Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @selamibasaran çok sağolun 🙏

• xxxxxxxxxxxxxxxx

• @zehraoz Umman size ışık tuttuğu gibi bize de ışık tuttu. Tebrik ediyorum Amerika da yolunuz açık olsun.

• @ramsen18 Çok teşekkür ederim , hayırlı olsun hepimize

• ⭐⭐

@zehraoz Dosya tasima yapip atipik durumla karsilasmayanimiz olmadi sanirim, emsali gorulmemis anlar yasadik hem iyi hem kotu. Vizeleriniz hayirli yolunuz aydinlik olsun, tekrar tebrik ederim.

• @Hamuchera Yasadiginiz deprem felakati icin cok gecmis olsun. Sonrasinda sans yaninizda olmus. Vizeniz hayirli, ugurlu olsun. Bundan sonraki hayatinizda mutluluklar dilerim.

• @misha90 hocam valla hiç bir fikrim yok, bir açıklama yapılmıyor kimseye, şu veya bu sebepten diye. Ama şükür 5.5 ay sonunda alabildik vizeyi.

• @lumos çok teşekkür ederim , sonunda atlattık

• @deep_blue Hayırlı olsun, sizin adınıza sevindim. Yeni hayatınızda başarılar.

• 6 Ay 29 günlük zorlu bir AP yolculuğunun ardından sonunda vize alma başarısını elde ettim. Yaşadığım bu deneyim, emsali olup olmadığını bilmesem de kendi hayatımda karşılaştığım en zorlu dönemlerden biriydi. 7 Kasım 2021'de ilk kez başvurduğum Green Card çekiliş sonuçlarının 8 Mayıs 2023'te açıklandığı gün kazandığımı öğrendim. Anımsadığım kadarıyla, malum videoda ki gibi “vallahi selected” diye sevindiğimi hatırlıyorum. Kazandığımı öğrendikten sonra, ufak bir google araştırması yaparak yesilkartforum.com ailesiyle tanıştım, sizler gibi.

Bu sürecin en başında kendimizi alıştırmamız gereken bir şey vardı o da sabretmek. Başvuru yaptığım 7 Kasım 2021 tarihinde Green Card başvuru şartlarında pasaport zorunluluğu vardı. Kasım ayının başında, başvuruların başladığını fark ettim, ancak pasaport çıkartmak için yeterli zamanım yoktu çünkü son başvuru tarihi 8 Kasım 2021'di. Aslında öylesine bi başvuruydu bu benim için çünkü pasaportum yoktu.

8 Mayıs 2023'te kazandığımı öğrendim. Ancak pasaport bilgilerim olmadan nasıl kazandım bilmiyordum. Sonuçlar açıklanmadan önce ABD'de bu konuyla ilgili bir dava yürütülüyormuş ve dava sonucunda pasaport şartı kaldırılmış. Ben başvurup kazandığım için bu konuda oldukça şanslıydım ve reddedilme gibi bir durumla karşılaşmadım.

Daha sonra kazandığım ekranı inceleyerek, isimlerimin yerlerinin yanlış yazıldığını fark ettim. İlk ismim ve soy ismimin yerleri değişmişti. Bilmiyorum benim hatam mı yoksa sistemin hatasımı. Bakıldığında yanlış bilgi vermekten yapılacak olan mülakatta elenme sebebiydi bu. DS-260 formunu doldurduğumda ismimi doğru bir şekilde yazmıştım. Bunun dışında birkaç kez ismimin hatalı olduğu konusunda e-posta gönderdim, ancak bu konuda hiç geri dönüş alamadım. Mülakatta ilk bankoda tekrar belirttim bunu ve herhangi bir yanlışlık olmadığını söylemişlerdi, galiba DS-260 a göre güncellediler ve sadece yerleri farklı olduğu için sorun etmediler.

Daha sonra süreç devam ederken pasaport çıkarttım ve bilgilerini konsolosluğa gönderdim, onlar da güncellediler. Ancak bu yaşadığım hızlı gelişmeler, vize almam için yolun daha başında olduğumun farkındalığını oluşturdu. Mülakatı beklerken belirsiz bir süreç içindeydik.

Bu kısa süreli yaşadığım aksiyonlar daha yolun çok başıydı mülakat olacak vizeyi alcaz ve Abd de huzurlu mutlu bir hayat yaşayacağız diye hayaller kurmaya başladık. Sıralamamızın da düşük olmasından dolayı 2022 Aralık ayında dağıtılan mülakatlarda 3 Şubat 2023 tarihine mülakatımızı aldık. Ve aslında en yorucu süreç şimdi başlamıştı, belirsizce beklemek.

Süreç boyunca, bu vizeyi alamayacağımı düşündüm çünkü yaşadığım olumsuzluklar, bana vize verilmeyeceği hissini uyandırdı ve sürekli olarak negatif enerji yolladım evrene. 18 Ocak 2023'te sağlık raporu almaya gittim, sorunsuz bir şekilde raporumuzu aldık. Ancak bu süreçte karşılaştığımız ilk sorunsuz adımlardan biriydi.

3 şubat 2023 mülakat gününde güvenlik kontrolünü geçtikten sonra ana binaya girdik ve sıra numarası aldık. Vize ücretini ödedikten sonra mülakatın yapılacağı bankoların önünde bekledik. Sıra numaram çağrıldığında evraklarımı teslim ettim.
    Evraklarımız şunlardı:

Pasaport
    Diploma ve fotokopileri
    Vukuatlı nüfus örneği (e-Devlet)
    Arşivli adli sicil kaydı (e-Devlet)
    İmza sirkülü 500.000₺'lik Banka dökümü
    Sağlık raporu
    5x5 cm biyometrik fotoğraf
    Büyükelçilik mülakat randevu e-posta çıktısı
    Askerlik durum belgesi (e-Devlet)

Evraklarımızı teslim ettikten sonra beklememi söylediler ve sıra numaram bir süre sonra tekrar çağrıldı ve Türkçe mülakatım başladı.

Günaydın
    Günaydın

Nerede yaşayacaksınız?
    Oklahoma City.

İngilizce biliyor musun?
    Çok az biliyorum.

Orada tanıdık biri var mı?
    Evet, var.

Nasıl gitmiş oraya?
    H1B göçmen vizesi ile.

Sen ne iş yapıyorsun şu an?
    Bir inşaat şirketinde dijital pazarlama yapıyorum.

Başvuru yaparken öğrenci olduğunuz gözüküyor.
    Evet, daha sonra işe girdim.

Oraya gidince ne iş yapacaksınız?
    Önce hizmet sektöründe çalışacağım, daha sonra kendi işimi yapmak istiyorum.

Ve o an.. yan tarafına yöneldi ve o sarı kağıdı eline alıp senden sponsor istiyorum dedi.

Evrene bu kadar negatif enerji göndermenin bir bedeli vardı, ama sponsor istemesinin sadece bana özel olmadığını öğrendim. Aynı gün mülakata giren bazı arkadaşlardan da aynı şekilde sponsor istemişti. Mülakatım olumsuz geçmişti ve sarı kağıdımızla evimize döndük.

Yolda bir e-posta geldi ve DS-5535 formunu doldurup göndermem gerektiği söylendi. Bu formun isim nedeniyle idari işleme takılan başvurulardan talep edildiğini öğrendim. Diğer sponsor istenilen arkadaşlarla da iletişime geçtiğimde böyle bir mail almadıklarını söylediler. Ben hızlıca formu doldurup gönderdim.

Daha sonra sponsor arama sürecine girdik. Mayıs 2023'e kadar ABD'de yaşayan 15 kişiyi buldum, tanıştım ve kimse sponsor olmayı kabul etmedi. Bu yükün altına girmek istemiyorlardı. Sonunda birisini buldum, tüm evrakları imzalattım. Pasaport ile birlikte konsolosluğa gönderdikten sonra vizenin basılmasını bekledim. Ancak CEAC sisteminde hala “refused” gözüküyordu. Evraklarımın ulaştığı günün ertesi günü PTT'den bir mesaj aldım: "ABD Konsolosluğundan bir paketiniz var." Bu kadar kısa sürede incelemeler yapılıp vize verilmesi beklenmedik bir gelişmeydi. CEAC sisteminde hala reddedildi yazıyordu. Kargo geldi ve vize basılmamıştı üstelik içinde hiçbir açıklama notu yoktu. Hemen Ankara konsolosluğuna bir e-posta gönderdim ve durumu sordum. Olumsuz bir yanıt aldık:

"Başvurunuz şu anda idari işleme tabi tutuluyor. İşlem tamamlanır tamamlanmaz sizi e-posta yoluyla bilgilendireceğiz. E-postamızı aldıktan sonra pasaportunuzu ve ortak sponsorunuzun ABD pasaportunun veya yeşil kartının bir kopyasını ofisimize gönderebilirsiniz."

Sanırım bu durum isimden kaynaklanıyordu ve AP (Administrative Processing) sürecimiz hız kesmeden devam ediyordu.

Mayıs sonuna geldiğimizde, 2 haftada bir dosyamın durumu hakkında e-posta gönderiyordum, bazen yanıt alıyordum, bazen alamıyordum. Cevaplar hep aynıydı: "İdari işleminiz devam ediyor…

Temmuz ayı bittiğinde hala bir gelişme yoktu. Ağustos ayına girdiğimizde ise sürecin sonuna sadece 2 aydan az bir süre kalmıştı ve sağlık raporumun süresi dolmuştu. Tekrar sağlık raporu almak da riskli bir durum gibi görünüyordu, çünkü idari işlem sona ermezse ve vize alamazsam, yenileyeceğim sağlık raporu da boşa gitmiş olacaktı. Artık bu düşüncelere son vermenin zamanı gelmişti ve ne yapabileceğimi düşünüp harekete geçmem gerekiyordu.

Daha önceki AP deneyimlerini okumaya başladım. Eski mesajlarda bir şey buldum. Mesajın içeriği bu şekildeydi;

Ben geçen sene 1 martta mülakata girdim ap ye kaldım. agustos geldi hala bir şey yok. Abd de senatör ofisine mail attı arkadaşım durumu belirten.hala cevap yok ap de bekliyor Ankaraiv e yazmışlar bu arkadaşın dosyası ne durumda diye. Ankaraiv de cevaben bu konuda herhangi bir bilgi vermemiz mümkün değil. süreç devam ediyor. Ama bu durumu not ettik demişler. Bir hafta sonra ap bitti. Fakat bununla alakası varmı yokmu bilmiyorum.

Senatör kelimesini ilk defa duymuştum hayatımda, bu nedir diye ufak bir araştırma içerisine girdim ve Abd hükümeti sisteminde önemli bir rolü olan kişiler olarak gördüm. Hemen daha önce göç meseleleri ile ilgilenen senatörleri ve kongre üyelerinin listesini çıkardım. Hepsinin web sitesine girip contact kısmından durumumu anlatan yazıyı mail olarak gönderdim.

1-2 gün sonra cevap gelmeye başladı senatörlerden. Durumunuzun hassasiyetinin farkındayız ve yardımcı olmak isteriz diye. Ankara ile iletişime geçtiler ve durumumu sormuşlar. Yukarıda paylaştığım mesajın içeriğinde ki gibi banada dönüş sağladılar. 1-2 hafta sonra Ankaradan mail aldım idari işlemin tamamlanmıştır diye. Tekrar sağlık raporu almak için Ankaraya gittim aynı işlemler tekrarlandı. Unganlar aynı aşıları zevkle gözlerinde dolar simgesi parlayarak tekrar yaptı. Sonuçlar ertesi gün çıktı Ankara içerisinde unganlara yakın olan Tunus Cad. Ptt Şube Şefliğinden konsolosluğa gönderdim. 2-3 gün içerisinde vizem basıldı ve evime gönderildi.

Senatör meselesi gerçekten önemli bir mesele bir kaç arkadaşımızın da bu şekilde dosyası çözüldü ama yarın bu mesele daha fazla kişi tarafından keşfedildiğinde etkisi olmayacak bir duruma gelecektir. Şahsi görüşüm bu yönde. Ama şunu asla unutmayın umudunuz bittiğinde süreç bitiyor.. negatif düşünceleriniz başlayıp bitmediğinde süreciniz bitiyor.. kendinize hayallerinize inancınız kalmadığında süreç bitiyor.. Ben eğer bu olumsuz düşüncelerden arınıp harekete geçmeseydim inanın bu süreci olumlu tamamlayamazdım. Forum yöneticileri ve süreç içerisinde tanıştığım tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

• @yunoxxw Hayırlı olsun biraz sancılı süreç olmuş fakat emeğinize ve çabanıza değmiş umarım orda güzel bir hayat sizi bekler. 🙂

• @Engin2841 Teşekkür ederim umarım herkes dilediği huzurlu bir hayat yaşar.

• @zehraoz Tebrik ederim. Bu yıl Hongkong , Viyana ve Umman gibi yerlere gidip ekstra risk alan arkadaşların hepsi takdiri fazlasıyla hak ediyorlar. Umarım sizi ve ailenizi güzel bir hayat bekliyor olacak ve bütün çabalarınızın karşılıklarını fazlasıyla alacaksınız. 🙂 😉

• @Turco Teşekkür ederim. Sizin vizeniz de hayırlı olsun. Yeni hayatınızda mutluluklar dilerim. 🙏

• @zehraoz Hayırlı olsun vizeniz, yeni hayatınızda başarılar dilerim. Fakat anlamadığım bir husus var, kaçırdıysam bağışlayın; 5 eylülden sonraki tüm vizeleri iptal edilmişken herkesin sizinkine nasıl onay verdiler?

• @zehraoz Vizeniz hayırlı olsun tebrikler

• ⭐⭐

@Yıldıray81 5 Eylulde girip onay alan herkesin vizesi basildi ve basiliyor, eger idari isleme kaldilarsa alamadilar, diger arkadaslarin da 6 Eylul ve sonrasi iptal oldu.

• @yunoxxw Tebrikler çok stresli ve sıkıntılı bir süreç olmuş adınıza. Hiç bir zaman umut kesmemek en doğrusu olacaktır.

• @yunoxxw Sonu mutlu bitmiş şükür ki, vizeniz hayırlı olsun yeni hayatınızda başarılar 🙂

• @Engin2841 Çok teşekkür ederim . İnşallah en kısa zamanda hayallerimize kavuşmamız dileğiyle.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

52

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |