Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhabalar. Biz pasaportları ve vizeleri aldık. Şuan herşey elimizde. Kasım 1-2 gibi de gitmeyi düşünüyoruz. Eşimle mülakata girmeden önce evlendiğimiz için kimlikleri yenilemedik. Şimdi kimlikleri ve pasaportu yeni soyisimler ile yenilesek herhangi bir problem çıkar mı havaalanında, Amerikada?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@06mert Soyisim değişikliği hk. içinde söyledi:

Merhabalar. Biz pasaportları ve vizeleri aldık. Şuan herşey elimizde. Kasım 1-2 gibi de gitmeyi düşünüyoruz. Eşimle mülakata girmeden önce evlendiğimiz için kimlikleri yenilemedik. Şimdi kimlikleri ve pasaportu yeni soyisimler ile yenilesek herhangi bir problem çıkar mı havaalanında, Amerikada?

Resmi bir evlilik sonrasi soyisim degisikligi oldugunda butun kimliklerinizi ona gore guncellemeniz gerekirdi. Ayrica ayni degisikligi pasaportunuz icin de yapmaliydiniz, cunku o durumda pasaport guncelligini yitiriyor.

Su an esinizin Green Card'i ve pasaportu da buyuk ihtimal farkli isimlere sahip olacak. Sizinkisi kotu bir uygulama maalesef, problem cikabilir cikmayabilir... bu karsiniza cikan gorevlilere bagli, sonucta resmi dokumanlar ayni ulkeye ait ama farkli bilgiler yaziyor. Bu durumda evlendiginizi gosteren belgeleri yaninizda tasimalisiniz ki celiskinin neden dogdugunu anlasinlar.

• @06mert Soyisim değişikliği hk. içinde söyledi:

Merhabalar. Biz pasaportları ve vizeleri aldık. Şuan herşey elimizde. Kasım 1-2 gibi de gitmeyi düşünüyoruz. Eşimle mülakata girmeden önce evlendiğimiz için kimlikleri yenilemedik. Şimdi kimlikleri ve pasaportu yeni soyisimler ile yenilesek herhangi bir problem çıkar mı havaalanında, Amerikada?

Merhaba, biz eşimle ayrı ayrı vizelerimizi aldıktan sonra evlendik. Benim yasal olarak mecburen soyadıma onunki de eklendi ama herhandi bir evrak yenileme yapmadık. Evlilik cüzdanı ve nüfus müdürlüğünden aldığımız Formül B (uluslararası evlilik kayıt örneği) ile giriş yaptık. Bir kişi bile bakmadı 🙂 Pasaport, kimlik ve biletteki soyisim aynı olmalı.

Dipnot düşeyim, bizim nikah ve uçuş arasında 10 gün olduğu için işlemler yetişmeyeceğinden hiç öyle bir işe kalkışmadık. Kimlik yenilemek için yasal süre 15 gün olarak veriliyor. Hala yenilemedik tabii, onun sonuçlarını yenilemek istediğimizde göreceğiz 🙂

• @crazycells peki şimdi hiç soyisim değişikliği yapmadan eşimin pasaport süresini uzatacağım aynı bilgilerle mi süre uzatırlar yoksa evlendiği için soyisim değişikliği yaparlarmı sistemde öyle göründüğü için

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@06mert Soyisim değişikliği hk. içinde söyledi:

@crazycells peki şimdi hiç soyisim değişikliği yapmadan eşimin pasaport süresini uzatacağım aynı bilgilerle mi süre uzatırlar yoksa evlendiği için soyisim değişikliği yaparlarmı sistemde öyle göründüğü için

gozlerinden kacmazsa degistirmeleri lazim. Dedigim gibi artik esinizin ismi degisti, resmi olarak degisti, o nedenle resmi islemlerde eski ismi kullanmaya israr etmemelisiniz.

• merhaba ,
    konsolosluk sitesinde şöyle bir başlık buldum bu covid sonrası mı çıktı daha önce de olan bir uygulama mıydı?
    bu vize alınmazsa içeri girilemez mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@selito, içinde söyledi: Soyisim değişikliği hk.

merhaba ,
    konsolosluk sitesinde şöyle bir başlık buldum bu covid sonrası mı çıktı daha önce de olan bir uygulama mıydı?
    bu vize alınmazsa içeri girilemez mi ?

Sorularinizi sadece ilgili basliklar altinda sormalisiniz. Su konudan mi bahsediyorsunuz?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/324/sb-1-returning-resident-visa-sb1-geri-donen-gocmen-vizesi

• @selito Yukarıda Sayın @crazycells ‘in gösterdiği konu başlığı altına, Amerika’ya ilk girişinizden itibaren giriş çıkış tarihleriniz, kalış süreleriniz, ehliyet, social security number vs. gibi elinizde olan belgeler, Amerika’da olduğunuz sürede yaptığınız şeyler, evlilik durumunuz vs. gibi herşeyi özetleyerek, bundan sonra yapmak istediklerinizi belirtirseniz, sizin hikayenizi anlayıp rahat bir şekilde tavsiyelerimizi iletebiliriz.

• @crazycells merhaba oglumla 6 aydir turkiye deyiz , bu haftasonu Ny a ucacagiz. Sonraki haftada esimin F2A vize gorusmesi var Ankara da ve evlilik cuzdanimizi ona birakacagim . Benim green card im uzerinde kizlik soyadim , pasaportumda esimin soyadi mevcut ve her zaman girislerde bu farkliliktan dolayi her zaman orjinal cuzdani gosterdim .Simdi acaba fotokopisini gostersem sorun olur mu yada certifed copysini . Yoksa biletimizi esimin vize gorusmesinden sonrasina erteleyecegiz bu sebepten dolayi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ipeke, içinde söyledi: Soyisim değişikliği hk.

@crazycells merhaba oglumla 6 aydir turkiye deyiz , bu haftasonu Ny a ucacagiz. Sonraki haftada esimin F2A vize gorusmesi var Ankara da ve evlilik cuzdanimizi ona birakacagim . Benim green card im uzerinde kizlik soyadim , pasaportumda esimin soyadi mevcut ve her zaman girislerde bu farkliliktan dolayi her zaman orjinal cuzdani gosterdim .Simdi acaba fotokopisini gostersem sorun olur mu yada certifed copysini . Yoksa biletimizi esimin vize gorusmesinden sonrasina erteleyecegiz bu sebepten dolayi

Evlendiginizi gosteren resmi bir belge almaniz yeterli olur. Isterseniz evlilik cuzdaninin kopyasi ve nufus kayit orneginizin (iki soyisim bilgisinin de belgede olduguna emin olun) cevirisini beraber tasiyabilirsiniz.

• Merhaba. 2001 yılında mahkeme kararı ile soy ismimi değiştirdim. DS 260 formunu doldururken "*Have you ever used other names (i.e., maiden, religious, professional, alias, etc.) ?" kısmında eski soy ismimi yazmalı mıyım? Teşekkürler. Saygılar.

• ⭐⭐⭐

@Oguzhan76 evet yazmalısınız konuyla alakalı mahkeme kayıtları varsa bunlarıda İngilizceye çevirmeniz gerekiyor.

• Vakit ayırıp sorumu yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz. Sağ olunuz.

• Arkadaslar merhaba,

Ben 2022 Nisan ayindan itibaren Amerikada yasiyorum Haziran 2023de evlendim esim Turk vatandasi , greencard , pasaport ve SSN kartimda soyadimi degistirmek istiyorum fakat nasil yapabilirim nerelere girmem gerek ? oncesinde turk konsolosluguna bildirmem gerekir mi ? cevaplariniz icin cok tesekkur ederim simdiden.

• @aysthehk, içinde söyledi: Soyisim değişikliği hk.

Arkadaslar merhaba,

Ben 2022 Nisan ayindan itibaren Amerikada yasiyorum Haziran 2023de evlendim esim Turk vatandasi , greencard , pasaport ve SSN kartimda soyadimi degistirmek istiyorum fakat nasil yapabilirim nerelere girmem gerek ? oncesinde turk konsolosluguna bildirmem gerekir mi ? cevaplariniz icin cok tesekkur ederim simdiden.

Amerika’da evlendiniz diye düşünüyorum.

SSN için en yakın social security office e gidiceksiz marriage certificate ile.

Green card için USCIS’in alttaki linkinden I-90 formu doldurup, gerekli ücretleri ödiyceksiniz ($455 dolar gördüm ben legally name change için) kanıt olarak marriage certificate i sunacaksınız.

Pasaport için konsolosluktan marriage certificate ile işlem yapacaksınız yine. Hem evliliğinizi tescil edeceksiniz, hem yeni pasaport ve kimlik için başvuru yapacaksınız bildiğim kadarı ile. Size en yakın konsolosluğa mail atın onlar sizi yönlendirir.

Bu işlemleri istediğiniz sırayla yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama hepsini birden bir an önce halletmenizi tavsiye ederim.

• @Oguzhan76 merhaba, benzer bir durum için bende birşey soracağım, bende soyadimi değiştirdim ds260 formunu doldururken eski soyadimi yazdığımız yere bir bilgi daha girmenizi istiyor ben oraya mevcut ismimi yazdım, siz de öyle mi yaptiniz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Oguzhan76, içinde söyledi: Soyisim değişikliği hk.

Merhaba. 2001 yılında mahkeme kararı ile soy ismimi değiştirdim. DS 260 formunu doldururken "*Have you ever used other names (i.e., maiden, religious, professional, alias, etc.) ?" kısmında eski soy ismimi yazmalı mıyım? Teşekkürler. Saygılar.

Eger isimde bir degisiklik olmadiysa, su anki isim ve eski soyisminizi beraber yazmalisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@aysthehk, içinde söyledi: Soyisim değişikliği hk.

Arkadaslar merhaba,

Su basligi da incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/211/abd-de-yasal-i̇sim-değişikliği-yapmak

Ilk olarak SSN'yi degistirin, sonra SSN kartinizi kullanarak diger belgelerinizi guncelleyebilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasanulugbey, içinde söyledi: Soyisim değişikliği hk.

@Oguzhan76 merhaba, benzer bir durum için bende birşey soracağım, bende soyadimi değiştirdim ds260 formunu doldururken eski soyadimi yazdığımız yere bir bilgi daha girmenizi istiyor ben oraya mevcut ismimi yazdım, siz de öyle mi yaptiniz?

Evet, dogru yapmissiniz.

• Merhaba bir kaç hafta önce greencard vizemiz onaylandı , mülakattan önce evlendim pasaportumu kimliğimi vs değiştirdim , evlenirken kendi soyadımıda tuttum eşiminki yanına eklendi ve vizem yeni pasaportuma basıldı. 28 ocakta soyadı kanunu yürürlüğe giriyor artık evli kadınlar isterlerse sadece kendi soyisimlerini alıcak. Bende kanun yürürlüğe girdiğinde sadece kendi soyadımı taşımak istiyorum. Şubat ayı gibi amerikaya girmeyi planlıyoruz , soyadımı değiştirdikten sonra tekrar kendi soyadımla pasaport çıkartacağım. Şuan kocamın soyisminin olduğu pasaporttaki vizemle amerikaya girebilir miyim ? Yoksa tekrar vize mi çıkartmam gerekir ? Kapalı zarfta da bilgilerimiz yer aldığı için ondan da sıkıntı çıkar mı acaba? Greencard vizesi olduğu için napıcağımı bilemedim yardımcı olursanız sevinirim

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |