Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ipeksalman, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhaba arkadaşlar,

J-1 waiver süreci hakkında bazı sorularım var:

1- TC Büyükelçiliğine yazacağımız dilekçeyi elde yazıp, çoğaltmamız mı gerekiyor, yoksa bilgisayarda mı yazmak? (Böyle şeylere taakılıyorlar mı bilmiyorum, ondan sormak istedim)

2- Turkish Embassy için 62 doları Amerikada postanelere mi yatırıyoruz (Aynı şekilde DOS için olan parayı da) şu an Amerikadayım, daha önce bir para yatırma tecrübem olmadı, ondan sormak istedim.

3- SASE dediğimiz zarfları Amerikada nerede bulabilirim, bilen var mı?

4- IAP-66 formu tam olarak nedir?

Şimdiden teşekkür ederim.

Kardesim 31 dolar guncel money order usps den alabilirsin
    Sase zarf icinde legal size envelop de usps ye onlar verir sana
    IAP-66 J-1 isen senlik degil bosver onu kardesim

• @chimia, içinde söyledi: J1 waiver (2 years rule) - J1 vizesinin 2 yil kuralini kaldirmak

Merhabalar, J1 waiver icin gerekli belgeleri hazirladim, su kisimda takildim:

"Check that the exchange visitor's case number and country/region of last residence is written on any documentation submitted, as well as
    on the outside envelope of ALL future correspondence with the Waiver Review office."

gonderdigim tum belgelerde ve ayrica gondermis oldugumuz buyuk zarfin disina da istedikleri bilgileri yazmamiz mi gerekiyor ?

Sanirim oyle,ben bu zamana kadar 6 arkadasima yaptim kendim de dahil. Aldigim zarflarr buyuk kahverengi zarflar (usps)den hepsinin arkasina kimden ve kime gittigini case number ile birlikte yazdim hic sorun olmadi boyle

• @suzmanoglu Teşekkür ederim cevabınız için, evet yazıda aynı anda gönderilebilir diyor ama sizin gönderdiğiniz pdf'e göre önce DOS'a başvuru yapılması gerektiği yazıyor.
    Ayrıca, siz DOS'a belgelerinizi gönderirken SASE'nin üzerine sadece güncel adresinizi yazdığınız değil mi?

• Arkadaşlar merhaba. Ben de şu an waiver yapması gereken yeni kişilerden birisi olarak size danışmak istiyorum.
    Bir kaç ay önce araştırma görevlisi olarak ABD'ye geldim. Bir kaç ay sonra Türkiye'ye dönüp doktoramı savunacağım. Buradaki hocalarım sağ olsunlar yardımcı oldular ve bazı okullarda kadro bulma olanağım oldu. Ancak işte bu iki yıl kuralı beni zora sokuyor. Buraya gelirken hem TUBİTAK hem de kendi kadromun bulunduğu üniversitemin maaşını gelir olarak gösterdim. Çünkü geldiğim okul çok fazla gelir göstermemi şart koştu ve bunu yapmak zorunda kaldım. Şimdi ben bu başvuruyu yapınca biliyorum ki büyükelçilik bu kurumlara soracak. Ben bu kurumlarla senet yaptım. Okulumla iki yıllık zorunlu görevim doğdu. Esasen Türkiye'ye dönüp istifa edince parayı ödeyeceğim. TUBITAK bursu zaten Türkiye'de bir gece bile kalsak düşüyor. Ama şu an ABD'de iken waiver başvurusu yapmam lazım ki kadroma ve vizeme yetişsin. Sormak istediğim şey şu: Bu kurumlar konsolosluğa büyük ihtimalle "parasal yükümlülüğü vardır" cevabı verecek. Dolayısıyla waiver için konsolosluktan onay alamayacağım. Allah aşkına bana bir yol bilen varsa söylesin ne yapayım ne edeyim? Hayallerime bu kadar yaklaşıp böyle saçma sapan bir şeyden ötürü yıkılmak istemiyorum. Azcık bir bilgisi dahi olan varsa bana cevap verebilirse çok ama çok sevinir ve dua ederim. Şimdiden çok sağ olun.

• @ipeksalman evet guncel adresi yazdim, bir aksilik olursa bana evrak gondermeleri gerekli olursa diye,

• Herkese merhaba ,Benim waiver surecinde 2 kasim itibariyle case durumum recommendation sent duruma gecti ,suan notice belgesini bekliyorum,daha once recommendationdan sonra notice belgesinin size ulasmasi ne kadar surdu ?sureci tamamlanlananlar veya benim durumumda olanlar bana bilgi verebilirmi ?

• @EmirhanKurt Bizim de 26 Ekim recommendation 10 Kasım'da geldi notice belgesi. Recieved date olarak 1 Kasım görünüyor. Onay bekliyoruz bakalım.

• @TheMaddie Ben de benzer durum var. Bazı durumlarda istifa etmeye gerek olmayabildiğini duydum ama mantıklı da gelmiyor. Ben de kefalet senedi imzalayarak sabbatical ile geldim. Sadece maaşımı alıyorum. Farklı bir vize kategorisine başvuru yapacağım için süreçten emin olmam gerekiyor. Konsolosluk Yök e Yök'de üniversiteye soracak. Kefalet senedi imzalandığı için de 2 yıl kuralına tabi olacağız. Bir de bu sayfada çok güzel deneyimler anlatmış arkadaşlar, sağolsunlar. J1 sadece researcher scholar olarak gelenlere verilmediği için muhtemel work and travel ile gelenler de var. @TheMaddie ve benim gibi olanları anlamak zor oluyor mesajlardan, bir de 60'dan fazla sayfa olunca... Sanki istifa edince 2 yıl kuralını kaldırmak mümkün olacak gibi görünüyor. Deneyimli arkadaşlar görüşlerini bildirirlerse sevinirim.

• Arkadaşlar 15 Kasım itibari ile favorable recommendation geldi bilgilendirmek istedim

• @ozenrame İstifa edip senedin bedelini ödediğimizde 2 yıl kuralını kaldırabileceğimizden hiç şüphem yok. Ama süreci ABD'de iken halledelim diyemiyoruz bu durumda. Hakkımızda hayırlısı olsun ne diyelim. Bu konuda çok bir bilgi yok maalesef. Allah bir kapı açar da işlerimizi hallederiz inşallah.

• Arkadaşlar bir de bir sorum daha var. Benim Amerikalı bir sevgilim var. Evlenelim al greencardını kurtul dedi. Ancak 2 yıl kuralım varken ABD'de yahut Türkiye'de evlenirsem green card alabiliyor muyum bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

• @TheMaddie aslında Amerika'dayken yaparbiliriz. Sonuçta kuruma dilekçeler artık eimza ile veriliyor. Süreçle ilgili personel işlerini de bilgilendirirsek yazı geldiğinde istifa edip parayı geri ödediğimiz zaman bizimle bir ilişiği yoktur diye yazarlar aslında. En mantıklısı eğer hala j1 nin 5 senesi varsa, kalan seneye kadar j1 uzatıp istifa sürecini başlatmak.

• @TheMaddie ne yazık ki 2 yıl kuralı yine geçerli. Değişen bir şey olmuyor.

• Anladım çok teşekkür ederim @ozenrame

• Arkadaslar merhabalar, no objection letter haricinde belgelerim DOS a ulasti. Acaba no objection letter in durumunu hangi iletisim kanalindan sorabilirim ? Ayni durumda olanlar hangi email adresinden veya telefondan elcilikle iletisime gectiler ? Bilgilendirirseniz sevinirim. Iyi pazarlar!

• @chimia şuna mail atabilirsiniz [email protected]

• Borcun yuzde 20sini odemeniz lazim no objection alabilmeniz icin ama kurumdan kuruma da degisiyor kuruma sormanizi oneririm.

• @gubaz53 tesekkurler bilgilendirdiginiz icin. @EfeNevada hatirlatma icin tesekkur ederim, yuzde 20'sini odemistim sadece borcu yazisi yoktur yazisini almak icin bekliyorum.

• Merhaba, 17 Kasım itibariyle case approved oldu. Bekleyen tüm arkadaşlara kolaylıklar dilerim .

• @ozenrame merhaba, süreçle ilgili ben de benzer bir durumdayım, detaylı bilgi alırsanız yazabilir misiniz? hepimize kolay gelsin

Benzer Başlıklar

• 22
  • 9
  • 1
  • 380
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

88

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |