Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

amerika'nın artıları kadar eksileri de var peki sizce neler eksi?

• amerikanın avantajlarını biliyoruz o yüzden buradayız.
    dezavantajlarını da konuşup kendimizi kötüye hazırlayalım.
    bazı dezavantajlar.

-peşin en az 250-300bin dolar verip aldığın kendi evine yıllık 7-10bin usd vergi ödemek zorundasın.
    -gelir vergisi ( %30-35 lere varan)
    -emeklilik kesintisi % 8 civarı
    -6% civari eyelet ve sehir vergileri
    -4% de Hospital yani hastane kesintisi
    -arabanın sigortası

üstüne diploman orda geçerli mi geçersiz mi ? orda sıradan bir iş mi yapacaksın yoksa...
    Ordan emekli olabilecek misin?
    emekli olamadın ve sağlık sorunları başladı çalışamıyorsun. evinin vergisini ve diğer harcamaları kim ödeyecek?

• Yasaklı

@pakaji Amerika gerçekten çok iyi mi? içinde söyledi:

-peşin en az 250-300bin dolar verip aldığın kendi evine yıllık 7-10bin usd vergi ödemek zorundasın.
    -arabanın sigortası

üstüne diploman orda geçerli mi geçersiz mi ? orda sıradan bir iş mi yapacaksın yoksa...

Peki kazancın iyi ise.. İşin iyi ise.... Tr den ek gelirin var ise(ev kirası araç kirası arsa kirası vs.)

• Bu sorunun bir çok cevabı var.Hatta sorusu bile çok.Neye göre Amerika iyi mi?Sadece bir kaç kriter ile cevap vermek zor.

• @sinem-akçam orada diploman bile geçerli değilken dil konusunda ne kadar halletsen bile onlarla yarışmak çok mu kolay? dahası oraya dünyanın heryerinden adam gidiyor. pakistan hindistan say gerisini.. onlarla da yarışacaksın. orası çok kolay biryer değil.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@pakaji yaşamadığın bir yer için bu kadar ahkam kesme uçuk gibi sürekli bir yerlerden fışkırıyorsun

• Yasaklı

@pakaji burada senin kişisel gayretin azmin tutunma istegin ve beklentilerin devreye giriyor. Bunları hesaba katmak durumundasın. KİME NEYE göre iyi? KİME NEYE göre kötü? Göreceli bir soru bu.

• Yasaklı

Bir de neden gitmek istediğin önemli. Gerçi bu yaklaşıma cevap vermek bile gereksiz de...

• @sinem-akçam eğer bu vergi oranları, eğer bu eve verilen vergiler herkes için benzer seviyelerdeyse bu kişisel bir problem değil de amerikaya giden gidecek herkesin düşünmesi gereken bir konu. böyle bir konuyu buraya açmamdan neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Amerika demekki iyi ki araştırıyoruz, düşünüyoruz. orası tamam ama hiç kötü yanlarından zorluklarından bahsedemeyecek miyiz? tepki yağmuruna tuttunuz resmen.

• @ayvalik10 forumda amerikanın olumsuzluklarını yazma yasağı mı var?

• Yasaklı

Bu arada yeteri kadar araştırmamışsınız sanıyorum Dallas'ta 100 bin dolar hatta altına bile ev bulabilirsiniz "En az 200-300 bin dolar" yanlış bilgi

• @ayvalik10 yaşayanların bana anlattığını söyliyim mi sana. adam yıllık 100bin dolar para kazanıyor ve sıfır birikim. çünkü yüzde 30-40 civarı vergi ve diğer harcamalar. adam işten ev, evden iş. başka birini anlatıyım o da döndü amerikadan. orası bildiğiniz gibi değil diyor. sen bana hakaret yağdırırken ben sana bilgi veriyorum. rakamlar koyuyorum ortaya. sende öyle yapmalısın.

• Yasaklı

@sinem-akçam eğer bu vergi oranları, eğer bu eve verilen vergiler herkes için benzer seviyelerdeyse bu kişisel bir problem değil de amerikaya giden gidecek herkesin düşünmesi gereken bir konu. böyle bir konuyu buraya açmamdan neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz? Amerika demekki iyi ki araştırıyoruz, düşünüyoruz. orası tamam ama hiç kötü yanlarından zorluklarından bahsedemeyecek miyiz? tepki yağmuruna tuttunuz resmen.

ben size tepki göstermedim durum belirtiyorum. mühendismişsiniz kullandıgınız kelimekalıpları mühendis egitimi almı tecrübeli bir insanın ifade kalıbına uymuyor ama bu benim sorunum degil sizin sorununuz. Deneyim sahibi olmadıgınız anlaşılan bir konuda fikir yürütüyorsunuz , o halde sizden daha deneyimli birinin çıkıp hayır sen bu konuda hatalı düşünüyorsun demesine alınmamanız gerekir. Ben veya bir başkası sizinle mühendislik alanında tartışıyor olsa biri ögretmen olan ben biri mühendis olan a kişisi digeri de avukat olan b kişisi olsa kimi daha ciddiye alır dinlerdiniz? Konu budur..

• @mhepekiz yes and "Built in 1965"

• ⭐⭐⭐⭐⭐

-arabanın sigortası

Ordan emekli olabilecek misin?
    emekli olamadın ve sağlık sorunları başladı çalışamıyorsun. evinin vergisini ve diğer harcamaları kim ödeyecek?

Bir kere elestiriye basliktan baslamak lazim...

"iyi" ne demek, tanimlamaya oradan baslamalisiniz bence. Cunku "iyi"nin tanimi kisiden kisiye degisir, herkes icin mutlak bir anlam ifade etmiyor.

Herkesin iyi, kotu tanimini kendi yasantisi belirliyor, burada herkesin "iyi" tanimi icin ayri ayri konular acamayiz, o nedenle forumda halihazirda bulunan alt-kategorileri kullanarak, dilediginiz sayilari tartismaya acabilirsiniz.

Herkesin hayati birbirinden farkli, size mantikli gelmiyorsa ABD'ye gitmezsiniz, mantikli geliyorsa gidersiniz... Hickimsenin birilerini zorla ABD'ye goturdugunu sanmiyorum. Eger ABD'deki yasam konularinda bilgi almak istiyorsaniz ya da cekinceniz varsa o sekilde bir konu acarsiniz ve katki yapmak isteyen herkes konuya katilir. Forumda vergilerle, maaslarla, harcamalarla ilgili konular mevcut zaten, eger bu konuda bilgi almak istiyorsaniz oralari inceleyebilirsiniz.

Forumda yeni oldugunuz belli, bu sekilde ne anlama geldigi net olmayan kelimelerle baslik acmamalisiniz, bu konunun hickimseye fayda saglamayacagi asikar, nitekim ben dahil hickimse bu konunun masum nedenlerle acildigini dusunmuyor gibi... Sadece tartisma yaratsin ve provokasyon olsun diye acilmis.

Forumda genel kategoriler var, onlarin altinda da alt-kategoriler var; eger gercekten faydali bilgiler vermek ya da almak istiyorsaniz konulari birbirine karistirmadan basliklari acabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10 Amerika gerçekten çok iyi mi? içinde söyledi:

@pakaji yaşamadığın bir yer için bu kadar ahkam kesme uçuk gibi sürekli bir yerlerden fışkırıyorsun

provokatif soylemlerden kacinin sayin @ayvalik10 , baskalarinin ekmegine yag suruyorsunuz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ayvalik10 yaşayanların bana anlattığını söyliyim mi sana. adam yıllık 100bin dolar para kazanıyor ve sıfır birikim. çünkü yüzde 30-40 civarı vergi ve diğer harcamalar. adam işten ev, evden iş. başka birini anlatıyım o da döndü amerikadan. orası bildiğiniz gibi değil diyor. sen bana hakaret yağdırırken ben sana bilgi veriyorum. rakamlar koyuyorum ortaya. sende öyle yapmalısın.

butun cevaplari okudum lakin hickimsenin baskalarina hakaret yagdirdigini sanmiyorum. Sizin amaciniz zaten belli ve bu sekilde davranmaya devam ederseniz forumdan sizi kalici olarak cikaracagim, bilginize.

• @crazycells kardeşim siz amerika ile ilgili olumsuz yorumlara dayanamıyorsunuz. sorununuz bu. amerikanın kötü yanlarını konuşmak istiyorum, kötüye kendimi hazırlamak istiyorum, en kötü ne olabiliri merak ediyorum, oraya gidip görüp pişman olmadan birşeyleri görmek konuşmak istiyorum. neden bu kadar tepki alıyorum?

bak bi adam var amerikada yaşayan bir forumda açtı tek tek hayatını yazdı adam. amerikadayım mühendisim yıllık 100bin dolar maaş alıyorum ve zar zor geçiniyorum diye yazdı ve orada linç edildi.

tamam anladım türkiyeden bıktınız hayaliniz var vs ama bırakın da rahat rahat olumsuzluklarını konuşup ona göre planlarımızı yapalım.

• Yasaklı

@pakaji sizi özellikle davet etmedilerse bunu niye dert ediyorsunuz bu bir ikincisi gitmek istemiyorsanız burada ne işiniz var.. Üçüncüsü burada 2019 model evde yaşıyorsunuz ama oranın 1950 kalitesi yok... Elmayla kivi karşılaştırması yaparak bu sonuçlara ulaşmanız üstelik orada yaşamayan hariçten gazel okuyan birisi olarak ulaşmanız şaşırtıcı değil

• Yasaklı

@pakaji kimse Türkiyeden bıkmadı en azından ben bıkmadım herkesin oraya gelmek isteme sebebi farklı üstelik ciddi anlamda gitmeye kararlı herkes işin zorluklarının getirecegi sıkıntıların farkında bence bu konuyu bu şekilde anlamamızın hiç birimize bir faydası yok gereksiz zaman ve enerji kaybı. Amerika rüyalar ülkesi falan degil eyaletlerle yönetildigi için işleri daha yavaş yürüyen, binbir çeşit insanın bir arada yaşadıgı ve kocaman fırsatları kadar sıkıntıları da bol bir ülke. Uyguladıgı politikalar sebebiyle potansiyel katil ırkçı sömürgen vs olarak da bazılarınca görülebilen bir ülke. Ülkedeki insanların yüzde doksanı bu durumun farkında olmayadabilir üstelik. Yani gitmeyi düşündügümüz bu ülkeyi eleştirirken ya da artısını eksisini tartışırken DAHA YAPICI olabiliriz. Sorun var şöyle aşılır gibi tecrübeli arkadaşlar fikir yürütür biz de onu kafamıza not ederiz zaten bu forumun amacı da deneyim paylaşımı ve rehberlik. Bu şekilde daha az zaman enerji kaybeder daha net bilgiler ediniriz. Bence siz tam ne sormak istediginizi anlatamadınız ya da biz hepimiz aptalız anlayamadık. 😃 Tekrar deneyin. Saygılar

• @mhepekiz bak kardeşim. ben yıllardır yurtdışındayım.türkiyeyi savunduğum falan yok. benim 15yıla yaklaşmış yurtdışına çıkalı. burdan da türkiyeye dönmeyip amerikaya mı gitsem diye düşünüyorum ve oranın artısını eksisini araştırıyorum. amerikayı yerin dibine sokup tr yi savunduğum falan yok. eksi olarak gördüğüm konulardan bazılarını bu konuda yazdım ki bilmeyen bilsin, bilen düşüncesini yazsın vs. ama siz maşallah söz söyletmiyorsunuz hiç

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |