Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba, Ben 2023 Talihlisiyim 11 eylülde 2023 ilk girişimi JFK dan yaptım, sonrasında chicagoya gittim ve 6 gün kalıp TR ye işlerim yüzünden tekrar döndüm şimdi 11 ocak 2024 tarihinde tekrar giriş yapacağım.

Chicagoda yaşayan bir arkadaşımın adresini vermiştim greencard ve ssnim gelmesi için greencardım 4 ekimde basılmış 6 ekimde chicagoya ulaşmış dağıtıma çıkmış ve 7 ekimden bu yana kala kartımdan bir haber yok arkadaşıma sorduğumda herhangi bir postanın hala ulaşmadığını söyledi nerdeyse 2 ay geçti ve işin kötüsü arkadaşım bulunduğu adresten 5 gün içinde taşınacak sizce ne yapmalıyım.

USPS Hareketini ve bana gelen maaili aşağı ekliyorum

gc1.jpg

gc2.jpg

Biraz araştırdım ve ben o adreste yoksam teslim edilmiyormuş ve kart iade ediliyormuş sanırım ama burada teslim edildiğine dair yada iade edildiğine dair hiç bir ibare yok sizce napmalıyım şu an TR deyim ne greencardım ulaştı nede ssnim akıbetlerini nasıl öğrenebilirim iade edilip edilmediklerini yada kaybolup olmadıkları hakkında ne yapmamı önerirsiniz, bütçem çok sıkıtılı ve abd ye gider gitmez iş bulup çalışmak istiyorum o yuzden bu konuyu abd ye gitmeden önce nasıl çözebileceğimi araştırıyorum.

Ve tekrar ABD ye gittiğimde Texsas eyaletine gitmeyi düşünüyorum eğer kartım kaybolduysa bulunması için texsas ta ki usps ye gidebilir miyim yoksa tekrar chicago da ki usps merkezine mi gitmem gerekiyor. UCSİS yada USPS ye mail atabileceğim bir email adresi malesef bulamadım USPS den kargo numaramla kayıp gönderimin kayıp olduğuyla ilgili bir seçenek var iletişim kurmak için ama takip numaramı yazdığımda uygun değil diyor.

Gerçekten çok kafam karıştı ve ne yapacağımı bilmiyorum tavsiyeleriniz benim için çok değerli, çok bunaldım bu konuyu düşünmekten, zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkürler.

• Merhaba ,benim green card ın süresinin dolmasına 6 ay var,green cardımı yenilemek için nereye ,nasıl başvurmam gerekir ,yenileme için gerekli ücreti hangi hesaba yatırmam gerekir? teşekkürler

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   btek14 btek14 

• Merhaba…

Amerika da evlilikle 2 yıl alınan green kartı I-90 formu ile mi yenileyeceğiz? Son 6 ay kala mı 3 ay kala mı?

• Merhaba,
    İlk girişten sonra green card teslim edilmiş görünmesine rağmen gönderdiğim adresteki arkadaşım gelmedi dediği için yenileme başvurusu yaptım. Süresi dolan green cardlar için başvurudan sonra geçerlilik süresinin iki yıl uzatıldığını öğrendim. Aynı durum benim green card mülakatından sonra basılan vizemin geçerlilik süresi için de geçerli olabilir mi acaba?

• mrhaba
    evlilik yoluyla aldığım (cr1) green card ımın son üç ay mayısta. acaba 751 formunu doldurup şartı ortadan kaldırmak için amerikada mı olmam lazım yoksa formu türkiyeden doldurup yollayabilirmiyim. teşekkür ederim.

• Merhaba, değerli arkadaşlar.Deneyim sahibi arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.2014 yılında Greencard sahibi oldum.Mart 2024 yılı itibariyle Greencard sürem doluyor.Yaklaşık 5 yıldır Amerika'ya giriş yapma imkanım olmadı.Hali hazırda üniversite öğrencisiyim. Eğitimim devam etmesi, korona süreci, ekonomik kriz, yaşadığım şehirde 6 şubat depreminin etkisi(bulunduğum bina az hasarlı olarak kayıtlara geçti) gibi sebepler var.Bunlar sınır polisleri tarafından geçerli sebep olarak kabul edilebilir mi?Kabul edilmez ise Report edilme durumu mu var, yoksa ülkeye alınıp mahkeme karşısına mı çıkarılırım?Report edilirsem veya Türkiye'ye geri gönderilirsem uçak biletini benim mi karşılamam gerekiyor?Geldiğim uçak ile gönderileceksem aynı gün bilet kesileceği için 2-3 bin dolara mal olabilir bana, bu yüzden endişeliyim:( Eczacılık fakültesinde öğrenciyim bu sürede aof'den de iktisat bitirdim.Diploma göstermemin bana faydası olur mu?Eczacılık diplomasının da bildiğim kadarıyla denkliği yok; Usa'da bir üniversite'de devam etme şansım olur mu?Kısacası bana ne önerirsiniz?Tüm koşullar benim için olumlu olursa Greencard kart yenileme için I90 formunu doldurduğumda 4 aylık süre kadar orada beklemem gerekir mi?Yoksa Usa'da yaşayan bir akrabamın adresini verip, Türkiye'ye dönsem sorun olur mu?Kart bana ulaşınca tekrar Usa'ya gitmeyi düşünüyorum.Şu anda öncelikli amacım bu hakkımı kaybetmemek, Usa'ya yerleşme planım var, fakat 1-2 yılı bulabilir.Hem üniversiteden dolayı hem de belli bir bütçe ayarlamaya çalışıyorum.

• Merhaba arkadaşlar,
    Yakında boarding foil için randevum var. GC elime hiç geçmedi, postada teslim edilmiş görünüyor ama arkadaşım da gelmediğini beyan etti. Yaklaşık bir buçuk yıl önce ücret ödeyip yenilenmesi için başvuru yaptım. GC kaybolduysa ya da çalındıysa polis raporu da görüşmede isteniyormuş. Bende öyle bir rapor yok. Bu bir sorun yaratır mı?

• Merhaba 2014’de green card holder oldum. Covide kadar 6 ayda bir giriş çıkış yapıyordum ancak okulum, covid, ailesel hastalıklar sebebiyle 3-4 senedir giremedim. Haziran 2024’de gc sürem doluyor. Temmuzda İstanbuldan Tıp fakültesinden mezun olup amerikaya yerleşmek istiyorum. Çalışıp sınavlara gireceğim ve uzmanlığımı orada yapacağım. Ancak sanırım önce gc yenileme başvurusu yapmam gerekiyor değil mi? İnternet üzerinden başvurup sonra abd’ye mi çağırılıyoruz sistem nasıl işliyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

• @Türkü-PIRNAR, içinde söyledi: Green Card Yenileme ya da Degistirme (I-90 Kaybolma/Calinma veya I-751/I-829 Kosul Kaldirma)

Merhaba 2014’de green card holder oldum. Covide kadar 6 ayda bir giriş çıkış yapıyordum ancak okulum, covid, ailesel hastalıklar sebebiyle 3-4 senedir giremedim. Haziran 2024’de gc sürem doluyor. Temmuzda İstanbuldan Tıp fakültesinden mezun olup amerikaya yerleşmek istiyorum. Çalışıp sınavlara gireceğim ve uzmanlığımı orada yapacağım. Ancak sanırım önce gc yenileme başvurusu yapmam gerekiyor değil mi? İnternet üzerinden başvurup sonra abd’ye mi çağırılıyoruz sistem nasıl işliyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

Hakkinizi korumak icin öncelikle ABD'ye giriş yapmanız gerekiyor. Havalimanında sikintisiz giriş yapabilirseniz, sonrasında USCIS sitesinden I90 formunu okuyup, kartımin 6 ay icinde suresi dolacak kutucuğunu işaretleyip, formu doldurup göndermeniz, yeni kartiniz gelene kadar ABD'de kalmanız gerekiyor. Yeni kartı alınca Turkiye'ye donup, sonrasında kesin olarak yerleşmek icin gelebilirisiniz. Fakat ABD'de adresiniz varmi? Nasıl yürüteceksiniz bu sureci okulla beraber bilemedim. Online olarak giriş yapmadan yenileyip, kartı adrese gondertebilirmisiniz bilemiyorum acikcasi. Çünkü 3 yıldır ABD disinda oldugunuzu goruyor olmaları lazım. Ilk söylediğim yöntemle kartinizi koruyabileceginizi düşünüyorum. @crazycells

• Selamlar
    Ulke disindayim ve esimin green cardi posta ile yollarken gondericinin hatasi yuzunden kayboldu. nasil polisi rapor edebilir ucsiss i91 formu doldurmam yeterli olurmu ,?

• @Türkü-PIRNAR Merhaba, benim eski postlarıma bakın cevapları bulacaksınız.. Bol şans

• Merhaba, öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
    Haziran 2024’de süresi dolacak olan green cardım için usa yolculuk yapıp ı-90 formunu dolduracağım. (Tabi 3 senedir ülkeye girmediğim için kapıdan almalarını umarak)
    Ancak şöyle bir sorum olacak; formu doldurduktan sonra ortalama ne kadar süre içerisinde parmak izi vs için çağırıyorlar acaba? Bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ona göre okulumdan izin alacağım da.

• @gembruce Merhaba, ben de sizinle biraz benzer durumdayım. 2012 senesinde GC ile giriş yaptım ve 2013 senesinde TR'ye kesin dönüş yaptım. Bu süre zarfında SB1 başvurusu yapmadım. GC kartı üzerindeki süre 2022 tarihi itibariyle süresi dolmuş oldu. 2023 yılında nasılsa GC süre aşımı sebebiyle geçersiz olduğunu düşündüğüm için eşimle turistik gezi amacıyla B2 vizeye başvurarak B2 vizesi aldım. B2 vize mülakatında görevli GC'ye dair bir soru sormadı, ben de GC'ye dair bi husustan bahsetmedim. Daha önce ABD'ye gidip gitmediğimi, ne kadar süre kaldığımı ve neden döndüğümü sordu. Belki neden döndüğüm sorusu GC içindi emin değilim. Şimdi merak ettiğim husus şu; ABD'ye giriş yaparken sadece güncel pasaportum üzerindeki B2 vizesi ile giriş yapmayı denesem. Sonrasında ABD içinde GC yenilemesi için başvursam ve GC'yi yenilersem sorun yaşar mıyım?

• @crazycells Merhaba, 2012 senesinde GC ile giriş yaptım ve 2013 senesinde TR'ye kesin dönüş yaptım. Bu süre zarfında SB1 başvurusu yapmadım. GC kartı üzerindeki süre 2022 tarihi itibariyle süresi dolmuş oldu. 2023 yılında nasılsa GC süre aşımı sebebiyle GC kartım geçersiz olduğunu düşündüğüm için turistik gezi amacıyla B2 vizeye başvurarak B2 vizesi aldım. B2 vize mülakatında görevli GC'ye dair bir soru sormadı, ben de GC'ye dair bi husustan bahsetmedim. Daha önce ABD'ye gidip gitmediğimi, ne kadar süre kaldığımı ve neden döndüğümü sordu. Belki neden döndüğüm sorusu GC içindi emin değilim. Şimdi merak ettiğim husus şu; ABD'ye giriş yaparken sadece güncel pasaportum üzerindeki B2 vizesi ile giriş yapmayı denesem. Sonrasında ABD içinde GC yenilemesi için başvursam ve GC'yi yenilersem sorun yaşar mıyım?

• eşim asıl talihli 2023 kazananı, benim ve çocukların 7 ay önce greencard ı geldi. ancak eşiminki gelmedi. imzası eksik diye aralık ayında imza almaya çağırdılar. daha sonra şubat ayında greencardını adrese göndermişler. ancak arkadaşım gelmedi diyor,sistemde teslim edildi gözüküyor. Teslim edilmesine rağmen nasıl teslim edildi diye yazar usps. Yetkilide teslim edildi dedi göçmenlikte çalışan. Usps'in hatası yüzünden 550 dolar ödemek zorunda mıyım. Ne yapabilirim parayı ödememek için.

• @frodo_2023 merhabalar aynisi bizim basimiza geldi. biz ekstra para odemedik. yasadigimiz yerin senatorune ulastik onlar ilgilendi. hatta uscis biz onlari sikayet ettik diye bize laf falan sokmustu 😃 😃 oyle hatirliyorum sonrasinda tekrardan greencardi gonderdiler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

68

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |