Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu ileti silindi!

• @Sinan-Akdoğan tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun. Amerika'da bol şans

• Merhaba Arkadaşlar.

Dv22 deneyimlerimi ve ithaflarımı siz değerli yoldaşlarla paylaşmak istedim.Öncelikle beni yeşilkartforum ile tanıştıran sayın İsmail Bey'e akabinde forumda ve telegram grubunda bu süreçte hiç yalnız bırakmayan üstad sayın @gucarslan 'a ve gerek yorumlarıyla gerekse bizzat bireysel olarak özelden çözüm sunan dostlara buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.Ayrıca vizesini alan tüm arkadaşlarımı da tebrik eder ,yeni yerleşik hayatınızda hepinize mutluluk ve başarılar dilerim.Süreç içerisinde gayret edip vizesini alamayan bütün arkadaşlarıma da sabır ve sonraki dönemler için şans diliyorum.

GreenCard ‘ın esamesini ilk defa 2014 yılında duymuştum.İlk başvurumu da o zamanlar yapmıştım.Aralıklı yıllar olmak üzere yaklaşık olarak zannedersem 5-6 kez başvuru yapmışımdır.Fakat forumdan bihaber biri olarak sadece lotonun çıkıp çıkmamasına odaklanmıştım.Anlayacağınız uzun yıllardır başvurmama ragmen çok da profesyonelce bilgilere erişememiştim.Şimdi hal böyle olunca bu sene talihli olduktan sonra gerçekten sürecin ne kadar zahmetli ve yorucu olduğunu ve bu konuda profesyonel hizmet veren danışmanlara başvurulması gerektiğinin farkına vardım.Tam o noktada böyle bir forum ile karşılaşmamı gerçekten şahsım adına bir şans olarak görüyorum.Bu forum bana çok şey kattı.Yukarıda giriş paragrafında da kendilerine ithafta bulundugum kişilerin üzerimde çok hakları vardır.İyiki sizleri tanımışım.Sürecin vermis oldugu gerginlik ve yanlış anlaşılmışlıklardan ötürü bazen birbirimizi kırmış da olduk. Bu istemsizce kırgınlıklardan dolayı hepinizin huzurunda haksız oldugumu düşündüğünüz her ne varsa bunlar için her birinizden özür diliyorum. Bu kadar açıklamalardan sonra biraz da sürecin meşakkatli tarafından bahsedeyim.Şimdi anlatacağım o kadar önemli ki inşallah kimsenin başına gelmez.Buraya yazmamın sebebi de beni gerçekten çok derinden sarsmış olması çünkü belki de şuan sizlerle bu forumda tanışamıyor olacaktık.Evet onca bekleyişten sonra artık geldik 8 Mayıs 2021 gününe ve loto sonucunu öğrenmek için dvlottery sayfasından kuzenimle birlikte bilgisayarın başında sabahlara kadar bitcoin’e gömülmüş bir vaziyette iken kendimizi toparlayıp her yıl oldugu gibi önce dua okuyup üfleyip sonra confirmation no ile giriş yaptık ve lotonun çıkmadığını görüp borsa coin vs devam ettik yolumuza.O sıralar günlerce gerçek manada sabahlara kadar bilgisayarın başındayız ve hiç ayrılmıyoruz. Yorgunlugun vermis oldugu dalgınlıkla bilemiyorum tabiki yüksek ihtimalle O-Q hafrlerini karıştırmış olabilirm.Veyahut yıllardır başvurdugum tüm dv yıllarının confirmation numberlarının ekran görünütülerinin içinde bulundugu klasör içerisinde dv22 ekran görüntüsünü değil de belki de dv21 in ekran görüntüsündeki confirmation numberını girdim çünkü o zamanlar hala yıl 2021 mayıs oldugu için farkedememiş olabilirim.Süreç benim için böylesine olumsuz devam ederken aynı zamanda ben tabi mühendislikten sonra ülke ekonomisi çalışma şartları insafsız patronlar diye yakınıp bi yandan akademisyenlik bi yandan subaylık bi yandan devlet memurlugu ve son olarak polis memurlugu için başvurularımı yapıyorum parkurlara sınavlara vs her şeye giriyorum son tuşa artık polislik için basmış bulunmaktaydım o da olmasaydı belki de kaderime küsüp içime çekilip artık mücadeleyi bırakıp şantiyelere ve zalım patronların kucagına tekrardan oturacakken polis adaylıgı için parkuru geçtim ve son aşama olan sözlü mülakatı da geçip artık sonuclarımı öğrenmek için ip çekiyorken kendi kendime Fuat oglum dedim kalk bu sene gene başvurunu yap sen yıllardır Amerikaya gitmek istiyorsun daha önce gayrimeşru şekilde de gidebiliyoken bu yolu seçtin mücadeleni bırakma dv23 için gene başvur.O gece de hem başvurumu yapıyorum hem de youtubedan her zamanki gibi orada bulunan arkadaşlardan birini izliyorum Allahım sen bana da nasip et diye içten dua ediyorum ve o gece bildiğin kandil yani. Neyse ben duamı ettim dv23 için başvurumu da yaptım sonra içime bir dürtü girdi ya oglum hazır aynı sayfadayken bi daha gir dv22 sonucunu kontrol et olur mu olur lan bak bi belki bişeyler bi umut falan dedim ve o sihirli parmaklarla tek tek itinayla confirmation numberı girdim vee bi de ne göreyim uzunca yazılar falan dedim Allahım sana geliyorum 🙂 Arkadaşlar case numberımın düşük olup ds260 formunu geç göndermemin asıl sebebi tam olarak aslında sonucumu anlattıgım sebeplerden dolayı geç ögrenmemdendir.Neyseki kısa zamanda çok değerli forumdaşlarla birlikte olduktan sonra bu durumu uzun meşakketlerden sonra lehime döndürebilmenin yollarına koyuldum.Bu yıl olan mülakat dağıtımları hususunda hiç bir yorum yapmak istemiyorum.Çünkü tüm umutlarımı yerin dibine sokup çıkardı kendimden geçtim ve denemediğim alternative çözümler kalmadı burada onları anlatacak olursam roman olur o sebepten sadece alternatif olarak dosya transferimden bahseder olayım.Onca ülkelerin Amerikan elçiliğine dosya taşıma talebinde bulunmama ragmen sadece Uruguayda bulunan Amerikan Elçiliği dosyamı KCC den kendi ülkelerinde bulunan us elçiliğine taşımama olanak sağladı fakat süreç benim lehime döndükten sonra bu transfer işlemine de aslında gerek kalmadı buradan kendilerine de çok teşekkür ediyorum.Bu dosya transfer işlemleri de sanıldıgı gibi kolay olmadı.Çünkü dünya haritasını önüme alıp aynı zamanda dv visa istatistiklerini de her gün bir bir control edip ve hangi ülkelerin dv loto için ambargo yediğini gösteren tabloları da inceleyip ona göre bir strateji ile bu ülkelerin Amerikan elçiliklerine mailler atıp sabırla süreci devam ettirdim.Çok sükür mülakat için başka ülkeye gitmeme gerek kalmadı.Çünkü 28 Temmuz Perşembe gece saat 10.00 gibi Kcc den “KOCYIGIT, FUAT:You have received this email notification to inform you that you have updates available at https://dvprogram.state.gov/ESC. Please log in using your confirmation number from your original application to complete further processing.” böylesine güzel bir mail almıştım.Mülakatıma Ankarada girebileceğmi beyan eden bu maili aldıktan sonra çok fazla geçmeden dosya transferi ile ilgili Uruguaydan da 9 Ağustos günü onay maili gelmişti.İlk başta çok korkmuştum umarım Ankaradan dosyam Uruguaya taşınmaz diye ama sonrasında sagolsun forumdan arkadaşların cevaplarıyla Uruguaydan gelen onay mailine bir cevap yazarak Ankarada mülakata gireceğimi beyan ettim ve o iş orada kapanmış oldu.

Tüm buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.Gelelim asıl konuya saglık muayenesi ve akabinde olan vize mülakatına…

• SAĞLIK MUAYENESİ
    23 Ağustos günü Unganlarda olan sağlık muayenesi randevum için hazırlamış oldugum belgelerle birlikte 22 Ağustos gece saat 00.00 de İstanbul otogarından ayrılıp sabah saat 7.00 gibi Ankara otogarı AŞTİ de indim.Akabinde Aştinin hemen dışında yer alan ücretsiz Kızılay servisine bindim ve oradan da yürüyerek 10 dk Unganlar Polikliniğine vardım.Erken geldiğim için muayeneden önce güzel bir kahvaltı yaptım ( kan tahlili için aç-tok fark etmez) .Sonra etrafı dolaşıp ertesi gün alacağım tahlil sonuçları için günü geçirebileceğim otellere baktım.Maddi durumu çok iyi olmayan ve normal sıradan bir yer olsa da uyurum diyenler için kugulu park ve çevresi başta olmak üzere kuguludan güvenparka kadar bence oteller pahalı en ideali karanfil sokak ve etrafındaki oteller.Çok uzak değil en fazla bi 10 dk yürürsünüz.Benim kaldıgım otel “HOTEL ETAP BULVAR” .Olgunlar caddesinde bulunuyor.Bu lokasyona gelene kadar nerden baksanız 2 kat fiyat farkı vardı o otellerde.Muayene saatime kadar bu işi de hallettim ve poliklinikte diğer talihli arkadaşlarımın anlatımlarından farklı olarak Doktor Handan hanımdan özel bir ricada bulundum.Bu rica ise ilaç alerji kartımın Amerikan sağlık kuruluşlarında da gözükmesi ile ilgiliydi.Çünkü Allah korusun herhangi bir kaza vs gibi durumlarda doktorların bu alerjiden haberdar olmaları gerekmektedir.Yoksa sonuçları ağır olabilir. Bunun dışında sonuçlarımı ertesi gün saat 3 gibi gelip alabileceğimi söylediler ve oradan ayrılıp biraz karanfil kızılay dolaşıp ardından otele dinlenmeye çekildim.Ertsi gün de sonuçlarımı alıp İstanbul’a evime döndüm.
    MÜLAKAT GÜNÜ
    7 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 8.45 te olan vize mülakat randevum için Çukurambar M.yazıcıoglu caddesi üzerinde bulunan Ankara US Elçiliğinin hizmete yeni sundugu lokasyon bilgilerinin yer aldıgı güncel maili 1 Eylül Perşembe günü almıştım.Bu maili kesin olmamakla birlikte belki de 27 Ağustos günü hizmet verilecek yeni lokasyon yerini sorgulama adına Ankara US Elçiliğine gönderdiğim maile cevap olarak yolladılar ya da kendileri bizzat bilgilendirme amacıyla yolladılar.
    6 Eylül gece 11 gibi İstanbul otogarından ayrılıp Ankara yollarına koyulup mülakata gidiyorken araç ufak bir kaza yaptı ve 1-1,5 saat kadar otobüste mahsur kaldık.Randevum sabahın erken saatlerinde ve ben kara kara düşünmeye başlıyorum ya geç kalırsam falan filan bu yüzden mülakat gününü riske atmamak adına arkadaşlar benim yaptıgımı sakın yapmayın ya erken yola çıkın ya da paranıza kıyıp bir gün öncesinden oraya yakın bir lokasyonda otel tutun.
    Sabah saat 7 gibi AŞTİ de indim. İner inmez üzerinizdeki eşyalar için hiç kafanızı yormayın çok makul kolay ve basit olan bir emanet çözümü getirmişler aştide indikten sonra kime sorsanız gösterirler yerini.Turuncu emanet dolapları diye sorun yardımcı olurlar.Buraya içtenlikle emanetlerinizi dolaplara bırakabilirsiniz.Randevusu erken saatlerde olanlar için söylüyorum elçiliğin etrafında en erken sabah 8 de Starbucks dükkanı açıyor o da emanet almıyor haberiniz olsun o sebepten emanetizi aştiye bırakın.Geç saatlerde randevusu olanlar için elçiliğin karşısında bulunan eczane galiba emanet alıyormuş ama siz gene riske atmayın derim.
    Emanet işini de halletikten sonra aştiden bir kat yukarı çıkıp balgat dolmuşlarının güzergahı olan yola çıktım dolmuş geç geliyormuş isterseniz yürüyerek 15 dk da elçiliğe ulaşabilirsiniz ama ben taksiye bindim 20 tl verdim siz bilirsiniz.
    Elçiliğin önüne gelip güvenlik görevlileriyle görüştüm 8.45 randevun için buçuk gibi burda olun dediler.Ben de hemen karşısında bulunan café de oturup kahvemi içtim belgelerimi gözden geçirdim.Saat gelince de elçiliğin önüne gelip pasaportumu verdim.Elime bir kagıt parçası verdiler ellerime sürüp tekrardan onlara geri verdim.Galiba kriminal bomba vs ile ilgili ellerinde bir iz var mı gibisinden bir araştırma içindi.İşlem kapıda bittikten sonra pasaportumu geri vererek beni içeri aldılar.İçeri girdikten sonra önce vize ücretinizi ve pasaportunuzu isteyip size bir ödeme fişi ve sıra numarası veriyorlar.Sırayla sizi çağırıp belgelerinizi teslim etmenizi istiyorlar.Onları tamamladıktan sonra son aşama olan mülakat için aynı sıra numaranızın yanmasını bekliyorsunuz o da yandıktan sonra gidip görüşmeyi başlatıyorsunuz.Benim görüşmemi sarışın bir beyefendi Türkçe konuşarak yaptı.Kendisi çok nazik bir beyefendiydi.Sağolsun görüşmenin rahat geçmesini sağladı.
    Görüşme sırasından kısaca olup bitenler şu şekildeydi,
    -Konsolos öncelikle sağ elimi kaldırarak soracağı suallere dogru cevap vereceğimi beyan edecek nitelikte olması açısından yemin etmem gerektiğini söyledi.Sağ elimi kaldırıp yeminimi ettim.Daha sonra parmak izlerinin alınması gerektiğini söyledi.Bu işlemi de bitirdikten sonra …
    -Nerede yasayacaksin? Neden? Orada bir tanıdıgın mı var? Daha önce yurtdışında bulundun mu? Vs.
    _Çocugun var mı ? Evli misin ? Bunu bir kaç kez sordu :))
    _Ne iş yapıyorsun ?
    _İstanbul mu Ankara mı ? :))
    Formalite icabı dostane bir hava içinde geçmiş bir görüşme gibi çok keyifliydi.Vizenizi onaylıyorum haftaya pasaportunuzu teslim alabilirsiniz dedi.Teşekkür ettim çıktım.Çarşamba sabah mülakata girdim Cuma öğlen pasaportum geldi.:)

Vize basılı pasaportu elime alır almaz Uscis ( US Göçmenlik ve vatandaşlık sistemi ) web sayfasına girerek aynı saatte hemen pasaporta basılı vize üzerindeki bilgileri sisteme girip bir oturum oluşturdum akabinde ise Amerikada Bank of America ile anlaşmalı çalışan TEB bankasının kredi kartından 220$ online ödemeyi gerçekleştirip süreci bitirmiş oldum.

20220909_153729.jpg

• @braveheart-34 tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun. Kazandığınızı geç öğrenmeniz, Uruguay transferi çok zorlu ve renkli bir süreç yaşamışsınız.Detaylı süreç tecrübenizi aktardığınız için teşekkür ederim. Amerika'da mutluluklar.

• @Muhtaradana Teşekkür ederim.Süreç çok yıprattı ve artık bir yerden sonra engelsiz aksiyonsuz yaşamın monotonlugu getirdiğine inanarak zevk almamaya başlıyorsunuz.Zorluklar alışılmışlıkların dışındaki yollar engeller insanı diri tutuyor.Herkese başarılar ve mutluluklar diliyorum.Hoşçakalın.

• ⭐⭐

@braveheart-34 Zorlu bir süreç ve sonunda mutlu son.. Yeni hayatinizda bol şans dilerim mutluluk sizinle olsun 🗽🙏

• @Erkand Teşekkür ederim.Rabbim tüm isteyenlerin gönlüne göre versin.Şans ve mutluluk bizlerle olsun.🙏🏻 👏🏽

• @braveheart-34 nereye bu kadar güzel, ayrıntılı deneyimini aktaran kalemi güzel birini bırakmayız 😃
    Aşağıdaki başlıklardada yakın zamanda tecrübelerinizi okumayı bekliyoruz

Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti https://yesilkartforum.com/forum/post/816

Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş https://yesilkartforum.com/forum/post/729

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri https://yesilkartforum.com/forum/post/292185

• ⭐⭐

@Muhtaradana, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

@braveheart-34 nereye bu kadar güzel, ayrıntılı deneyimini aktaran kalemi güzel birini bırakmayız 😃
    Aşağıdaki başlıklardada yakın zamanda tecrübelerinizi okumayı bekliyoruz

Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti https://yesilkartforum.com/forum/post/816

Göçmen Vize ile ABD'ye ilk giriş https://yesilkartforum.com/forum/post/729

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri https://yesilkartforum.com/forum/post/292185

😂 iliğine kadar sömürürüz artık...

• @Muhtaradana 🙂 Çok teşekkür ederim çok sağolun. Tabi bizler bu foruma ve forumdan yararlanacak daha nice yurttaşlarımıza çok şey borçluyuz.Onun için her daim irşadı bir vazife olarak değil de bir gönül işi olarak tanımlarız .Vefası ödenmez yeşilkartforuma elimizden gelecek tüm katkıları sunmaya her daim hazırız.Formun kurulumundan yürütülmesine kadar emeği geçen herkese minnetkarlıgımı ve şükranlarımı tekrardan dile getiriyor selam ve saygı ile Allah'a emanet ediyorum....

• ⭐⭐⭐

@braveheart-34 Tebrikler. Yeni hayatınızda mutlulukar. Şans sizinle olsun.

• @braveheart-34 Çok detaylı , çok profesyonel. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Yeni hayatınızda bol şans ve mutluluklar dilerim. 🎉 🎉

• @Erkan-Gürsoy Çok teşekkür ederim.Umarım süreç sizler için de hayırlısıyla istediğiniz gibi güzel sonuçlanır.Yolunuz ve bahtınız tüm dv23 ailesi için açık olması temennisiyle...

• ⭐⭐⭐

@braveheart-34 İyi dilekleriniz için teşekkürler. Umarım bu sene herkes için güzel olur.

• @Ranje Sonuna kadar okuyup değerlendirmler yaptıgınız için çok teşekkür ederim.Hayat bir şekilde devam ediyor , tüm bu iyi dilekleriniz adına umarım her şey sizlerin de benim için temennide bulundugunuz şekilde olur.Bol şans.🙏🏻 😀

• @Erkan-Gürsoy Rica ederim.İnşallah...🖐 🙏🏻

• @braveheart-34 İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

• @Ranje Rica ederim.Hoşçakalın.

• @braveheart-34 Tebrikler, herseyin gönlunuzce olmasi dilegiyle...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

51

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.5k

| | | |