DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Gulshat-Jumahanova tebrikler vizeniz hayırlı olsun bol şans dilerim

• @Gulshat-Jumahanova tebrikler.

• tebrikler yeni hayatınızda başarılar

• AIS-PTT Kaydi iptali nasıl yapılır?

Ben sadece AIS PTT kaydını kendim için yaptım. Sonradan eşimi seyahat grubuna eklemeye
    çalıştığımda gruba yeni kişi ekleyemezsiniz.
    Yeni bir seyahat grubu oluşturursanız aynı
    tarih-saate randevu bulamayabilirsiniz,
    randevunuzu iptal edip yeni grup oluşturun diyor.

Randevuyu nasıl iptal edebilirim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@shilaaygun ais müşteri hizmetlerini telefonla arayıp destek isteyin.
    onlar eşinizi ilgili randevuya ekler

• @mehmet-aktaş amerikadaki hayatınızda bol şans vizenizi iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

• @Gulshat-Jumahanova vizeniz hayırlı olsun.

• @Mr-Dexter vizeniz hayırlı olsun umarım abd'deki hayatınızda da herşey gönlünüzce olur.

• @afrkns beklemeyin hemen taşıma işlemlerine tüm olanaklarınızı kullanarak başlayın bence, geçen sene eylül ayında bile barbados'tan vizelerini alanlar oldu.

• @Mr-Dexter çok sağolun.

• @aggdk92 vizeniz hayırlı olsun.

• @aggdk92 abd deki hayatınızda bol şans dilerim.

• @Gulshat-Jumahanova Tebrikler vizeniz hayırlı olsun

• Merhabalar herkese, benim bir sorum olacakti. Saglik randevusunu mulakat gununden 2 gun once alan arkadaslar arasindan herhangi bir sorun yasayan oldu mu? Bilgisi olan varsa paylasirsa cok sevinirim. Istanbulda yasadigim icin Ankara'ya saglik kontrolunu erken alip 2 kere gitmek mi yoksa sadece mulakat gunu haftasinda gitmek mi konusunda kararsiz kaldim.
    Simdiden tesekkur ederim

• @Erdoğan-0
    Slmlar biz 2 defa gitmiş olacağız araya bayram girdi vs bir de sonuçlar çıkmaz bir sorun olabilir diyerek 1 hafta öncesinde gittik bir sorun da olmadı ertesi gün çıktı sonuçlar.ama siz bizim kadar pimpirikli değilseniz 2 gün öncesinde de gidebilirsiniz.şimdiden kolaylıklar

• Bu iletiyi yazmayi dort gozle bekledim yaklasik 1 yil boyunca. Size biraz detaylica yasadigim sureci yazmak istiyorum.

2022 8 Mayis'ta gece greencard kazandigimi ogrenince neredeyse tum gece yatamadim ve internetten arastirmaya basladim. Karsima yesilkart forum cikti ve oradaki talimatlara gore once ds formumu doldurmaya basladim ve telegram grubuna girdim. Ben Kanada Toronto'da yasiyorum o yuzden DS Formundaki mulakat yerini secerken ikilemde kaldim Montreal veya Ankara arasinda. Hem Ankaranin hem de Montreal'in mulakat performanslarina baktim Ankara daha iyi gorunuyordu ve benim de CN 6k oldugu icin sonrasinda cok pisman olacagim karari verip Ankarayi sectim ve 13 Mayista DS formunu gonderdim. Sonrasi uzunca bir bekleme sureci ve bu surecte surekli telegram grubunu aktif olarak takip ediyordum.

Ekim ayindan itibaren ilk mulakatlar gelmeye baslayinca tekrar bir heyecan basladi. Surekli yeni mulakat deneyimlerini okuyordum ve benim mulakatim ne zaman gelecek diye bekliyordum. Ankara konsoloslugu bu sene o kadar yavas ve az mulakat verdi ki benim CN dusuk olmasina ragmen endiselenmeye basladim. Eger Montreal konsoloslugunu secseydim Ocak ayinda mulakat alabilecekken Nisan ayina geldiginde ben hala Ankaradan mulakat tarihi bekliyordum. Bu surecte cok defa dosyami Montreal'e tasimaya calistim tabi ki. Kisaca o surecten bahsetmek gerekirse, Montreal'e ilk tasima maili attigimda (Subat ayi) yaklasik 2 hafta sonra cevap geldi ve KCC ile iletisime gecmemi soylediler. Numaram cut off icerisinde oldugu icin KCC artik dosyam ile ilgilenmiyordu. Tekrar bu durumu anlatan bir mail attim ve 2 hafta sonra bir mail geldi ve benden Kanadada yasadigimi gosteren belgelerimi istediler. Buna cok sevindim ve hemen belgelerimi gonderdim (daha onceki maillerimde de belgelerimi eklemistim bu arada) ve beklemeye basladim. Yaklasik 2 hafta sonra tekrar KCC ile iletisime gecin diye bir mail geldi Montreal'den kendi kendime hoooooop yine basa donduk dedim :). Bu surec 2 ileri 1 geri gide gele yaklasik 3 ay surdu ve sonunda tamam dosyanizi tasiyacagiz ama bu durum aylar surebilir diye bir mail geldi. Uzulsem mi sevinsem mi bilemedim. O sirada ben hala Ankaradan mulakat gunu bekliyordum.

Ve sonunda Montreal benim dosyami tasiyana kadar Ankara 16 Haziran icin mulakat tarihi verdi. Surec icinde o zamana kadar aldigim en guzel emaildi. Hemen Montreal'e bir mail attim ve dosyami artik tasimanizi istemiyorum mulakatima Ankarada girecegim diye bir mail attim. Bu kisim onemli cunku mulakat oncesi az kalsin bu konuda basim yaniyordu.

Hemen Unganlardan 14 Hazirana randevu aldim AIS kaydimi vs yaptiktan sonra isyerimden 9 haziran itibariyle 3 haftalik yillik iznimi aldim ve Turkiyeye 10 haziranda ulastim. 14unde unganlara gittim ve sorunsuz muayenemi oldum. Tam muayene bitti ve unganlardan cikarken beni 0312 li bir numara aradi. Normalde bu tarz aramalar pazarlama telefonlari diye acmazdim ama onu actim ve karsida Amerikan konsoloslugundan ariyorum diyen bir kadin vardi. Konusma su sekilde gecti:

• Merhaba Ibrahim bey Amerikan konsoloslugundan ariyorum 2 gun sonra bizimle bir mulakar randevunuz gorunuyor ancak Montreal konsoloslugundan sizin dosyanizi talep ettiklerine dair bir yazi aldik. Sizinle teyit etmeden dosyanizi gondermek istemedik. Siz suan neredesiniz?

• Ben suan Ankaradayim ve mulakata Ankarada konsoloslukta girecegim.

• O halde dosyanizi Montreal'e gondermiyoruz.

• Lutfen gondermeyin cok tesekkurler.

Bir an basimdan asagi kaynar sular dokuldu Montreal aylarca dosyami tasiyin dememe ragmen tasimadi ve tam mulakatimdan 2 gun once onlara artik tasimak istemiyorum dememe ragmen dosyami istedi. Ve ben o telefonu acmasaydim belki de dosyam Montreal'e gonderilecekti ben Kanadadan Ankaraya mulakata gitmisken.

Neyse ki bunu da bu sekilde atlattiktan sonra mulakat gunu geldi catti. Surec herkesle ayni sekilde basladi. Konsolosluk onunde siraya gir, ilk etapta odemeyi yap ve belge teslimi icin tekrar cagril. Belgeleri alan kadin gorevli cok sert diye okumustum hep ama bana cok kibar ve sabirli davrandi. Mulakatimin ingilizce olmasinda bir sakinca var mi diye sordu, bir sorun yok ingilizce olsun dedim ve mulakatimi beklemek uzere tekrar oturdum. Benden once sadece bir DV mulakati vardi ve cok hizli gecti. Diger mulakatlar ise aile birlesimi mulakatlariydi ve onlar biraz daha uzun surdu. Ben de rahattim acikcasi hizlica girip cikarim diye dusundum. Ismim okundu ve vezneye gectim. Klasik bir yemin ve parmak izinden sonra ilk soru daha once 2013 yilinda Amerika'da kaybettigim ve icinde amerikan vizesi olan pasaportumla alakaliydi. Hic beklemiyordum ve sok oldum. Ben bile unutmustum nerdeyse. Konusma soyle gecti:
    (K) Konsolos
    (B) Ben

• (K) Bununla alakali bir polis raporu var mi?
    • (B) Sanirim var ama yanimda degil.
    • (K) Biz bu tarz durumlari hic sevmiyoruz ve incelememiz gerekecek. Eger bulamazsak sizden bir polis raporu isteyebiliriz.
    • (B) Tabi ki. Ancak o pasaportum daha sonra bulunup Turk konsolosluguna teslim edildi ve orada imha edildi.
    • (K) Dedigim gibi incelememiz gerekiyor sizden ek belge isteyebiliriz.

Mulakatin boyle baslayacagini hic tahmin etmemistim. Arkasindan bir kac dakika ekranina bakip bir seyler yazdiktan sonra normal sorulara gectik:

• (K) Nerede yasiyorsunuz?
    • (B) Torontoda
    • (K) Gayet guzel. Orada ne is yapiyorsunuz?
    • (B) Arama motoru optimizasyonu.
    • (K) Cok guzel. Amerikada ne is yapmayi dusunuyorsunuz?
    • (B) Orada da meslegimi devam ettikmek istiyorum.
    • (K) Tum belgeleriniz gayet guzel gorunuyor. Vizeniz onaylandi.

Pasaportumu bana geri vermedi ve vizeniz onaylandi diyince ben bir anda tesekkurler deyip ciktim ve sonradan aklima geldi bu polis raporuyla alakali bir belge kontrol edilecekti ve benden istenecekti. Simdi ben onaylandim mi yoksa AP'ye mi kaldim. Bir de vizeniz onaylandi dedikten sonra herkese pasaportunuz 1 hafta icinde size gonderilecek diyordu bana oyle bir sey soylemedi. Benim 2 hafta sonra Kanadaya donus biletim var ve iznim bitiyor. Bu 2 haftanin 1 haftasi zaten kurban bayramindan dolayi konsolosluk calismiyacak. Ben endiselenmeye basladim surecim nasil devam edecek diye ve sonra hemen admin @gucarslan beyi aradim ve sagolsun bana gayet net bir sekilde endiselenmemem gerektigini haftaya vizemi alacagimi soyledi.

Once ayni gun durumum Ready'den AP'ye dondu (ilk basta bunu gorunce endiselendim ama daha sonra diger deneyimlerden de hatirladigim kadariyla onaylanan vizeler once APye sonra da Issued'a donuyordu) sonrasinda Sali gunu durumumun Apden Issued'a dondugunu gordum ve PTTden mesaj geldi dosyaniz yola cikti diye. O an ki rahatlamayi tarif edemem gercekten umarim herkes o duyguyu yasar.

Pasaportumu ve o meshur sari zarfi teslim aldim ve suan Kanadaya dondum. Artik Amerika planlarimi yapmaya basliyorum. O kismi da baska bir baslik altinda paylasacagim. Emegi gecen herkese cok tesekkurler. Umarim bu ileti dosya tasima surecinde olanlara veya benimle ayni durumda olan insanlara yardimci olur. Herkes umarim hayallerine kavusur.

• Herkese merhaba bende 14 Haziran Viyana mülakat deneyimimi paylaşmak isterim. Case numaramın düşük olmasına güvenerek Nisan ayına kadar bekledim ancak Ankara'nın mülakat vermemesi nedeniyle bende herkes gibi farklı konsolosluklara mail attım. Viyana konsolosluğu ilk cevap olarak kabul edemeyeceğini söyledikten sonra kendilerine teşekkür ederek bekledigimi söyledim. Ardından gelen maille dosyamı transfer edebileceklerini söylediler. Sonra hemen schengen başvuru süreci başladı tabi bizim için.

Schengen Başvurusu
    Trabzon'dan 18 Mayıs başvurumuzu eşimle birlikte Avusturya için yaptık. Başvuruda turistik seyahat olarak bahsettik ve green card sürecinden bahsetmedik. Gidiş dönüş uçak biletlerini Flex ile alarak 9 günlük single istedik. 25 Mayıs'ta kargo ile 1 aylık Multi olarak vizemizi aldık. Mülakat tarihimiz 15 haziran olduğu için bir hafta öncesinden tekrar konsolosluğa mail attım herhangi bir problem olup olmadığı sormak için. Konsolosluk benim içinde uygunsa 14 haziran olabilirmi diye sordu bende kabul ettikten sonra mülakat tarihimiz 1 gün öncesine alındı.

Sağlık Muayenesi
    Mülakat aldıktan sonra klinikle iletişime geçerek 13 Haziran için randevu almıştık. İçeri girdiğinizde form veriyorlar onu dolduruyosunuz, pasaportları ve antikor testlerini veriyorsunuz. Sonra bekleme alanında bir süre bekledikten sonra sizi sözlü muayeneye alıyor hemşire. Herhangi bir ameliyat geçirdinmi, sürekli kullandığın ilaç varmı, alkol bağımlılığın varmı gibi sorular sorup en son tansiyon ve atesinizi ölçüyor. Sonra tekrar bekleme kısmına geçerek fiziki muayeneyi bekliyosunuz. Fiziki muayenede doktor göz ve kulaklarınızı kontrol ediyor. Vücudun belirli yerlerine baskı uygulayarak acı hissedip hissetmediginizi soruyor. Muayene sonunda kan alıp tekrar bekleme kısmına geçiyorsunuz. En son işlemler bittiğinde banko tekrar sizi çağırıp ödemeyi yapiyosunuz. Biz eşimle birlikte antikorlarimiz tam olduğu için sadece TDAP aşısını Türkiye'de yaptırdık ve kliniğe 2 kişi için 750 Euro ödeme yaptık. Burda işiniz bittiginde röntgen merkezine yonlendiriliyorsunuz. Orada girdiğinizde girişte ortadaki seçenekten sıra alıp bekliyosunuz. Siraniz geldiginde bankoya molnardan verilen belgeyi ve pasaportları teslim ediyorsunuz. Sizi rontgen odasına yönlendiriyorlar bir hemşire ile ve sadece göğüs rontgeniniz çekiliyor. Burdanda sonucu aldığınız da sağlık muayenesi kısmı tamamlanmış oluyor.

Mülakat Günü:
    14 Haziran Saat 13:00 teki mulakatimiz için Marriot Otelin sağ tarafından konsolosluğun bulunduğu binaya girdik. İçeri girdikten sonra eşyaları xrayden geçiriyorsunuz sonrasında sizde xrayden geçiyorsunuz. İçeride beklemeye başladıktan sonra sizi anons ediyorlar. Bizi önce ödeme için çağırdılar ve iki kişi için. 660 dolar ödeme yaptık. Ardından belgeleri almak için çağriliyorsunuz. Belge olarak benle eşim için,
    -2 Adet fotoğraf
    -Pasaportlar
    -En yüksek mezuniyet diplomasi ve çevirisi (sadece kazanan için)
    -Formül A belgeleri
    -Formul B belgeleri ve evlilik cüzdanının aslı
    -İngilizce Sabıka kayıtları
    -Banka hesaplarındaki tutarlar ve dolar karşılığını gösteren yazı

Ben mülakat için ev tapusu araba ruhsatı nüfus kayıt örneklerini çevirmiştim ancak gerek olmadığını söylediler. Tutarın yeterli olmayacağını düşünerek hazırlamıştım bunları ancak sorduğumda yeterli dediler çünkü 2 kişi için 15 bin dolar göstermiştim.

Sonra mülakat için için tekrar çağrıldık ve eşimle bana nerde yaşayacaksınız, ne zaman evlendiniz, Amerika'da ne iş yapacaksınız gibi sorular sorulduktan sonra nihayet 1 yıllık beklemenin sonunda vizenizi onaylıyorum cevabını verdi. Sağlık muayenesi sonuçlarımizin gelme durumuna göre vizemizi basacaklarini belirttiler. 15 Haziran'da konsolosluk vizemizin basıldığını ve kargoya verildiğini belirten bir mail attı. 16 Haziran'da da Muhammet Tahir kardeşimle birlikte sarı zarflarimizi teslim aldık.

Bu süre zarfında emeği geçen en başta @gucarslan beye ve tüm adminlere, Viyana grubunda bulunan her an her soruya cevap veren tüm üyelere çok teşekkür ederim. Böyle bir platform olmasaydi hersey çok daha zor olurdu. Umarım herkes bu duyguyu yaşar ve vizesini en sorunsuz hızlı şekilde alabilir.

• @ipman Tebrikler İbrahim bey. Sonu biraz telaşlı olmuş ama almışsınız vizenizi 🙏🏻

• @ipman tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• @tolga-a tebrikler vizeniz hayırlı olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

42.8k
Kullanıcı

4.5k
Konu

436.0k

| | | |