    Bende dedim ki; "Yaşım 45, üst kademe yöneticiyim eşim avukat, burada bir ayda kazandığımla NY de 1 ay geçinebilirim.10 yaşında bir oğlum var. Ama ona rağmen işsiz güçsüz, bütün her şeyi bırakıp dünyanın öbür ucuna gitmeye karar veriyorum ve bunu daha taşınmadan 6 ay önce tüm üstlerimin önünde söylüyorum. Varsa özgüveni bir tık daha fazla olan çıksın " dedim. Hoca pes dedi.

Neden bu kararı veriyorum.

1. Canım öyle istiyor.
    2. Oğlanın eğitimi için.
    3. Yurtdışına insanların mutlaka ve mutlaka çıkmasın orada en azından bir süre bulunmasını doğru buluyorum.

Açıkcası 1 numaralı madde çoğu kişi için ağır basıyordur.

Ülkemle ilgili en ufak bir olumsuz düşüncem yok. Allah bize gerekli faydayı aldıktan sonra dönmeyi nasip etsin.

• @newman Sozunuz bana mı?

"olumsuz tecrubeleride duymak istiyoruz demis bazi arkadaslar. "

Eğer bana ise yada değilse... Yine de fikrimi sunmak isterim. Çünkü o bir iki arkadaşın içine bende giriyorum... Sizinle herhangi bir tartışmamiz olmadı. O yüzden hedef alarak yazmıyorum bunu...

Sizin tabirinizle o.puyu herkes ballandirarak anlatır ...

Ben çıplak anlatani severim...

O yüzden olumsuz şeyleri duymayı önemsiyorum.

Yoksa gel burada en ucuz sitede kal, cocuklarin isedigi havuzdan selfie çek çok iyiyiz mesajları ver sonra git depoda 40 derecede taş taşı...

Kendi yalanina inanan insanların mutluluk güzellemeleri insanlara bir şey katmiyor...

Evet... Yaşanılan olumsuz tecrübeleri korkmadan anlatan herkese bir kere daha teşekkür ediyorum ..

• Hiç birşeyi üstüme alınmak istemiyorum ama iyisiyle de kötüsüyle de Amerikaya gidip bir takım tecrübeler edinen yine ben, kendi paramla rezil veya vezir olan yine ben! Kimse kimsenin parasıyla gelmiyor arkadaşlar. Kötü hikayeleri beğenmeyenler için söylüyorum, yaşanılan tecrübeler bunlar ve hiç bir zaman yoruma veya eleştiriye açık değil benim için. Bunlar benim yaşadıklarım, gidenler veya gitmiş olanlar binbir çeksin demiyorum, asla da demem, daha iyi olsunlar hatta yaşadıklarımızı yaşamasınlar diye buraya dil döküyoruz. Burada amacınız insanların yaşadıklarına kulp takmak değil de, aa bak neler yaşamışlar bizde dikkat edelim,olmalı kesinlikle.

• @semavi hayir size degildi fakat zaten olumsuz bir anlamda kullanmadim o sozu. bende dahilim olumlu olumsuz herseyi duymak isteyenlere.

• merhaba kadir bey. fevkalade anlatmışsınız elinize sağlık. daha güzel günler sizinle olur inşaallah.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

meshur fikra'dir bilirsiniz.

uzun suredir gorusmemis iki arkadas yolda karsilasinca baslarlar sohbete.

• eee, ne var ne yok, senin kizdan ne haber?
    • valla ne olsun, iste biliyorsun okulunu bitirdi iş'e girdi gecen sene. basini kasiyacak vakti yok. ilk baslarda geceleri fazla mesai yapiyordu, sonra hafta sonlari da calismaya basladi. derken ankara, izmir seyahatleri basladi. patron nereye, bizim kiz yaninda oraya. paris seyahatleri filan derken baktilar bu is böyle olmayacak, patronu ona bir ev tuttu. deli gibi calisiyor evladim. eee, peki sizin kiz ne alemde?”
    • valla bizimki de orospu oldu ama ben sizin kadar guzel anlatamıyorum.

olumsuz tecrubeleride duymak istiyoruz demis bazi arkadaslar. biraz once baska bir konu basligi altinda birkac mesaj okudum ozellikle kaliforniya'yi deyim yerindeyse yerden yere vuran amerikayi okkali elestiren mesajlar fakat ne hikmetse her agzimizi actigimizda bize topuyla tufegiyle saldiran tayfada tik yok. yani illa birilerinin ahbapi mi olmak lazim bu forumda rahat yazabilmek icin? yoksa o....'yu anlatmayi mi beceremiyoruz biz?
    musade edin bizde paylasalim dagarciklarimizdakini, kafamiza takilanlara yanit bulalim. mayista cikarsa sizin gibi bizde gocmeyi dusunuyoruz 22 trilyonluk borcuyla dunya'nn en borclu ulkesine.

sayin @newman , eger herkes amacinizin deneyim veya bilgi aktarmak olduguna emin olsa kimsenin laf edecegini sanmiyorum 🙂

o yorumlardan sonra cogunlukla birilerini igneleyici ya da kiskirtici ifadeler kullanip duruyorsunuz. Bu konudaki ilk ornekte ben sizin fikrinize kismen katiliyordum aslinda ama yazdiklariniza bir turlu katilamiyorum. Bence de mutlu oldugunu soyleyen ama gercekleri soylemeyen pek cok kisi var. Fakat illaki bu insanlara "ezik tip" demek zorunda misiniz? Ezik tip demezseniz yazdiklariniz anlasilmiyor mu? Sonrasinda ise zaten baska uyeleri ima ederek yorum yapiyorsunuz ki, size cevap versinler de tartisma ciksin...

Sizin herhalde caniniz sikiliyor gun icinde? birileriyle kavga edip stres atmak icin foruma giriyorsunuz? Cunku yazdiklarinizin sadece bilgi vermek amacli yazildigini dusunmek oldukca zor. Eger bazi uyelerle yildiziniz barismiyorsa, illaki onlara laf atmak zorunda hissetmeyin kendinizi, en basitinden yorumlarini gormezden gelebilirsiniz...

Size nacizane bir tavsiyem olacak, ciddiye alacaginizi dusunuyorum ve umut ediyorum 🙂 insanlardan nefret etmeyin... Daha dogrusu nefret ederek vaktinizi bosuna harcamayin. Nefret, cidden cok fazla enerji ve zaman aliyor. O zamani ve enerjiyi cok daha faydali isler icin kullanabilirsiniz 🙂

Eger illaki birilerini kiskirtmam lazim, yoksa yazacak enerji bulamiyorum diyorsaniz, o halde beni kiskirtabilirsiniz. Bu yorumda yaptiginiz gibi... 🙂 Sorunuza cevap vereyim, hayir bu forumda rahat yazabilmek icin birinin ahbabi olmaniza gerek yok.

Benzer Başlıklar

• 17
  • 4
  • 26
  • 22
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

119

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |