Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhabalar, tekrar yaziyorum ama basvurumuzu klendimiz yapacagiz. esim 2 yasinda buraya gelmis sonradan amerikan vatandasligi edinmis birisi/ turk degil. basvuru icin esimin birth certificate a ihtiyaci var mi ? varsa amerikadan mi yoksa kendi ulkesinin konsoloslugundan mi almasi gerekiyor ? kendi ulkesinde degil burada yasamis hep. kendi ulkesinin konsoloslugundan alsak bir ayi bulacak uzun bir surec. bizim zannediyorum ki o kadar vaktimiz yok. basvurumuzu hemen bu hafta doldurup gondermemiz gerekiyor. bir de gerekliyse eger esimin ulkesinden alinacak birth certificate belgesi olmadan basvuruyu gondersek ne olur?
    basvuruda doktora gitmem gerekir mi ? yoksa onu interwiew tarihine yakin bir tarihte mi yapmaliyim ? bir cok yerde saglik raporu alindiginda interw. tarihine kadar saglik raporu gecerliliginin kalmadigini ve paranin bosa gittigini okumustum. basvuruyla birlikte yapmam sart mi ? yapmazsam ileride yaparsam islerim yavaslar mi nasil ilerler ?
    simdiden cok tesekkurler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mazk2104, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

merhabalar, tekrar yaziyorum ama basvurumuzu klendimiz yapacagiz. esim 2 yasinda buraya gelmis sonradan amerikan vatandasligi edinmis birisi/ turk degil. basvuru icin esimin birth certificate a ihtiyaci var mi ? varsa amerikadan mi yoksa kendi ulkesinin konsoloslugundan mi almasi gerekiyor ? kendi ulkesinde degil burada yasamis hep. kendi ulkesinin konsoloslugundan alsak bir ayi bulacak uzun bir surec. bizim zannediyorum ki o kadar vaktimiz yok. basvurumuzu hemen bu hafta doldurup gondermemiz gerekiyor. bir de gerekliyse eger esimin ulkesinden alinacak birth certificate belgesi olmadan basvuruyu gondersek ne olur?
    basvuruda doktora gitmem gerekir mi ? yoksa onu interwiew tarihine yakin bir tarihte mi yapmaliyim ? bir cok yerde saglik raporu alindiginda interw. tarihine kadar saglik raporu gecerliliginin kalmadigini ve paranin bosa gittigini okumustum. basvuruyla birlikte yapmam sart mi ? yapmazsam ileride yaparsam islerim yavaslar mi nasil ilerler ?
    simdiden cok tesekkurler

Sorun olmamasi lazim diye dusunuyorum. I-130 sayfasindaki evrak listesine gore vatandasligi gosteren bir belge gerekiyor, zaten ABD disindaki belge ABD vatandasligini gosteremeyecegi icin, ABD pasaportunun kopyasini yukleyebilirsiniz.

• Herkese Merhabalar
    Dün Amerikan vatandaşı eşim ile evlendik, fakat marriage certificate de soyadım aynı. Türk konsolosluğuna bildirdiğim zaman soyadım otomatik olarak değişecek yada eşimin soyadı eklenecek!( formda okuduğum ve anladığım bu ) . Uscis evraklarını zaman kaybetmeden başlamak istiyoruz ama formları hangi soyadımla doldurmam gerekiyor? Bazıları eşinin soyadı demiş bazıları kızlık soyadı demiş ,kafam karıştı! Uscis formlarını eski pasaportumla mı doldurmalıyım, yenisini beklemeli miyim ( yeni pasaport geç geliyormuş) bu yüzden de zaman kaybetmek istemiyorum. Şuan ki pasaportum ve marriage licence da ki soyadımla formları doldursam sorun yaşar mıyım?
    Şimdiden teşekkürler:) @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gulsah-Bozer, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Herkese Merhabalar
    Dün Amerikan vatandaşı eşim ile evlendik, fakat marriage certificate de soyadım aynı. Türk konsolosluğuna bildirdiğim zaman soyadım otomatik olarak değişecek yada eşimin soyadı eklenecek!( formda okuduğum ve anladığım bu ) . Uscis evraklarını zaman kaybetmeden başlamak istiyoruz ama formları hangi soyadımla doldurmam gerekiyor? Bazıları eşinin soyadı demiş bazıları kızlık soyadı demiş ,kafam karıştı! Uscis formlarını eski pasaportumla mı doldurmalıyım, yenisini beklemeli miyim ( yeni pasaport geç geliyormuş) bu yüzden de zaman kaybetmek istemiyorum. Şuan ki pasaportum ve marriage licence da ki soyadımla formları doldursam sorun yaşar mıyım?
    Şimdiden teşekkürler:) @crazycells

ABD'de isminizi nasil kullanmayi dusunuyorsunuz? "isminiz + kizlik soyadi + esinizin soyadi" seklinde mi?

• @crazycells öncelikle teşekkürler cevap için!
    Hocam sadece kendi kızlık soyadımı kullanmak istiyorum! Zaten evlilik yaparken de kimse sormadı lisansta kendi soyadım var sadece! 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gulsah-Bozer, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@crazycells öncelikle teşekkürler cevap için!
    Hocam sadece kendi kızlık soyadımı kullanmak istiyorum! Zaten evlilik yaparken de kimse sormadı lisansta kendi soyadım var sadece! 🙂

Bu durumda USCIS formunu kizlik soyadinizla doldurun, Turkiye belgelerinde gececek isminizi de alias olarak belirtirsiniz.

• Merhabalar,

Yakin zamanda calisma izni ve/veya mulakat tarihi alan oldu mu? Tarihler hakkinda bilgi verir misiniz?

6 Agustos'ta biometrics randevusuna gittim ve USCIS web sitesindeki processing times ne kadar gercekci emin degilim onu anlamaya çalışıyorum.

Bu arada @crazycells iyi dilekleriniz için cok tesekkur ederim.

• @Gulsah-Bozer Merhabalar. Baştan sona bütün deneyimlerinizi, ne zaman nerede tanıştığınızı falan gibi forumdakilere yardımcı olabilecek bilgiler eklerseniz aşırı derecede sevindirirsiniz herkesi, teşekkürler.

• @rasul1995 sürece daha yeni başladık ama tabi ki süreç hakkında elimden geldiğince buraya bilgi aktarımı yapıyor olacağım! Turist vizesi ile ülkeye geldim ve arkadaş vasıtası ile eşimle tanıştık! Ülkeye yaklaşık 10 ay önce giriş yaptım( turist vizesini uzatma talebinde bulundum 6 ay sonra)
    Şuan da evli olduğum için süreç otomatik olarak değişti tabi! Pensilvanya’da evlendik, ve herşey online oldu diyebilirim. Önce online marriage certificate icin basvuru yaptık(ücret tax ile birlikte 90 dolar tuttu)zoom dan yüzyüze arandık ve sadece bir kaç bilgilendirme verdiler ve online imza attık! Aynı gün içinde marriage certificate mail atıldı, 3 gün beklemeniz gerekiyor evlenmek için denildi ve 3 gün sonra bir Officiant bulup evlendik (Google a marriage Officiant yazdık ve ceromony olmadan evlilik yaptıran Officiant kurumları bulduk, ortalama 150-300 dolar ama biz 120 dolara bulduk ;). Telefonda randevu aldık ve yine online imza attık, verdiğimiz tarihte ve saatte soyledikleri adrese gidip evrağı aldık, yani herşey online oldu 🙂 Şuan form doldurma ve evrak toplama aşamasındayız. @crazycells açıklamada ne yazdıysa onları topluyoruz ama bize yardımcı olan bir avukat arkadaşımız da var! Ne eksik ne fazla @crazycells ne yazdıysa onları istedi! Süreç hakkında şuan bu aşamadayım ama sizin sormak istediğiniz birşey varsa elimden geldiğince cevaplarım 🙂

• Herkese merhaba...
    Amerikali esim ile yakin zaman once evlendik. Green kart islemlerine basladik. Ancak benim merak ettigim bir konu var. Belki daha once tecrube etmis olanlar vardir.
    Buraya j-1 olarak geldim dolayisiyla ssn im var. Green kart surecinde ssn im ile calisirsam ( calisma izni olmadan) cok buyuk sorun yaratir mi ?
    Bazen cash olarak calisiyorum ve cogu kisi resmi calismamin benim yararima olacagini cunku vergi odeyecegimi soyluyorlar?
    Daha once boyle bir durum yasayan oldu mu ? yada konu hakkinda bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.
    Tesekkurler

• @kar-burak çalışma kartın gelmeden resmî olarak çalışma derim en doğrusu avukattan yardım alman

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Gulsah-Bozer surecinizde bol sanslar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kar-burak, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Herkese merhaba...
    Amerikali esim ile yakin zaman once evlendik. Green kart islemlerine basladik. Ancak benim merak ettigim bir konu var. Belki daha once tecrube etmis olanlar vardir.
    Buraya j-1 olarak geldim dolayisiyla ssn im var. Green kart surecinde ssn im ile calisirsam ( calisma izni olmadan) cok buyuk sorun yaratir mi ?
    Bazen cash olarak calisiyorum ve cogu kisi resmi calismamin benim yararima olacagini cunku vergi odeyecegimi soyluyorlar?
    Daha once boyle bir durum yasayan oldu mu ? yada konu hakkinda bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.
    Tesekkurler

Su an hangi statu ile ABD'desiniz? Statunuz bitti mi?

Eger DS-2019 suresi devam ediyorsa, yani J1 sponsorunuzla calisiyorsaniz o durumda SSN'nizi bu surede kullanabilirsiniz. Ama eger J1 sureci sona ermisse, o durumda SSN'niz olsa da EAD'nin gelmesini beklemelisiniz.

• Herkese Merhaba;
    Aranızda başvuru evraklarında Daha önce Amerika da izinsiz (kaçak) çalıştınız mi sorusuna Evet isaretleyen oldu mu? Süreciniz nasıl ilerledi? Paylaşırsanız çok sevinirim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@boraerdemir, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Herkese Merhaba;
    Aranızda başvuru evraklarında Daha önce Amerika da izinsiz (kaçak) çalıştınız mi sorusuna Evet isaretleyen oldu mu? Süreciniz nasıl ilerledi? Paylaşırsanız çok sevinirim.

Normalde izinsiz calismak AOS surecine engel olsa da, bazi kategorilerde AOS yapan kisiler bu yasaklardan muaf... "Immediate Relative" kategorileri de bu yasaktan muaf, ABD vatandasi ile evlenince IR kategorisinde oluyorsunuz.. Suradan yasakla ilgili kanunlara ulasabilirsiniz:

Eger avukat gorusu de isterseniz surada sorunuzu sorabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• Merhabalar, cevabını bir türlü bulamadığım, USCIS’i aradığımda dahi bana kesin bir cevap veremedikleri bir soru için tavsiyenize ihtiyacım olacak.
    2019 Kasım ayında evlilik yolu ile aldığım ilk 2 senelik Green Card’ım var. Şu sıralar Remove Condition (10 senelik olan Green Card) için tekrar bir başvuru yapmam gerekiyor. İlk kart kızlık soyismim yazarak geldi. Ben bunu ikincide evlilik soyismime değiştirmek istiyorum. İlk başvuruda maalesef ne avukatımız uyardı ne mülakatta memur sordu ne de bizim sormak aklımıza geldi değiştirmek için. Şimdi ben bu I751 formunu doldururken soyismi kısmına evlilik soymimi doldurarak yapsam acaba ikinci kart bu isimle gelir mi yoksa ilkiyle eşleşmiyor diye direkt red mi yerim? Türk pasaportumda iki soyisim birden var. Bunun kopyasını, evlilik sertifikasını vs kanıt olarak iliştirsem bi yararı olur mu?
    Bir de diyelim ki şuanda bunu yapmam mümkün değil-Biliyorum ki vatandaşlık başvurusu yaparken isim değiştirmek isteyip istemediğimizi soruyorlar. Buna soyisim de dahil mi? Yani bu sene yapamazsam seneye vatandaşlık alırken değiştirebilir miyim acaba? Teşekkürler şimdiden

• ⭐⭐

Merhabalar, cevabını bir türlü bulamadığım, USCIS’i aradığımda dahi bana kesin bir cevap veremedikleri bir soru için tavsiyenize ihtiyacım olacak.
    2019 Kasım ayında evlilik yolu ile aldığım ilk 2 senelik Green Card’ım var. Şu sıralar Remove Condition (10 senelik olan Green Card) için tekrar bir başvuru yapmam gerekiyor. İlk kart kızlık soyismim yazarak geldi. Ben bunu ikincide evlilik soyismime değiştirmek istiyorum. İlk başvuruda maalesef ne avukatımız uyardı ne mülakatta memur sordu ne de bizim sormak aklımıza geldi değiştirmek için. Şimdi ben bu I751 formunu doldururken soyismi kısmına evlilik soyismini doldurarak yapsam acaba ikinci kart bu isimle gelir mi yoksa ilkiyle eşleşmiyor diye direkt red mi yerim? Türk pasaportumda iki soyisim birden var. Bunun kopyasını, evlilik sertifikasını vs kanıt olarak iliştirsem bi yararı olur mu?
    Bir de diyelim ki şuanda bunu yapmam mümkün değil-Biliyorum ki vatandaşlık başvurusu yaparken isim değiştirmek isteyip istemediğimizi soruyorlar. Buna soyisim de dahil mi? Yani bu sene yapamazsam seneye vatandaşlık alırken değiştirebilir miyim acaba? Teşekkürler şimdiden.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

ABD'de bulunup bir Amerikan Vatandasi ile evlilik yapan uyelerimiz,

⭐ Gocmenlik (yani Green Card) surecini baslatmak icin gereken I-130 ve I-130A basvuru formlarini
    ⭐Sureci ABD'de tamamlamak icin gereken AOS (Adjustment of Status) I-485 formunu
    ⭐Calisma izni icin gereken I-765 formunu
    ⭐ AOS ve GC sureci devam ederken ulkeden cikmalari gerekiyorsa I-131 Advanced Parole formunu
    (sureciniz tamamlanmamissa bu formu almadan ABD disina cikmaniz durumunda AOS basvurunuz iptal olur)
    ⭐Sponsorluk icin gereken I-864 formunu

tek bir paket seklinde USCIS'e gonderebilirler. Bu pakete, gonderdiginiz butun dokumanlari listeyelen bir "cover letter" ekleyebilirsiniz. Hem I-130 hem de I-485 basvurusu onaylandiktan sonra esinize Green Card gonderilecek.

Gereken formlar ve gonderilecek belgeler su sekildedir:
    (Lutfen gordugunuz eksikleri ya da guncellemeleri konuda belirtin! Herkese fayda saglayacak bir konu olusturmaya calisiyoruz.)

✅ Form I-130 Petition for Alien Relative

✅ Form I-130A Supplemental Information for Spouse Beneficiary
    ✅ Form I-485 Application to Register Permanent Residence or Adjust Status
    ✅ Form I-693 Report of Medical Examination and Vaccination Record (Daha sonra gonderebilirsiniz ya da mulakatta yaniniza alabilirsiniz)
    ✅ Form I-864 Affidavit of Support
    ✅ Form I-765 Application for Employment Authorization
    ✅ Form I-131 Application for Travel Document (Advance Parole icin)
    ✅ Form G-1145 E-Notification of Application/Petition Acceptance

Her basvuru icin sitedeki guncel formlari kullanmalisiniz, aksi takdirde basvurunuz size geri doner ve yeni bir basvuru yapmanizi isterler. Su sayfalar da temel formlar icin gonderilecek adresleri belirtiyor, beraber basvurularda hepsini USCIS Chicago Lockbox 'a gonderiyorsunuz.

Adres:

• For U.S. Postal Service (USPS):
      USCIS
      PO Box 805887
      Chicago, IL 60680-4120

• For FedEx, UPS, and DHL deliveries:
      USCIS
      Attn: FBAS
      131 South Dearborn - 3rd Floor
      Chicago, IL 60603-5517

Bunlar da gonderilecek adreslerle ilgili siteler:
    Form I-130: https://www.uscis.gov/i-130-addresses
    Form I -485: https://www.uscis.gov/i-485-addresses
    Form: I-131: https://www.uscis.gov/i-131-addresses
    Form I-765: https://www.uscis.gov/i-765-addresses

Gondereceginiz pakete su belgeleri eklemelisiniz:

Form I-130 Petition for Alien Relative ve Form I-130A

• Form I-130 - ABD Vatandasi es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • Form I-130A - Green Card alacak es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • online bilgilendirilme amacli opsiyonel olarak Form G-1145
      (bu formlar hakkindaki sorularinizi su konuda sorabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular)
    • iki adet fotograf (iki es icin de gerekli - arkasina bastirmadan isimlerinizi yazabilirsiniz)
    • $535 form ucreti (check ya da money order)
      (guncel form ucretleri icin su sayfayi kontrol edebilirsiniz: https://www.uscis.gov/forms/our-fees )
    • ABD vatandasi olan esin dogum belgesinin, pasaport biyografi sayfasinin ya da naturalization belgesinin fotokopisi
    • GC alacak esin pasaport biyografi sayfasinin fotokopisi
    • GC alacak esin en sonki I-94 formu (https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search)
    • Su anki ve onceki evliliklere ait dokumanlarin fotokopileri (eger daha once bosandiysaniz, ilgili bosanma kararlari ya da olum ilanlari)
    • Evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler
      (Bunlar su tur belgeler olabilir; fotograflar, ortak banka hesaplari, ortak kira ya da mortgage odemeleri, ortak doldurulmus vergi formlari, ortak faturalar, ortak araba bilgisi ya da sigortasi, ortak sigorta ya da emeklilik bilgileri, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair dogum belgeleri ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosterdigini dusundugunuz diger dokumanlar).

Form I-485 Adjustment of Status

• Form I-485 - Green Card alacak es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • iki adet fotograf (GC alacak es icin gerekli)
    • $1225 islem ucreti check ya da money order ($1140 form ucreti + $85 biyometrik islem ucreti)
      (guncel form ucretleri icin su sayfayi kontrol edebilirsiniz: https://www.uscis.gov/forms/our-fees )
    • Turk konsoloslugundan alacaginiz birth certificate (nufus kayit ornegi ve cevirisi)
    • GC alacak esin pasaport biyografik sayfa fotokopisi ve varsa vize fotokopileri
    • GC alacak esin en sonki I-94 formu (https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search)

I-485 konusunda ayrintili bilgi icin su forum konusunu incelemelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

Form I-693 Saglik raporu

• Form I-693 - USCIS onayli doktor tarafindan verilecek
    • Bu kapali ve muhurlu I-693 formunuzu AOS paketinize ekleyebilirsiniz ya da daha sonra RFE ile gonderebilirsiniz. Resmi USCIS sitesinde mulakatta da yaniniza alabileceginiz yaziyor ama dosyanizda gecikme olmamasi icin mumkunse AOS paketiyle beraber gondermenizi tavsiye ederim.
    • Suradan yetkili bir doktor bulabilirsiniz:
    • Odemeyi doktora yapacaksiniz, rapor fiyatlari doktordan doktora degisebilir.
    • Saglik raporunun suresi 1 yildir, o nedenle raporun mulakat tarihinde de gecerli olduguna emin olmaniz gerekiyor; bu nedenle raporu cok onceden almamalisiniz.

Form I-864, Affidavit of Support - Sponsorluk formu

• I-864 form (ABD vatandasi es tarafindan doldurulup imzalanacak)
    • ABD vatandasi olan esin dogum belgesi ya da naturalization belgesinin kopyasi
    • Gecmis yillarin IRS federal vergi bildirimi kayitlari (son 3 yilinki yeterli)
    • Basvuranin son 3 ayinin maas bordrosu, W2 yada 1040 formlari, ya da su an calistigi is yerinden alacagi bir mektup (Employment Verification Letter)

Sponsorluk konusunda ayrintili bilgi icin su forum konusunu incelemelisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

Form I-765 calisma izni

• Form I-765 - GC alacak es tarafindan doldurup imzalanacak
    • I-485 formu ile beraber gonderildigi icin ayrica bir ucret odemenize gerek yok

Form I-131 Advanced Parole belgesi

• Form I-131 - GC alacak es tarafindan doldurup imzalanacak
    • Bu konudaki sorularinizi surada sorabilirsiniz. Ismi sizi yaniltmasin, re-entry permit basvurusu ile advanced parole basvurusu ayni sekilde yapiliyor. I-131 formunu doldururken, Advanced Parole icin doldurdugunuzu ilgili secenegi isaretleyerek belirtebilirsiniz.
    • I-485 formu ile beraber gonderildigi icin ayrica bir ucret odemenize gerek yok

Eger cocugunuz varsa ve ABD vatandasi ile evlendikten sonra cocugunuza da Green Card alacaksaniz, o durumda kendisi icin de bir I-485 formu ve bir I-130 formu doldurmaniz lazim. Eger cocugunuzun gocmenlik surecini ( IR2/CR2 ) kendisi, ABD'de degil de Turkiye'de gecirecekse o durumda su forum konusunu incelemeli.
    IR-2 / CR-2 surecini baslatmak icin doldurmaniz gereken I-130 formu ile bilgi icin tiklayin:
    ***Ayrintili bilgi icin tiklayin***

İçeriği Göster

Herkese merhaba arkadaşlar, Evlilik ile green card almak için işlemlere başlayacağız ancak vize değişikliği ile ilgili bir kaç sorum var. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. umarım okuyan herkese yardımcı olur.

Ben Amerika’ya 23 Temmuz tarihinde J1 vizesi ile geldim ve burada kız arkadaşımla evlenme kararı aldık (kendisi Amerika vatandaşı). evlilik için tarih alıp GC işlemlerine başlayacağız ancak ülkeye girişimin ardından 3 ay geçmeden vize değişikliği yapmamın başvuruda olumsuz etki yaratacağını söyledi avukatım (alınan j1 vizesini farklı bir amaçla kullanacağım içinmiş). Ülkeye girişimden tam olarak 3 ay geçmesini beklersem benim vize sürem 1 hafta sonra yani Kasım 1 de sonlanacak (evlilik randevusu belgeler vs derken bu süreyi aşabilirim). Sizce 3 ay dolmadan evlenip direk İşlemleri başlatmam sıkıntı olur mu?

Evlilik için gerekli belgeleri şu şekilde listeledim eksik fazla varsa ekleyip çıkarabilirsiniz

• FORM I – 130 ve I -130 A ( ben ve eşim tarafından doldurulacak ) 535$
    • FORM G – 1145 ( online bilgilendirme )
    • FORM I – 485 ( Adjustment of status ) 1140$ + 85$ biometrik işlem ücreti
    • FORM I – 765 ( çalışma izni )
    • FORM I – 131 ( ülkeden çıkmak lazımsa doldurulacak )
    • FORM I – 864 ( Sponsorluk belgesi )
    • I – 94 BELGEM
    • I – 693 USCIS Onaylı sağlık raporu. 300$ diye hesap ettim ancak değişebiliyor
    • Ek olarak Evlilik cüzdanı fotokopisi, 2 şer adet fotoğraf, ikimizin pasaport bilgilerinin fotokopisi, birlikte çekilen fotoğraflar, ortak banka hesabı dokümanı , ortak kira kontratı, sosyal medya yazışmaları & yapılan paylaşımlar.
    • Türk ve USA konsolosluklarından alınacak doğum belgeleri. konsolosluktan daha fazla ne lazım tam emin değilim, belirtirseniz sevinirim. Ve bulunduğum eyalette konsolosluk yok fiziksel iletişim şart mı?
      Genel olarak belgeler bu şekilde. herkesin cevapları ve @crazycells e tüm katkılarından dolayı teşekkür ederim.
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozge-GK, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

Merhabalar, cevabını bir türlü bulamadığım, USCIS’i aradığımda dahi bana kesin bir cevap veremedikleri bir soru için tavsiyenize ihtiyacım olacak.
    2019 Kasım ayında evlilik yolu ile aldığım ilk 2 senelik Green Card’ım var. Şu sıralar Remove Condition (10 senelik olan Green Card) için tekrar bir başvuru yapmam gerekiyor. İlk kart kızlık soyismim yazarak geldi. Ben bunu ikincide evlilik soyismime değiştirmek istiyorum. İlk başvuruda maalesef ne avukatımız uyardı ne mülakatta memur sordu ne de bizim sormak aklımıza geldi değiştirmek için. Şimdi ben bu I751 formunu doldururken soyismi kısmına evlilik soymimi doldurarak yapsam acaba ikinci kart bu isimle gelir mi yoksa ilkiyle eşleşmiyor diye direkt red mi yerim? Türk pasaportumda iki soyisim birden var. Bunun kopyasını, evlilik sertifikasını vs kanıt olarak iliştirsem bi yararı olur mu?
    Bir de diyelim ki şuanda bunu yapmam mümkün değil-Biliyorum ki vatandaşlık başvurusu yaparken isim değiştirmek isteyip istemediğimizi soruyorlar. Buna soyisim de dahil mi? Yani bu sene yapamazsam seneye vatandaşlık alırken değiştirebilir miyim acaba? Teşekkürler şimdiden

Farkli ulkelerde farkli isimlere sahip olabilirsiniz.

Yapmaniz gereken I-751 formunu Green Card'da yazmanizi istediginiz isminizle doldurmak. Evlilik sonrasi SSN'nizi bu isimle guncellediniz mi? SSN degistikten sonra diger belgelerinizi teker teker degistirebilirsiniz bu isimle...

Bu nedenle red almazsiniz cunku kullandiginiz diger isim kombinasyonlarini forma "alias" kisminda aktaracaksiniz. Eger buna ragmen kartta degisiklik olmazsa, dediginiz gibi vatandas oldugunuz sirada isminizi ve/veya soyisminizi rahatlikla degistirebilirsiniz.

Su basligi da incelemenizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/211/abd-de-yasal-i̇sim-değişikliği-yapmak

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@chrissmith-07, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

@crazycells, içinde söyledi: ABD Vatandasi ile Amerika'da evlenip Green Card almak

ABD'de bulunup bir Amerikan Vatandasi ile evlilik yapan uyelerimiz,

⭐ Gocmenlik (yani Green Card) surecini baslatmak icin gereken I-130 ve I-130A basvuru formlarini
    ⭐Sureci ABD'de tamamlamak icin gereken AOS (Adjustment of Status) I-485 formunu
    ⭐Calisma izni icin gereken I-765 formunu
    ⭐ AOS ve GC sureci devam ederken ulkeden cikmalari gerekiyorsa I-131 Advanced Parole formunu
    (sureciniz tamamlanmamissa bu formu almadan ABD disina cikmaniz durumunda AOS basvurunuz iptal olur)
    ⭐Sponsorluk icin gereken I-864 formunu

tek bir paket seklinde USCIS'e gonderebilirler. Bu pakete, gonderdiginiz butun dokumanlari listeyelen bir "cover letter" ekleyebilirsiniz. Hem I-130 hem de I-485 basvurusu onaylandiktan sonra esinize Green Card gonderilecek.

Gereken formlar ve gonderilecek belgeler su sekildedir:
    (Lutfen gordugunuz eksikleri ya da guncellemeleri konuda belirtin! Herkese fayda saglayacak bir konu olusturmaya calisiyoruz.)

✅ Form I-130 Petition for Alien Relative

✅ Form I-130A Supplemental Information for Spouse Beneficiary
    ✅ Form I-485 Application to Register Permanent Residence or Adjust Status
    ✅ Form I-693 Report of Medical Examination and Vaccination Record (Daha sonra gonderebilirsiniz ya da mulakatta yaniniza alabilirsiniz)
    ✅ Form I-864 Affidavit of Support
    ✅ Form I-765 Application for Employment Authorization
    ✅ Form I-131 Application for Travel Document (Advance Parole icin)
    ✅ Form G-1145 E-Notification of Application/Petition Acceptance

Her basvuru icin sitedeki guncel formlari kullanmalisiniz, aksi takdirde basvurunuz size geri doner ve yeni bir basvuru yapmanizi isterler. Su sayfalar da temel formlar icin gonderilecek adresleri belirtiyor, beraber basvurularda hepsini USCIS Chicago Lockbox 'a gonderiyorsunuz.

Adres:

• For U.S. Postal Service (USPS):
      USCIS
      PO Box 805887
      Chicago, IL 60680-4120

• For FedEx, UPS, and DHL deliveries:
      USCIS
      Attn: FBAS
      131 South Dearborn - 3rd Floor
      Chicago, IL 60603-5517

Bunlar da gonderilecek adreslerle ilgili siteler:
    Form I-130: https://www.uscis.gov/i-130-addresses
    Form I -485: https://www.uscis.gov/i-485-addresses
    Form: I-131: https://www.uscis.gov/i-131-addresses
    Form I-765: https://www.uscis.gov/i-765-addresses

Gondereceginiz pakete su belgeleri eklemelisiniz:

Form I-130 Petition for Alien Relative ve Form I-130A

• Form I-130 - ABD Vatandasi es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • Form I-130A - Green Card alacak es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • online bilgilendirilme amacli opsiyonel olarak Form G-1145
      (bu formlar hakkindaki sorularinizi su konuda sorabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/422/i-130-formu-ile-ilgili-sorular)
    • iki adet fotograf (iki es icin de gerekli - arkasina bastirmadan isimlerinizi yazabilirsiniz)
    • $535 form ucreti (check ya da money order)
    • ABD vatandasi olan esin dogum belgesinin, pasaport biyografi sayfasinin ya da naturalization belgesinin fotokopisi
    • Su anki ve onceki evliliklere ait dokumanlarin fotokopileri (eger daha once bosandiysaniz, ilgili bosanma kararlari ya da olum ilanlari)
    • Evliliginizin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosteren belgeler
      (Bunlar su tur belgeler olabilir; fotograflar, ortak banka hesaplari, ortak kira ya da mortgage odemeleri, ortak doldurulmus vergi formlari, ortak faturalar, ortak araba bilgisi ya da sigortasi, ortak sigorta ya da emeklilik bilgileri, gayrimenkuller, ayni adreste yasadiginiza dair belgeler, varsa cocuklariniza dair dogum belgeleri ya da evliligin iyi niyetli bir evlilik oldugunu gosterdigini dusundugunuz diger dokumanlar).

Form I-485 Adjustment of Status

• Form I-485 - Green Card alacak es tarafindan doldurulup imzalanacak
    • $1225 islem ucreti check ya da money order ($1140 form ucreti + $85 biyometrik islem ucreti)
    • Turk konsoloslugundan alacaginiz birth certificate (nufus kayit ornegi ve cevirisi)
    • GC alacak esin pasaport biyografik sayfa fotokopisi ve varsa vize fotokopileri

I-485 konusunda ayrintili bilgi icin su forum konusunu incelemelisiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/118/aos-adjustment-of-status-ile-green-card-almak

Form I-693 Saglik raporu

• Form I-693 - USCIS onayli doktor tarafindan verilecek
    • Bu kapali ve muhurlu I-693 formunuzu AOS paketinize ekleyebilirsiniz ya da daha sonra RFE ile gonderebilirsiniz. Resmi USCIS sitesinde mulakatta da yaniniza alabileceginiz yaziyor ama dosyanizda gecikme olmamasi icin mumkunse AOS paketiyle beraber gondermenizi tavsiye ederim.
    • Suradan yetkili bir doktor bulabilirsiniz:
    • Odemeyi doktora yapacaksiniz, rapor fiyatlari doktordan doktora degisebilir.
    • Saglik raporunun suresi 1 yildir, o nedenle raporun mulakat tarihinde de gecerli olduguna emin olmaniz gerekiyor; bu nedenle raporu cok onceden almamalisiniz.

Form I-864, Affidavit of Support - Sponsorluk formu

• I-864 form (ABD vatandasi es tarafindan doldurulup imzalanacak)
    • ABD vatandasi olan esin dogum belgesi ya da naturalization belgesinin kopyasi
    • Gecmis yillarin IRS federal vergi bildirimi kayitlari (son 3 yilinki yeterli)
    • Basvuranin son 3 ayinin maas bordrosu, W2 yada 1040 formlari, ya da su an calistigi is yerinden alacagi bir mektup (Employment Verification Letter)

Sponsorluk konusunda ayrintili bilgi icin su forum konusunu incelemelisiniz: https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

Form I-765 calisma izni

• Form I-765 - GC alacak es tarafindan doldurup imzalanacak

Form I-131 Advanced Parole belgesi

• Form I-131 - GC alacak es tarafindan doldurup imzalanacak
    • Bu konudaki sorularinizi surada sorabilirsiniz. Ismi sizi yaniltmasin, re-entry permit basvurusu ile advanced parole basvurusu ayni sekilde yapiliyor. I-131 formunu doldururken, Advanced Parole icin doldurdugunuzu ilgili secenegi isaretleyerek belirtebilirsiniz.

Eger cocugunuz varsa ve ABD vatandasi ile evlendikten sonra cocugunuza da Green Card alacaksaniz, o durumda kendisi icin de bir I-485 formu ve bir I-130 formu doldurmaniz lazim. Eger cocugunuzun gocmenlik surecini ( IR2/CR2 ) kendisi, ABD'de degil de Turkiye'de gecirecekse o durumda su forum konusunu incelemeli.
    IR-2 / CR-2 surecini baslatmak icin doldurmaniz gereken I-130 formu ile bilgi icin tiklayin:
    ***Ayrintili bilgi icin tiklayin***

İçeriği Göster

Herkese merhaba arkadaşlar, Evlilik ile green card almak için işlemlere başlayacağız ancak vize değişikliği ile ilgili bir kaç sorum var. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. umarım okuyan herkese yardımcı olur.

Ben Amerika’ya 23 Temmuz tarihinde J1 vizesi ile geldim ve burada kız arkadaşımla evlenme kararı aldık (kendisi Amerika vatandaşı). evlilik için tarih alıp GC işlemlerine başlayacağız ancak ülkeye girişimin ardından 3 ay geçmeden vize değişikliği yapmamın başvuruda olumsuz etki yaratacağını söyledi avukatım (alınan j1 vizesini farklı bir amaçla kullanacağım içinmiş). Ülkeye girişimden tam olarak 3 ay geçmesini beklersem benim vize sürem 1 hafta sonra yani Kasım 1 de sonlanacak (evlilik randevusu belgeler vs derken bu süreyi aşabilirim). Sizce 3 ay dolmadan evlenip direk İşlemleri başlatmam sıkıntı olur mu?

Evlilik için gerekli belgeleri şu şekilde listeledim eksik fazla varsa ekleyip çıkarabilirsiniz

• FORM I – 130 ve I -130 A ( ben ve eşim tarafından doldurulacak ) 535$
    • FORM G – 1145 ( online bilgilendirme )
    • FORM I – 485 ( Adjustment of status ) 1140$ + 85$ biometrik işlem ücreti
    • FORM I – 765 ( çalışma izni )
    • FORM I – 131 ( ülkeden çıkmak lazımsa doldurulacak )
    • FORM I – 864 ( Sponsorluk belgesi )
    • I – 94 BELGEM
    • I – 693 USCIS Onaylı sağlık raporu. 300$ diye hesap ettim ancak değişebiliyor
    • Ek olarak Evlilik cüzdanı fotokopisi, 2 şer adet fotoğraf, ikimizin pasaport bilgilerinin fotokopisi, birlikte çekilen fotoğraflar, ortak banka hesabı dokümanı , ortak kira kontratı, sosyal medya yazışmaları & yapılan paylaşımlar.
    • Türk ve USA konsolosluklarından alınacak doğum belgeleri. konsolosluktan daha fazla ne lazım tam emin değilim, belirtirseniz sevinirim. Ve bulunduğum eyalette konsolosluk yok fiziksel iletişim şart mı?
      Genel olarak belgeler bu şekilde. herkesin cevapları ve @crazycells e tüm katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Evlenmek icin en az 90 gun beklemenizi tavsiye ederim, evlendikten sonra hemen formlari gonderebilirsiniz.

ABD'de statunuzu kaybetmis olsaniz da yani 1 Kasim'i gecse bile ABD vatandasi ile evlendiginiz icin bu sorun olmuyor. Onemli olan ulkeye yasal yollarla girmis olmaniz... Daha sonra statunuz gecse de AOS islemlerine baslayabilirsiniz.

Ayrica belirtmem lazim, sizin statunuzu J1 vizenizden cok DS-2019 formunuz belirleyecek, I-94 formunuzda son tarih D/S olarak mi gorunuyor? DS-2019 formunuzda programin ne zaman bitecegi belirtilmis?

Bir de son olarak J1 vizenizde 2 yil kurali var mi?

https://yesilkartforum.com/forum/topic/79/j1-waiver-2-years-rule-j1-vizesinin-2-yil-kuralini-kaldirmak

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |