Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@28Bjk1903, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@28Bjk1903, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells Abd'de yaşayan aynı zamanda akrabamız olan bir tanıdığımızın restaurantı var ve kendisi bana İş teklifinde bulundu iş teklifi düz beyaz kağıda bilgisayar ortamında yazılsa sorun olur mu?Antetli olması mu gerekli?

Kendisi bu iş teklifi mektubunu iş yeri kaşesini basarak imzalayacak bu yeterli olur mu aynı zamanda iş yeri vergi levhası vs gerekli mi?

Teşekkür ederim.

Standart bir is mektubunu imzalamasi yeterli olur. Antetli olmasina gerek yok ama olursa daha iyi olur.
    Is yeri bilgilerini mektuba ekleyebilir.

Peki iş teklifinde yapacağım işin önemi var mı bulaşıkcı garson vb gibi ben muhasebeciyim işveren beni garson olarak ile alacak diyelim kons görevlisi buna takılır mı abi?

Bu is icin size odeyecegi maas miktari daha cok belirleyici olacaktir. Fakat eger isin tanimi sizin gecmisinize cok uygun degilse, o durumda konsolos size bu is hakkinda sorular sorabilir.

teşekkür ederim

25k dolar+141k tl değerinde araba(3,5 yıldır kullanıyorum) ve iş teklifi new jersey için yeterli olurmu tek kişi için?

• @crazycells çok teşekkür ederim yanıtınız için.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells Abd'de yaşayan aynı zamanda akrabamız olan bir tanıdığımızın restaurantı var ve kendisi bana İş teklifinde bulundu iş teklifi düz beyaz kağıda bilgisayar ortamında yazılsa sorun olur mu?Antetli olması mu gerekli?

Kendisi bu iş teklifi mektubunu iş yeri kaşesini basarak imzalayacak bu yeterli olur mu aynı zamanda iş yeri vergi levhası vs gerekli mi?

Teşekkür ederim.

Standart bir is mektubunu imzalamasi yeterli olur. Antetli olmasina gerek yok ama olursa daha iyi olur.
    Is yeri bilgilerini mektuba ekleyebilir.

Peki iş teklifinde yapacağım işin önemi var mı bulaşıkcı garson vb gibi ben muhasebeciyim işveren beni garson olarak ile alacak diyelim kons görevlisi buna takılır mı abi?

Bu is icin size odeyecegi maas miktari daha cok belirleyici olacaktir. Fakat eger isin tanimi sizin gecmisinize cok uygun degilse, o durumda konsolos size bu is hakkinda sorular sorabilir.

teşekkür ederim

25k dolar+141k tl değerinde araba(3,5 yıldır kullanıyorum) ve iş teklifi new jersey için yeterli olurmu tek kişi için?

Bence yeterli olur.

Ayrica siz sponsorluk kullanmayacaginiz icin bu baslik yerine, suradan devam etmeniz daha dogru olur:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/3423/dv2021-mulakat-deneyimleri

• @crazycells teşekkürler

• Merhabalar, ben hem türk hem amerikan vatandaşıyım. Eşim için sponsor olmak istiyorum. Ancak amerikada yaşamıyorum çocukluğumdan beri türkiyede yaşıyorum. Eşimle 9 yıldır beraberiz yaklaşık 1 yıldır da evliyiz amerikaya yerleşmek istiyoruz. Okuduğum kadarıyla amerikada ikamet etmediğim için eşime sponsor olamıyorum. Ancak araştırken şöyle bir yazıya denk geldim:

How can a financial petitioner establish a domicile?
    A petitioner who is unable to demonstrate that he or she is domiciled in the United States who wishes to qualify as a sponsor must demonstrate that:
    He or she has either already taken up physical residence in the United States; or
    He or she has taken concrete steps to establish a domicile in the United States and will do so concurrently with the applicant no later than the date of the intending immigrant’s admission.
    The sponsor does not have to precede the applicant to the United States but, if he or she does not do so, he or she must arrive in the United States concurrently with the applicant. Evidence that the sponsor has established a domicile in the United States and is either physically residing there or intends to do so before or concurrently with the applicant may include the following:
    Opening a bank account
    Transferring funds to the United States
    Making investments in the United States
    Seeking employment in the United States
    Securing a residence in the United States
    Registering children in U.S. schools
    Applying for a Social Security number
    Voting in local, State, or Federal elections

Şimdi sorum şu olacak amerikada yaşayan, amerikan vatandaşı olan ve joint sponsor olacak bir tanıdığımız var ve ben de sosyal güvenlik numaram için başvuru yapacağım artı orda banka hesabı da açsam ve eşimle beraber oraya kesin olarak yerleşeceğimize dair kanıtlar sunsam türkiyeden eşim için sponsor olabilir miyim. Ya da bunun başka bir yolu var mı yardımlarınıza muhtacım.

• @mazeno Joint sponsorunuz varsa, bu diğer sizin yapmanız gereken gereklilikleri yerine getirip kanıtlarınızla ABD ye yerleşeceğiniz konusunda bir soru işareti oluşmazsa bir sorun görünmüyor case inizde. Kolay gelsin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mazeno, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Merhabalar, ben hem türk hem amerikan vatandaşıyım. Eşim için sponsor olmak istiyorum. Ancak amerikada yaşamıyorum çocukluğumdan beri türkiyede yaşıyorum. Eşimle 9 yıldır beraberiz yaklaşık 1 yıldır da evliyiz amerikaya yerleşmek istiyoruz. Okuduğum kadarıyla amerikada ikamet etmediğim için eşime sponsor olamıyorum. Ancak araştırken şöyle bir yazıya denk geldim:

How can a financial petitioner establish a domicile?
    A petitioner who is unable to demonstrate that he or she is domiciled in the United States who wishes to qualify as a sponsor must demonstrate that:
    He or she has either already taken up physical residence in the United States; or
    He or she has taken concrete steps to establish a domicile in the United States and will do so concurrently with the applicant no later than the date of the intending immigrant’s admission.
    The sponsor does not have to precede the applicant to the United States but, if he or she does not do so, he or she must arrive in the United States concurrently with the applicant. Evidence that the sponsor has established a domicile in the United States and is either physically residing there or intends to do so before or concurrently with the applicant may include the following:
    Opening a bank account
    Transferring funds to the United States
    Making investments in the United States
    Seeking employment in the United States
    Securing a residence in the United States
    Registering children in U.S. schools
    Applying for a Social Security number
    Voting in local, State, or Federal elections

Şimdi sorum şu olacak amerikada yaşayan, amerikan vatandaşı olan ve joint sponsor olacak bir tanıdığımız var ve ben de sosyal güvenlik numaram için başvuru yapacağım artı orda banka hesabı da açsam ve eşimle beraber oraya kesin olarak yerleşeceğimize dair kanıtlar sunsam türkiyeden eşim için sponsor olabilir miyim. Ya da bunun başka bir yolu var mı yardımlarınıza muhtacım.

vize sponsorluguyla , mali sponsorlugu birbirine karistirmayin. Siz ABD vatandasi oldugunuz icin zaten vizeye sponsor olabilirsiniz bunu da I-130 formunu dolduracak yapacaksiniz. Bu baslikta bahsedilen ise mali yani finansal sponsorluk.

Zaten dediginize gore ABD'de yasayan baska bir ABD vatandasi size sponsor olacak. O nedenle sizin bu durumda mali sponsor sartlarini saglamaniza gerek yok.

• @crazycells
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim kafam şu konuda karışmıştı vize sponsoru olsam da mali sponsor da olmak zorunda olduğum yazıyor en azından gelir olarak karşılayamasam bile bir mali sponsorda olması gereken tüm özelliklerin bulunması gerektiği yazıyor.
    "If you filed an immigrant visa petition for your relative, you must be the sponsor. You must also be at least 18 years old and a U.S. citizen or a permanent resident. You must have a domicile in the United States or a territory or possession of the United States. " Bir de sık sorulan sorular kısmında da altta eklediğimi görünce sıkıntı olur mu diye korktum. Konuyu yanlış anlamışsam da şimdiden özür diliyorum. Herkese iyi bayramlar.
    3.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mazeno, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

@crazycells
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim kafam şu konuda karışmıştı vize sponsoru olsam da mali sponsor da olmak zorunda olduğum yazıyor en azından gelir olarak karşılayamasam bile bir mali sponsorda olması gereken tüm özelliklerin bulunması gerektiği yazıyor.
    "If you filed an immigrant visa petition for your relative, you must be the sponsor. You must also be at least 18 years old and a U.S. citizen or a permanent resident. You must have a domicile in the United States or a territory or possession of the United States. " Bir de sık sorulan sorular kısmında da altta eklediğimi görünce sıkıntı olur mu diye korktum. Konuyu yanlış anlamışsam da şimdiden özür diliyorum. Herkese iyi bayramlar.
    3.png

Evet. ABD vatandasi oldugunuzu dogum belgenizle veya ABD pasaportuyla kanitlayabilirsiniz, esinizle beraber ABD'ye tasinacaginiza dair bir mektup da hazirlarsaniz yeterli olur.

Maddi olarak sponsorun tek basina tum sartlari saglamasi gerekiyor.

• @crazycells tamamdır çok teşekkür ederim

• I 134 FORMUNU İNDİRDİĞİMDE EXPIRE TARİHİNDE ŞUBAT 28 2021 YAZIYOR, BUNUN ANLAMI GEÇTİMİ DEMEK OLUYOR. BEN ŞİMDİ AMERİKADA Kİ ARKADAŞIMA BUNU DOLDURTUP MÜLAKAT ESNASINDA GÖTÜREMEZ MİYİM ? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN BİLGİLERİNİ BENİMLE PAYLAŞIRSA ÇOK MEMNUN OLURUM.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Hande-Dulger, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

I 134 FORMUNU İNDİRDİĞİMDE EXPIRE TARİHİNDE ŞUBAT 28 2021 YAZIYOR, BUNUN ANLAMI GEÇTİMİ DEMEK OLUYOR. BEN ŞİMDİ AMERİKADA Kİ ARKADAŞIMA BUNU DOLDURTUP MÜLAKAT ESNASINDA GÖTÜREMEZ MİYİM ? BU KONUDA BİLGİSİ OLAN BİLGİLERİNİ BENİMLE PAYLAŞIRSA ÇOK MEMNUN OLURUM.

forumda yazarken kucuk harf kullanin.

USCIS, formun yenisini cikarana kadar var olani kullanabilirsiniz, hicbir problem yasamazsiniz. Guncel formu su sayfadan indirdiginize emin olun:

• Herkese Merhaba ,

3 kişilik bir aile ( 1 bebek ) bankada yaklaşık 25K USD bedel göstereceğiz + sponsor + iş teklifi mektubu koyacağım dosyaya. Sorun çıkar mı ?
    I-134 formu doldurulduktan sonra nasıl bir işlem yapılıyor? nereye gönderiliyor yada yükleniyor ? bize mi gönderilecek. Formu dolduranın formu doldurduktan sonra ne yapması gerektiğini bilen biri açıklayabilir mi ? Teşekkürler.

• ⭐⭐⭐

@barlas Merhaba,

Gayet yeterli hepsi. Zaten daha fazlasını yapabileceğiniz bir yol kalmıyor 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@barlas, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Herkese Merhaba ,

3 kişilik bir aile ( 1 bebek ) bankada yaklaşık 25K USD bedel göstereceğiz + sponsor + iş teklifi mektubu koyacağım dosyaya. Sorun çıkar mı ?
    I-134 formu doldurulduktan sonra nasıl bir işlem yapılıyor? nereye gönderiliyor yada yükleniyor ? bize mi gönderilecek. Formu dolduranın formu doldurduktan sonra ne yapması gerektiğini bilen biri açıklayabilir mi ? Teşekkürler.

Bence de yeterli gorunuyor...

I-134 formunu ve destekleyici dokumanlari (vergi formu, maas bordrolari vs.) mulakata gotureceksiniz. Ilk iletileri incelemenizi tavsiye ederim.

• Merhabalar,

ABD vatandaşıyım. Uzun süredir Türkiye'de yaşıyordum. Birkaç ay önce eşim için Yeşil Kart başvurusu yaptım. Türkiye'de iyi yıl önce evlendik. Mayıs 2021'den beri ABD'de yaşamaya başladım. Aynı tarihlerde iş de buldum. İkametimi taşıdım. NVC sürecine geçtik. Size Sponsorluk Formu hakkında danışmak istiyorum. Deneyimlerinizle yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:

• 2020 Tax Return geç yapıldığı için henüz transcript gelmedi. Muhasebecim ''Foreign Earned Income'' ı toplam gelirimden düştüğü için ''Adjusted Gross Income'' çok düşük gözüküyor. İki kişilik ailenin elde etmesi gelir seviyesinden çok uzağız.
    • Artık ABD'de çalışmaya başladığım için 2021 Current Income olarak hiçbir problem yok. İşyerimden bordro ve çalışıyor belgeleri de alabilirim.
    1. Foreign Earned Income'ın etkisine rağmen finansal sponsorluk için gerekli şartları sağlıyor muyum?
    2. Eğer sağlamıyorsam 2020 gelirimden eksik kalan tutarın üç katı meblayı ABD Banka Hesabımda gösterirsem sorun ortadan kalkar mı?
    3. Gelirimin yeterli olup olmadığına NVC mi karar veriyor yoksa Türkiye'deki konsolosluk çalışanları mı? Eğer konsolosluk karar veriyorsa 2021 tax return yapıp tax transcript alma imkanım da olacaktır.
    4. Eğer NVC karar veriyorsa ve gelirimi eksik bulurlarsa (ek bir sponsor bulmak dışında) elimde başka bir seçenek var mı?
    5. Tax Transcript yerine tax return yüklemek sürecimi yavaşlatır mı?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler, sevgiler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jetson85, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Merhabalar,

ABD vatandaşıyım. Uzun süredir Türkiye'de yaşıyordum. Birkaç ay önce eşim için Yeşil Kart başvurusu yaptım. Türkiye'de iyi yıl önce evlendik. Mayıs 2021'den beri ABD'de yaşamaya başladım. Aynı tarihlerde iş de buldum. İkametimi taşıdım. NVC sürecine geçtik. Size Sponsorluk Formu hakkında danışmak istiyorum. Deneyimlerinizle yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:

• 2020 Tax Return geç yapıldığı için henüz transcript gelmedi. Muhasebecim ''Foreign Earned Income'' ı toplam gelirimden düştüğü için ''Adjusted Gross Income'' çok düşük gözüküyor. İki kişilik ailenin elde etmesi gelir seviyesinden çok uzağız.
    • Artık ABD'de çalışmaya başladığım için 2021 Current Income olarak hiçbir problem yok. İşyerimden bordro ve çalışıyor belgeleri de alabilirim.
    1. Foreign Earned Income'ın etkisine rağmen finansal sponsorluk için gerekli şartları sağlıyor muyum?
    2. Eğer sağlamıyorsam 2020 gelirimden eksik kalan tutarın üç katı meblayı ABD Banka Hesabımda gösterirsem sorun ortadan kalkar mı?
    3. Gelirimin yeterli olup olmadığına NVC mi karar veriyor yoksa Türkiye'deki konsolosluk çalışanları mı? Eğer konsolosluk karar veriyorsa 2021 tax return yapıp tax transcript alma imkanım da olacaktır.
    4. Eğer NVC karar veriyorsa ve gelirimi eksik bulurlarsa (ek bir sponsor bulmak dışında) elimde başka bir seçenek var mı?
    5. Tax Transcript yerine tax return yüklemek sürecimi yavaşlatır mı?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler, sevgiler.

1. Eger 2021 icin yeteri kadar kazaniyorsaniz ve bunu belgelerle gosterebilirseniz eski yillara bakmayacaklardir. Onceki yillar icin vergi transcriptine bakacaklardir...

2. Bunu deneyebilirsiniz, son karar konsolosa ait ama genelde gelirin seviyesini degerlendiriyorlar.

3. Konsolosluk karar veriyor ama NVC onceden belgeler tam mi diye kontrol ediyor, eger mal varligi varsa onlari da eklerseniz belgelere bu durumda NVC fiyat bicemeyecegi icin dosyalari tamamen konsolosa birakacaktir, eger sadece gelir seviyesini gosterirseniz ve federal poverty line'in altindaysa NVC eksik oldugunu goreceginden sizden sponsor da bulmanizi isteyecektir.

4. 2022'nin basinda hemen 2021 yili icin vergi odemesi yapip bu belgeleri NVC'ye gonderebilirsiniz. En guncel halde sartlari sagladiginiz icin sponsor bulmanizi istemezler artik.

5. Emin degilim ama sanmiyorum, ozellikle 2021 yili icin tax return de yeter diye dusunuyorum. siz zaten elinizdeki tum belgeleri yukleyin, eger eksik gorurse NVC size haber verir.

• Cevaplar için çok teşekkür ederim @crazycells birkaç takip sorusu daha sormak isterim. Fırsat bulup cevaplayabilirseniz çok memnun olurum:

1. NVC herhangi bir belgeyi eksik görürse size haber verir demişsiniz. Acaba böyle bir durumda ne kadar süre kaybetmem söz konusu olur?
    2. Ayrıca NOA2'den sonra (eksik evrak çıkmazsa) ortalama ne kadar sürede eşim mülakat tarihi alır?
    3. Mal varlığı için evimizin tapusunu yüklemeyi düşünüyorum. Tercüme ettirmem gerekiyor mu bu belgeyi?
    4. Tapuyu ekleyip, ''değerleme uzmanından'' evin değerini de belgeleyin tarzından bir yazı okudum. Bu gerçekten gerekli mi ve gerekliyse bunu Türkiye'de hangi kuruluş yapıyor?

Sevgiler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Jetson85, içinde söyledi: Sponsorluk islemleri ve Yapilmasi Gerekenler (I-134 ve I-864)

Cevaplar için çok teşekkür ederim @crazycells birkaç takip sorusu daha sormak isterim. Fırsat bulup cevaplayabilirseniz çok memnun olurum:

1. NVC herhangi bir belgeyi eksik görürse size haber verir demişsiniz. Acaba böyle bir durumda ne kadar süre kaybetmem söz konusu olur?
    2. Ayrıca NOA2'den sonra (eksik evrak çıkmazsa) ortalama ne kadar sürede eşim mülakat tarihi alır?
    3. Mal varlığı için evimizin tapusunu yüklemeyi düşünüyorum. Tercüme ettirmem gerekiyor mu bu belgeyi?
    4. Tapuyu ekleyip, ''değerleme uzmanından'' evin değerini de belgeleyin tarzından bir yazı okudum. Bu gerçekten gerekli mi ve gerekliyse bunu Türkiye'de hangi kuruluş yapıyor?

Sevgiler

1. Eger eksik belgeyi hemen gonderirseniz sanirim toplamda 4-5 hafta kaybetmis oluyorsunuz.

2. Isterseniz direkt basliktan takip edin sureci, maalesef konsolosluklarin calisma hizina gore degisecek beklemek zamaniniz...

3/4. NVC'ye gidecegi icin evin degerini gosteren belgeler Turkce de olabilir, daha once forumda evin degerini tahmin edebilecek bir emlakcidan bu belgeyi alanlar vardi diye hatirliyorum. Fakat bir standarti yok sanirim, yani bu deger tahminini siz yapmadiginiz ve bilirkisi yaptigi surece sorun olmaz 🙂

• Merhabalar, belgelerimi tamamladim. kafami kurcalayan su var esimin geliri tek basina 30.000 dolari gecmekte. yine de biz bu formlari greencard application paketine doldurup koymali miyiz ? yoksa i130a formunu online doldurmustuk orada esimin calistigi yerin bilgileri yer aliyordu. devlet kendisi bu bilgilere erisecek midir ? biz belgelerimize 3.4. bir sponsor eklemeyecegiz ozetle. ne yapacagimi anlamis degilim. bir de i130 ve i130a belgelerini online doldurduk fotograflarimizi ekledik. kalan belgeleri elle doldurduk gonderecegiz. ekstra vesikalik yazdirip eklememize gerek var mi ? simdiden cevap ve alakaniz icin cok tesekkur ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

93

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |