Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

NASA'nın 12.000 başvuru arasından seçtiği 10 kişilik astronot adayı program listesinde Adana doğumlu Deniz Burnham da bulunuyor.

Screen Shot 2021-12-08 at 2.06.19 PM.jpg

2 gün önceki NASA duyurusu:

Bu sayfa da Deniz Burnham'ın biyografisini bulabillirsiniz: https://www.nasa.gov/astronauts/biographies/deniz-burnham/biography

Programa katılan adaylar 2 yıl boyunca eğitimlerden geçecekler, bu eğitimler sonrasında ise farklı görevlerde çalışacaklar. Eger Deniz uzaya gidecek gruba seçilirse astronot olan ilk Türk olacak.

Deniz Burnham Adana'daki İncirlik Üssünde doğdu. Liseyi California'daki Vanden Lisesi'nde okudu. 2007'de University of California San Diego (UCSD)'da Kimya Mühendisliği bölümünden lisans diplomasını aldı, 2017'de ise University of Southern California (USC)'da Mekanik Mühendisliği alanında master eğitimini tamamladı.

Ayrıca Deniz Burnham ABD donanmasında teğmen olarak görev yapıyor. Kanada, Wyoming, Teksas ve Alaska'da Enerji Endüstrisi'nde pek çok sondaj projesinde görev aldı veya projeleri yönetti. Master eğitimi sırasında NASA'nın Ames Araştırma Merkezinde staj yaptı.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Deniz'i bir Türk olarak değil sadece Amerikalı olarak gören arkadaşlar da var sosyal medyada, tabii bu durum perspektifinize bağlı 🙂

Zaten Türkiye'nin bir uzay merkezi yok ve uzaya kimseyi göndermiyor, dolayısıyla şu an Türkiye'den bir astronot (veya kozmonot/taykonot) bekleyemezsiniz. NASA'ya başvuru yapmak için de ABD vatandaşı olmanız gerekiyor, dolayısıyla sadece Türkiye'de yaşayan ve TC vatandaşlığı olan birinin zaten NASA tarafından astronot adayı olarak seçilmesi mümkün de değil 🙂

Bence Deniz Türk mü, değil mi diye soran arkadaşlar gidip kendilerine ve otoritelere neden Deniz Burnham'lar Türkiye'den çıkmıyor ve neden Türkiye uzay çalışması yapmıyor diye sorsunlar... Bunlar daha anlamlı sorular...

Ben kendisinin ilk Türk astronotu olmasının yanısıra, ilk Türk astronotun bir kadın olacağına da seviniyorum 🙂 omzunda TC bayrağı olmaması benim için önemli değil...

Ben Deniz ile 2015 yılında tanışmıştım ve zaten kendisini ve eğitim geçmişini gördüğümde astronot olmaya hazırlandığını anlamıştım. Kendisi kimya mühendisi ama, sondaj yapmaya da bayılıyor, göklerde uçmaya da 🙂 2015'te 5 yıldır pilot lisansı vardı, üstünden 6 yıl geçtiğine göre en az 11 yıldır uçtuğunu söyleyebiliriz 🙂 hem doğayı anlamaya çalışan, hem yeri, hem de göğü seven birinin zaten astronot olması (astronot adayı olarak seçilmesi) çok normal... kendisi tabii ki Türkçe biliyor 🙂 hatta konuştuğumuzda Türkiye'ye tatile geliyordu. 28 Ekim 2015'te ekşisözlükte Deniz Burnham için başlık açıp kendisinin ilk Türk astronotu olacağı kehanetinde bile bulunmuşum (gerçi kendisini tanıyan herkes aynı fikre sahip olurdu bence)... 6 yıl sonra ise bu kehanetin ilk adımı gerçekleşti.

Kendisini tekrardan tebrik ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum. Umarım kendisini Ay'a veya Mars'a giderken canlı olarak izleriz...

• ⭐⭐

Hemsehirlime bak be 👏 cok ta guzelmis allah sahibine bagislasin 😂

• @crazycells Kendisini bende cok tebrik ediyorum! Ayni zamanda oglum ile ayni ismi tasiyor ☺️ Bu bana buyuk mutluluk verdi 🇺🇸

• @crazycells aynı duygulara harfi harfine bende katılıyorum. Sosyal medya ve Linkedin de Denize karşı yazılan eleştirilere çok üzüldüm. Çoğunda da bende benzer cevaplar verdim. 12000 kişi arasından seçilmek kolay olay değil . Ayrıca ön hazırlık aşaması da işin diğer zorlu tarafı

• Yalniz biyografisinde anne ve babasinin Amerikali oldugu, Deniz’in Sadece Adana dogumlu oldugu yaziyor, yani Turk bir cift dogum zamani Italya’ya giderse cocuklari Italyan mi olur? Olmaz. Ha vatandasliktan kasit illa dogumla gelen vatandaslik mi? Yani Amerika’da doguran Turklerin cocuklarinin ABD pasaportu var diye o cocuklar Amerikali mi oluyor? Turkiye dogumla vatandaslik veriyor mu bilmiyorum ama ozetle bence anne babasi Amerikali bu kizin yani bu kiz Amerikali, ama tabii ki hangi milletten olursa olsun cok buyuk basari, tebrik etmek lazim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redsat2000 Tabii sizler Türkiyeden gidince unutmuşsunuz kuralı. Sen yan yat hiçbir başarı için çalışma ondan sonra gerçekten de başarı için sürekli çalışan kişileri aşağıya çekme kuralı. Ben olmadıysam kimse olmasın. Yine burada bu kural işlemiş

• abi sey yazmislar "artik gunese daha yakindan ates edebilecek"

• @greenHasanHuseyin, içinde söyledi: ilk Türk Astronot adayı Deniz Burnham

abi sey yazmislar "artik gunese daha yakindan ates edebilecek"

😃 😃 😃 🚀

• @Nihan-YILMAZ, içinde söyledi: ilk Türk Astronot adayı Deniz Burnham

Yalniz biyografisinde anne ve babasinin Amerikali oldugu, Deniz’in Sadece Adana dogumlu oldugu yaziyor, yani Turk bir cift dogum zamani Italya’ya giderse cocuklari Italyan mi olur? Olmaz. Ha vatandasliktan kasit illa dogumla gelen vatandaslik mi? Yani Amerika’da doguran Turklerin cocuklarinin ABD pasaportu var diye o cocuklar Amerikali mi oluyor? Turkiye dogumla vatandaslik veriyor mu bilmiyorum ama ozetle bence anne babasi Amerikali bu kizin yani bu kiz Amerikali, ama tabii ki hangi milletten olursa olsun cok buyuk basari, tebrik etmek lazim.

NASA bağlantılarım nedeniyle haber bana erken düştü. Ben biyografisini 3 gün önce incelemiştim. Annesinin ismi Şahver . Babası Amerikalı asker vefat etmiş Deniz in köklerinde Türklük var.

Deniz Melissa Burnham

Summary:
    Deniz Burnham was selected by NASA to join the 2021 Astronaut Candidate Class. She reports for duty in January 2022. A former intern at NASA’s Ames Research Center in Silicon Valley, California, Burnham is a lieutenant in the U.S. Navy and serves in the Navy Reserves. She holds degrees in chemical and mechanical engineering and is an experienced leader in the energy industry where she managed onsite drilling projects and emissions reductions strategies throughout North America, including in Canada, Texas, and Alaska.

Personal Data:
    Born at Incirlik Air Base in Turkey, Burnham frequently moved as a result of being raised in a military family. She resided in Wasilla, Alaska, at the time of her selection as a NASA astronaut candidate. Her parents are Sahver Burnham of Fairfield, California, and Ed Burnham (deceased). Burnham enjoys flying as a private pilot and holds helicopter, fixed wing (land and sea), and instrument ratings. She also flies paramotors and paragliders. She and her fiancé, Shaun Little, enjoy exploring the outdoors and riding motorcycles.

Education:
    Graduated Vanden High School in Fairfield, California. She earned a bachelor’s degree in chemical engineering from the University of California, San Diego, in 2007. Earned a master’s degree in mechanical engineering from the University of Southern California, Los Angeles, in 2017.

• @ayvalik10, içinde söyledi: ilk Türk Astronot adayı Deniz Burnham

@redsat2000 Tabii sizler Türkiyeden gidince unutmuşsunuz kuralı. Sen yan yat hiçbir başarı için çalışma ondan sonra gerçekten de başarı için sürekli çalışan kişileri aşağıya çekme kuralı. Ben olmadıysam kimse olmasın. Yine burada bu kural işlemiş

@ayvalik10 İşimiz gücümüz çamur atmak. Hayatı o kadar ti almışız ki haklı bir başarıyı bile hazmedermişiz. Bunu söyleyen kişiyi o kapalı kutunun için bir gün koysalar esasında bu kişilerin hayatını çevresini ailesini bir yerde bırakarak ne özveri verdiğini anlayacaktır. Bu iş uçak yolcusuna benzemiyor. Yapılan testler ise işin ayrı bir boyutu . Bir süre karanlıkta geçecek bir yaşamdan bahsediyoruz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

arkadaslar, seviyemizi koruyalim lutfen 🙂 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Nihan-YILMAZ, içinde söyledi: ilk Türk Astronot adayı Deniz Burnham

Yalniz biyografisinde anne ve babasinin Amerikali oldugu, Deniz’in Sadece Adana dogumlu oldugu yaziyor, yani Turk bir cift dogum zamani Italya’ya giderse cocuklari Italyan mi olur? Olmaz. Ha vatandasliktan kasit illa dogumla gelen vatandaslik mi? Yani Amerika’da doguran Turklerin cocuklarinin ABD pasaportu var diye o cocuklar Amerikali mi oluyor? Turkiye dogumla vatandaslik veriyor mu bilmiyorum ama ozetle bence anne babasi Amerikali bu kizin yani bu kiz Amerikali, ama tabii ki hangi milletten olursa olsun cok buyuk basari, tebrik etmek lazim.

annesi Turk sayin @Nihan-YILMAZ

Fakat ABD vatandasiysaniz veya ABD vatandasi olduysaniz, ABD icin "Amerikali"sinizdir. Bu zaten her ulke icin oyle 🙂 ama ABD gibi gocmenlerin olusturdugu bir ulke icin tamamen oyle 🙂

• Gururlanmak gerek... Her ne olursa olsun bir yerden Türk diye anılıyor. O yüzden sahip çıkmamız son derece önemli bir durum. Başarılarının devamını dilerim. Umarım çok daha önemli işlere imza atar. Takipçisiyiz...

• Gururlanmamız gereken yer tam olarak neresi anlamadım açıkçası? Kadın etnik olarak her ne kadar yüzde elli Türk olsa da öncelikle bir Amerikalı. Emin olun, tüm eğitimini Amerika'da tamamlamış ve reserve Amerikan askeri olan bir kadına bizim sahip çıkmamıza gerek yok sahip çıkan çıkmış zaten. Bizim yapmamız gereken şey böyle insanlar yetiştirmemizin imkansız olduğuna üzülüp ve bu kadını tebrik etmek olabilir sadece.

• @Cyber-Shot beyin gocu bu oluyor sanirim

• @greenHasanHuseyin Beyin göçü bile sayılmıyor maalesef. Beyin göçü olabilmesi için burda eğitim alıp oraya gitmesi gerekiyordu. Bu işin kökle veya kanla falan ilgisi yok zaten bu tarz kafa yapısından dolayı yerimizde sayıyoruz.

• ben de ilk etapta amerikalı bir çiftin incirlikte dogan çocugu olarak biliyordum ama öyle değilmiş. annesi türkmüş. zaten bunu öğrendikten sonra türk kızı tipine sahip olduğunu düşünmeye başladım. hatta kendisinde tam bir "aslı" tipi var 🙂 basarıları daim olsun. ayrıca bizi eğer gururlandıracak bir nokta varsa %50 türk kanına sahip olmasından baska birşey değil. ha bir de annesinden mantı açmayı, sarma sarmayı öğrenip-öğrenmemiş olması 🙂 şaka bi yana bütün eğitimi amerikan merkezli birisinin ve tamamen amerika'nın eğitim organizasyonu sebebiyle ilgili mevkilere ulasması, bizim türk kimliğimiz adına kendimize çıkaracağımız bir pay göremiyorum.

• Turkiye'deki 2018'de ilgili bakan tarafindan acilan uzay universitesinden 2023'de tam yerli astronautlar da mezun olmak uzereler. Biraz daha sabir! 🙂

• @Cyber-Shot ne yapalim ulkede akilli insan yok ki olanlar bizim gibi yurt disina gitmeye calisiyor ve de gitti. ulkede ulkenin zararina olan elemanlar ve kendini bile zor cekip cekistiren yoksullar kaldi mecbur aziz sancar, deniz burnham ve ugur sahin gibi gibi insanlarla gururlaniyoruz stokta yok...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

119

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |