Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

Fahrettinin maaşlı trolleri buraya da mı geldi artık?

Ülken dövize olan ihtiyaçtan dolayı topraktan çıkan en ufak şeyi bile ihraç mı eder oldu?
    İç piyasaya kalan çürükler ve kalitesizler mi sürülüyor?
    Tadı bile olmayan domatese 10 lira mı veriyorsun?

ÜZÜLME. Selçuk bayraktar yeni bir siha yapıyor. Yeni siha ile libyada daha iyi savaşacağız elhamdülillah.

• @İsveçCadısı, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@nicely, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Paramızın değeri düştü ama bunu fırsata çevireceğiz, Kore de aynısı olmuştu, adamlar sonra kendi ülkelerinde üretime odaklandı. Bizdende döviz kazanmaya yonelik girişimler çıkmaya başladı. Kendi IHA VE SIHA larımızıda dünyaya satıyoruz. 40 - 50 yıl sonra Türkiye kendi bolgesinin Super gücü olacak, ABD ise çöküş dönemine girecek.

😃 Sadece iha ve siha ile olacağını mı düşünüyorsun cidden ? Tarım ülkesi olduğumuz halde gıdalar, meyveler bile pahalı. ABD çöküş dönemine falan girmeyecek kahve değil burası orada burada duyduklarını gelip burada yazma!

Sayin @nicely tam olarak yandas medya bakis acisi ile dusuncelerini aktarmis. Acin hergun aksam bazi tartisma programlarinda surekli IHA, SIHA ovuculugu yapan proflar falan var. Onlara kalirsa, Turkiye uctu gidiyor... 🙂

Birde TOGG, yerli ucan araba, yerli ucak ve dogalgazcilar var. 2010 yilindan bu yana ucuyorlar, kaciyorlar ama ortada urun yok! Bir turlu hangarlardan cikamadik 🙂

Neyse, ben 2023 yilini bekliyelim diyorum. Reiz yillardir 2023'u isaret ediyor. Vardir bir bildigi! Sunun surasinda neredeyse bir yil kaldi... 😃

• Sayin @nicely zannedersem Amerikadaki yaşantınızdan hoşnut değilsiniz.
    Orada yaşadığınız süreç içindeki deneyimlerinizi ve hoşnutsuzluk yada beğendiklerinizi forumda etraflıca yazıp aktarabilirseniz, Amerikaya göçü düşünen ve bu amaçla foruma üye olanlara büyük fayda sağlamış olursunuz.

• ⭐⭐⭐⭐

Paramızın değeri düştü ama bunu fırsata çevireceğiz, Kore de aynısı olmuştu, adamlar sonra kendi ülkelerinde üretime odaklandı. Bizdende döviz kazanmaya yonelik girişimler çıkmaya başladı. Kendi IHA VE SIHA larımızıda dünyaya satıyoruz. 40 - 50 yıl sonra Türkiye kendi bolgesinin Super gücü olacak, ABD ise çöküş dönemine girecek.

Amerika çökene kadar orada takılırız, çökünce, uçuşa geçmiş olursa Türkiyeye geliriz. Olmazsa Kore ye gideriz. Vietnam da olur. Belki Irak o zamana kadar 1. dünya ülkesi sıralamasına girer, oraya takılırız. Bırak allasen. Amerika çökecek safsatası akzihinlilerin kendilerini uyuşturma projesi. Yokluktan bişe çıkmaz, hayal kuralım mutlu olalım bari diye düşünüyolar. Takılmayın onlara 🙂

• Silah uretimi tek basina bir ulkeyi kalkindiramaz. IHA ve SIHA'larin uretimi ulke adina oenmli ama kimin tarafindan nasil uretildiklerinin de gecmisini bilmek lazim. Bayraktarlarin yukselisi, piyasada rekabetin ortadan kaldirilmasi ( intiharlar, iflaslar ve davalar), devletin finansal destegi gibi uzun konular var.
    Ekonomik olarak uretim yapilmadigi surece bir ulkenin ekonomisi duzelemez. Uretim denilince de akliniza sadece agir sanaya gelmesin, teknoloji, yazilim hatta sanat ve spor bile uretim olarak gozukebilir eger buralardan para kazaniyorsaniz. Hic bir uretim olmadan, yolsuzluklarla devletin kasasi bosaltilan bir ulke refaha nasil ulasabilir? Kore ve Japonya ornegi verilmis, 2. Dunya Savasi Sonrasi komunizm tehditi yuzunden Japonyaya en buyuk destegi veren Amerikadir. 1945-1952 arasi ABD isgali(?) ve 1950 de W. Edwards Deming in Japonyaya gelisi ve bir nevi 6-sigma nin temellerini atmasi Japon ekonomisini bugunku haline gelmesinin baslangic noktalaridir. Ayni sekilde 1950 Kore savasinda beri Kore'de Amerikan destekli bir ekonomi saglamistir. Buradaki onemli nokta bu destekler uretim ve teknoloji alaninda yatirima dosnusmus ve girdi saglanmistir.
    Amerika nin dagilmasi ve Turkiyenin kuresel guc olmasi konusuna gelince, her devlerin bir misyonu ve omru vardir. ABD eyaletlerden olusur ve bu eyaletlerin ortak cikarlari dogrultusuunda bir devlet kurulmustur. Aslinda her eyalet kendi icinde bir devlettir. Eger ki ortak cikarlar ortadan kalkar ve eyaletler birbiri ile cekismeye baslarsa ABD dagilabilir. Zamanin sartlari degisebilir, ABD'nin dagilmasi mumkundur ama suan olasi degildir. Turkiye ise nufus olarak guclu bir ulke olsa bile yukarida bahsettigim ekonomik nedenlerden kuresel guc olamiyor. Sadece nufusumuz ile dunyayi tehdit edeceksek suanki Afganistandan bir farkimiz kalmayacak.

• @dytmelek, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Ağlanacak halimize gülüyoruz artık 😞 Çok ama çok üzülüyorum ülkem için, çocuklarım ve güzel yürekli insanlar için 😞 Hani bazı gençler diyor ya bize bir gelecek borçlusunuz diye o kadar haklılar ki. Eğlenmesi mutlu olması gereken gencecik çocukları sokak röpartajlarında ekonomi, siyaset, açlık, işsizlik ve gelecek kaygısı gibi konularda isyan edişlerini görünce içim gidiyor. Yazık çok yazık gerçekten 😞

Maalesef 2023 den sonrada sonucun değişeceğini düşünmüyorum. 😞 2023'den sonra değişim olmazsa vay halimize düşünmek bile istemiyorum. 😞 😞

• Biz gunumuze bakalim: $1 = 9.72 TL

• ⭐⭐⭐

@Rüzgar, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@dytmelek, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Ağlanacak halimize gülüyoruz artık 😞 Çok ama çok üzülüyorum ülkem için, çocuklarım ve güzel yürekli insanlar için 😞 Hani bazı gençler diyor ya bize bir gelecek borçlusunuz diye o kadar haklılar ki. Eğlenmesi mutlu olması gereken gencecik çocukları sokak röpartajlarında ekonomi, siyaset, açlık, işsizlik ve gelecek kaygısı gibi konularda isyan edişlerini görünce içim gidiyor. Yazık çok yazık gerçekten 😞

Maalesef 2023 den sonrada sonucun değişeceğini düşünmüyorum. 😞 2023'den sonra değişim olmazsa vay halimize düşünmek bile istemiyorum. 😞 😞

En kötüsü de bu değil mi umudumuz kalmadı😔 Çünkü eğitimi, ekonomiyi, adalet sistemini düzeltilmesi zor bir şekilde mahfettiler😡 Bu sebeple memleket aşığı eşim bile artık buralardan gitmek istiyor...

• @MySea, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

@İsveçCadısı, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

😃 Sadece iha ve siha ile olacağını mı düşünüyorsun cidden ? Tarım ülkesi olduğumuz halde gıdalar, meyveler bile pahalı. ABD çöküş dönemine falan girmeyecek kahve değil burası orada burada duyduklarını gelip burada yazma!

Sayin @nicely tam olarak yandas medya bakis acisi ile dusuncelerini aktarmis. Acin hergun aksam bazi tartisma programlarinda surekli IHA, SIHA ovuculugu yapan proflar falan var. Onlara kalirsa, Turkiye uctu gidiyor... 🙂

Birde TOGG, yerli ucan araba, yerli ucak ve dogalgazcilar var. 2010 yilindan bu yana ucuyorlar, kaciyorlar ama ortada urun yok! Bir turlu hangarlardan cikamadik 🙂

Neyse, ben 2023 yilini bekliyelim diyorum. Reiz yillardir 2023'u isaret ediyor. Vardir bir bildigi! Sunun surasinda neredeyse bir yil kaldi... 😃

Dolar niye uçuyor ? ekonomi niye çöküyor?
    eec76d0e-588a-4bab-b047-d1b06f1cc892-image.png

Yasama
    Yargı
    Yürütme

• Tek rakibimiz Venezuela 🇻🇪

• @nicely, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

40-50 seneye kalmaz. Sadece IHA, SIHA degil, savunma sanayinde akliniza gelecek hersey. Gecen ay Arjantin'e TAI'nin kendi tasarimi ve uretimi 2 haberlesme uydusu satildi. Kisacasi teknoloji ihrac eden ulke oluyor Turkiye. Sikintilar var ama zamanla asilacak. Kucumsemeye, degersizlestirmeye calisanlar olacaktir ancak parazitlere kulak asmadan yoluna devam etmeli Turkiye.

• @newman, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

40-50 seneye kalmaz. Sadece IHA, SIHA degil, savunma sanayinde akliniza gelecek hersey. Gecen ay Arjantin'e TAI'nin kendi tasarimi ve uretimi 2 haberlesme uydusu satildi. Kisacasi teknoloji ihrac eden ulke oluyor Turkiye. Sikintilar var ama zamanla asilacak. Kucumsemeye, degersizlestirmeye calisanlar olacaktir ancak parazitlere kulak asmadan yoluna devam etmeli Turkiye.

Yapilanlari kucumsedigim dusunulmesin ama neden hep savunma sanayi hic dusundunuz mu? Aselsan, TAI, Havelsan, Roketsan vb kurumlar hep devlet destekli kurumlar. Ozel sektor teknoloji gelistirmiyor (gelistirmek istemiyor) yada gelistirenlerde siparis uzerine. Yani rekabet ortami yok bunun yaninda yatirimcilar bu tur sirketlere yatirim yapmayi sevmiyor. Basari oranlari dusuk ve paranin geri donus suresi uzun. Sadece savunma sanayi Turkiyeyi sanayi ulkesi yapmaz. Bunu yaninda daha bir cok alanda yatirim yapilmali ve ozel sektor de olaya dail edilmeli.

• Arkadaslar herkes bana sallamış ama, bence Tayyip düşmanlığı bir çoğunuzu körleştirmiş ve ülkeye düşman hale getirmiş. Ben kendim girişimciyim ve ülkem için elimden geleni yapıyorum. Bu gün gelinen noktada Türk teknoloji girişimleri avrupayı dünyayı feth etmeye başladı. Büyük işler zor zamanlarda ortaya çıkar, insanlar düşmeden ayağa kalkamaz. Buradaki bir çoğunuz gibi kaçıp kurtulmayı düşünenler varken, ben ne yapabilirim ve ne üretebilirim diye insanlarımız ülkedeki bu zor durumu avantaja çevirecek ve çeviriyor. Getir, Peak Games gibi şirketler gün geçtikçe artıyor. Ekonomi şuan kötü olabilir, dolar artmış olabilir ama benim pazarda gördüğüm girişimcilik hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bir ülkenin gelişmesi için girişimciye ihtiyaç vardır. Amerika tüm ürünlerini kendi üretiyormu sanıyorsunuz? Amerika tekonoji ürettiği için bu kadar güçlü. Tayyip bugun var yarın yok, ülkemizi benim gibi düşünenler ve girişimciler kurtarcak, sizin gibi sayıp, sövüp kaçmaya yer arayanlar değil. Istediginiz kadar dislike atabilrsiniz şu an, saygılar 🇹🇷

Kore benzetmesini yaptım çünkü çok kitap okuyorum buradan özetine bakabilirsiniz;
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Güney_Kore_ekonomisi

Bir şey daha ekliyim, neden savunma sanayi neden o neden bu diyorsunuz. Şuan Türkiye girişimcilikte emekleme döneminde hala ama hızlı gelişiyoruz. Girişimcilik ve yeni teknoloji şirketleri milyar dolarlık yeni şirketler çıkarmaya başladık ama zamana ihtiyacımız var, bu sebeple 40-50 yıl deedim. Sabır gerekiyor. Başka tür şirket yok diyenlerin malesef araştırmadığı çok belli. Software teknolojilerinde inanılma türk şirketleri var ve yenileri çıkmaya devam ediyor.

• @nicely "bence Tayyip düşmanlığı bir çoğunuzu körleştirmiş ve ülkeye düşman hale getirmiş" demeniz berbat eşleştirme olmuş.
    Ülkemizi seviyoruz diye tayyibi sevmemizi gerektirmiyor.

"Ben kendim girişimciyim......." derken haklıymışsınız, ülke düşmanı ilan ederek bodoslama bize girişmişsiniz.

"benim pazarda gördüğüm girişimcilik hiç olmadığı kadar artmış" bu dediklerinizi resmi verilerle de destekleyebiliyormusunuz?

Ucuz iş gücü /nitelikli köle pazarına düştüğümüz için Çin ve Kore halkının geçmişte yaşadıklarını bizimde yaşamamız mı gerekiyor? Bu şekilde mi ülkeyi kalkındırma planı yapıldı.

• ⭐⭐⭐

@nicely Türkiye'deki kariyerimde girişimcilik dünyasıyla çok yakın temaslarda bulundum pozisyonum ve mesleğim itibariyle. Örneğin bugün Türkiye'nin çıkardığı en büyük teknoloji girişimi olan Insider'ın ilk müşterilerinden biriydik (Türkiye'deki şirketim hala onlarla çalışmakta). Haliye birkaç şey söylemeyi kendime hak görüyorum.

Birincisi girişimcilik her şey demek değil. Hatta girişimciliğin bu kadar pohpohlanmasının ben ekonomiye genel anlamda da zarar verdiği görüşümdeyim. Mavi yakadan tutun, beyaz yakaya kadar herkes bir şekilde girişimcilik yapmaya çalışıyor ve bu da mevcut işleyen şirketlerdeki düzeni bozuyor. Her şeyde olduğu gibi girişimcilik alanında da bir denge olmalı; herkes girişim girişim diye tutturmamalı.

İkincisi teknoloji girişimciliği bir yere kadar karın doyuruyor. Şöyle ki, bir toplumun önce kendi kendine yetebilmesi gerektiğini düşünüyorum. Teknoloji yatırımlarıyla gelen dolarlar, karınların doyması için gerekli olan hayvancılık ve tarımcılık için yine yurtdışına gidiyorsa, bu işte bir dengesizlik var demektir. Türkiye'nin şu anda en büyük problemi de, toplumun önce karnını doyurmasını sağlayacak tarım ve hayvancılığı yüksek anlamda dışa bağımlı hale gelmesi. Savunma sanayisindeki atılımlar, Getir'in yurtdışına açılması, Insider'ın Sequoia'dan yatırımlar iyi hoş ancak önce toplumun kendi yetecek bir tarım ve hayvancılık alanındaki temellerinin sağlamlaştırılması gerekiyor. Türkiye ekonomisi bu konuda sınıfta kalıyor, ve on yıllarca da kalmaya mahkum.

Üçüncü olarak bugün Getir'in kurucusu olarak sahne ışıklarının üzerine döndürüldüğü Nazım Salur, sizin burada itham ettiğiniz insanlar gibi yıllarını ABD'de geçirmiş bir Türk beyniydi. Yurtdışından döndükten sonra ABD'de kazandığı parayı ve gördüklerini Türkiye'de uyarlayarak bir değer üretmiş ve meyvelerini toplamaktadır. Yani sizin deyiminizle kaçmak, bazen girişimcilik için gereklidir. Haliyle "girişimcilik, girişimcilik" derken buradaki insanları böyle bir itham ile yermeye çalışmanız anlamsız.

Dördüncü olarak Türkiye'de şu anda hiçbir beyaz yaka, ucuz iş gücü olarak çalıştırılmaktan memnun değil. Siz girişimci olarak bir patron olabilirsiniz ancak başta Insider olmak üzere "övgüyle bahsettiğiniz" girişimlerde yok paraya çalışan beyaz yakanın ne kadar sıkıntı çektiğini ben yakından biliyorum. Bu insanlar, sırf patronları zengin olacak, Türkiye'de girişimcilik gelişecek diye üç kuruş paraya amenna demek zorunda değiller. Ki etmiyorlar da.

Uzun lafın kısası Türkiye'deki ekonomik şartlar içerisinde birileri elbette kazanır, kazandığı için de "az sabır" der; ama çoğunluk "aç" olduğu için bir şeylerin değişmesi için "geri sayım" başlamıştır bile.

• @nicely, içinde söyledi: Dolar Çıldırdı

Arkadaslar herkes bana sallamış ama, bence Tayyip düşmanlığı bir çoğunuzu körleştirmiş ve ülkeye düşman hale getirmiş. Ben kendim girişimciyim ve ülkem için elimden geleni yapıyorum. Bu gün gelinen noktada Türk teknoloji girişimleri avrupayı dünyayı feth etmeye başladı. Büyük işler zor zamanlarda ortaya çıkar, insanlar düşmeden ayağa kalkamaz. Buradaki bir çoğunuz gibi kaçıp kurtulmayı düşünenler varken, ben ne yapabilirim ve ne üretebilirim diye insanlarımız ülkedeki bu zor durumu avantaja çevirecek ve çeviriyor. Getir, Peak Games gibi şirketler gün geçtikçe artıyor. Ekonomi şuan kötü olabilir, dolar artmış olabilir ama benim pazarda gördüğüm girişimcilik hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bir ülkenin gelişmesi için girişimciye ihtiyaç vardır. Amerika tüm ürünlerini kendi üretiyormu sanıyorsunuz? Amerika tekonoji ürettiği için bu kadar güçlü. Tayyip bugun var yarın yok, ülkemizi benim gibi düşünenler ve girişimciler kurtarcak, sizin gibi sayıp, sövüp kaçmaya yer arayanlar değil. Istediginiz kadar dislike atabilrsiniz şu an, saygılar 🇹🇷

Kore benzetmesini yaptım çünkü çok kitap okuyorum buradan özetine bakabilirsiniz;

Bir şey daha ekliyim, neden savunma sanayi neden o neden bu diyorsunuz. Şuan Türkiye girişimcilikte emekleme döneminde hala ama hızlı gelişiyoruz. Girişimcilik ve yeni teknoloji şirketleri milyar dolarlık yeni şirketler çıkarmaya başladık ama zamana ihtiyacımız var, bu sebeple 40-50 yıl deedim. Sabır gerekiyor. Başka tür şirket yok diyenlerin malesef araştırmadığı çok belli. Software teknolojilerinde inanılma türk şirketleri var ve yenileri çıkmaya devam ediyor.

4 neslin daha kaybolacagini ne guzel mujdelemissiniz. Reis sayesinde 2060'larin cocuklari cok rahat edecek haklisiniz. Cok dua edecekler.

• ⭐⭐

Burayıda basmışlar

• Dun minibusle eve donerken , sofor arkadası ile konusuyor. Corumda tarlası varmıs, arpa ekmis ama gubre atmadım cok pahalandı, artık ne cıkar ne cıkmaz gorecegiz dedi. 160TL lik gubre olmus 440TL. Gubre atsam cıkan urunden alacagım paranın hepsini gubreye vermis olacaktım diyor ciftci. Tarlayı da anam bos bırakma dedigi icin ektim dedi. Tarım da geldigimiz nokta bu. Girdiler dolar uzerinden oldukca bu devran donmez. Yaptıgımız islerde hep geri kalıyoruz. Dunyada çip ve pil problemi var, 3-4 sene once soyleniyordu bu, biz ne yaptık, kulagımız uzerine yattık, uzakdogu su anda bu konularda herkesi solladı. Grisim yatırım diyoruz ama bunu yapacak ongoru daha yok. Ancak yurtdısında birseyler gorunce biraz bakıs acisi degisiyor. Sonra TRye gelip burokrasi icerisinde boguluyorsun. Buyuk oyuncu olup, mali olarak kendi kendine yetebiliyorsan TR de problem yasamazsin ama o raddeye burada gelmek zor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@cnpist yazını okudum direk bu haber geldi aklıma şimdi videosunu buldum.

• Sevgili arkadaşlar; size naçizane bir tavsiyem var:
    Ailenizde, çevrenizde ve özellikle sosyal medya gibi alanlarda; 2023'den başlayarak önümüzdeki yıllarda coşacağımızı, enerji zengini, dünya devi olacağımızı söyleyenler varsa, polemiğe girmeden hemen konuyu kapatın. Ne söyleseniz nafile, ne yapsanız boş. Kendinizi yormayın. İlk fırsatta ortamı terk edin.
    Ben böyle yapıyorum. Kafam rahat, sinir ve stresten uzak durmuş oluyorum. Aksi taktirde; dünya devi olduğumuz, dünyayı dize getirdiğimiz o muhteşem zamanları göremeden sinirden, stresten kanser olur ölürsünüz mazallah.
    Kendinize iyi bakın ki müreffeh zamanları görmeye ömrünüz yetsin!

Benzer Başlıklar

• 14
  • 7
  • 8
  • 242
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |