Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

2018 yılı için vergi dilimleri aşağıdaki tabloda görülmektedir.

alt text

• ⭐⭐⭐

Eğer geliriniz belli bir dilimin yüksek sınırına yaklaştıysa ve bir sonraki yüksek dilime girerek daha fazla vergi sorumluluğuna girmemek için genellikle çalışanlar vergi öncesi kesintilerini arttırırlar. İlgili bu vergi öncesi kesintiler, sizin vergilenecek olan gelirinizi düşürmüş olur.

Aşağıdaki maaş kesintileri vergilenecek geliri düşüren tipleride kesintilerdir.

• 401k Emeklilik Fonu
    • HSA Sağlık Harcamaları Fonu
    • Sağlık Sigortası Ödemeleri

(Düzenlendi)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Gelir vergisi hesabı şu örnekteki gibi yapılıyor:

Yıllık gelir 54 bin ise
    Evli bir çift için 24 bin düşüyoruz, kalıyor geriye 30 bin (başka tax deductible tutar olmadığını varsayıyorum, normalde sağlık sigortası ve emeklilik primleri gibi şeyleri de düşmek gerekiyor)

Bu rakamın ilk 9 bini için %10 vergi = 900 dolar
    9-19 bin arası için %12 vergi = 1200 dolar
    Kalanı, yani yaklaşık 10 bin için %22 vergi = 2200 dolar

Kabaca toplam vergi = 4300 dolar

54 bine oranlarsak %8 civarı vergi ödemiş oluyoruz.

Vergi yükünü azaltmak için emeklilik fonlarına para ayırmak, FSA-HSA gibi hesapları kullanmak mantıklı oluyor tabii. Bizim 1500 dolarlık HSA ve 1000 dolarlık DCA hesabımız var.

• ⭐⭐⭐

@knnrn 2018 Vergi Dilimleri (Gelir Vergisi) içinde söyledi:

Gelir vergisi hesabı şu örnekteki gibi yapılıyor:

Yıllık gelir 54 bin ise
    Evli bir çift için 24 bin düşüyoruz, kalıyor geriye 30 bin (başka tax deductible tutar olmadığını varsayıyorum, normalde sağlık sigortası ve emeklilik primleri gibi şeyleri de düşmek gerekiyor)

Bu rakamın ilk 9 bini için %10 vergi = 900 dolar
    9-19 bin arası için %12 vergi = 1200 dolar
    Kalanı, yani yaklaşık 10 bin için %22 vergi = 2200 dolar

Kabaca toplam vergi = 4300 dolar

54 bine oranlarsak %8 civarı vergi ödemiş oluyoruz.

Vergi yükünü azaltmak için emeklilik fonlarına para ayırmak, FSA-HSA gibi hesapları kullanmak mantıklı oluyor tabii. Bizim 1500 dolarlık HSA ve 1000 dolarlık DCA hesabımız var.

Haklısınız, bende tam bu konuya emin olabilmek için araştırma yapıyordum tam şu dakika. Benim ilk mesajımda biraz hatalı olmuş, düzeltiyorum.

• @knnrn bu tutarı burada çalışmaya basladıgımız zamandan itibaren mi hesaplıyoruz? mesela biz temmuz ayından beri amerikada aktif olarak calısıyoruz. bu durumda 6 aylık bir gelir hesabı mı yapmamız gerekecek?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Evet, vergi mükellefi olduğunuz tarihten itibaren yapın. Biz ilk yıl Ekim ayında buraya gelmiştik, o yüzden ilk vergi beyanını Ekim-Aralık arasındaki gelire göre yaptık.

• ⭐⭐⭐

@damladav 2018 Vergi Dilimleri (Gelir Vergisi) içinde söyledi:

@knnrn bu tutarı burada çalışmaya basladıgımız zamandan itibaren mi hesaplıyoruz? mesela biz temmuz ayından beri amerikada aktif olarak calısıyoruz. bu durumda 6 aylık bir gelir hesabı mı yapmamız gerekecek?

Evet, aynı şekilde bizde 2017 Ekim ayında gelmiştik ve son 3 aylık bildirimi yaptık.

• güzel... bu durumda herhalde vergi iadesi alırız 😃

• @knnrn 2018 Vergi Dilimleri (Gelir Vergisi) içinde söyledi:

@damladav Evet, vergi mükellefi olduğunuz tarihten itibaren yapın. Biz ilk yıl Ekim ayında buraya gelmiştik, o yüzden ilk vergi beyanını Ekim-Aralık arasındaki gelire göre yaptık.

Mart ayinda gelmistim ABD’ye. Serbest calistigim icin muhasebeci araciligiyla bildirim yapiyorum zira farkli gelir kaynaklari ve gider kalemleri var. “Year round world wide” gelir bildiriminde bulunmanin daha avantajli olacagini belirtmisti ilk sene. Oyle yaptim, vergi iadesi aldik. Bilginize.

• ⭐⭐⭐⭐

USA giriş ile birlikte mi vergi mükellefliği başlıyor.Yoksa Vizenin verilişi ile mi? USA ilk girişte aktif işe başlamadan geri dönme durumunda vergi beyanı nasıl hesaplanacak. Diyelim Ocak 2019 da giriş çıkış yaptım. Mart 2019 da ikinci giriş yaptım ve işe başladım. Mükellefiyet de hangi tarihi esas alacağız. Eğer Ocak 2019 esas alınacak ise Türkiyede'ki emeklilik maaşını /maaşınızı beyana eklemeniz gerekiyor mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 2018 Vergi Dilimleri (Gelir Vergisi) içinde söyledi:

USA giriş ile birlikte mi vergi mükellefliği başlıyor.Yoksa Vizenin verilişi ile mi? USA ilk girişte aktif işe başlamadan geri dönme durumunda vergi beyanı nasıl hesaplanacak. Diyelim Ocak 2019 da giriş çıkış yaptım. Mart 2019 da ikinci giriş yaptım ve işe başladım. Mükellefiyet de hangi tarihi esas alacağız. Eğer Ocak 2019 esas alınacak ise Türkiyede'ki emeklilik maaşını /maaşınızı beyana eklemeniz gerekiyor mu?

Göçmen statüsü ABD'ye ayak bastıktan sonra başlıyor. O nedenle ilk girişi yaptığınız tarihi esas almanız lazım. Normal şartlarda ABD dışındaki geliri ve ödenen vergileri de beyana eklemek gerekiyor ama bunun için bir muhasebeci ile çalışmanız lazım. Turbotax, CreditKarma gibi yollarla ücretsiz beyan yaparken yurt dışı geliri beyan etmek mümkün olmuyor. Ayrıca yurt dışında bulunduğunuz sürede elde ettiğiniz gelirin istisnası da var, yıllık 10 bin doları geçmiyorsa beyan etmeye gerek yok, 100 bin dolar civarını geçmiyorsa vergi alınmıyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@knnrn Bilgilendirme için öncelikle çok teşekkür ederim. Ancak sistem çok karışık geldi. Muhasebeci tutmak yada bir uzmandan bilgi almak gerekecek.

• @redsat2000 TR-ABD arasinda cifte vergilendirmenin onune gecmeyi amaclayan anlasma var. Bir baslik altinda tum maddelerini ben sahsen detayli olarak irdelemeistim. Sizin emekli maasiniz TR'de vergilendirildigi icin ayrica ABD'de beyana gerek yok. Cok detayli tartismistik bu konuyu ama ben arattim bulamadim forum basligini. Biri bulup linkini asarsa cok iyi olur.

• ⭐⭐⭐⭐

@sadriabi teşekkürler hatırlıyorum öyle bir başlık olmuştu.

• Sayın @FreeWoRLD hocam benim anlamadığım bir nokta var örnek üzerinde anlatmak isterim . Mümkünse cevaplarsaniz sevinirim saatlik ücreti 18 dolar olan ve haftada 40 saat çalışan evli ve bir çocuk sahibi bir birey için
    Haftalık kazanç 720 usd ,
    Yıllık kazancı da 52 haftadan hesaplayınca
    37.440 usd yapıyor . Bu şahıs ek işlerden , yılın 52 haftası boyunca toplamda 12000 dolar daha kazandı diyelim.

Şahsın sağlık sigortası için ayırdığı yıllık rakam 2400 usd olsun tüm aile için
    Bu şahsın kaba vergi hesabını bu şekilde mi yapacağız .
    37.440+12.000 = 49.440
    49.440 - 24.000 = 25.440
    Yani vergiye söz konusu gelir miktarımız 25.440 usd
    İlk gelir yüzdesi olan 19.050 usd için vergi miktarı :1.905 usd
    Geri kalan gelirimiz olan 6.390 usd içinde 766,8 usd olarak toplamda 1905+766,8=2.671,8 dolar mı vergi vermek gerekecek tüm sene kazandığımız 49.440 dolardan . Umarım kafanızı çok karıştırmamışımdır. Şimdiden tesekkur ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mr-hakan Hesap doğru gibi, sadece çocuk için toplam vergiden 2000 dolar daha düşmeniz gerekiyor. Bu durumda 671 dolar toplam vergi. Türkiye'den gelen biri için tuhaf ama gerçek.

• @knnrn hocam galiba hesapta ufak bir hata yaptınız çocuk için 2000 doları başta düşünce yine ikinci dilimden ödediğimiz için 6390 dolardan hesaplamak yerine 4390 dolardan hesaplamamiz gerekiyor. O da 526,80 usd yapıyor yani ikinci dilimdeki 766,80 usd olan kısım tek etkileniyor ve 526,80 oluyor evet az bir fark değil 240 usd ama 2000 dolar ile aralarında biraz fark var 😉

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mr-hakan Uygun bir zamanda kendi vergi iadesi formumu paylaşırım. Çocuk için verilen tax credit en son düşülüyor. Ben de vergiye tabi gelirimden düşecek sanıyordum ama öyle değilmiş.

• 2017'de vergimizi vermiştik ama 2018 yılında sadece ilk 3 ayı usa'deydik. Usa'de olmadığımız zamanlar için bize yüksek bi ödeme çıkar mı acaba diye çok düşünüyoruz.. 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizemyavuz92 Gizemcim vergi ABD'de olduğunuz süreye göre değil gelire göre belli olacak.

Benzer Başlıklar

• 24
  • 1
  • 9
  • 13
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |