Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Ryback Cevabiniz icin tesekkurler. Benim korkum tax return kagitlarini verdigimde, ilk yilin kagidi neden yok diye sormalari, sanirim sorarlarsa sizin dediginiz gibi soylemeliyim?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mero, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback Cevabiniz icin tesekkurler. Benim korkum tax return kagitlarini verdigimde, ilk yilin kagidi neden yok diye sormalari, sanirim sorarlarsa sizin dediginiz gibi soylemeliyim?

Zaten vergi beyani yapmaniz sart degilmis, bu durumda bunu soyleseniz de herhangi bir problem yasamazsiniz...

"Ilk yil beyan etmedim, cunku hic gelirim olmadi, ogrenciydim" diye bir aciklama yapabilirsiniz rahatlikla... Zaten bu cevabi verdikten sonra USCIS gorevlisi cevabi kendi gunceller.

• @mero, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback Cevabiniz icin tesekkurler. Benim korkum tax return kagitlarini verdigimde, ilk yilin kagidi neden yok diye sormalari, sanirim sorarlarsa sizin dediginiz gibi soylemeliyim?

Soracaklarini sanmiyorum. Sorarlarsa sayin @crazycells in dedigi gibi cevaplayabilirsiniz.

• Arkadaslar merhaba, dun sonunda interview i yapabildim ve onay aldim.
    Surec su sekilde gelisti:
    San Francisco ofis.
    29 Eylul 2020 Basvurumu gonderdim
    Subat 2021 de parmak izi icin cagrildim.
    30 Kasim 2021 tarihin de gorusmem oldu
    @mero Benim de ilk sene tax return um yoktu. Gorusme sirasinda tax yapmadiginiz yil var mi diye soruyu tekrar sordular. 2015 yilinda calismadigim icin yapmadigimi soyledim.

Diger bir detay ise askerlik ve silah egitimi ile alakali. Form da bu konu cok gundeme geliyor. Ben hem askerligi hem de silah egitimi belirttim. Asker de rutbe mi ve ne is yaptigi mi sordular. Kisaca acikladim ve askerligin zorunlu oldugunu belirttim ve baska detay sormadilar.

Tum sureci suren arkadaslarimiza basarilar.

• Merhabalar, Vatandaslik icin yemin toreninden sonra Pasaport basvurusu yapildigini biliyorum. Bunu seramoniden sonra yapan oldu mu? Birde oglum ve kizim icin (green cardlilar) pasaport basvurusunu orada yapabilirmiyim yoksa once benim pasaportumu almam mi gerekir?
    Tesekkurler.

• @Ryback @crazycells teşekkürler cevaplarınız için, peki interview a tax transcript getirmek zorunlu mu, gönderdikleri kağıtta onunla ilgili birşey yazmıyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@F-Ayt, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Arkadaslar merhaba, dun sonunda interview i yapabildim ve onay aldim.
    Surec su sekilde gelisti:
    San Francisco ofis.
    29 Eylul 2020 Basvurumu gonderdim
    Subat 2021 de parmak izi icin cagrildim.
    30 Kasim 2021 tarihin de gorusmem oldu
    @mero Benim de ilk sene tax return um yoktu. Gorusme sirasinda tax yapmadiginiz yil var mi diye soruyu tekrar sordular. 2015 yilinda calismadigim icin yapmadigimi soyledim.

Diger bir detay ise askerlik ve silah egitimi ile alakali. Form da bu konu cok gundeme geliyor. Ben hem askerligi hem de silah egitimi belirttim. Asker de rutbe mi ve ne is yaptigi mi sordular. Kisaca acikladim ve askerligin zorunlu oldugunu belirttim ve baska detay sormadilar.

Tum sureci suren arkadaslarimiza basarilar.

Tebrikler, gozunuz aydin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Onboard, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhabalar, Vatandaslik icin yemin toreninden sonra Pasaport basvurusu yapildigini biliyorum. Bunu seramoniden sonra yapan oldu mu? Birde oglum ve kizim icin (green cardlilar) pasaport basvurusunu orada yapabilirmiyim yoksa once benim pasaportumu almam mi gerekir?
    Tesekkurler.

Evet, toren sonrasi direkt USPS ofise gidip pasaport icin basvuru yapabilirsiniz.

Eger cocuklariniz da vatandas oldugunuzda ABD'de ise otomatik olarak vatandas oluyorlar ama normalde onlarin basvurusu icin de sizin vatandaslik sertifikaniz gerekiyor. Diger gocmenlik islemlerinin aksine pasaport basvurusu icin orijinal vatandaslik sertifikanizi USPS'e vermeniz gerekiyor. Bu durumda USPS gorevlisi hepsini bir paket olarak mi aliyor, yoksa ayri ayri mi emin degilim, isterseniz gidip sansinizi deneyin. Eger kabul etmezse teker teker cikartmaniz gerekecek ve her seferinde vatandaslik sertifikanizi da gondermeniz gerekecek. Isterseniz su basligi ve basliktaki bu iletiyi inceleyin:

https://yesilkartforum.com/forum/post/230579

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mero, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Ryback @crazycells teşekkürler cevaplarınız için, peki interview a tax transcript getirmek zorunlu mu, gönderdikleri kağıtta onunla ilgili birşey yazmıyor

hayir, ama ilgili olabilecek tum belgeleri yaninizda goturmenizi tavsiye ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@F-Ayt gözünüz aydın, tebrik ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

3 Aralık'ta girdiğim vatandaşlık görüşmesini (civics test) başarıyla geçtim. Arabayla yolda giderken memur beni aradı, vaktinde gelecek misin diye sordu. Aynı saate iki kişiye randevu verilmiş, erken gelirsen memnun olurum dedi.

Ofise girince ilk önce parmak izi ve fotoğraf yeniden alındı. Daha sonra memur gelip beni çağırdı, ofisine götürdü.
    Öncelikle ehliyet, pasaport ve green cardı cama yaklaştırıp göstermemi istedi. Daha sonra sorulara geçti.
    Sorulan sorular:

• Who is the house speaker? (Nancy Pelosi)
    • Name one state that borders Canada. (Washington dedim)
    • Why are there 13 stripes on the flag? (13 founding states)
    • Who represents the executive branch? (The president)
    • When was the Declaration of Independence? (July 4th 1776)
    • What is the capital of your state? (Austin)

İngilizce sınavı için bana "People elect Congress" cümlesini tablet ekranına yazmamı istedi. Başka bir şey sormadı.

Bundan sonra ABD dışında kaldığım süreleri tekrar sordu. Vergi beyanı yapmadığın yıl oldu mu dedi, yok dedim. Kayıtlı olduğum dernekleri sordu, söyledim, hepsini sisteme girdi. Türkiye'deki askerlik eğimini, görevimi, rütbemi vs sordu, hepsini sisteme girdi. Silah eğitimi aldığımı, üç el atış yaptığımı söyledim. Askerlik başlangıç ve bitiş tarihlerini sordu, kabaca söyledim. ABD'de selective service kaydı yaptırdın mı dedi, dedim geldiğimde 36 yaşımdaydım, gerekli değildi. Eşimle ve çocuklarla ilgili sorular sordu.
    Ondan sonra yanıtları No olan malum sayısız soruyu tek tek sordu, hepsine tek tek hayır dedim.
    Başarıyla geçtin, bir ay içinde yemin töreni randevun verilecek dedi. Dışarı çıktım, herkesi çektiği fotoğrafı çekip ofisten ayrıldım.

• @knnrn tebrikler Kenan Bey, darısı gün sayanlara 😅

• @knnrn tebrik ederim! ABD disinda kaldiginiz sureleri toplam gun olarak mi yoksa tarih araliklari seklindemi sordular?

• Chapter 4
    “Continuous Residence” Example
    • An applicant became a Permanent Resident on January 1, 1994.
    • She lived in the United States for 3 years, then returned to her native country for 1 year and 3 months.
    • She got a Re-entry Permit before leaving the United States so that she could keep her Permanent Resident status.
    • The applicant re-entered the United States with Permanent Resident status on April 1, 1998.
    Question: When is the applicant eligible for naturalization?
    Answer: On April 2, 2002, 4 years and 1 day after she returned to the United States. The last 364 days the applicant was out of the United States count toward her time as a Permanent Resident in “continuous residence,” but the 3 years in the United States before leaving do not.''''''

green card alma tarihim 26/06/2013

1. re entry permit 26/06/2014 - 26/06/2016
    2. re entry permit 27/06/2016 - 27/06/2018
      2ci re entry permit suresi bitiminden once 20/12/2017 tarihinde Amerika ya giriş yaptım ve girişimi yaptigimdan beri 6 ay suresini asmayan kısa sureli cikis ve girişlerim oldu.Chapter 4 deki ornege gore hesapladigimda vatandaşlık icin 21/12/2021 tarihinde müracaata hak kazanıyorum .
      Uscis sitesinden online form n400 icin yaptigimda eligibility sorularından biri have you left more than 6 mounth USA in last five years ? bu soruya evet dersem benden N470 formunu attach etmemi istiyor hayır dersem ise yanlış bilgi vermis oluyorum.... bu konuda yardimci olabilecek benzer tecrübeyi yasayan var mi ? yardimlariniz icin teşekkür ederim
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@gc17, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@knnrn tebrik ederim! ABD disinda kaldiginiz sureleri toplam gun olarak mi yoksa tarih araliklari seklindemi sordular?

Kabaca tarih aralığı şeklinde.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn tebrikler! kaldi son bir adim sayin @knnrn 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@iceice, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Chapter 4
    “Continuous Residence” Example
    • An applicant became a Permanent Resident on January 1, 1994.
    • She lived in the United States for 3 years, then returned to her native country for 1 year and 3 months.
    • She got a Re-entry Permit before leaving the United States so that she could keep her Permanent Resident status.
    • The applicant re-entered the United States with Permanent Resident status on April 1, 1998.
    Question: When is the applicant eligible for naturalization?
    Answer: On April 2, 2002, 4 years and 1 day after she returned to the United States. The last 364 days the applicant was out of the United States count toward her time as a Permanent Resident in “continuous residence,” but the 3 years in the United States before leaving do not.''''''

green card alma tarihim 26/06/2013

1. re entry permit 26/06/2014 - 26/06/2016
    2. re entry permit 27/06/2016 - 27/06/2018
      2ci re entry permit suresi bitiminden once 20/12/2017 tarihinde Amerika ya giriş yaptım ve girişimi yaptigimdan beri 6 ay suresini asmayan kısa sureli cikis ve girişlerim oldu.Chapter 4 deki ornege gore hesapladigimda vatandaşlık icin 21/12/2021 tarihinde müracaata hak kazanıyorum .
      Uscis sitesinden online form n400 icin yaptigimda eligibility sorularından biri have you left more than 6 mounth USA in last five years ? bu soruya evet dersem benden N470 formunu attach etmemi istiyor hayır dersem ise yanlış bilgi vermis oluyorum.... bu konuda yardimci olabilecek benzer tecrübeyi yasayan var mi ? yardimlariniz icin teşekkür ederim

20/12/2017 tarihinde girdiginizde ne zaman cikis yaptiniz?

Bence 21/6/2017 tarihinden itibaren sureyi baslatmaniz gerekiyor; ondan once ABD'de uzun sureli yasayip calistiniz mi? (ilk 1 yil calistiniz mi?)

Bu tarihten sonra tek seferde 6 aydan fazla ABD disinda kalmamis oluyorsunuz, dolayisiyla 5. yil donumu 21/6/2022 olacak, fakat bundan 90 gun once basvuruyu baslatabilirsiniz, dolayisiyla 2022 Mart sonu (garanti olsun diye Nisan basi diyebiliriz) basvurunuzu baslatmaniz bence daha uygun olacaktir.

Eger yazdigim mantikli gelmiyorsa isterseniz surada sorabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• Forumda I-290B ile ilgili hic baslik var mi acaba ? aradim ama bulamadim bir turlu, yeni baslik acmamak adina varsa orada bir soru paylasmak istiyorum. Tesekkurler.

• @knnrn Hayirli olsun. Darisi basimiza, bizim de yaklasik 2 yil kaldi 🙂

• @Onboard sayin @crazycells in dedigi Gibi ceremony den cikip direk USPS ye gidip hepinizin adina Ayni anda basvurabiliyorsunuz. Ben,esim ve 12 yasindaki oglum icin ayni anda basvurmustuk 2019 eylulunde. Ama sun Dan emin olun cocuklarinizin greencardini almak zorundalar bizim almamislardi sonra istediler postayla gonderdik ardindan mektup yolladilar greencardi beklemeyin imirgration a yolladik dediler. Ara Dan 6 ay sonra oglum icin sertifikaya basvurduk. Bol sanslar kolay gelsin

Benzer Başlıklar

• 80
  • 10
  • 32
  • 99
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

91

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |