Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@mac, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

Tekrardan selamlar. Biraz baş ağrıtacak sorular ile buradayım ama, bu ince detaylara takılmadan edemiyorum ve eminim benim gibi bu detaylara takılıp cevap arayanlar da verilecek cevaplardan faydalanıp memnun olacaklardır.

1. E-devlet'den aldığımız Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği'nde kuruma ibraz seçmekle kişiye seçmek arasında bir fark var mı, çünkü kuruma ibraz diyerek "KCC" için alındığını beyan ettim ve ayrıca e-devlet'den verilen belgelerin geçerliliği 1 ay içinde sona eriyor, bu bir sorun teşkil eder mi?

2. Aynı belge geçerlilik süresi durumu, Askerlik Durum Belgesi'nde de var, bu yine bir sorun teşkil eder mi?

3. Arşiv Kayıtlı Adli Sicil kaydı alırken yine kurum seçmemiz gerekiyor, kurum beyan ederken sadece "KCC" yazmak yeterli mi, yoksa başka bir şey yazmalı mı?

4. Belgeleri hazırlarken Adli Sicil kaydı İngilizce, kalan belgeler ise Türkçe olarak hazırlandı. Belgelerin bir kısmının İngilizce bir kısmının Türkçe olması sorun olur mu?

5. Benim Lottery'e başvurduğum Passport'um şu an sahip olduğum Passport'dan farklı. Bir önceki mesajımda -ayrıca aşağıda alıntıladığım mesaja verilmiş olan cevap, cevap vereken arkadaş şu şekilde belirtimş: "**Ds260 'ı farklı bir pasaport ile doldurduysanız bu pasaportun da aynı şekilde taranmış hali ve bu pasaportu ds260 da kullanmanızın nedenini belirten kısa bir açıklama (ayrı dosyalar halinde)" Bunun tam tersinin yapılması gerekmiyor mu? Mülakat Deneyimleri konusunda belirtildiği şekilde; yani, Lottery'e başvurduğumuz passport'u neden kullanamadığımızın açıklamasını ve o passport'un bilgilerinin olduğu kısmın taranmış halini ya da çekilmiş fotoğrafını eklerde göndermemiz gerekmiyor mu mailde?

Tüm bu sorularıma cevap ararken yanıt verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca, bir önceki mesajımı da en aşağı alıntı olarak bıraktım.

@crazycells Sizi etiketlemeden edemedim, kusura bakmayın. Sorularımı görmeniz halinde onlara verilen yanıtlar doğru olsa dahi kendi fikrinizi de paylaşabilir misiniz vakit bulduğunuzda? Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar, iyi forumlar. KCC'den evrak isteği imzamda taşıdığım tarihlerde gelmişti, evraklarımı bugün, yarın göndereceğim. Forumdaki ilgili konuları okurken, istenilen evraklarla ilgili aklıma takılan birkaç şey oldu. Evlilik Sertifikasi, Boşanma Belgesi, Askerlik Kaydı gibi bazı belgeleri maillememiz istenmiş. Özellikle saydıklarımı; evlenmediğim, boşanmadığım ve henüz askere gitmeyip birkaç yıl daha tecilli olduğum için da e-devletten alıp göndermelimiyim? Aynı şekilde mahkeme kayıtları da, zira mahkeme tarafından herhangi bir suçtan suçlu bulunmadım ya da şu ana dek bir davaya dahil olmadım.

Çok fazla overthinking yapmayın, süreç sandığınızdan da basit işlemler üzerinden gidiyor.

1-2-3)
    İlk 3 sorunuzun cevabı: Evrakların expire tarihlerine takılmayın. KCC'dekiler Türkçe bilmiyor. Hatta gönderdiğiniz evrağın gerçek mi sahte mi olduğunu da bilemezler. Her gün 150+ ülkeden envai çeşit dilde yazılmış evraklar akıp duruyor onlara. Hangi ülke ne için ne formatta evrak kullanıyor anlamazlar. Onlar sadece teknik bir kontrol yapıyorlar. Evliyseniz evlilik belgesi göndermiş mi, doğum belgesi göndermiş mi vs gibi. Artı olarak gönderdiğiniz bu belgeler istenen formatta mı (PDF, JPG) ve açılıyor mu diye kontrol ediyorlar. KCC'nin işi bu kadar.

Evraklarınızı inceleyecek kurum, mülakatınız için evraklarınızın transfer edileceği konsolosluktur. Zaten mülakata bütün evraklarınızın en güncel halini kağıda basılı olarak götüreceksiniz.

Evraklar İngilizce veya mülakata gireceğiniz ülkenin dilinde olabilir

Başvuruda kullandığınız, pasaport ve DS260'ta bilgisini verdiğiniz pasaportun biometric sayfalarının görüntüsü ile neden yeni pasaportla devam etmek istedğinizi kısaca açıklayan bir PDF yeterli. "Eskisi expire oldu", "yakında süresi bitecek", "evlendim ismim değişti o yüzden yeni pasaport çıkardım" vs gibi.

• ⭐⭐⭐

@gumuspsy, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

@Eren_A hocam bende başvuru yaparken ve ds-260'ı doldururken farklı pasaportla yaptım. Neden farklı bir kullanım yaptığınıza dair kısa bir açıklama yapın demişsiniz. Acaba bu açıklamayı mail gönderirken eski pasaportun üzerinde yazı şeklinde mi yapmak gerekiyor ? yoksa başka bir şekilde mi oluyor ?

Ayrı bir PDF hazırlayacaksınız.

Örneğin şunun gibi bir yazıyı PDF yapıp gönderilecek evraklar arasına ekleyeceksiniz:

Süresi bitmişse bitiş tarihini yazarak
    "I've got a new passport because the one that I've used for the DV lottery application has expired by MONTH/XX/2021. I've included copy of my old passport."

veya yakında bitecekse

"I've got a new passport because the one that I've used for the DV lottery application will expire soon. I've included copy of my old passport."

• @smartcells, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

Tekrardan selamlar. Biraz baş ağrıtacak sorular ile buradayım ama, bu ince detaylara takılmadan edemiyorum ve eminim benim gibi bu detaylara takılıp cevap arayanlar da verilecek cevaplardan faydalanıp memnun olacaklardır.

1. E-devlet'den aldığımız Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği'nde kuruma ibraz seçmekle kişiye seçmek arasında bir fark var mı, çünkü kuruma ibraz diyerek "KCC" için alındığını beyan ettim ve ayrıca e-devlet'den verilen belgelerin geçerliliği 1 ay içinde sona eriyor, bu bir sorun teşkil eder mi?

2. Aynı belge geçerlilik süresi durumu, Askerlik Durum Belgesi'nde de var, bu yine bir sorun teşkil eder mi?

3. Arşiv Kayıtlı Adli Sicil kaydı alırken yine kurum seçmemiz gerekiyor, kurum beyan ederken sadece "KCC" yazmak yeterli mi, yoksa başka bir şey yazmalı mı?

4. Belgeleri hazırlarken Adli Sicil kaydı İngilizce, kalan belgeler ise Türkçe olarak hazırlandı. Belgelerin bir kısmının İngilizce bir kısmının Türkçe olması sorun olur mu?

5. Benim Lottery'e başvurduğum Passport'um şu an sahip olduğum Passport'dan farklı. Bir önceki mesajımda -ayrıca aşağıda alıntıladığım mesaja verilmiş olan cevap, cevap vereken arkadaş şu şekilde belirtimş: "**Ds260 'ı farklı bir pasaport ile doldurduysanız bu pasaportun da aynı şekilde taranmış hali ve bu pasaportu ds260 da kullanmanızın nedenini belirten kısa bir açıklama (ayrı dosyalar halinde)" Bunun tam tersinin yapılması gerekmiyor mu? Mülakat Deneyimleri konusunda belirtildiği şekilde; yani, Lottery'e başvurduğumuz passport'u neden kullanamadığımızın açıklamasını ve o passport'un bilgilerinin olduğu kısmın taranmış halini ya da çekilmiş fotoğrafını eklerde göndermemiz gerekmiyor mu mailde?

Tüm bu sorularıma cevap ararken yanıt verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca, bir önceki mesajımı da en aşağı alıntı olarak bıraktım.

@crazycells Sizi etiketlemeden edemedim, kusura bakmayın. Sorularımı görmeniz halinde onlara verilen yanıtlar doğru olsa dahi kendi fikrinizi de paylaşabilir misiniz vakit bulduğunuzda? Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar, iyi forumlar. KCC'den evrak isteği imzamda taşıdığım tarihlerde gelmişti, evraklarımı bugün, yarın göndereceğim. Forumdaki ilgili konuları okurken, istenilen evraklarla ilgili aklıma takılan birkaç şey oldu. Evlilik Sertifikasi, Boşanma Belgesi, Askerlik Kaydı gibi bazı belgeleri maillememiz istenmiş. Özellikle saydıklarımı; evlenmediğim, boşanmadığım ve henüz askere gitmeyip birkaç yıl daha tecilli olduğum için da e-devletten alıp göndermelimiyim? Aynı şekilde mahkeme kayıtları da, zira mahkeme tarafından herhangi bir suçtan suçlu bulunmadım ya da şu ana dek bir davaya dahil olmadım.

Çok fazla overthinking yapmayın, süreç sandığınızdan da basit işlemler üzerinden gidiyor.

1-2-3)
    İlk 3 sorunuzun cevabı: Evrakların expire tarihlerine takılmayın. KCC'dekiler Türkçe bilmiyor. Hatta gönderdiğiniz evrağın gerçek mi sahte mi olduğunu da bilemezler. Her gün 150+ ülkeden envai çeşit dilde yazılmış evraklar akıp duruyor onlara. Hangi ülke ne için ne formatta evrak kullanıyor anlamazlar. Onlar sadece teknik bir kontrol yapıyorlar. Evliyseniz evlilik belgesi göndermiş mi, doğum belgesi göndermiş mi vs gibi. Artı olarak gönderdiğiniz bu belgeler istenen formatta mı (PDF, JPG) ve açılıyor mu diye kontrol ediyorlar. KCC'nin işi bu kadar.

Evraklarınızı inceleyecek kurum, mülakatınız için evraklarınızın transfer edileceği konsolosluktur. Zaten mülakata bütün evraklarınızın en güncel halini kağıda basılı olarak götüreceksiniz.

Evraklar İngilizce veya mülakata gireceğiniz ülkenin dilinde olabilir

1. Başvuruda kullandığınız, pasaport ve DS260'ta bilgisini verdiğiniz pasaportun biometric sayfalarının görüntüsü ile neden yeni pasaportla devam etmek istedğinizi kısaca açıklayan bir PDF yeterli. "Eskisi expire oldu", "yakında süresi bitecek", "evlendim ismim değişti o yüzden yeni pasaport çıkardım" vs gibi.

Şu ana dek aldığım belgelerde kurumu "KCC" olarak belirttim e-devletten, düzeltmeye gitmeme gerek yok,

Ayrıca, bu mailleyeceğimiz belgelerin aynısını alıp götürmek yerine, mülakat tarihinde tekrar e devletten bu belgeleri güncel çıkartacağız ve kurum olarak "Konsolosluk" diye belirteceğiz sanıyorum,

doğru mu anladım?

Tekrardan kusura bakmayın tek tek soruyorum.

• ⭐⭐⭐

Şu ana dek aldığım belgelerde kurumu "KCC" olarak belirttim e-devletten, düzeltmeye gitmeme gerek yok,

Ayrıca, bu mailleyeceğimiz belgelerin aynısını alıp götürmek yerine, mülakat tarihinde tekrar e devletten bu belgeleri güncel çıkartacağız ve kurum olarak "Konsolosluk" diye belirteceğiz sanıyorum,

doğru mu anladım?

Doğrudur. Belgeyi kime vermek için alıyorsanız o kurumun adını yazacaksınız.

• KCC'ye gönderecekseniz "Kentucky Consular Center"
    • Konsolosluğa götürecekseniz "US Ankara Embassy" veya "ABD Ankara Konsolosluğu"
    • Orman bakanlığına verecekseniz "Orman Bakanlığı" yazacaksınız.

doğru mu anladım?

Doğrudur. Belgeyi kime vermek için alıyorsanız o kurumun adını yazacaksınız.

• KCC'ye gönderecekseniz "Kentucky Consular Center"
    • Konsolosluğa götürecekseniz "US Ankara Embassy" veya "ABD Ankara Konsolosluğu"
    • Orman bakanlığına verecekseniz "Orman Bakanlığı" yazacaksınız.

Tekrardan teşekkür ederim. Belgelerimi gönderdim. Dertsiz, tasasız süreç devam eder umarım. Belgelerimin onaylandığına dair bir mail beklemem gerekiyor mu acaba?

• @smartcells 2021lerin excel listesini inceledigimde onay alip mulakat tarihlerinin bos oldugunu gordum cok kiside, bu arkadaslar guncellememis o zaman dogru mudur?

• ⭐⭐⭐

@Shila, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

@smartcells 2021lerin excel listesini inceledigimde onay alip mulakat tarihlerinin bos oldugunu gordum cok kiside, bu arkadaslar guncellememis o zaman dogru mudur?

Doğrudur.

• Sonunda bende green card başvurusunu tamamladım.Şimdi mayıs ayına kadar bekleme zamanı geldi.İnşallah hepimizin hakkında hayırlısı olur.Herkese başarılar

• @eynar Türkiye vatandaşlarının askerlik belgesi göndermesine gerek yok. Ben göndermedim ve evrak onayımı aldım.

• @Levent-Akay, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

@eynar Türkiye vatandaşlarının askerlik belgesi göndermesine gerek yok. Ben göndermedim ve evrak onayımı aldım.

Evet. Ben de aynısını yazdım zaten 🙂

@FUAT-ARI, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

@smartcells, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

evraklarınızı gö

Onlar istemeden evrak göndermemiz doğru oluyor mu peki?

Oluyor. Bu şekilde evrak talebi gelmeden evraklarını gönderen 3-4 arkadaşımız bu hafta içinde onay aldılar.

Bu haftaya kadar, KCC talep etmeden gönderilen evrakları dikkate almayıp yeniden evrak talebi yapıyordu. Fakat KCC bu hafta başından beri taktik değiştirdi ve eğer evraklar gönderilmişse yeniden talep göndermeyip gönderilmiş olanları onaylamaya başladılar. Bu şekilde evraklarını talep almadan gönderenler ve onay alan arkadaşlarımız avantaj kazandılar. Bu nedenle telegram grubumuzda ve buradaki herkese hazırsa evraklarını talep beklemeden göndermelerini tavsiye ediyoruz.

Süreç hala Ds260 gönderme tarihi üzerinden yürüyor ama evrak ONAY kısmı bu şekilde hızlanmış oldu. Evrak onayı almak DV sürecinde en kritik dönemeçlerden biri. Bunun önemini anlatmak için şu örneği vereyim: 2021'lerden evrak onayı alıp da mülakat almayan kimse olmadı!

O yüzden evraklarınız tamsa ve hazırsa hiç zaman kaybetmeden bir an önce evraklarınızı gönderin, talep beklemeyin.
    Olur da siz evrakları gönderdikten bir süre sonra tekrar evrak talebi alırsanız bir daha gönderin.

Dediklerimize güvenin.
    Siz burada forum üzerinde 5-10 kişinin yazdıkları üzerinden süreci takip ediyorsunuz ama biz telegram grubunda 570+ talihli ile iletişim halindeyiz ve bu kadar kişinin tecrübesi üzerinden yorum yapıyoruz.
    Gruptaki bütün önemli haberleri, önemli gelişmeleri de buraya foruma taşıyoruz ki herkes bu bilgilerden faydalansın. Çünkü esas olan forum üzerinden bilgilendirmektir. Forumdaki bilgiler kalıcıdır.

Merhaba,
    Benim dosya numaram 26binlerde. Evrak talebi gelmedi. 18 Ağustos'ta ds260 submit ettiğim için evrak talebinin geç geleceğini düşünüyorum. O yüzden dosya numaram yüksek olmasına rağmen evrakları göndermemi tavsiye eder misiniz?
    Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@civilengineer, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

Merhaba,
    Benim dosya numaram 26binlerde. Evrak talebi gelmedi. 18 Ağustos'ta ds260 submit ettiğim için evrak talebinin geç geleceğini düşünüyorum. O yüzden dosya numaram yüksek olmasına rağmen evrakları göndermemi tavsiye eder misiniz?
    Teşekkürler.

Gönderebilirsiniz.

• @smartcells Teşekkür ederim.

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

@sugarmouse, içinde söyledi: DV2022 (2022 Green Card Lotosu) Aşamaları

ARKADAŞLAR HAZİRAN AYINDAN BERİ ÜYEYİM VE HER GÜN FORUMU KONTROL EDİYORUM. ÖZELLİKLE HAZİRAN-TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARINDA BU BAŞLIK ÇOK YARDIMCI OLDU BANA. FAKAT SON 1,5 AYDIR ESKİ BAŞLIKLARI VE SAYFALARI OKUMADAN AYNI SORULARI SORAN ÇOK ARKADAŞIMIZ OLDU VE GİDEREK ARTIYOR. FORUM SAYFALARINDA AYNI SORULARA BIKMADAN CEVAP VEREN ÖNCÜ ARKADAŞLARIMIZIN CEVAPLARININ ÜSTÜNE BİR DE TEŞEKKÜR MESAJLARI BAŞLADI. KİMSEYİ ELEŞTİRMEK İSTEMİYORUM AMA BUNU YAYARSAK EN AZINDAN BOŞA EDİLEN TEŞEKKÜR MESAJI VE AYNI SORULARIN SORULMASINA 10-15 SAYFA DA OLSA BELKİ ÖNLEM ALABİLİRİZ. CEVAP VEREN HERKESE CEVABI ALANLAR VE BİZ OKUYUCULAR ZATEN MİNNETTARIZ. KİMSEYİ KIRMAK AMACIYLA YAZMADIM AMA GERÇEKTEN TEŞEKKÜR MESAJLARI SAYFAYI ÇOK KAPLIYOR. SONRADAN ÜYE OLACAKLAR İÇİNDE İLERİDE BİZİM İÇİNDE ARŞİVİ OKUMAK ÇOK DERT OLACAK BU ŞEKİLDE. KİMSEYİ ÜZMEK İÇİN YAZMADIM BUNU UMARIM ANLAŞILMIŞIMDIR. TEŞEKKÜRLER.

Lütfen forumda büyük harflerle yazmayın!

• Merhaba
    KCC ye gonderilecek Arsivli adli sicil, mahkeme kayitlari ve bosanma kayitlarinin ingilizceye cevirisi gerekiyor dogru mudur?
    diger evraklar Turkce olabiliyor anladigim.

• Merhaba sayın @crazycells evrak gonderirken mulakata girdigin ülkenin konuştuğu dilinde olmayan evraklari İngilizceye cevirmemize gerek varmi ? Yoksa sadece mulakata cevirisi ile beraber goturmemiz gerekirmi?
    Teşekkürler

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐⭐

@semra-karababa KCC’ye o belgenizi göndermenize gerek yok. Sağlık Muayenesinde Unganlara teslim etmeniz yeterli.

• ⭐⭐⭐

@sezcek Biraz daha sabırla bekleyin. Mulakat almanız cok yakın 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

49

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |