Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @hulyaek çok teşekkürler 🙏🏻

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@hulyaek anlıyorum, cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Peki evlilik türkiyede gerçekleşirse ancak öğrenci vizesi veya çalışma vizesi evlilikten önce alındıysa amerikada başvuru yaparken kusurlu duruma düşer miyiz acaba bilginiz var mı? Daha önce okuduğum yorumlarda yanlış hatırlamıyorsam @crazycells turist vizesini bu amaçla kullanmayı hiç tavsiye etmediğini belirtmişti o yüzden her şeyi sorgular durumdayım. Burada ikimizde iyi işlerimizi bırakıp gideceğimiz için aslında en risksiz yöntemle halletmeyi diliyorum. Gerçekten zor bir süreç ve burada verdiğiniz fikirler çok değerli. İnternetteki diğer kaynaklar çok yüzeysel ve söylediğiniz gibi her şey çok mümkün ve kolay gibi anlatılıyor 😞

en risksiz durum icin ABD'de evlenmenizi tavsiye ederim. Eger Turkiye'de evlenirseniz ve sonrasinda gocmen olmayan vizenizi kullanarak ABD'ye giris yaparsaniz, "gocmen olmayan vize ile ABD'ye girerken" yalan soylediginizi dusunebilirler.

• @cnskck @hope34 Bu konuda öğrendiklerimi paylaşayım da bir umudun daha önünü kapatalım 🙂

• I-130 aşamasında evet başka konoslukta görüşme talebi geçilebilir, ancak Bu NVC nin sizi o konsolosluğa atayacağı anlamına gelmiyor, otomatik olarak nationality nizin veya residency nizin olduğu konsolosluğa atanıyorsunuz.

• DQ aldıktan sonra NVC nin atadığı konsolosluk dışında başka bir konosloslukta rendevu talebi ancak o ülkede de vatandaşlığınızın veya residency nizin olması ile mümkün.

• @hulyaek Teşekkür ederim bildiklerinizi paylaştığınız için. Zaten umutlanmayı bırakalı epey oldu :(, geçen gün aradım büyük elçiliği bilgi almak için ama kimseye bağlamadılar, bant kaydı dinletip kapatıyorlar.

• @crazycells peki göçmen olmayan vize ile ülkeye girilse evlilik daha sonra türkiyeye dönülüp türkiyede gerçekleşse ve tekrar gidilse yine de yalan beyan şüphesi oluşturur mu? Burda verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli 🙏🏻 Aileler de işin içine girince pek çok gündem oluyor Türkiyede o yüzden bu durumu da tekrar danışmak istedim. Tekrar teşekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells peki göçmen olmayan vize ile ülkeye girilse evlilik daha sonra türkiyeye dönülüp türkiyede gerçekleşse ve tekrar gidilse yine de yalan beyan şüphesi oluşturur mu? Burda verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli 🙏🏻 Aileler de işin içine girince pek çok gündem oluyor Türkiyede o yüzden bu durumu da tekrar danışmak istedim. Tekrar teşekkürler.

gorevlilerin neyi nasil dusundugunu anlamaniz, durumu acikliga kavusturacaktir diye dusunuyorum...

gocmen olmayan vizeyle ABD'ye girdiginiz surece her zaman yalan beyan durumu olabilir... Eger turist vizesiyle ABD'ye gezmek icin giriyorsaniz sorun yok, diyelim ki ABD'de biriyle evlendiniz ve Turkiye'ye dondunuz... ikinci girisinizde turist vizenizi hala yasalara uygun olarak kullanmak zorundasiniz. Yani turizm veya kisa sureli seyahat amaciyla...

Eger bu sekilde ABD'ye girip, sonra gocmenlik islemlerine baslarsaniz, hem de ABD vatandasi veya GC sahibi biriyle evli olup... o durumda turist vizesiyle ABD'ye girerken ki gercek amaciniz sorgulanabilir... Ama bu demek degil ki, yasalar buna izin vermiyor...

Misal pandemi doneminin baslangicini dusunun, diyelim ki ABD'desiniz, evlendiniz, Turkiye'ye geri donup islemlere baslama plani yapiyorsunuz... ama bir anda ucuslar yasaklandi, ulkeler kapilarini kapatti... Boyle bir durumda "aslinda Turkiye'ye donunce islemlere baslayacaktik, ama su anda Turkiye'ye donemedigimiz icin gocmenlik islemlerine baslamak istiyoruz" diye bir aciklamayla gocmenlik islemlerine baslayabilirsiniz. Sonucta sizin elinizde olmayan birtakim olaylar gelisti ve planlarinizda degisiklik oldu, aciklamalar da oldukca makul... Fakat bu durumdaki farki atlamayin, bu ornekte hala turist vizesini "kisa sureli seyahat" amaciyla kullandiniz, yani yanlis yaptiginiz hicbir sey yok... ABD'ye girerken gocmenlik islemi yapmak amaciyla girmediniz...

"Turkiye'de degil, ABD'de evlenin" veya "90 gun bekleyin" vs. gibi tavsiyelerin nedeni iste bu durum... En basit durumda, diyelim ki erkek veya kiz arkadasinizla ABD'yi gezmeye geldiniz, ama size bu surecte evlilik teklif etti, siz de kabul ettiniz... Hazir ABD'deyken ve birtakim ailevi veya kisisel baska nedenlerden bu islemlere hemen baslama karari verdiniz diyelim... Boyle bir durum da sureci ABD'de tamamlamak makuldur, cunku turist vizesini kullanirken bu amaclari gutmuyordunuz, ve bunlarin hepsi sonradan gelisen durumlar... fakat burada ABD'ye girer girmez evlilip yapip islemlere baslamak, veya ABD'ye girerken evli olmak sizi cok supheli bir duruma sokuyor. ilk 90 gun icinde evlenirseniz, gercekten ilk amacinizin evlilik olup olmadigi cok sorgulaniyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer bu konu "ABD yolunda evlilik" basligina daha uygun oldugundan, cevabi oraya da kopyaliyorum...

• @crazycells Anladım. Vakit ayırıp böyle detaylı açıkladığınız çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık 🙏🏻

• Merhabalar herkese, son haftada da hiç vize ile ilgili haber alan olmadı sanırım. Son aşamaya geldiğimiz için artık normal yaşam düzenimi bile devam ettiremez hale geldim. Şu an sürecin bir iki ayda tamamlanacağı inancımı gün geçtikçe yitirdiğim için iş değiştirmek istiyorum, başka bir firmadan da teklif var ancak iş değiştirirsem DS260 formumda değişiklik yapmak için geri çekmem lazım mı? 2 hafta önce 60 gün mailini aldım, DS 260 formunu güncellersem şu an bulunduğum vize sırasından çıkarılıp en sona mı yerleştirilirim geri? Şu an DS260 formumda son çalıştığım iş yeri bilgilerini hiç değiştirmesem konsoloslukta sorun yaşar mıyım? @crazycells daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı?

• @gudevu 3 gün önce nvc den 60 gün mailini 3. Kez alıyorum heralde otomatik atılıyor. Nvc den mail geldiğini görünce havalara uçtum ama boşunaymış:( bekliyoruz..

• @gudevu O kadar çok süre geçti ki adamların keyfine göre iş hayatınızı etkilemeyin direk iş değişikliğinizi yapın gerekirse ek bordro dökümü hazırlatırsınız. Benimde eylül ayında başka bir ülkeye gitmem gerekiyor artık ekime falan olursa tek yapabileceğim bir dahaki temmuza mülakat verirseniz gelirim demek olacak. Olmassa da nasib değilmiş.

• Başka vize tiplerine çok kısa sürelerde vize veriyorlar f2a neden böyle. Arafta bekliyoruz resmen hiç bir uzun süreli karar alamaz olduk. Ne zaman verecekler artık şu vizeleri. Görüşmeler neden yapılmıyor covid’i bahane ediyorlardı 5 bin oldu vakalar. 19 haziranda tam 2 yıl olacak.

• @gigi gerçekten mi 😞 bir kere 60 gün, 2 kere 120 şer gün devirdiniz yani DQ den sonra 😞 çok zaman. Umarım en kısa zamanda gelir sizin randevunuz. Nisan da olmuş F2A görüşmeleri, martta olmuş, şubatta olmuş.. Onlar kim hangi tarihte DQ alanlar acaba Mart 2020 hala beklemedeyse diye düşünüyorum.

• @hulyaek valla anlamadım ben bu işi. Benim kağıtlarda mı bir terslik var onu da anlamış değilim. Benden sonra dq tarihi alan kişi benden önce mülakata giderse o zaman anlaşılacak durum. Şimdilik denk gelmedim buradan. Benim gibi mart 2020 den bir arkadaş daha var o da bekliyor birimizden birine gelecek bakalım.

• Artık ne zaman olacak diye düşünmeyi çoktan bıraktım. Çünkü düşündükçe günlük yaşantımı bile etkiler hale geldi. Vakit saat gelince, ne zaman kısmetse olacak.

• @gigi Şöyle hesaplıyorum, yanlış olabilirim tabi. Nisan2021 de görüşmeye giren F2A lar siz hala beklediğinize göre en erken Ocak 2020 de DQ almış olmalılar. Yani en iyi ihtimalle, DQ tarihi + 15 ay şu anda görünen. Konsolosluk hızlanmadığı ve bu tempoda gittiği sürece de böyle olacak gibi.

• @gigi Yalnız değilsin, hepimiz aynı durumdayız. Ne bir plan yapabilmek, ne bir karar alabilmek hepsi boşlukta. koca bir belirsizlik. gececek umarım hepsi

• @hulyaek evet olabilir. Sadece şuna şahit oldum gc sahibi anne babanın çocuğu için 10 yıl önce yaptığı başvuru mayıs ayında olumlu sonuçlanmış ve vizesini Ankara’dan almıs. Demek böyle çok eski dosyalarda var

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gudevu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhabalar herkese, son haftada da hiç vize ile ilgili haber alan olmadı sanırım. Son aşamaya geldiğimiz için artık normal yaşam düzenimi bile devam ettiremez hale geldim. Şu an sürecin bir iki ayda tamamlanacağı inancımı gün geçtikçe yitirdiğim için iş değiştirmek istiyorum, başka bir firmadan da teklif var ancak iş değiştirirsem DS260 formumda değişiklik yapmak için geri çekmem lazım mı? 2 hafta önce 60 gün mailini aldım, DS 260 formunu güncellersem şu an bulunduğum vize sırasından çıkarılıp en sona mı yerleştirilirim geri? Şu an DS260 formumda son çalıştığım iş yeri bilgilerini hiç değiştirmesem konsoloslukta sorun yaşar mıyım? @crazycells daha önce böyle bir durumla karşılaştınız mı?

Hayir, bu tur degisiklikler icin DS-260 formunu guncellemenize gerek yok. Hicbir sorun yasamazsiniz.

• Merhaba arkadaşlar. Genel olarak bu başlıktaki soruları ve cevapları okumaya çalıştım. Benzer durumda olduğumuz kişiler de görüyorum fakat yine de görüşlerinizi almak istedim. Eşim GC sahibi. Yaklaşık 6 ay önce Tr'de evlendik ve o ABD'ye geri döndü. F2A başvurumuzu şubat ayında başlattık. Yaklaşık 4 ay geçti. Son durumumuz bu şekilde:

As of March 1, 2021, we are actively reviewing your Form I-130, Petition for Alien Relative, Receipt Number IOEXXXXXXXXX. Our records show nothing is outstanding at this time.

Bu süreç bizim için nasıl işler, ne kadar sürede sonuçlanır, pandemiden dolayı hala bir yavaşlık söz konusu mu, bu yıl sonunda olumlu sonuç alma ihtimalim var mı? Bu süreci eşimin yanında geçirebilmem için öğrenci vizesi gibi farklı alternatiflerim var mı? Deneyim, bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Benzer Başlıklar

• 57
  • 128
  • 655
  • 58
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

143

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.4k

| | | |