Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @ayvalik10 sagolasin 🙂

• @ayvalik10, içinde söyledi: Amerikada yasarken Turkiye saglik sigortasini devam ettirmek

@cnpist tamam işte en yakın konsolosluğa gidiyorsun adres beyan formu var. Türkiye de ki adresi ikinci adres olarak gösterdiğin zaman sen hem türkiye hem de amerika da adresin olduğu için hiçbir şekilde sıkıntı yaşamazsın. Eğer ikinci adres sorun olursa ozaman ikinci adresi yazlık olarak kayıt edebiliyorsun

Adresin neresi oldugu degil, fiziksel olarak nerede bulundugun onemli. Yurtdisinda yasayip prim yatirilmasi istenmiyor. SGK emniyetten yurtdisi giris cikis kayitlarina bakiyormus. Bunu daha gecen hafta gorustugum SGK danismani soyledi. Gecen sene gorustugum de ayni seyi soylemisti. Ancak yurtdisinda bulunulan surelerin ucretini odeyerek saydirilabiliniyor ve emekli olabilmek icin Turkiye ye temelli donus yapmak gerekiyor. Ben de eyt liyim. 1.5 yillik prim farkiyla emekli olamiyorum. Artik kafama takmiyorum. Canlari cehenneme!!!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader sonuçta çalışacağı iş için ofiste oturma şartı yok ki. Muhasebe programları online programlar luca - zirve mesela ondan dolayı ben bu şekilde yol gösterdim.

• @ayvalik10 prim yatirabilmesi icin ikameti ile beraber fiziksel olarak Turkiye de olmali. malesef durum bu sekilde. onceki mesajimda belirttigim gibi ben de ayni durumdayim, prim eksigim var. son gorustugum sgk uzmani Ozgur Erdursun idi. Bu kisi SGK mevzuatina hakim. TV kanallarinda bilirkisi olarak ana haber bultenlerinde cikiyor. Bu soruna cozum olarak bana tavsiyesi Turkiye de bir sirket kurmam ya da bir sirkette hisse sahibi olmam seklinde idi. 1% hisse bile olabilir dedi. Bu statu ile primlerimi Bagkur dan yatirarak SSK dan emekli olabilirmisim. Bu sekilde yurtdisinda olmam bir engel olmazmis prim yatirmada. Son yatirilan 1250 gun prime bakiyorlar bagkur dan mi ssk dan mi emekli olunacagina karar verebilmek icin. Benim son 1250 gunde yatan ssk primi daha fazla oldugu icin ssk dan emekli olabiliyorum.

• @ayvalik10 Ilk adresim Turkiye, ne zaman buraya tayindik 1.5 Benim de Bağkur primlerim fazla olduğu icin sgk olarak 10 ayim eksik kalıyor. Bunu da calisarak ancak doldurabiliyorum. Ama yurtdisinda yaşıyorum buna nasıl çözüm gerekiyor peki? Turkiye`ye gidip bir şirketle anlaşma yapıp geri donsem ve o şirketin online islerini yapsam olmuyor mu yani o zaman ?

• @BelmaSarvan Mantik olarak calisacaginiz sirket yurtdisinda faaliyet gosteren bir sirket olmali ve sizi kagit ustunde yurtdisinda istihtam ettigini beyan etmeli. Misal olarak Rusya da faaliyet gosteren Turk insaat sirketlerini dusunebilirsiniz. Diger turlu, fiziksel olarak Turkiye de bulunmadan prim yatirirsaniz SGK bunu kabul etmeyecektir. Gumruk kayitlarindan ulkeye giris cikis tarihlerinize bakarak TR disinda iken adiniza prim yatirildigini tespit ederler.

• @redsat2000

Iyi gunler,

Malulen emekliyim. Devlet memuruydum.

Yurtdisinda yasarsam,   maasim kesilir mi?SGK ilaclarimi,oder mi?Hastane ucretkerimi,oder mi?

Oradaki sosyal yardimlari alirsam, maasim kesilir mi?

Yabanci ulkeye iltica vs. durumlarinda,o ulkelerde, malulen emekli,olabilir miyim?

Ulkeler: Ingiltere,ABD,Almanya,Avusturya.

Kolay gelsin.

• @kargin1971

Yurtidisinda oturum alarak yasamaniz durumunda TR'deki emeklilik maasiniz kesilmez. Ancak calismaniz durumunda kesilebilir. Hangi durumda kesilecegine dair bilgi icin SGK'nin websitesine bakin. Aslinda sordugunuz sorularin tamaminin yaniti o sitede var.
    SGK yurtdisindaki ilac ve hastane ucretlerini odemez, Yasadiginiz ulkede orada gecerli bir saglik sigortaniz olmak zorunda. Bunu da kendiniz finanse edersiniz. Yani size bedava kapsamli saglik hizmeti vermezler. Temel hizmetlerden yararlanabilirsiniz sadece. Bahsettiginiz ulkelerde saglik hizmetleri TR'ye gore cok daha pahalidir ve randeuvlar icin uzun sure beklemeniz gerekebilir.
    Sosyal yardim alirsaniz TR'deki maasiniz kesilir. Artik banka hesap bilgilerini de paylasiyor ulkeler kendi aralarinda, Herhangi bir geliriniz olmasi durumunda oradan bile tespit edilip yuksek vergiler odersiniz. Bir sekilde saklarim diye dusunmeyin yani. Bahsettiginiz ulkelerde her sene cok detayli bir vergi bildirimi yapmaniz gerekiyor. Ve banka disinda nakit tutamazsiniz. Basiniza is acilir.
    Iltica ile malulen emeklilik arasindaki baglantiyi anlayamadim. Zaten TR'den malulen emeklisiniz, orada ayni sebepten tekrar olamazsiniz. Bir de zaten iltica ederseniz TR'deki tum haklarinizi, maasiniz dahil kaybediyorsunuz, Baska bir geliriniz yoksa hic tavsiye etmem. Ilticaniz reddedilip ulkeye geri gonderildiginizde emekli maasinizdan da olursunuz.
    Iltica surecleri burada binlerce kez yazildi, gorundugunden daha sancilidir. Yurtdisina bir cikayim, iltica noktalarindan birine kendimi atip sonra bir sekilde kalabaliga karisirim, kacak calisirim diye bir dusunceniz varsa, gorundugu kadar kolay olmuyor. Eskiye nazaran sinir ve isyerleri kontrolleri son zamanlarda artirildi. Eskiden gurbetciler de birbirine yardim ediyordu, simdi plansiz programsiz gelip "bana is verin, yardim edin, yol gosterin" diyen ve az bucuk beli dogrultunca bir daha o topluma karismayan kisiler nedeniyle onlar da cekimser davraniyor. Haklilar da.
    Mesajinizin gidisatindan zaten aklinizda net bir plan olmadigi anlasiliyor. Once gercekten ne istediginize, ya da soyle soyleyeyim: imkanlariniz dahilinde neyi yapabileceginize karar verin, Imkanlariniz elverisli degilse de once onlari iyilestirmeye calisin. Mesela bu ulkeleri Ingilizce ve Almanca bildiginiz icin mi sectiniz bilmiyorum, ama sahsen hangi dili daha iyi konusuyorsam ben orayi hedeflerdim. Dil yurtdisinda en buyuk handikap.

• Merhaba, Turkiyede devlet hastanesinde gorevli olarak calisan uzman doktordum, gecen yil ABD'ye tasindim ve ikametgahimi aldiramadim hala. E-devlet imi kontrol ettigimde GSS borcu cikiyor. Bu borcun silinmesi icin sadece ikametgahimi aldirmam yeterli mi yoksa sgk ya basvuru yapmam gerekecek mi?

• @ygtsenol , hem ikametinizi aldirmaniz hem de SGK'dan cikan borcu sildirmeniz gerekir. Ikamet yurticinde oldugu ve calismadiginiz icin sistem sizi issiz gibi gorup GSS borcu cikartiyor, bilginize.

Benzer Başlıklar

• 42
  • 3
  • 38
  • 105
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |