Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Herkese merhaba,

8 mayıs itibariyle Riga konsolosluğunda randevum olacak, Letonyada öğrenci olduğum ve oturum iznim olduğu için Tbilisiden dosya taşıma yapa bilmiştim. Yaz aylarında Amerikaya giriş yapmağı düşünüyorum, ancak 2-ci yıl için eylül ayında Letonyaya dönmem gerektiği için re-entry permit-e ihtiyacım olup olmadığını bilemedim. Konunun gerekli kısmı, Letomyada 2-ci yıl masterimi yapmağa devam etmem için oturum iznimi de bu yüzden yenilemem gerekiyor (2023 ekim itibariyle). Re-entry permit almadan, Letonyada oturum izni almak mümkün mü. yoksa 1-2 ay Amerikada olup re-entry prosedürlerimi tamamlamam şart mı? Re-entry yapmasam kaç aydan bir Amerikaya girsem problem çıkmaz (ben bir ağustosda, bir de ocak ayında 2 haftalık New Yorkda kalmağı planlıyordum, ancak bu olayın riskli olduğu ile de bağlı bana uyarılar da geldi. Ne yapmam benim için en doğru olur? Yardımlarınız için teşekkürler.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Green cardlıların vatandaslıga geciş surecinde ki 5 sene hesabı ( yıllık 6 ay USA de kalma tavsiye edilen surenin baslangıc tarihi de aynı olaya baglıdır diye dusunuyorum) , GC elinize gectikten sonramı baslıyo yoksa tüm dosyaların kabulunun yapıldıgı tarih mi veya baskaca bir tarih mi var?

• ⭐⭐⭐

@Platon59 siz aos yapmışsınız bu durumda I-485 onaylandığı günden itibaren gün saymanız gerekir

• @waterman Tesekkurler hızlı bir sekilde aydınlandım ve program yapabilmeye basladım cevabınız sayesinde.

• Merhabalar, kız arkadaşım Greencard 2022 talihlisi. Temmuz 2023 'te Amerikaya gitti. ABD sınırından sonra geçtikten sonra Türk pasaportuna mühür bastılar. Şimdi kendisi Türkiye'ye geldi fakat aklımıza bir soru takıldı. Sitelerinde de bilgi bulamadık. Amerika'dan çıkarken bir izin benzeri bir şey yapması gerekiyor muydu veya dönerken tekrar izin belgesi çıkartması gerekiyor mu? 2 ay kalıp tekrar geri dönecek. Bilet alıp Türk pasaportu ve Greencard ile giriş yapabilir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@suleymanhvz hiçbir belge almasına gerek yok, pasaportundaki vizeyle giriş / çıkış yapabilir.

• @gucarslan Teşekkürler. Son bir sorum daha olacak kusuruma bakmayın. Pasaporttaki vize dediğimiz Greencard kazandığımızda pasaporta basılan sayfa di mi onun süresi 6 ay değil miydi? Peki Amerika'ya girdiğinde Greencard sayfasına basılan mühürün bir tarihi var mı yani yenilenmesi gereken bir şey mi? Yoksa sadece tek seferlik onaylamak için mi basılıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@suleymanhvz mühür 1 yıl geçerli basıldığı tarihten itibaren.

• @suleymanhvz Basılan mühürün süresi dolmadan tekrar giriş mi yapması gerekiyor? Aynı ofisten tekrar mı mühürletilmesi gerekli?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@suleymanhvz, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

@suleymanhvz Basılan mühürün süresi dolmadan tekrar giriş mi yapması gerekiyor? Aynı ofisten tekrar mı mühürletilmesi gerekli?

Kart elinize geçtiyse bir daha vizeyle mühürle işiniz kalmıyor.

• ⭐⭐

@Platon59 Green Cardinizin uzerinde sag altta "Resident Since:" diye bir alan var. Oradaki tarihten itibaren basliyor 5 yillik sure.

• ⭐⭐

@suleymanhvz 2023 Temmuz da nasil gitti. 2022 dir o muhtemelen. Giriste basilan muhurle 1 sene giris cikis yapabilirsiniz. Hic bir yerden izin almaniza gerek yok. Sorunuzun sonunda Turkiye pasaporu ve Green Card ile giris yapabilirmi yazmissiniz. Eger Green Card elindeyse o pasaporta basilan muhure de ihtiyac yok. Vatandas olana dek TC pasaportu ve Green Card ile giris cikis yapacak. Vatandas olunca sadece ABD pasaportu ile girecek. (Turk pasaportunu hic bir sekilde bir daha kullanmamasi tavsiye edilir. Bu da ek bilgi) Selamlar.

• Arkadaşlar merhaba. İlk başvurumda şanlıyım ki seçildim. Gerekli işlemleri tamamlayıp vizeyi aldıktan sonra kalıcı olarak gitmek zorunda mıyım. 6 ay içinde amerikaya ayak basıp hemen geri gelsem green card sahibi oluyor muyum? Çünkü planlamam 2 sene içinde amerikaya kalıcı olarak taşınmak.

• @Mehmet-Ali-Tüzün saglik raporunuz 6 ay gecerli oldugu icin, vizeyi aldiktan sonra ilk 6 ay icinde giris yapmaniz gerek. Girerken pasaportunuza damga vurulacak, o damga ile de 1 sene boyunca giris yapabileceksiniz. giris yaptiktan sonra Gcnin elinize ulasmasi bir sure aliyor. kimisine cabuk kimisine 6 ay sonra geliyor, bu birazda ds260 formunda verdiginiz adresi degistiriseniz oluyor.Gc elinize gectikten sonra pasaporttaki damganin hukmu kalmaz giris daha rahat olur. ilk 2 sene , 6 ayda bir giris yaparak vatandaslik surecinizin sifirlanmamasini saglayabilirsiniz,bu birazda 3 ya da 4uncu giriste neden hala yerlesmedin sorusuna ne kadar iyi cevap verebildiginize gore degisir. Re entry permit alabilirsiniz,forumda basligi var, detayli anlatiyorlar orada.Ilk girisinizde 1 ay kalabilirseniz en azindan GC elinizde olur,arada SSN almis olursunuz.

• @Murad-Namazov Arkadaşlar, yardım ederseniz sevinirim, hiç bir yanıt alamadın, ne yapa bilirim neler düşünüyorsunuz?

• ⭐⭐⭐

@Murad-Namazov, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Herkese merhaba,

8 mayıs itibariyle Riga konsolosluğunda randevum olacak, Letonyada öğrenci olduğum ve oturum iznim olduğu için Tbilisiden dosya taşıma yapa bilmiştim. Yaz aylarında Amerikaya giriş yapmağı düşünüyorum, ancak 2-ci yıl için eylül ayında Letonyaya dönmem gerektiği için re-entry permit-e ihtiyacım olup olmadığını bilemedim. Konunun gerekli kısmı, Letomyada 2-ci yıl masterimi yapmağa devam etmem için oturum iznimi de bu yüzden yenilemem gerekiyor (2023 ekim itibariyle). Re-entry permit almadan, Letonyada oturum izni almak mümkün mü. yoksa 1-2 ay Amerikada olup re-entry prosedürlerimi tamamlamam şart mı? Re-entry yapmasam kaç aydan bir Amerikaya girsem problem çıkmaz (ben bir ağustosda, bir de ocak ayında 2 haftalık New Yorkda kalmağı planlıyordum, ancak bu olayın riskli olduğu ile de bağlı bana uyarılar da geldi. Ne yapmam benim için en doğru olur? Yardımlarınız için teşekkürler.

Re permit iznini ABD içinden almanız daha uygun olur cünkü tahmin ettiğinizden uzun süreli ABD’den uzak kalıcak gibisiniz

• Merhaba, ben ilk girişimi Ağustos 2022 'de yapmıştım, bir hafta kalıp gelmiştim. Sonrasında Amerika'daki tanıdığım gelirken greencardımı getirdi ve greencardım benle şu anda. İkinci girişimi ağustos'ta tekrar yapmayı düşünüyorum fakat tek başıma gideceğim için yerleşmem biraz zaman alacak yani belki de yine giriş çıkış yapmam gerekebilir. Bu durumda greencardımı kaybetmemem için ne yapmam gerekir? Ağustosta giriş çıkış yapsam sorun olur mu kalmam mı gerekiyor?
    Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Laçin-Boz, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Merhaba, ben ilk girişimi Ağustos 2022 'de yapmıştım, bir hafta kalıp gelmiştim. Sonrasında Amerika'daki tanıdığım gelirken greencardımı getirdi ve greencardım benle şu anda. İkinci girişimi ağustos'ta tekrar yapmayı düşünüyorum fakat tek başıma gideceğim için yerleşmem biraz zaman alacak yani belki de yine giriş çıkış yapmam gerekebilir. Bu durumda greencardımı kaybetmemem için ne yapmam gerekir? Ağustosta giriş çıkış yapsam sorun olur mu kalmam mı gerekiyor?
    Teşekkürler.

İlk 1-2 yıl genelde sorun olmuyor. Şu anda yapabileceğiniz bir şey yok zaten.

• @waterman Temmuz için gitmeyi düşünüyorum, re-entry gerekli olmayacaksa Ağustos için gele bilirim, bir de 2024 Haziran-da geri döneceğim. 1 yıl geçmeyeceği için re-entry gerekli olacak mı olmayacak mı, onu öğrenmek isterdim. Bir de, sizce 2023 Aralık için Amerikaya geri dönüp, 10 gün kaldıktan sonra Letonyaya dönsem, 2024 Haziran için bir sorun olup olmayacağını öğrenmek de iyi olurdu.

• ⭐⭐

@Murad-Namazov 6 ayi gecirmemeye calisin. Re-entry nin 1 yil ile bir baglantisi yok. 15 gunde bir giris cikis yapsaniz bile, ABD de yasamaya baslamayacaksaniz re-entry yapmanizi isteyebilirler. Tamamen sans.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |