Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Bu yıl da benim gibi GC hayallerine veda etmiş herkese tüm yeşilkart forum ailesine selamlar. Mesajları okudukça çok üzülüyorum, herkes için çok üzülüyorum. Benden büyüklere, küçüklere, yaşıtlarıma çok üzülüyorum.

Bununla birlikte 5. kez kazanamamış birisi olarak greencard sürecimi artık B1/B2 Turist vizesi ile daha hızlı, daha sonuç odaklı ve daha az şans faktörü olan bir sürece çevirme kararı aldım. Tabi ki ABD hakkında birçok şeyi öğrendiğim forum ailemle de yaşayacağım tüm süreci adım adım paylaşmak istiyorum.

Bu konuyu adımlar attıkça sürekli olarak güncel tutup neler yaşadığımı tarih tarih, adım adım paylaşmak istiyorum.

Umarım başarabilirim.

Gitmeyi çok isteyip greencard bekleyen, fakat kaybettiği her yıl daha da üzülen herkese alternatif, birebir yaşanmış, canlı bir yol haritası olmasını isterim.

Gittiğim de yaşadığım bu süreci tarihlerle birlikte bu konuya bakıp hatırlamak isterim. Zaten buradan kurtulduğum da gelmek isteyen herkes için elimden gelen desteği vereceğim.
    Kimse ümitsizliğe kapılıp hayallerine veda etmesin, hayata da küsmesin, isteyen herkes için bir yol var mutlaka.

Başaracağız.

NOT: Kimseyi ABD'ye bu yolla gitmek ve bir süre kaçak çalışmak gibi bir şeye teşvik etmek niyetinde olmadığımı belirtmek istiyorum. Bu kolay bir yol değil ve herkesin kendine göre bir planı var. Bu da benim planım, mutlaka yapın demek gibi bir niyetim yok. Sadece süreci paylaşmak ve yıllar sonra baktığımda neler yaşadığımı, nasıl kararlar alıp sonuçlarının neler olduğunu okumak istediğim bir yol haritası paylaşmak istiyorum.

• Hocam tabii ki de siz bilirsiniz ama göçmen olarak gitme ile turistik gitme arasında dünyalar kadar fark var.
    Kaçak kalma gibi bir niyetiniz varsa bunun da sonunun kötü bitme ihtimali var. İhtimalden öte risk var. Risk seven biriyseniz ve kaybedecek bir şeyiniz yoksa tekrar söylüyorum sizin bileceğiniz bir iş. Ben şahsen yapamazdım.

Ne yaparsanız yapın yolunuzun açık olması dileğiyle.

• Fakat göçmen olarak gitmeyi beklediğimiz yıllar içinde çoktan turist olarak gidip, şuan yasallaşmış olabileceğinizi de düşünmek gerek. Bir hayali eli kolu bağlı beklemek ile o hayal için realist adımlar atmak arasında çok fark olduğunu düşünüyorum.

Biliyorsunuz hayatımız ortalama 70 yıl ve sonsuz yaşam hakkına sahip değiliz.

Bir şans faktörüne dayalı lotoya bel bağlamak ve hayatımın sonuna kadar beklemek mantık dışı. Şahsen ömrümün 32 yılını bura da geçirmiş birisi olarak daha fazla vakit kaybetmek istemiyorum. Turist vizesi ile gitmek ile göçmen olarak gitmek arasında ki tek farkı, ABD'ye girdikten sonra vize statüsü değişikliği yapmayanlar ve kaçağa düşenler için dezavantaj görüyorum.

ABD'ye kaçak olarak gitmiş, zaman içerisinde yasallaşmış ve şuan da 3 tane benzin istasyonu olan bir Türk'ü tanıyan birisi olarak bunu söylüyorum. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, elbette yazdıklarım size karşı bir söylem değil. Genel olarak bu düşünceye yakın herkes için vakit kaybetmemek ve bir şeyler yapmak adına söylemek istedim. Tekrar teşekkürler.

• Bence Amerika'da yaşamak isteyen herkesin aklından ufaktan da olsa bir kere geçmiş fikirlerden. Gelişmeleri çok merak ettiğimden konuyu can kulağı ile takip edeceğim. Üniversite yolu ile yüksek lisanstan sonra phD'yi Amerika'da yapma fikrine sahip olmasaydım benim de başvuracağım yollardan birisi olurdu. Bir diğeri ise turist vizesi yerine dil okulu ile gidip orada fırsat yaratmak. Umarım her şey planladığınız gibi olur.

• Bir arkadaşım turist vizesiyle gitti yasal süreyi aştı kaçak kaldı ve severek evlendi 2 çocugu var. Yasal statüye geçti. Bir diğer arkadaşımın babası yasal süresi bitince kaçak olarak kaldı ve hala kacak yaşıyor, abd de standart bir hayatı var burada gittiğinde hiçbirşeyi yokken şuan farklı yerlerde 5 6 dairesi var yakın dönemde komple trye gelecek. Kaçak kalmayı tavsiye etmem. Benimde kaçak gitme imkanlarım olduğu halde denemedim, greencard olmazsa da gitmem. Ama kaçak olarakta kalmak öyle korkulacak risk oluşturacak bir durum olmuyor bir suça olaya karışmadığın sürece. Giresun'luyum yüzlerce yasal ve kaçak kalan tanıdıklarım var Abd'de 🙂

• @stardium ben ilk hnbs da B2 Yi denemeye karar verdim yine iyi beklemissiniz 🙂 bence de kesinlikle denenmeli sizin de belirttiğiniz üzere yasal zeminin dışına çıkmadan. Oraya gittiğinizde neler ile karşılaşacağınız, ne gibi fırsatları yakalayacağınız ya da kaciracaginiz bilinmez. Ama şunu biliyoruz burada beklediğimiz sürece hiç birini bilemeyeceğiz. Umarım her şey gönlünüzce olur.

• ⭐⭐⭐

Günaydın biz de ilk greencard çekilişi hüsranından sonra aynı düşünce ile dün akşam turist vizesi başvurusunu yaptık eşimle, 29 Mart 2023 e randevu bulabildik 😳

• @stardium 5 kez deneyip kazanamamış biri olarak ben de b2 planları kurdum. Yalnız vize sürecimden emin değilim, gol yemek istemiyorum. Farklı bir şeyler deneyeceğiz elbette ama bu süre zarfında gc başvurularına devam 🙂

• @dytmelek özellikle mesai saatleri içinde sık sık deneyin tarih güncellemeyi. Ben bu şekilde 11 ay sonraya verilen randevularimizin birine 1 diğerine 2 ay sonra girebildim.

• ⭐⭐

Ben bir daha ki çekilişe yakın b1-b2 randevusu alırım diye planladim eşim iş değiştirdi ayrıca paramızı coine bastık onlar da biraz toparlar bu süre içinde yazılımda kendini geliştirip online dolarla çalışacağı bir iş bulursak turist gidip F1 ile kalabiliriz genç ve bekar çocuksuz olsak daha gözü kara olabilirdik güvenceye almadan baslayamayız

• @dytmelek greencard basvuranlara turist vizesi vermiyorlar kacak kalirsiniz diye, ayrica 2023 cok uzunmus. Seneye size Greencard cikacak bence

• benim arkadasimin abisi kacak gitti, dominos ta pizza dagitti kendisi 2 yil boyle kacak yasadi sonra biriyle evlendi suan cocugu var kendisi evlendikten sonraki surecte suan bekliyor vatandas olmak icin.
    eger evlenirseniz ve beklerseniz kacak gitmek mantikli. Bence evlenilebilir new hampsire koylerinde helal sut emmis bir hanim bulunabilir.

• ⭐⭐⭐

@hedonicus, içinde söyledi: Madem ki Greencard Olmuyor, B1/B2 deneme vakti

@dytmelek özellikle mesai saatleri içinde sık sık deneyin tarih güncellemeyi. Ben bu şekilde 11 ay sonraya verilen randevularimizin birine 1 diğerine 2 ay sonra girebildim.

Evet dediğiniz gibi sürekli kontrol ediyorum umarım daha erkene çekebiliriz

• ⭐⭐⭐

@nicely, içinde söyledi: Madem ki Greencard Olmuyor, B1/B2 deneme vakti

@dytmelek greencard basvuranlara turist vizesi vermiyorlar kacak kalirsiniz diye, ayrica 2023 cok uzunmus. Seneye size Greencard cikacak bence

Emin misiniz greencarda başvurup da turist vizesi alanlar var diye biliyorum. Umarım dediğiniz gibi greencard çıkar da işimiz daha kolay olur☺️ yine de %1 ihtimal olan bir çekilişe bel bağlamak istemiyorum malum yaş 36 ciddi adımlar atmamamız gerektiğine inanıyorum 🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@dytmelek, içinde söyledi: Madem ki Greencard Olmuyor, B1/B2 deneme vakti

@nicely, içinde söyledi: Madem ki Greencard Olmuyor, B1/B2 deneme vakti

@dytmelek greencard basvuranlara turist vizesi vermiyorlar kacak kalirsiniz diye, ayrica 2023 cok uzunmus. Seneye size Greencard cikacak bence

Emin misiniz greencarda başvurup da turist vizesi alanlar var diye biliyorum. Umarım dediğiniz gibi greencard çıkar da işimiz daha kolay olur☺️ yine de %1 ihtimal olan bir çekilişe bel bağlamak istemiyorum malum yaş 36 ciddi adımlar atmamamız gerektiğine inanıyorum 🙏🏻

@nicely bir de eşim de ben de devlet memuruyuz, çocuklara vize almayacağız ilk aşamada ve evimiz ailemiz hep burada olduğu için turist vizesi alabilmek daha kolay diye okudum hep forumda. Bakalım martta sonuç nasıl olacak

• @dytmelek Arkadaslar merhaba bende bır green card cekılısı husranı yasayan bırı olarak suan tek dusundugum turıst vızesıne basvuruda bulunmak ben yaklasik 5 yildir Katar da calisiyorum buradan turist vizesine basvuruda bulunucam malum TR de mulakat tarihleri cok uzun ama benım takıp ettıgım New yorkta gocmenlık avukatı var Remzi KULEN onun canlı yayinlarini izliyorum youtube da o green card basvurusunun turist vizesini etkilemeyecegini soyledi birde DS160 formunda daha once gocmenlik basvurusunda bulundunuzmu diye bir soru var youtube da bazi videolarda form dolduran arkadaslar bu soruyu grren card basvurusu yaptigi halde green card gocmenlik basvurusu degildir deyip hayir ı isaretliyor bazılarıda evet i isaretliyor bilemedim benimde kafam karisti birde DS160 formu dolduruken ben kendi adima esim adina ve kizim adina 3 form doldurmam gerekiyormus peki benim disimda esim ve kızım icinde biyometrik fotograf gereklimi acaba bir bilginiz varmi bu konuyla ilgili birde arkadaslarin yorumularini okuyorum bazi arkadaslar 30 yas uzeri ve bu basvurular icin gec oldugunu dusunuyorlar arkadaslar ben 45 yasima giriyorum inanin bu hayatta hic birsey icin gec degil mucadeleye devam en azindan bunu ailem ve cocuklarim icin yapmaliyim diye dusunuyorum umarim herkesin gonlunden gecenler gerceklesir herkese bol sans

• ⭐⭐⭐⭐

Geçen sene Greencard sonucu açıklanır açıklanmaz 1 hafta içinde turist vizesine başvurmuştum. Ocak 2022 de vizemizi aldık şimdi de abd de eşimle beraber geziyoruz. Benim bi lafım vardır imzamda da yazar hatta "taktik maktik yok bam bam bam" diye Greencard olmuyorsa birçok yol var arkadaşlar abd ye gelmek ve kalmak için onları deneyebilirsiniz...

• Cok iyi olmus konu takipteyiz abi gayet haklisin. Ben WAT'la gidecegim. Olmazsa bu plani uygulayacagim. Bu sure zarfinda DV2024 tutarsa ne ala...

• ⭐⭐⭐

@Gold-coast, içinde söyledi: Madem ki Greencard Olmuyor, B1/B2 deneme vakti

@dytmelek Arkadaslar merhaba bende bır green card cekılısı husranı yasayan bırı olarak suan tek dusundugum turıst vızesıne basvuruda bulunmak ben yaklasik 5 yildir Katar da calisiyorum buradan turist vizesine basvuruda bulunucam malum TR de mulakat tarihleri cok uzun ama benım takıp ettıgım New yorkta gocmenlık avukatı var Remzi KULEN onun canlı yayinlarini izliyorum youtube da o green card basvurusunun turist vizesini etkilemeyecegini soyledi birde DS160 formunda daha once gocmenlik basvurusunda bulundunuzmu diye bir soru var youtube da bazi videolarda form dolduran arkadaslar bu soruyu grren card basvurusu yaptigi halde green card gocmenlik basvurusu degildir deyip hayir ı isaretliyor bazılarıda evet i isaretliyor bilemedim benimde kafam karisti birde DS160 formu dolduruken ben kendi adima esim adina ve kizim adina 3 form doldurmam gerekiyormus peki benim disimda esim ve kızım icinde biyometrik fotograf gereklimi acaba bir bilginiz varmi bu konuyla ilgili birde arkadaslarin yorumularini okuyorum bazi arkadaslar 30 yas uzeri ve bu basvurular icin gec oldugunu dusunuyorlar arkadaslar ben 45 yasima giriyorum inanin bu hayatta hic birsey icin gec degil mucadeleye devam en azindan bunu ailem ve cocuklarim icin yapmaliyim diye dusunuyorum umarim herkesin gonlunden gecenler gerceklesir herkese bol sans

Greencard çekilişine katılmak göçmenlik başvurusu değil diye düşünüp biz de hayır dedik o soruda, greencard kazanıp ds260 doldurulursa evet demek gerekiyor diye biliyorum.
    Biz eşimle beraber başvurduk dün akşam ve ikimiz için de Amerika vize başvurusuna uygun fotoğraf istendi biz de ekledik.
    Size de bol şans🙏🏻

• @dytmelek Insallah sureci ferah sorunsuz hizli atlatirsiniz melek abla bol sans

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |