Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea transportation/logistics

• @tfnsylmz Ordudan ayrilinca, sivil memur olarak da calisabilirsiniz. Federal veya state duzeyde.

• @MySea evet o da bir secenek. hedefim once local 3-4 sene tecrubeden sonra da federal law enforcement'a gecmek.

• Vay be herkesin dönüşü şahane olmuş. Sadece bir kişi TR'deki mesleğinin dikeyinde devam etmiş. Herkes farklı işlere yönelmiş.

• @MySea evet o yonden cok guzel 😁

• Amerikada halihazırda çalışan yazılımcılara bir sorum olacak,

Yeni mezun bilgisayar mühendisiyim. Eğer ki konsolosluk açılıp, GC süreci devam ederse, önümüzdeki aylarda oraya geleceğim.

Sorum şu Amerikada her düzeyde yazılım işi var mı , sonuç olarak burdan deneyimim olmadan geleceğim, çok olumsuz bir süreçle karşılaşırmıyım.
    Biliyoruz ki ABD bu konuda, uluslararası seviyede yazılımcı avcılığı yapıyor ve yazılıma ömrünü adamış, bu konuda deneyim sahibi birçok kişiyi ülkesine getiriyor.

Öneriniz varsa onlarıda alabilirim.

• Turkiyede Ne is olsa yapiyordum...Amerikaya gelince Tornaci oldum, yine ne is olsa yapiyorum

• Türkiye'de hali hazırda askeri personelim. Olurda gidersem sözleşme bitimine müteakip otomotiv sektörüne girmeyi düşünüyorum biraz @semavi kadir beyi örnek alıyorum. Asker olmadan önce sanayinin yağını tozunu yuttuk şükür. Uzun saatler çalışsam da çalışacağım veya yatacağım zamana artık kendim karar vermek istiyorum.

• Merhaba, ben de psikoloji mezunuyum. Ne tarafa yönelsem diye düşünmekteyim. Yazıklarınızı görünce ilgimi çekti. Acaba hala anaokulunda öğretmenlik mi yapıyorsunuz yoksa insan kaynakları gibi alanlara yöneldiniz mi 🙂

• ⭐⭐

Türkiye de yazılımcıydım burada da yazılımcıyım. Bire bir aynı işi yapıyorum. Türkiyede yöneticilik görevimde vardı burda takım lideriyim.

• Merhaba damla hanım bizde greencard kazandık , birşey sorabilirmiyim
    ben anaokulunda işe başlamak isterim lakin hemen başlanmıyor kurs alınıyor denmişti birde iyi ingilizce isteniyormuş
    diye okudum , gerçekten öylemi öğretmen yardımcılığı içinde iyi ingilizce istiyorlarmı?

• herkese selamlar türkiyede mali müşavirim abd cpa gibi abd ye geldiğimde işimi yapma şansım yok süreç uzun o yüzden muhasebe yardımcılığı kursuna gitmek istiyorum süreç ile ilgili bilgisi olan varmı yada başka ne iş önerirsiniz green kartlı geleceğim

• Merhabalar arkadaşlar bunu konu üste çıkması için güncelliyorum son tecrübeleri görmek isterim

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   T.C. Kubilay Dikici T.C. Kubilay Dikici 
  • ⭐⭐⭐

Amerikaya gelmeden öncede aşçılık yapıyordum şu andada mesleğimi burada devam ettiriyorum

• @Emre-Kurtulmuş bir konuda bilgi almak istiyorum aşçılık bir yetenek olduğunu düşünüyorum bunun için Türkiye'de de bir emek vermişiniz tecrübe ettiniz amerika'da işkollarından en çok işçi kalifiyeli eleman açığı olan sektörlerden birinde çalıştığınızı düşünüyorum örnek veriyorum dv2025 sonuçları mayıs ayında açıklanacak kazanıldığında önümüzde gitmek için 1.5 sene gibi süre olacak bu süre zarfında türkiyede aşçılık kurslarından alınacak eğitimle iyi bir yerlere gelinecek bilgiler verilir mi? verilen bilgiler amerikada iş bulma konusunda yardımcı olur mu

• ⭐⭐⭐

@T-C-Kubilay-Dikici öncelikle şu konudaki düşüncemi belirtmiş olayım aşçılık yetenekten ziyade bana kalırsa daha çok mesleğe olan duygularınızla isteğinizlede alakalı, her mesleğin fiziksel zorluğu vardır şimdi bu söyleyeceğime karşılık inşaat işçileri daha fazla fiziksel güç harcıyor gibi bir düşünceye kapılanlar olabilir ama çalıştığınız süre boyunca tamamiyle ayakta kaldığınız yeri geldiğinizde mola sürenizi bile sadece 5 dk ayak üstü yemek yemekle geçirdiğiniz bir meslek, aşırı derecede sıcağın başında geçirdiğiniz sık sık kendinizi yakıp, kestiğiniz, özel günlerin diğer mesleklerde tatil sayılırken bizde daha çok iş demek olduğu bir meslek. Ayrıca mutfakta biraz askeriye gibidir hiyerarşi mevcuttur yeri geldiğinde doğru olmadığını bildiğiniz bir noktada bile “yes chef” diyip devam etmeniz gerekir. Onun için bana kalırsa öyle sırf kolay iş bulurum açık var diye girilebilecek bir meslek olduğunu düşünmüyorum.

Gelelim sorunun diğer kısmına bu sürede eğitim alıp belli başlı seviyeye gelip mutfakta iş bulabilecek kabiliyete ulaşır mısınız noktasına, bana kalırsa 1.5 sene uzun bir süre evet bir yerden başlayacak noktaya gelebilirsiniz. Ama bu seviyeye getirecek kalitede kurslar ülkemizde var mı o noktası biraz muamma. Bunu yapabileceğiniz bir kaç tane kurs sayılabilir belki ama düşünceniz eğer bir dönem oldukça popüler olan bir kaç günlük workshoplarsa maalesef o tarz kısa süreli workshoplar sadece para tuzağı olup hiçbir katkı sağlamayan etkinlikler

Şimdi şu noktasına geleyim işin kazanç noktasında benim 1 haftada kazandığım parayı bir şef garson iyi sayılacak bir bahşiş ile bir kaç günde kazanabilir (tabii şunuda eklemek lazım garsonlarda seviye seviye derecesinde genelde kaliteli restoranlarda en üst olanı diyebileceğimiz şef garson masayla asıl ilgi alakayı gösterip en fazla bahşişi alırken, arkasından gelen backwaiter dediğimiz masayı toplama vs noktasıyla ilgilenen garson ona göre daha az tip alır, runner dediğimiz masaya tabakları taşıyan garsonlarsa en az bahşişi alır)

Biraz dağınık olmuş olabilir yazdıklarım ama aklıma gelen önemli noktaları paylaşmaya çalıştı

• @Emre-Kurtulmuş Üniveriste döneminde garsonluk yapmıştım chef çalışmıştım kesinlikle kolay değil ki diğer mesleklerinde kendine göre zorlukları sadece bazı meslekler eğitimle yapılabileceğine inanıyorum berberlik kurs gitsen öğrenirsin gibi merak ettiğim sorunların cevaplarını aldım çok teşekkürler inşallah herşey istediğiniz gibi olur

• Bu konu güncellenmesi için yazıyorum .

• @FreeWoRLD hqngi sponsorluk firmasiyla calistiniz

• ⭐⭐⭐

@Mine-İpek Çalıştığım şirket tarafından işlemler yürütüldü, herhangi bir aracı/sponsor kurum ile çalışmadım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

84

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |