Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @imahnet hesabı ortak hesaba çevirirseniz bir problem yaşamazsınız. Daha önce yapanlar oldu.

• @Güler-Özçelik Deneyim yazan arkadaşlardan birinin tecrübesine göre, bebekli aileler bebek eşyaları ile giriyor, fakat çanta girişteki personelde duruyor.

• @Sevipekcan Teşekkür ederim. Evet evet aynen oydu.

• @gokhanbagatur çok teşekkürler...

• @smartcells aynen abi sabırsızlıkla bekliyorum...

• @EzgiLera çok teşekkürler...

• @gucarslan Telegramda da yazdım burada da yazayım senin de abd geleceğine inancım tam. Oraya geldiğinde mutlaka coloradoya bekliyorum misafirim olacaksın içkiler benden...

• @muhendisbey cevabınız için teşekkür ederim

• @smartcells Cevap için teşekkürler

• Unganlar Deneyimim

Herkese merhabalar, iyi hafta sonları.

burada daha önce anlatılmışlara benzer bir deneyim aktaracağım ancak farklı ve işe yarayabilecek yönlendirici detaylar vermeye çalışacağım. Burada bir open source ortamı oluşturarak bildiklerini paylaşmaktan ve yardım etmekten hiçbir şekilde imtina etmeyen herkes için deneyimimi paylaşarak yardımcı olabilirsem ne mutlu 🙂

Sabahki randevum için 8.45 civarı Unganların ofis katındaydım. Taksiyle gidip Atatürk Bulvarı'nda Macaristan Büyükelçiliği önünde inip karşıya geçtim ve Kızılay tarafına yürüdüm. Bu yönde yürürseniz çok az ilerde A4 Kahve'yi göreceksiniz; Unganların ofisleri hemen A4 Kahve'nin aradaki kısa yolun sonundaki iş hanının 4. katında. Bu katta kayıt/işlem odası, muayene odaları ve bekleme odası bulunuyor. Kayıt kabul 9.00'da başladığı için bekleme odasında bekleniyor. Bekleme odası merdivenlerden çıkınca hemen sağdaki oda (ben asansöre binmediğim için bu şekilde belirtiyorum 🙂 ) Ayakta koridorda beklemenize gerek yok, görevli gelip bekleme odasından sizi çağırıyor ancak sıranızı kaçırmamak için arada bir kalkıp etrafı bir kolaçan etmeniz faydalı olabilir "ya ismim okunduysa ve duyamadıysam!" endişesi olursa 🙂 Bekleme odası diğer tüm ortamlar içinde en kasvetli ve loş olanı (kötü bir yer değil bu arada, diğer ortamlarla karşılaştırdığımda bana bu şekilde gözüktüğü için böyle belirttim. Laboratuvarlar ışıl ışıl, kayıt bürosu hareketli ama bunun adı üstünde bekleme odası, o yüzden böyle 🙂 ) tavsiyem - tüm mekanlar için - mümkün olduğu kadar diğer insanlardan uzak boş bir yer bulup oturmanız ve bulduğunuz yerde gerekli hissettiğinizde el dezenfektanı kullanmanız (özellikle akciğer grafisi çekilen yerde laboratuvar görevlilerinde çift maske olduğunu gözlemledim, herkes tedbirini almalı sonuçta). Bekleme odasındayken Iraklıların ve İranlıların bizim vatandaşlara göre çoğunlukta olduğunu gözlemledim. Kayıt/işlem odası ise bu kattaki ilk demir kapılı oda, tıklattığınızda zile basıp açıyorlar eğer açık değilse. Ben koridorda ismim okunduktan sonra görevli ile birlikte içeri girdim; burası da bir nevi bir bekleme odası gibi aslında, işlemleri yakın olanları içeri alıyorlar burda bekletiyorlar kısa süreli. İlk olarak evraklarım talep edildi burada: Pasaportumu, PCR testi sonucumu ve aşı sertifikamı verdim. DS-260 confirmation page i istemediler sadece case number ı sordular; söyledim. Sonra hemen görevlinin yanındaki sandalyeye oturdum ve webcamle fotoğrafımı çektiler. Pasaportun arasına koydukları evrakla birlikte 5. kata kan tahlili yaptırmaya ve sonrasında 3. kata akciğer grafisi çektirmeye gittim (ya da tam tersi, katları karıştırmış olabilirim 🙂 ). İlk ödemeyi kan tahlilinden önce yaptım: $47.5 (bunun gibi küsüratlı ve düşük bir meblağ ise kartla ödemenizi tavsiye ederim; hiç uğraşmayın para üstü vs.). Akciğer grafisi de çekildikten sonra tekrar 4. kata kayıt ofisine döndüm. Görevli ilk olarak beni bekleme odasına yönlendirdi; en geç 1 saate kadar muayeneye girebileceğimi belirtti. 1 saat dolmadan tekrar kayıt odasına alındım; burda da kısa bir süre bekledikten sonra içeride muayene odalarından birine geçtim. Üzerimde sadece alt iç çamışırım kalacak şekilde soyunup verilen önlüğü giymemi söyledi bir diğer görevli. Sonra Dr. Hanım geldi; yüzümü görebilmek için maskemi çıkarmamı rica etti; sonra da sedyeye uzanmamı. Muayeneyi yaparken burada daha önce belirtilen klasik soruları sordu farklı bir soruyla karşılaşmadım. Toplamda 3 adet aşı yaptı sonrasında da. Muayene bittikten sonra ikinci ödemeyi gerçekleştirdim: $250 nakit olarak ödedim. Görevli sonrasında erişilebilir olmamı, aynı gün 17:00'a kadar aranmazsam sonraki gün saat 15:00 - 17:00 arası gelip raporumu alabileceğimi iletti ve faturamı mail ile ilettiğini belirtti. Pasaportumu ve PCR test sonucumu geri aldıktan sonra Unganlardan ayrıldım. Ayrılmadan pasaportunuzu ve yanınızda getirdiğiniz önemli belgeleri kontrol etmenizi öneriririm her hangi bir karışıklık olması, düşürmeniz, unutmanız vs. gibi olasılıklara karşılık. Bunun için, herşeyi içine koyabileceğiniz kilitli compact bir dosya götürmeniz faydalı olabilir; all in one olmasından mütevellit kafanız rahat olur 🙂 Son olarak çıkışta da meşhur C'viz'de oturup birşeyler yiyip içerek kendimi ödüllendirdim ve o günkü questimi tamamlamış oldum 🙂

Sonraki gün belirtilen saatte tekrar gidip raporun olduğu kapalı zarfı ve üzerine iliştirilmiş aşı dokümanını ve cd yi teslim aldım. Aşı dökümanı ve cd yi ayırıp sadece raporu mülakata götürmemi özellikle belirttiler. Bir de ekstradan tek sayfadan oluşan bir bilgilendirme dokümanı verildi. Aynı gün aşı dokümanı mail ile de iletildi çoğaltılabilmesi amacıyla.

Yanlış bir şey yaparım, yanlış bir yere girerim/saparım endişeniz kesinlikle olmasın. Görevliler her şeyi açıklıyor ve sizi yönlendiriyor; herkes oldukça nazik bir şekilde size yardımcı oluyor; her işlem straightforward akıyor; o yüzden rahat olun ve kendinizi yersiz endişelere kaptırmayın 🙂 Tedbirli olmakta her zaman fayda var; obsesyona dönüştürmemek şartıyla 🙂

Umarım açıklamalarım yol gösterici ve yardımcı olur ve herkes tüm süreçlerini kolaylıkla hallederek hedeflerine ulaşır.

Kendinize iyi bakın; selamlar.

• 01.03.2022 Unganlar mülakat deneyimimiz. 6 aylık ikizlerimiz olduğu için bizi önce muayeneye aldılar diğerlerinden farklı olarak. Eşime ve bana 2şer aşı vurdular ikizlerin aşıları tam ve kayıtlı olduğu için aşı vurulmadılar sadece boy ve kiloları soruldu. Ücret kısmında tl olarak ödeyeceğimi söyleyince dolar bazlı bir hesap yapılmadı direkt tl olarak belirttiler 4 kişi için 8286 tl tuttu. 2 aşı raporlama için 2775 tl x 2 bebeklerin sadece raporlarma 1388 tl x 2 olarak günlük kura göre farklılık gösterebilir ancak direkt kartla tl deyince bu şekilde bir hesap söylendi. Daha sonra Düzen lab. 3.cü kata inerek ciğer filmi ve kan tahlillerini verdik 95 dolar bir ödeme yaptık orada da. Ufak bir not bizim gibi ikiz sahibi veya büyük bebek arabası olanlar için asansörü kullanmak gerçekten çok zor oluyor. Ayrıca araba ile gitmeyenler google maps ten düzen laboratuvarı olarak değil kuğulu parkı konumlayarak gitmek daha faydalı. Araç ile gidenler için Düzen Lab. Olarak arayınca arka sokakta bulunan tek katlı merkezlerine yönlendiriyor harita tam karşısında madalyon psikiyatri merkezinin arkası otopark araç park etmek için. Aralarında mesafe yok çok fazla yürüyerek 2 dakika araları.

• Vize Mülakat Deneyimim

Soğuk bir Ankara sabahıydı ve cebimde sadece vize ücretini ödeyebilecek kadar param vardı...

4 Mart Cuma günü 09:45'te olan randevum için 09:30'da konsolosluğun giriş kapısında bulundum. Birkaç dakikalık bekleyişin ardından görevli çağırdı ve kimliğimi istedi. Ardından covid formunu doldurmamı istedi. Güvenlik kontrolünden geçtim. Mülakata bağlı olarak gergin ve heyecanlı bir durumdayken güvenlik görevlilerinin esprili yaklaşımları beni ısındırdı. İlerleyerek bankayı andıran bir salona girdim. Girişte hemen bir görevli karşıladı ve pasaportumu istedi. Pasaportumum arkasına bir barkod yapıştırdı ve yanında bir sıra numarası verdi. 15-20 dakikalık bir bekleme sürecim oldu. O sırada 15-20 dakika bekleyeceğimi bilemediğim için sıra numaralarının yandığı ekranı takip ettim ve insanları gözlemledim. Salonun içinde tuvalet, su sebili, sandalyeler, iki televizyon
    (birinde futbol programı diğerinde çizgi film açıktı) ve bankolar bulunuyor. Para ödemesi, evrak teslimi ve mülakat görüşmesi bu bankolarda gerçekleşiyor yani bütün olay bu salonun içinde dönüyor. Sıra kime geldiyse onun numarası ekranın en üst kısmında yanıyor. Bu nedenle kafa karıştırıcı bir durum yok.

Numaramız ekranda üç defa yanıyor:

1. Para ödemek için (Vize başvuru ücreti)
    2. Evrak teslimi için
    3. Mülakat görüşmesi için

Benim her biri arasında bekleme sürem ortalama 20 dakikaydı ancak bu kalabalık gibi etkenlere göre değişir. O yüzden tuvalette vs. fazla oyalanılmamasını tavsiye ederim.

1. Para ödemek (Vize başvuru ücreti)

330 dolar ödemek gerekiyor. Ben 350 dolar ödedim ve 20 dolar para üstü aldım. Benden önce ödeme yapan kişi kredi kartıyla ödeme yapmaya çalıştı fakat sorun yaşadı. Bu nedenle nakit ödenmesini tavsiye ederim. Hatta para üstü sorunu yaşanmasına karşı (ihtimal var mı bilmiyorum) direkt 330 dolar da verilebilir.

2. Evrak teslimi

Bu noktada görevli istediği evrağı söylüyor. Dosyadan çıkarıp vermek için yeterli zaman tanıyor. Adres değişikliğinde bulunacaksanız bu aşamada görevliye iletmelisiniz. İşlemimin bittiğini söylediğinde dosyamda askerlik ile ilgili belgem kaldı. Sorduğumda ise "vermemiş miydin" dedi ve onu da aldı. İnsanlık hali... Bu nedenle istenmese dahi ilgili belgeleri hatırlatmakta fayda var.

3. Mülakat görüşmesi

Forumda ve Telegram grubunda Asyalı olarak nitelendirilen kadın ile karşılaştım. Biraz İngilizce konuştum. Yetmediği yerde tercüman aracılığıyla Türkçe konuştum. Forumda okuduğum deneyimlerle mukayese edecek olursam bana fazla sordu. İçeriği genellikle işim ve ekonomik durumum üzerineydi. En sonunda ikna olmuş olacak ki "congratulations" kelimesini duydum. Evet... 5 iş günü içinde ilgili kargoyu alacakmışım.

Not: Zaten kendinizle ilgili sorular sorduğu için hepsinin cevabını biliyorsunuz. Endişelenecek bir şey yok:)

Çekilişi kazanmak şans işi olabilir fakat ondan sonra şansla ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bence kendinden emin olma ve ne yapmak istediğini bilme üzerine bir durum var. Elbette süreç içinde gerilebilir, heyecanlanabilir ya da endişelenebiliriz fakat bu tür duygular yapacağımız şeylerin önüne geçmemelidir. Bu anı aylardır (yaklaşık 1 yıldır) bekliyordum. Vizem onaylandıktan sonra kendime "bunun için miydi" diye sordum. Bundan kastım vize onayı değil süreç içinde kendimi "şu nasıl olacak-bu ne zaman gelecek" diye yormamdır. Bi' rahat yahu...

Son olarak bizlerle sabırlı bir şekilde ilgilenen ve yüklerimizi hafifleten yeşilkartforum ekibinin emeğini görmemek vefasızlık olur. Çok teşekkür ederim.

• @akarslante tebrik ediyor,yolunuz ve bahtiniz acik olsun diliyorum.Yalin anlatim ve mulakat deneyiminizin paylasimi icin tsk ediyorum😊👍🏽

• Bir belgem eksikti ama olumsuz bir ton yoktu. Evrağımı gönderirsem aynı gün içinde bir ila iki haftaya vizemi göndereceklerini söylediler

• Merhabalar, bugün sonunda vizemiz elimize ulaştı, hazırlıklarımıza başladık. Sizlere mülakat deneyimimizden geçte olsa kısaca bahsedeceğim. Zaten öncesinde okuduklarınızdan çok farklı olmadığı için kısaca geçip naçizane birkaç tavsiye vereceğim.

2 Mart günü metroyla Kızılay'a gelip oradan taksiyle çok hızlı bir şekilde konsolosluğun 2. kapısına vardık. Havanın güzel olduğu bir günde 15-20 dakika arasında yürüyerek de varabilirsiniz. Orada meşhur Kaktüs kafede eşimle ve orada tanıştığımız bir arkadaşla daha uzun uzun muhabbet edip saatin gelmesini bekledik. 09:45 randevusu için 09:20 gibi kapıya geldik. Sırayla içeri girip numaramızı aldık ve beklemeye başladık. Bildiğiniz gibi 3 kere numaramızın yanmasını bekledik. Sırasıyla ücret, evrak ve mülakat için beklerken bizim 4 kere numaramız yandı. Üçüncü seferde biz mülakat için çağrıldığımızı zannederken, evraklarımızı isteyen hanım mülakatı hangi dilde yapacağımızı sormak için tekrar çağırdığını söyledi. Sonradan anladığımız kadarıyla o günkü mülakat sayısının fazla olması nedeniyle Türkçe tercüman oldukça süreci yavaşlatıyordu, sanırım bu yüzden tekrar çağrıldık. Mülakat ortalama 2-3 dakika kadar sürdü. Çoğunlukla sakin olup özgüvenle yanıt vermeniz ve güler yüzlü olmanız yeterli. Fakat ben ekstra olarak şahsi durumumla ilgili birkaç bilgi ve tavsiye vermek isterim.

Sorulan sorular bildiğiniz gibiydi;

Nerede yaşıyorsunuz, Amerika'da nerede kalacaksınız, neden orası, ne iş yapmayı planlıyorsunuz, herhangi bir birikiminiz var mı?

2 soru hariç tüm sorulara cevabımız klasikti.

1. Biz eşimle 2 kişi Houston bölgesi için $12.000 kadar bir para gösterdik. Bunun sorun olabileceğini düşünerek birçok iş başvurusunda bulundum LinkedIn üzerinden. Yüksek kalibreli işlerden uzak durup hızlı yanıt alabileceğim basit işlere yöneldim ve kısa sürede bir gizli müşteri işi buldum. Bunun için güzel ve profesyonel bir kariyer sayfası oluşturmanız ve Amerika için tüm planlarınızı gerçekçi bir şekilde hazırlamanız yeterli olacaktır. Ben tarafıma gelen 'Application Accepted' mailinin çıktısını alıp yanımda götürdüm. Mülakatı yapan hanımefendi sormamasına rağmen, konu birikimlere gelince yine de maili kendisine gösterdim. Fakat esas ilginç konu ise olağan dışı bir soruyla karşılaşmamız oldu. Hazırsanız söylüyorum;

2. 'Eşinizle ne zaman tanıştınız?' ve 'Neden bu kadar geç evlendiniz?'. Evet, biz eşimle 12 yıldır birlikteyiz fakat henüz iki yıl önce evlendik ve hanımefendi bu konuyu biraz irdeledi 😂 Bu konuyu birkaç cümleyle konuştuk ve neşeli bir şekilde noktaladık. Bunlar haricinde tüm süreç bizim için de olağandı ve her aşamada son derece güler yüzlü insanlarla muhatap olduk.

Hepinize naçizane tavsiyem şudur: Lütfen köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyecek bir plan yapmayın. Planlarınızı gerçekçi bir şekilde kendi imkanlarınıza göre kurun. Orada kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceğinizi oranın yerlisine kanıtlamak durumundasınız, lütfen unutmayın.

Son olarak, sn. @gucarslan başta olmak üzere yardımcı olan tüm herkese çok teşekkür ederim. Bu forum ve sizler olmadan bu süreç hepimiz için soru işaretleriyle dolu, halihazırda olduğundan çok çok daha stresli ve belirsiz bir süreç olurdu. İsteyen herkesin hayallerine kavuşması dileğiyle 🖐

• @Levent-Akay amin diyerek basliyorum son cumlenize istinaden 🙂
    Surec gayet net ve akici gecmis tek bir kisim haric,oda size denk gelmis diyelim.
    Yeni yasantinizda mutluluklar dilerim,yolunuz acik olsun✋🏽

• ⭐⭐⭐

@akarslante
    @Levent-Akay

Tebrikler, yani hayatınızda mutluluklar.
    Yolunuz da bahtınız da açık olsun.

• ⭐⭐

@Mirali-Doğan, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhaba. Mülakatım başarılı geçti. Darısı bekleyen arkadaşlarıma. Sağolun varolun. Yönlendirmeleriniz çok kıymetli. Bu fplatformda her page önemli. Hepsini okudum hem aşamalaır hem mülakat deneyimleri. Mülakat sırasındakilerle sohbet imkanım oldu. Herkes yesilkartforum takipçisi. Bu forumda herkes yardımsever. Özelllikle @GUCARSLAN , @SMARTCELLS ve @CRAZYCELLS aşırı ilginiz için sağolun varolun. Daha bitmedi süreç biliyorum. Ama buraya kadar teşekkür ederim

Merhaba, hayirli olsun yeni hayatinizda başarilar dilerim.

• ⭐⭐

@Levent-Akay, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Merhabalar, bugün sonunda vizemiz elimize ulaştı, hazırlıklarımıza başladık. Sizlere mülakat deneyimimizden geçte olsa kısaca bahsedeceğim. Zaten öncesinde okuduklarınızdan çok farklı olmadığı için kısaca geçip naçizane birkaç tavsiye vereceğim.

2 Mart günü metroyla Kızılay'a gelip oradan taksiyle çok hızlı bir şekilde konsolosluğun 2. kapısına vardık. Havanın güzel olduğu bir günde 15-20 dakika arasında yürüyerek de varabilirsiniz. Orada meşhur Kaktüs kafede eşimle ve orada tanıştığımız bir arkadaşla daha uzun uzun muhabbet edip saatin gelmesini bekledik. 09:45 randevusu için 09:20 gibi kapıya geldik. Sırayla içeri girip numaramızı aldık ve beklemeye başladık. Bildiğiniz gibi 3 kere numaramızın yanmasını bekledik. Sırasıyla ücret, evrak ve mülakat için beklerken bizim 4 kere numaramız yandı. Üçüncü seferde biz mülakat için çağrıldığımızı zannederken, evraklarımızı isteyen hanım mülakatı hangi dilde yapacağımızı sormak için tekrar çağırdığını söyledi. Sonradan anladığımız kadarıyla o günkü mülakat sayısının fazla olması nedeniyle Türkçe tercüman oldukça süreci yavaşlatıyordu, sanırım bu yüzden tekrar çağrıldık. Mülakat ortalama 2-3 dakika kadar sürdü. Çoğunlukla sakin olup özgüvenle yanıt vermeniz ve güler yüzlü olmanız yeterli. Fakat ben ekstra olarak şahsi durumumla ilgili birkaç bilgi ve tavsiye vermek isterim.

Sorulan sorular bildiğiniz gibiydi;

Nerede yaşıyorsunuz, Amerika'da nerede kalacaksınız, neden orası, ne iş yapmayı planlıyorsunuz, herhangi bir birikiminiz var mı?

2 soru hariç tüm sorulara cevabımız klasikti.

1. Biz eşimle 2 kişi Houston bölgesi için $12.000 kadar bir para gösterdik. Bunun sorun olabileceğini düşünerek birçok iş başvurusunda bulundum LinkedIn üzerinden. Yüksek kalibreli işlerden uzak durup hızlı yanıt alabileceğim basit işlere yöneldim ve kısa sürede bir gizli müşteri işi buldum. Bunun için güzel ve profesyonel bir kariyer sayfası oluşturmanız ve Amerika için tüm planlarınızı gerçekçi bir şekilde hazırlamanız yeterli olacaktır. Ben tarafıma gelen 'Application Accepted' mailinin çıktısını alıp yanımda götürdüm. Mülakatı yapan hanımefendi sormamasına rağmen, konu birikimlere gelince yine de maili kendisine gösterdim. Fakat esas ilginç konu ise olağan dışı bir soruyla karşılaşmamız oldu. Hazırsanız söylüyorum;

2. 'Eşinizle ne zaman tanıştınız?' ve 'Neden bu kadar geç evlendiniz?'. Evet, biz eşimle 12 yıldır birlikteyiz fakat henüz iki yıl önce evlendik ve hanımefendi bu konuyu biraz irdeledi 😂 Bu konuyu birkaç cümleyle konuştuk ve neşeli bir şekilde noktaladık. Bunlar haricinde tüm süreç bizim için de olağandı ve her aşamada son derece güler yüzlü insanlarla muhatap olduk.

Hepinize naçizane tavsiyem şudur: Lütfen köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyecek bir plan yapmayın. Planlarınızı gerçekçi bir şekilde kendi imkanlarınıza göre kurun. Orada kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceğinizi oranın yerlisine kanıtlamak durumundasınız, lütfen unutmayın.

Son olarak, sn. @gucarslan başta olmak üzere yardımcı olan tüm herkese çok teşekkür ederim. Bu forum ve sizler olmadan bu süreç hepimiz için soru işaretleriyle dolu, halihazırda olduğundan çok çok daha stresli ve belirsiz bir süreç olurdu. İsteyen herkesin hayallerine kavuşması dileğiyle 🖐

Merhaba, hayirli olsun Yeni hayatınızda başarılar dilerim.

• ⭐⭐

@akarslante, içinde söyledi: DV2022 Mülakat Deneyimleri

Vize Mülakat Deneyimim

Soğuk bir Ankara sabahıydı ve cebimde sadece vize ücretini ödeyebilecek kadar param vardı...

4 Mart Cuma günü 09:45'te olan randevum için 09:30'da konsolosluğun giriş kapısında bulundum. Birkaç dakikalık bekleyişin ardından görevli çağırdı ve kimliğimi istedi. Ardından covid formunu doldurmamı istedi. Güvenlik kontrolünden geçtim. Mülakata bağlı olarak gergin ve heyecanlı bir durumdayken güvenlik görevlilerinin esprili yaklaşımları beni ısındırdı. İlerleyerek bankayı andıran bir salona girdim. Girişte hemen bir görevli karşıladı ve pasaportumu istedi. Pasaportumum arkasına bir barkod yapıştırdı ve yanında bir sıra numarası verdi. 15-20 dakikalık bir bekleme sürecim oldu. O sırada 15-20 dakika bekleyeceğimi bilemediğim için sıra numaralarının yandığı ekranı takip ettim ve insanları gözlemledim. Salonun içinde tuvalet, su sebili, sandalyeler, iki televizyon
    (birinde futbol programı diğerinde çizgi film açıktı) ve bankolar bulunuyor. Para ödemesi, evrak teslimi ve mülakat görüşmesi bu bankolarda gerçekleşiyor yani bütün olay bu salonun içinde dönüyor. Sıra kime geldiyse onun numarası ekranın en üst kısmında yanıyor. Bu nedenle kafa karıştırıcı bir durum yok.

Numaramız ekranda üç defa yanıyor:

1. Para ödemek için (Vize başvuru ücreti)
    2. Evrak teslimi için
    3. Mülakat görüşmesi için

Benim her biri arasında bekleme sürem ortalama 20 dakikaydı ancak bu kalabalık gibi etkenlere göre değişir. O yüzden tuvalette vs. fazla oyalanılmamasını tavsiye ederim.

1. Para ödemek (Vize başvuru ücreti)

330 dolar ödemek gerekiyor. Ben 350 dolar ödedim ve 20 dolar para üstü aldım. Benden önce ödeme yapan kişi kredi kartıyla ödeme yapmaya çalıştı fakat sorun yaşadı. Bu nedenle nakit ödenmesini tavsiye ederim. Hatta para üstü sorunu yaşanmasına karşı (ihtimal var mı bilmiyorum) direkt 330 dolar da verilebilir.

2. Evrak teslimi

Bu noktada görevli istediği evrağı söylüyor. Dosyadan çıkarıp vermek için yeterli zaman tanıyor. Adres değişikliğinde bulunacaksanız bu aşamada görevliye iletmelisiniz. İşlemimin bittiğini söylediğinde dosyamda askerlik ile ilgili belgem kaldı. Sorduğumda ise "vermemiş miydin" dedi ve onu da aldı. İnsanlık hali... Bu nedenle istenmese dahi ilgili belgeleri hatırlatmakta fayda var.

3. Mülakat görüşmesi

Forumda ve Telegram grubunda Asyalı olarak nitelendirilen kadın ile karşılaştım. Biraz İngilizce konuştum. Yetmediği yerde tercüman aracılığıyla Türkçe konuştum. Forumda okuduğum deneyimlerle mukayese edecek olursam bana fazla sordu. İçeriği genellikle işim ve ekonomik durumum üzerineydi. En sonunda ikna olmuş olacak ki "congratulations" kelimesini duydum. Evet... 5 iş günü içinde ilgili kargoyu alacakmışım.

Not: Zaten kendinizle ilgili sorular sorduğu için hepsinin cevabını biliyorsunuz. Endişelenecek bir şey yok:)

Çekilişi kazanmak şans işi olabilir fakat ondan sonra şansla ilgili bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bence kendinden emin olma ve ne yapmak istediğini bilme üzerine bir durum var. Elbette süreç içinde gerilebilir, heyecanlanabilir ya da endişelenebiliriz fakat bu tür duygular yapacağımız şeylerin önüne geçmemelidir. Bu anı aylardır (yaklaşık 1 yıldır) bekliyordum. Vizem onaylandıktan sonra kendime "bunun için miydi" diye sordum. Bundan kastım vize onayı değil süreç içinde kendimi "şu nasıl olacak-bu ne zaman gelecek" diye yormamdır. Bi' rahat yahu...

Son olarak bizlerle sabırlı bir şekilde ilgilenen ve yüklerimizi hafifleten yeşilkartforum ekibinin emeğini görmemek vefasızlık olur. Çok teşekkür ederim.

Merhaba, Hayırlı olsun Yeni hayatinizda başarılar dilerim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |