Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

[Arşiv] Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

• Merhabalar,

İki yıllık bir fakülte mezunuyum ve bir kamu kurumunda Elektrik Teknikeri olarak görev yapmaktayım. Mevcut diplomamın olduğu meslek grubunun svp range puanı başvuru kriterlerini karşılamıyor.

Aynı kamu kurumunda yaklaşık 8 yıldır Bilgisayar ve ağ yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Bu meslek grubuna ait svp range puanı başvuru yapmam için yeterli fakat bu branş ile ilgili herhangi bir diplomam veya sertifikam yok. (Kurum içi eğitimler zaten kabul görmüyor)

Bu meslek grubunda 8 yıldır çalıştığıma dair çalıştığım kamu kurumundan resmi bir evrak alsam yeterli olur mu, yoksa eğitim sertifikası göstermek zorunda mıyım?

Saygılar.

• @crazycells, içinde söyledi: Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@paşa, içinde söyledi: Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@ayvalik10 İlginiz için teşekkür ederim, bende e-devletten vukuatlı nüfus indirmişim ama iletiyi paylaşırken eksik ifade etmişim benim hatam sağ olun 🙂
    @enemy İlginiz için teşekkür ederim, doğum yeri ve kütük farklı olunca tereddüt etmiştim 🙂

fakat e-devletten aldiginiz nufus kaydinda da "dogum yeri" kismi Seyhan olarak gorunuyor, degil mi? Zaten bu bilgi soruluyor...

@crazycells Evet doğrudur, Seyhan olarak gözükmekte ben de başvurumu bu doğrultuda gerçekleştirdim 🙂

• @crazycells merhaba görüşmeye girmeyeceğim çünkü biz i130'nin(spouse visa) onaylanmasını bekliyorduk. ve bu durumu öğrendik, eşimin suçu bana sponsor olabileceği türden bir suç değil ne yazikki, waiver olasigili var ama çok düşük anladığım kadarıyla. Cr vizesini kaldırıp başka yollar denemeyi düşünüyoruz. Başka hangi vizeler ile oraya gidebilirim bana yardımcı olursanız müteşekkir olurum 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erdinc-Suroglu, içinde söyledi: Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Merhabalar,

İki yıllık bir fakülte mezunuyum ve bir kamu kurumunda Elektrik Teknikeri olarak görev yapmaktayım. Mevcut diplomamın olduğu meslek grubunun svp range puanı başvuru kriterlerini karşılamıyor.

Aynı kamu kurumunda yaklaşık 8 yıldır Bilgisayar ve ağ yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Bu meslek grubuna ait svp range puanı başvuru yapmam için yeterli fakat bu branş ile ilgili herhangi bir diplomam veya sertifikam yok. (Kurum içi eğitimler zaten kabul görmüyor)

Bu meslek grubunda 8 yıldır çalıştığıma dair çalıştığım kamu kurumundan resmi bir evrak alsam yeterli olur mu, yoksa eğitim sertifikası göstermek zorunda mıyım?

Saygılar.

Minimum lise mezunu oldugunuz icin meslek sartini saglamaniz gerekmiyor, bilginize.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@thebelljar, içinde söyledi: Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells merhaba görüşmeye girmeyeceğim çünkü biz i130'nin(spouse visa) onaylanmasını bekliyorduk. ve bu durumu öğrendik, eşimin suçu bana sponsor olabileceği türden bir suç değil ne yazikki, waiver olasigili var ama çok düşük anladığım kadarıyla. Cr vizesini kaldırıp başka yollar denemeyi düşünüyoruz. Başka hangi vizeler ile oraya gidebilirim bana yardımcı olursanız müteşekkir olurum 😞

Maalesef bilemiyorum, eger esinizin vize sponsorlugu kabul edilmediyse tahminimce ya evliligin gercek olduguna inanmamislar, ya da esiniz cok ciddi bir suc islemis... Dilerseniz Muslu Hukuk Burosu'na ulasip destek alin:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• @crazycells ben önlisans mezuyum ve 2 yıllik herangibir meslek deneyimim ya da iş yasamim yok, instructions kısmında bu iki kosul gerekli görünüyor. Basvuru yapabilir miyim acaba, yukarıda bulunan yorumunuza istinaden?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@thebelljar, içinde söyledi: Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells ben önlisans mezuyum ve 2 yıllik herangibir meslek deneyimim ya da iş yasamim yok, instructions kısmında bu iki kosul gerekli görünüyor. Basvuru yapabilir miyim acaba, yukarıda bulunan yorumunuza istinaden?

evet, onlisans mezunu olmaniz yeterli.

• @crazycells
    DV2024 Klavuzuna baktığımda 2. koşulda yazan şu ibareye göre evet ben de sizin gibi düşünüyorum. Çünkü kocaman bir veya ibaresi var

• En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk,
    orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlamış olmayı gerektirir; VEYA
    • Son beş yıl içinde en az iki yıllık bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren
    bir işte iki yıllık bir iş deneyimine sahip olmak. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin
    yeterliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O
    Net
    Online veri tabanını kullanacaktır.*

Fakat aşağıda devam eden konu başlığı genel ve bağlayıcı bir durum gibi görünüyor.

6. Çeşitlilik vize programına hangi meslek sahipleri katılabilir?

Dışişleri Bakanlığı iş tecrübelerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler
    Çalışma Bakanlığı’nın O
    Net OnLine veri tabanı kullanacaktır. ONet OnLine veri tabanı iş
    tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok
    meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur.
    Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri
    tabanında Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya
    daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.
    İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında
    diskalifiye edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

Açıkçası biraz kafam karışmış durumda.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erdinc-Suroglu eğer bir kişi en az lise mezunu ise o zaman otomatik olarak iş puanı ortadan kalkıyor. lise mezunu çöpçü olsan da sonuçta ana kriter lise mezunu olduğu için artık puanın aranmaz. Sen de nerede takıldın 2 yıllık mezun olduğun için ana kriter sağladığın için puana bakmana gerek yok.

• @crazycells teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Erdinc-Suroglu, içinde söyledi: Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

@crazycells
    DV2024 Klavuzuna baktığımda 2. koşulda yazan şu ibareye göre evet ben de sizin gibi düşünüyorum. Çünkü kocaman bir veya ibaresi var

• En az lise veya dengi bir eğitim görmüş olmak, ki bu koşul 12 yıllık resmi ilk,
    orta ve lise eğitiminin başarılı bir şekilde tamamlamış olmayı gerektirir; VEYA
    • Son beş yıl içinde en az iki yıllık bir eğitim, deneyim veya uzmanlık gerektiren
    bir işte iki yıllık bir iş deneyimine sahip olmak. Dışişleri Bakanlığı iş deneyiminin
    yeterliğini belirlemek için Birleşik Devletler Çalışma Bakanlığı’nın O
    Net
    Online veri tabanını kullanacaktır.*

Fakat aşağıda devam eden konu başlığı genel ve bağlayıcı bir durum gibi görünüyor.

6. Çeşitlilik vize programına hangi meslek sahipleri katılabilir?

Dışişleri Bakanlığı iş tecrübelerinin yeterlik ve denkliğini belirlemek için Birleşik Devletler
    Çalışma Bakanlığı’nın O
    Net OnLine veri tabanı kullanacaktır. ONet OnLine veri tabanı iş
    tecrübelerini beş iş alanına (job zone) bölmüştür. Çalışma Bakanlığı web sitesinde birçok
    meslekten bahsedilmiş olsa da sadece belli meslekler kura programına katılım için uygundur.
    Mesleğinize dayanarak kura programına katılmak istiyorsanız, son beş yıl içinde, veri
    tabanında Özel Mesleki Hazırlık seviyesi (Specific Vocational Preperation – SVP) 7.0 veya
    daha yüksek olan bir meslekte, en az 2 (iki) yıllık bir iş deneyimine sahip olmalısınız.
    İstenilen eğitim ve iş tecrübesine sahip değilseniz başvurunuz vize görüşmeniz sırasında
    diskalifiye edilecektir ve size ya da aile bireylerinize vize verilmeyecektir.

Açıkçası biraz kafam karışmış durumda.

egitim sarti veya meslek sarti iki farkli sart, birini sagliyor olmaniz yeterli. siz zaten egitim sartini sagliyorsunuz, o nedenle meslek sartina bakmaniza gerek yok.

• Green card’a başvurdum ve vocational school’u meslek lisesi olarak düşünüp üniversite degree’yi işaretledim ve çoktan onayladım ola ki green card çıktı bun durum yüzünden iptal olur mu?

• Merhabalar green kart lotter başvuru sayfasında telefon numarası 053** olarak girdim ancak başına +90 olması gerekiyormus lotter iptal yani direk elenme olur mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Can-Kütük merhaba can bey kazandınız diye telefon gelirse bil ki o kişiler dolandırıcı sana telefon gelmeyecek ki sadece mail gelecek bu arada elenme konusunu bu kadar büyütmeyin ya başvuru da değil asıl DS260 kazandığın zaman dolduracaksın orada hata yapma.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dilay hayati değer de olmayan bu hatalar yüzünden iptal olmaz. Şimdi senin hangi okuldan mezun olduğunu nasıl bilecekler sen evrak gönderdin mi ki bilecekler ondan şu iptal olayını amma büyüttünüz. Yakın da ayakkabı numaram 40 değil acaba elenir miyim diye yazanı bekliyorum. Sen sadece kazandığın zaman DS260 formu dolduracağın zaman hata yapma gidipte başka yerden bilgi alıpta doldurma bu forumda vize basımı hariç tüm bilgileri bulabilirsin. Neden böyle yazdım çünkü bu forumla birlikte doldursaydın vocational ne anlama geldiğini bilirdin. Açıklanmadan 2-3 gün öncesinde burada ol ki ben boş ds260 formu vericem ozaman sakin sakin hata yapmadan doldurursun hazır bekler.

• @ayvalik10 öncelikle teşekkür ediyorum çok stres yapmıştım açıkcası saçma bir hata yaptığımı düşünerek cevabınız beni rahatlattı. Lottery’e başvururken bu siteyi bilmiyordum ve araştırmıştım ve izlediğim bir video’da meslek lisesi demişti ve ben de vocational school’un hangi seviye olduğunu yazdımda yine lise olarak görünce hemen işaretlemiştim maalesef bu bilgilerden sonra araştıramamıştım daha o yüzden sordum herkes sakın hata yapmın diye uyardığı için. Aslında herkesin böyle optional sorularda bile hata yapıp iptal olacağını düşünme sebebi çevredeki insanların devamlı doğru ya da yanlış bilgi sallamasından, deneyimle sabit.

• Merhabalar Adım Ahmet Can şeklinde geçiyor pasaportta.
    Ben Middle name kısmını tik ile kapatıp Ahmet Can şeklinde First name kısmına yazdım çünkü pasaportumda middle name şeklinde bir ibare belirtilmiyor. Bu bir elenme sebebi midir?

• anladığım kadarıyla 21 yaşından büyük çocuğu olanlar "Çocuk sayısı" kısmına 21 yaşından büyük olan çocuğunu dahil etmeyecekler doğru mudur?

• merhabalar 01.01.2002 doğumluyum annem adına başvururken kendimi çocuklar kısmına eklemili miyim acaba çünkü çekiliş sonuçlarının açıklanma tarihinde yaşım 21olmuş olmuyor

• @sudegül-bayram, içinde söyledi: Ücretsiz DV2024 Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

merhabalar 01.01.2002 doğumluyum annem adına başvururken kendimi çocuklar kısmına eklemili miyim acaba çünkü çekiliş sonuçlarının açıklanma tarihinde yaşım 21olmuş olmuyor

21 yaş altı çocuklar eklenmeli

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

134

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.4k

| | | |