DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar. Bir kaç gün önce eşimle İstanbulda vize görüşmesine girip onaylarımızı aldık. Randevudan önce forumdan çok yardım aldım. Bir çok mülakat deneyimi okudum. O yüzden ben de kendi deneyimimizi yazmak istiyorum. Profillerimiz şu şekilde. Eşim kamuda doktor 3 senedir. Daha önce öğrenciyken 2 adet schengen vizesi ve avrupa seyahatleri vardı. Ben makine mühendisiyim savunma sanayinde. Son 3,5 senem aynı şirkette. 2014te work and travel yapmıştım. 2 ay önce eşimle Fransadan schengen almıştık. Onla 2 defa seyahat yapıp 4 ülke gezmiştik. Görüşme günü sabah yarım saat öncesinde konsolosluğun önüne gittik. Oldukça kalabalıktı, hatta görevliler bugün neden böyle kalabalık falan diye konuşuyorlardı, o yüzden belki o güne özel bir durumdur. mülakatımız 9 da olmasına rağmen İlk güvenlik kontrolünden 9:45 te geçtik. Çok fazla öğrenci ve work and travela giden kişi vardı. Klasik güvenlik kontrollerinden geçtikten sonra form girişi yapılan yere geldik. DS160 formlarını ben mülakattan önce sistemden güncellemiştim fakat eşiminkinde bir hata daha fark ettiğim için yeni form doldurmuştum. Onunkine yeni formu okuttular, daha önce değiştirme hakkımı kullanmış olmam sorun olmadı. Daha sonra parmak izi verip sıraya geçtik. Beklerken insanların mülakatını dinlemeye çalıştım fakat çok fazla duyulmuyor açıkcası. Sadece son sırada beklerken duyduk bazı şeyleri. Ret ve onayları takip etmeye çalıştım. Bana onaylar daha fazla gibi geldi. Ret alanların yüzlerinden anlaşılıyor ne yazıkki. Ailecek yeşil pasaportlu olup ret alanlar falan vardı. Öğrencilerden ret alanlar vardı. Yaşlı insanlar genelde hep onay aldılar. Sırada önümüzde ve arkamızda yaşlı iki çift vardı ikisi de onay aldı. Sıra bize geldi ve kel ve gözlüklü beyefendinin olduğu gişeye geçtik. Soruları konsolosluk görevlisi (K), ben (B) ve eşim (E) şeklinde şeklinde yazacağım.
    K: Merhaba
    B: Merhaba (pasaportları verdik)
    K: Evli misiniz? (pasaportları okuttu)
    B: Evet
    K: Amerikaya neden gideceksiniz?
    B: Turistik amaçlı seyahat planlıyoruz.
    K: Nerelere gideceksiniz?
    B: Los Angeles, San Francisco ve Las Vegas
    K: Kaç gün?
    B: 2 hafta
    K: Eski pasaportları alabilir miyim? (Pasaportları uzattık)
    K: Daha önce hangi ülkelere gittiniz?
    B: ABD, Fransa, Almanya vs saydım.
    E: Kendi gittiği ülkeleri saydı.
    K: Ne iş yapıyorsunuz? (Eşime sordu)
    E: Tıp doktoruyum.
    K: Kaç senedir çalışıyorsunuz?
    E: 3 sene civarı
    K: Hangi hastanede çalışıyorsunuz?
    E: … Eğitim Araştırma Hastanesi
    K: Ne tür doktorsunuz?
    E: Uzmanlık yaptığı alanı söyledi.
    K: Siz ne iş yapıyorsunuz? (Bana sordu)
    B: Makine mühendisiyim … şirketinde
    K: Çocuk var mı ?
    B: Yok
    Bu noktada pasaportları arkaya koydu sonra bir kaç soru daha sordu.
    K: Work and travel yapmışsın galiba daha önce
    B: Evet
    K: Nasıldı güzel miydi?
    B: Evet güzel bir deneyimdi
    K: Nereye gitmiştin?
    B: Montana, Glacier National Park
    K: Süper.
    K: Vizeniz onaylandı. Eski pasaportları ve onay kağıdını verdi.
    B: Teşekkürler iyi günler.
    Genel olarak çok soru sordu ama mülakat çok rahattı, sohbet tadında geçti açıkcası. Bilmiyorum bize belki öyle gelmiştir fakat sanki mülakatın ortasında vereceği belliymiş de soruları formaliteden soruyormuş gibi hissettik. Görevli genelde tebessüm ederek konuştu, çok pozitifti. Öncesinde bende az da olsa bi gerginlik vardı ama mülakata girince çok rahattık. En son zaten tamamen muhabbete döndü mülakat, work and travella alakalı sorular sorunca. Mülakat türkçe oldu. Sadece work and travel kısmında ingilizce sordu. Bizim girdiğimiz görevli genel olarak daha çok soru soruyordu, diğer görevlilerdekiler hep daha kısa sürede çıkıyordu görüşmeden. Bence düzgün bir profil, tutarlı bir seyahat planıyla vizeyi almak çok kolay. Gergin olunacak bir ortam yok bence rahat olmak lazım. Umarım yardımcı olmuştur deneyimlerimiz.

• ⭐⭐

@TahsinTopal tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• @tufank teşekkür ederim.

• 17 Mayıs sabah 08.15te ankara da b1 b2 vize randevum vardı evraklarım ile gittim sol tarafta 35 yaşlarında genç bir beyefendi ile görüştüm

• Pasaportumu istedi ne için Amerika'ya gitmek istiyorsun dedi.
    • savunma sanayi şirketinde çalışıyorum amerikada xxxx firmasi icin fabrika projemiz var dedim
    • vizeniz onaylandı dedi
    • teşekkür ederim diyip ayrıldım.
      Hiç bir evragima bakmadi 10 saniye sürdü hiç bir belge vermedi ben dahil sıradakiler de şaşırdı fotoğraf bile almadı bir sorun olur mu?

• @fletcher Beyaz bir “Vizeniz Onaylandi” kagidi almadiniz mi? Vize basiminda kullanmak icin 1 fotografinizi almasi gerekirdi diye dusunuyorum. Ceac’de durumunuz “Approved” olmussa onaylanmistir.

• @dpdemir hayır vermedi fotoğrafı parmak izinden önceki memur sizde kalabilir ihtiyaciniz olmayacak dedi görüşmeyi yapan kişi de talep etmedi caec de approved yazıyor

• @fletcher Vizeniz hayırlı olsun. DS160 daki fotoğraf ve getirilen fotoğraf aynı ise almıyorlar. Bizden de almadılar. Forma yükleneni çekiyorlar.

• @fletcher Fotograf cok onemli degil sanirim artik. Approved yaziyorsa onaylanmistir. Issued olunca pasaportunuz postaya vizeli olarak verilecektir.

• @dpdemir umarım bi aksilik olur mu red olur mu diye takildi aklima sadece

• @TahsinTopal evet aynısı idi fotoğraflar siz nerede girdiniz

• @fletcher İstanbul

• @myxo11 valla içimi rahatlattn teşekkür ederim vizen kaç günde geldi

• ⭐⭐

@TahsinTopal biz de DS-160 formunda yer alan fotoğrafla gitmiştik ama yine de talep ettiler. bu yüzden değişmemiş bile olsa adayların fotoğrafları yanında götürmelerini tavsiye ederim. ( bazen dijital ortamdaki fotoğraflar yeterli olmayabilir ve görevli talep edebiliyor ) Bu arada bize de "vizeniz onaylandı" şeklinde bir kağıt verilmedi.

@fletcher başvuru durumunuz birkaç gün içerisinde "issued" a dönecektir ve vizeniz basılıp kargoya verilecektir. endişe edilecek bir durum yok.

• @tufank Kesinlikle fotoğraf götürmek lazım. Zaten ilk güvenlik taramasından fotoğraf olmadan almıyorlar. Olmayanları çektirmeye gönderiyorlar. Yukarıda DS160 formunu okutan görevli tamam gerek yok fotoğrafınız aynıymış demişti.

• @TahsinTopal tebrikler vizeniz hayırlı olsun.

• @fletcher tebrikler vizeniz hayırlı olsun.

• @mesut1905 teşekkürler.

• @tufank teşekkür ederim bilgilendirme için ds ile götürdüğüm fotoğraf aynı idi parmak izinden önceki memur alabilirsin daha ihtiyacın olmayacak dedi ve vize görüşmesini yaptığım memur da talep etmedi hiç bir belgeyi de istemedi benden ondan biraz tereddüt ettim.

• @mesut1905 teşekkür ederim.

• @TahsinTopal tebrikler, deneyiminizi ne kadar düzenli paylaşmışsınız elinize sağlık.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

156

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.0k

| | | |