Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Hani herkes bir hesap yapar hep bunun üstü çıkar bunun için söylenmiş bir laf vardır. "Evde ki hesap çarşıya uymaz." derler.
    Kabaca bir hesap yapınca 12 bin dolar ile ülkeye giriş yaparsak yada 10 bin
    5000 dolara araba
    2000 dolar ilk ay airbnb ev masrafı olarak düşünürsek
    yemek masraflarına az çok baktığımda 2 kişi çok istediğini yesen bile 1000 dolar yese
    -8 bin dolar gider. 10 Bin dolardan hesaplarsak kalır 2 bin dolar. Bu kabaca hesap Amerika'da yaşayanlar için soruyorum sizce doğru mu? Yoksa "kardeşim bin dolar daha şuna gider ama şunu fazla yazmışsın diyebileceğiniz var mı?"

• 5bin dolara doğru düzgün araba kalmadı artık. Artı ilk ay yemek dışında masraflarınız da olabilir, benzin, ev tutma icin depozito, eşyalar vs.

• Ilk geldiginizde akliniza gelmeyen bir suru masraf cikacaktir. 5000$ araba diyorsunuz, diyelim tam 5000$’a arabanizi aldiniz. Sigorta, ehliyet, benzin?
    Ilk ay airbnb’de kaldiniz guzel, peki ikinci ay? Diyelim ki hemen apartman dairesi buldunuz ve ikinci ay cikacaksiniz. Depozito, bir suru cart curt fee, bir kira pesin…? Esya? … gibi bir suru masrafiniz olacak. Tabi bu planinizda isinizi hemen bulup sizi gecindirecek kadar maas almaniz gerekli. Bir ay is bulamazsaniz planladiginiz gibi gitmezse ne yapacaksiniz?
    Ya da Allah korusun hastalandiniz bir hafta 10 gun kendinize gelemediniz. Bir suru farkli senaryo yazilabilir.

Bir tanidiginizin yanina geliyorsaniz durum degisir, masraflar azalir, ya da isiniz hazir ise falan. Kendiniz durumunuzu dusunup gelebileceginiz max miktar ile gelmenizi tavsiye ederim.

• @mara, içinde söyledi: Evde ki hesap çarşıya uyuyor mu?

Ilk geldiginizde akliniza gelmeyen bir suru masraf cikacaktir. 5000$ araba diyorsunuz, diyelim tam 5000$’a arabanizi aldiniz. Sigorta, ehliyet, benzin?
    Ilk ay airbnb’de kaldiniz guzel, peki ikinci ay? Diyelim ki hemen apartman dairesi buldunuz ve ikinci ay cikacaksiniz. Depozito, bir suru cart curt fee, bir kira pesin…? Esya? … gibi bir suru masrafiniz olacak. Tabi bu planinizda isinizi hemen bulup sizi gecindirecek kadar maas almaniz gerekli. Bir ay is bulamazsaniz planladiginiz gibi gitmezse ne yapacaksiniz?
    Ya da Allah korusun hastalandiniz bir hafta 10 gun kendinize gelemediniz. Bir suru farkli senaryo yazilabilir.

Bir tanidiginizin yanina geliyorsaniz durum degisir, masraflar azalir, ya da isiniz hazir ise falan. Kendiniz durumunuzu dusunup gelebileceginiz max miktar ile gelmenizi tavsiye ederim.

arabayı erteleyip bisiklet falan almak mantıklı mı? ne iş olursa çalışırım mantığında biriyim ama arabayı normal işten kalan vakitle paket dağıtım falan için istiyordum. Tanıdığım yok

• @damladav, içinde söyledi: Evde ki hesap çarşıya uyuyor mu?

5bin dolara doğru düzgün araba kalmadı artık. Artı ilk ay yemek dışında masraflarınız da olabilir, benzin, ev tutma icin depozito, eşyalar vs.

nasip olursa 2 kişi gelicez o zaman 2 bisiklet başlangıç da daha mantıklı gibi oda iş için istiyorum bisikleti, aslında arabayı da iş bulursam iş harici kalan vakitlerle yine doordash tarzı şeyler yapmak için almak istiyordum. Ertelemek daha mantıklı

• Hangi şehir ve şehrin hangi bölgesinde yaşayacağınıza göre taşıt durumu tamamen değişir. Örneğin benim bulunduğum şehirde downtown'ın 5-10 dakika dışına çıktığınız an bisiklet hiçbir işinize yaramaz, araç kullanmak zorundasınız. Ortalama 2. el araç fiyatları, birkaç yıl sizi idare edebilecek ve 100k mile altında olanlar 10 ve hatta 15k arasında alıcı buluyor.

0 araçlardaki sorun 2. el piyasasını ciddi oranda şişirdi. Yukarıda da söylendiği gibi getirebileceğiniz maksimum parayı getirip, planlarınızı en kötü senaryolara göre oluşturmak ideali. Zira tanıdığınız da yoksa 10-12k ancak iş garantisiyle gelmeniz durumunda işinizi görebilir.

• Eger metropol sehirlere gitmeyecekseniz bisiklet isinizi gormez. Zaten metropollerde toplu tasima kullanmaniz daha mantikli olur. Tabi bu tarz yerlerde masraflar da daha fazla olacaktir (kira gibi).
    Yasayacaginiz sehri dogru secmek en onemli baslangic adimi olabilir.

Benzer Başlıklar

• 4
  • 51
  • 24
  • 1587
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |