Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Erkek arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz. Henüz karar veremediğimiz için, Dv-260 formumu doldurmadım. Türkiye' de evlenmek ile ben sürecimi tamamladığımda Amerika'da evlenmek arasında ne gibi bir fark oluyor onun açısından bilgilendirebilirseniz çok mutlu olurum.

• ⭐⭐

@HyperGG Konunun ilk mesajında sorunuzun cevabı var.

• Durumumu şöyle özetleyeyim:

1- Ben bir Avrupa ülkesinde mülteciyim. Dolayısıyla dünyanın hiç bir yerinde Türk makamlarında işlem yapamıyorum. Şu an geçici oturumum var 1 sene sonra süresiz oturma hakkımı kazanıyorum.
    2- Eski eşime GC çıktı 2022 olarak. 1 çocuğumuz var. Oğlumun da benden dolayı Avrupa ülkesinde oturumu var ama eski eşimin vizesi yok, şu anda zaten vermiyorlar pandemiden dolayı.
    3- Benim USA vizem yok. 2023'e kadar geçerli TR pasaportum ve bulunduğum ülkeden verilen geçici seyahat belgesi niteliğinde mültecilere verilen pasaportum var.
    4- 1-2 ay içerisinde USA'de ki iş ortağımla bir şirket kurma planım var. (Bu reel bir iş, aynı zamanda USA vizesi müracaatında etkili olması için)
    5- Eski eşimle yeniden birleşme durumu var ama doğal olarak ne ben TR ye gidebiliyorum, ne de o buraya gelebiliyor.

Sorularım:

1- Yeniden evlilik yoluyla benim GC almamın en zahmetsiz yolu nedir?
    2- Aklıma gelen ilk alternatif; eski eşim bulunduğum ülkeye gelir, burada bu ülkenin makamlarında nikah kıyılırsa bu durumda nasıl bir GC süreci yaşarım?
    3- İkinci alternatif: Oğlum USA ya yerleştikten sonra onu bahane ederek alacağım bir turist vizesi ile gidip ABD de ABD makamlarında nikah kıyabilir miyim? Evetse süreç nasıl işler? Sanırım 6 ay sonra çıkmam gerekecek. Bu süreci uzatmak mümkün olur mu? Daha önce evli olmamız karar sürecini hızını ve sonucunu olumlu anlamda etkiler mi?
    4- Orada bir işleyen ve iş yapan bir şirketin olmasının ne gibi bir avantajı olur. Örneğin diyelim ki süreç okuduğum gibi 2 sene gibi sürüyor. Ben gittim 6 ay kaldım, sonra bulunduğum ülkeye döndüm 15 gün kalıp tekrar ABD'ye işi bahane edip dönüp 6 ay kalabilir miyim ve bu 2 seneyi böyle geçirebilir miyim? Hatta bu aşamada bir bebek olsa ne gibi bir etkisi olur?
    5- Çalışma sahası bu olan bir avukat var mı?

• Herkese merhabalar, bir konuda fikrinize danışmak istiyorum 🙂

Bu yılın Greencard talihlilerindenim. Evlilik durumum olması sebebiyle henüz ds260 formunu doldurmadım. Erkek arkadaşım 1,5 yıldır Amerika'da yaşıyor. Work and travel aracılığıyla (J1 vizesi) geldi ve SSN aldı. Ardından F1 vizesine geçti. SSN'ini 1,5 yıldır uber vb. işlerde çalışarak aktif olarak kullanıyor.

• Erkek arkadaşım Türkiye’ye dönüş yapsa ve evlensek, Amerika'da bulunduğu süre içerisinde SSN'ini aktif olarak kullanıp çalışmış olması (vize statüsüne aykırı halde) greencard işlemlerimizi etkiler mi?

• Eğer etkiliyorsa ben greencard işlemlerimi tamamlayıp Amerika'ya gittiğimde evlensek bizi nasıl bir süreç bekler?

• Oraya gittiğimde en erken ne kadar süre sonra evlenebiliriz?

• Evlendikten ne kadar zaman sonra eşimin çalışma izni, ülkeye giriş çıkış yapabilme izni vs. gelir?

Şimdiden görüşleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@dorstenevi, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Durumumu şöyle özetleyeyim:

1- Ben bir Avrupa ülkesinde mülteciyim. Dolayısıyla dünyanın hiç bir yerinde Türk makamlarında işlem yapamıyorum. Şu an geçici oturumum var 1 sene sonra süresiz oturma hakkımı kazanıyorum.
    2- Eski eşime GC çıktı 2022 olarak. 1 çocuğumuz var. Oğlumun da benden dolayı Avrupa ülkesinde oturumu var ama eski eşimin vizesi yok, şu anda zaten vermiyorlar pandemiden dolayı.
    3- Benim USA vizem yok. 2023'e kadar geçerli TR pasaportum ve bulunduğum ülkeden verilen geçici seyahat belgesi niteliğinde mültecilere verilen pasaportum var.
    4- 1-2 ay içerisinde USA'de ki iş ortağımla bir şirket kurma planım var. (Bu reel bir iş, aynı zamanda USA vizesi müracaatında etkili olması için)
    5- Eski eşimle yeniden birleşme durumu var ama doğal olarak ne ben TR ye gidebiliyorum, ne de o buraya gelebiliyor.

Sorularım:

1- Yeniden evlilik yoluyla benim GC almamın en zahmetsiz yolu nedir?
    2- Aklıma gelen ilk alternatif; eski eşim bulunduğum ülkeye gelir, burada bu ülkenin makamlarında nikah kıyılırsa bu durumda nasıl bir GC süreci yaşarım?
    3- İkinci alternatif: Oğlum USA ya yerleştikten sonra onu bahane ederek alacağım bir turist vizesi ile gidip ABD de ABD makamlarında nikah kıyabilir miyim? Evetse süreç nasıl işler? Sanırım 6 ay sonra çıkmam gerekecek. Bu süreci uzatmak mümkün olur mu? Daha önce evli olmamız karar sürecini hızını ve sonucunu olumlu anlamda etkiler mi?
    4- Orada bir işleyen ve iş yapan bir şirketin olmasının ne gibi bir avantajı olur. Örneğin diyelim ki süreç okuduğum gibi 2 sene gibi sürüyor. Ben gittim 6 ay kaldım, sonra bulunduğum ülkeye döndüm 15 gün kalıp tekrar ABD'ye işi bahane edip dönüp 6 ay kalabilir miyim ve bu 2 seneyi böyle geçirebilir miyim? Hatta bu aşamada bir bebek olsa ne gibi bir etkisi olur?
    5- Çalışma sahası bu olan bir avukat var mı?

Cekilis sonuclarindan sonra evlilik yapmaniz supheli bir durum olarak gorulebilir, yani bu evlilik gercekten iyi niyetle mi yapilmis yoksa gocmenlik yasalarindan fayda saglamak amaciyla mi diye sorgulayabilirler. Bunu kanitlamak sizin sorumlulugunuz. Eger bir ulkede resmi olarak evlenirseniz , once esiniz ve cocugunuz Turkiye'de vize alabilirler, ancak kendi vizeleri onaylandiktan sonra siz bulundugunuz ulkede bir randevu talep edebilirsiniz.

1. DV ile almayi deneyebilirsiniz , eger alamazsaniz ya da surec yetismezse o durumda en iyi ihtimal F2A oluyor...
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/1424/f2a-ve-f2b-vize-surecleri-green-card-sahiplerinin-es-ve-cocuklari

2. Esiniz o ulkede sizinle kalmayacaksa kendisi Turkiye'de vize aldiktan sonra size en yakin gocmen vize basan konsolosluga muracaat etmeniz gerekiyor.

3. Turist vizesini evlilik amaciyla kullanamiyorsunuz, dosyaniz ne kadar inandirici olur bilemiyorum maalesefl, cunku cocugunuzun annesiyle yani tanidiginiz biriyle evlenmis olacaksiniz. Sonucta AOS surecinde de sorun yasamamak icin turist vizesini amacina uygun kullanmaniz lazim.

4. ABD'ye is amacli seyahat yapmak ve para kazanmak istiyorsaniz buna uygun bir vizeye sahip olmalisiniz, maalesef turist vizesiyle bunu yapamasiniz.

Fakat eger evlendikten sonra yeni bir bebeginiz olursa, o durumda bu evliligin gercek bir evlilik olduguna dair cok guclu bir gosterge oldugundan herkesi ikna edebilirsiniz diye dusunuyorum.

Gocmenlik hukukuyla ilgilenen nerdeyse tum avukatlar size yardimci olabilir diye dusunuyorum. Muslu Hukuk Burosu'na da direkt ulasabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Özge-Akgün, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Herkese merhabalar, bir konuda fikrinize danışmak istiyorum 🙂

Bu yılın Greencard talihlilerindenim. Evlilik durumum olması sebebiyle henüz ds260 formunu doldurmadım. Erkek arkadaşım 1,5 yıldır Amerika'da yaşıyor. Work and travel aracılığıyla (J1 vizesi) geldi ve SSN aldı. Ardından F1 vizesine geçti. SSN'ini 1,5 yıldır uber vb. işlerde çalışarak aktif olarak kullanıyor.

• Erkek arkadaşım Türkiye’ye dönüş yapsa ve evlensek, Amerika'da bulunduğu süre içerisinde SSN'ini aktif olarak kullanıp çalışmış olması (vize statüsüne aykırı halde) greencard işlemlerimizi etkiler mi?

• Eğer etkiliyorsa ben greencard işlemlerimi tamamlayıp Amerika'ya gittiğimde evlensek bizi nasıl bir süreç bekler?

• Oraya gittiğimde en erken ne kadar süre sonra evlenebiliriz?

• Evlendikten ne kadar zaman sonra eşimin çalışma izni, ülkeye giriş çıkış yapabilme izni vs. gelir?

Şimdiden görüşleriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Tebrikler. Erkek arkadasinizin pasaportunda F1 vizesi yok, degil mi?

• Öncelikle herkese merhaba ,

Bu başlığı açmadan önce biraz forumu inceledim tam anlamıyla istedigimi bulamadım varsa eger özür diliyorum .

İsmim emir 31 yasındayım work and travel ile daha önce abd ye gitmiştim (2014)orada bir kız arkdasım olmustu o suan 28 yaşında biz evlilik düsünüyoruz ancak ikimizde ne yapacagımızı bilmiyoruz . O bakıyor farklı bilgilere ulasıyor ( calısması gerekiyormus yada sponsor bulması gerekiyormuş geliri olmadıgı icin olmaz demişler .. gibi ) ben arastırıyorum farklı bilgiler buluyorum bir kaç kere dolandırıldık artık inanın ne yapacagımı bilmiyorum. Avukata falan da başvuru yaptık dönüs yapmadılar yada yüksek rakamlar istenildi . Bir keresinde danışman şirket bulduk 480 $ danısmanlık parası ödedim vize alamadım ( turist vizesine basvurdum ) . İnanıyorumki buradan benim durumumu yaşamıs , halimi anlayacak ünsanlar cıkacaktır .O turkiyeye gelecekti burda evlenip gidicektik . Pandemi sürecini bekliyoruz bunun icin ama daha kolay bir yolu var mıdır ? Uzun süredir araştırmalar olumsuzluklar buhrana sürükledi bizi

Cok uzun yazdıgım için üzgünüm bu konuda kimseyle konusamıyorum içimi döktüm biraz 😀
    Sonuc olarak kız arkdasım abd vatandası ve calısmıyor ben türk vatandasıyım nişan vizesi için güvenilir bir şirket avukat yada hangi yolları izlemeliyim ? Buraya gelmesi bizim için daha kolau olur mu

• @crazycells
    Öncelıkle merhabalar bu konuyla iliskili olarak ABD ıcınde AOS surecını baslattıgımızda ben SSN ımı kullanmaya devam edebılır mıyım , yoksa resmi surec basladigi andan itibaren SSN kullanmayi birakmali miyim ?
    Kiz arkadasim ABD ye girdikten sonra yine 90 gun bekleme suresi boyunca SSN kullanmayi birakmaliyim tekrar tesekkurler .

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Burak-Köse-0, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@crazycells
    Öncelıkle merhabalar bu konuyla iliskili olarak ABD ıcınde AOS surecını baslattıgımızda ben SSN ımı kullanmaya devam edebılır mıyım , yoksa resmi surec basladigi andan itibaren SSN kullanmayi birakmali miyim ?
    Kiz arkadasim ABD ye girdikten sonra yine 90 gun bekleme suresi boyunca SSN kullanmayi birakmaliyim tekrar tesekkurler .

Evet, yasal statunuz devam ettigi surece SSN'yi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Diyelim ki F1 statusundesiniz, calisma izni aldiniz ve 1 yil boyunca daha statunuz devam edecek. O durumda AOS surecine baslasaniz bile F1 statunuz bitene kadar SSN'yi kullanmaya devam edebilirsiniz. Zaten AOS surecine girdikten sonra calisma izni basvurunuz hemen onaylanmayacak, bu gecen surede F1 bitene kadar SSN'yi kullanip, sonra tekrar kullanmak icin calisma izninizin gelmesini beklemelisiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@emir3011, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Öncelikle herkese merhaba ,

Bu başlığı açmadan önce biraz forumu inceledim tam anlamıyla istedigimi bulamadım varsa eger özür diliyorum .

İsmim emir 31 yasındayım work and travel ile daha önce abd ye gitmiştim (2014)orada bir kız arkdasım olmustu o suan 28 yaşında biz evlilik düsünüyoruz ancak ikimizde ne yapacagımızı bilmiyoruz . O bakıyor farklı bilgilere ulasıyor ( calısması gerekiyormus yada sponsor bulması gerekiyormuş geliri olmadıgı icin olmaz demişler .. gibi ) ben arastırıyorum farklı bilgiler buluyorum bir kaç kere dolandırıldık artık inanın ne yapacagımı bilmiyorum. Avukata falan da başvuru yaptık dönüs yapmadılar yada yüksek rakamlar istenildi . Bir keresinde danışman şirket bulduk 480 $ danısmanlık parası ödedim vize alamadım ( turist vizesine basvurdum ) . İnanıyorumki buradan benim durumumu yaşamıs , halimi anlayacak ünsanlar cıkacaktır .O turkiyeye gelecekti burda evlenip gidicektik . Pandemi sürecini bekliyoruz bunun icin ama daha kolay bir yolu var mıdır ? Uzun süredir araştırmalar olumsuzluklar buhrana sürükledi bizi

Cok uzun yazdıgım için üzgünüm bu konuda kimseyle konusamıyorum içimi döktüm biraz 😀
    Sonuc olarak kız arkdasım abd vatandası ve calısmıyor ben türk vatandasıyım nişan vizesi için güvenilir bir şirket avukat yada hangi yolları izlemeliyim ? Buraya gelmesi bizim için daha kolau olur mu

Eger mustakbel esinizin yakin zamanda Turkiye'ye gelmesi mumkun degilse ama son 2 yil icinde yuzyuze gorustuyseniz o durumda nisanlilik vizesi sizin durumunuza daha uygun gibi... En azindan bu sureyi beklemek yerine sureci baslatmis olursunuz... Herhangi bir danismana ihtiyac olmadan, su konunun ilk sayfasindaki bilgileri kullanarak surecinizi iletletebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/274/k1-vizesi-nişanlılık-vizesi

Dediginiz gibi esinizin size sponsor olabilmesi icin gelirinin yeterli oldugunu gostermesi gerekecek ama bu durumda IR-1/CR-1 icin de gerekli. Zaten surecin tamamlanmasi 1 yili bulacaktir, kolay olmasa da o zamana kadar size sponsor olabilecek bir tanidik bulabilirsiniz diye dusunuyorum.

• @goblis @gucarslan @crazycells gobisin söylediği "Mülakattan bir kaç hafta öncesinde konsolosluğa bildirirseniz birlikte girme ihtimaliniz yüksek. " Cümlesine istinaden aslında ds formunu Evlilik sonrası doldurmam ihtimalinde kcc nin benden evrak talebi doğrultusunda bana numaramın current olması ile beraber ki geçmiş yıllarda 7XXX olan case numberımın "Visa Bulletin For October 2014 EUROPE 8,500
    Visa Bulletin For October 2015 EUROPE 9,150
    Visa Bulletin For October 2016 EUROPE 8,500-10.AY
    Visa Bulletin For January 2018 EUROPE 8,200-1.AY
    Visa Bulletin For January 2019 EUROPE 8,800-1.AY
    Visa Bulletin For December 2019 EUROPE 8,600-12.AY
    Visa Bulletin For February 2021 EUROPE 8,200-2.AY" 10. Aydan önce current olamayacağını varsayarsak. En iyi ihtiamlde 10.ayda beraber konsoloslukta görüşme girmemize engel durumu tam anlayamadım açıkçası.Yine goblisin "Mülakat emaili almadan (current olduğunuzu öğrendiğiniz bülten yayınlandıktan sonraki 1-3 hafta) bildirirseniz muayeneye de birlikte girme şansınız olabilir."Ekstra bir durum bildirmesi yerine kcc ye eşimin de evraklarını göndermiş olacağım zaten. Durum bildirme kısmını anlayamadığım için biraz açmanızı isteyebilir miyim? Ayrıca sorumda blirttiğim evlilik durumumuzda aynı şehirde çalışmıyor ve beraber yaşamıyor olacağız "Kanıtlama kısmında ikimizin farklı şehirlerde çalıştığı aşikar. Nikahlanıp beraber yaşamamız da çok mümkün değil açıkçası. Bunun da görevlileri sahte evlilik düşüncesine yönlendirmesinden korkuyorum açıkçası." Bunun eksi yönde bir geri dönüş almamıza etkisi olabilir mi?

• ⭐⭐

@leblebi
    Süreci şöyle okumanız gerekiyor. Henüz evrak onayı almadan durumunuzla ilgili değişiklikleri (evlilik, boşanma, doğum, mülakat yeri için adres değişikliği, vb) KCC'ye form açtırarak yapıyorsunuz. Formu güncelleyip, güncel evraklarınızı da gönderdikten sonra süreciniz güncel durumunuza göre ilerliyor. Bir aşamadan sonra -ki 2021 için evrak onayı alıp current olmak idi ancak sizin yılınız için sadece evrak onayı almak olarak düşünmek daha doğru olur- KCC artık dosyanızı kilitlemiş olacağından talepleri doğrudan konsolosluğa yapmanızı isteyebiliyor. Bu noktadan mülakat gününe kadarki zamanda, yeni durumunuzu konsolosluğa ne kadar erken bildirirseniz, müstakbel eşiniz için sağlık muayenesi ve mülakatta gecikme yaşanma ihtimali o kadar az olur.

Evliliğinizin gerçek olduğuna ikna konusunda ise, benim şahsi görüşüm tarihi mümkün olduğunca erkene çekin. İş nedeniyle eşler bir süre ayrı yaşamak zorunda kalabilirler, bu anlaşılaiblir bir durum. Doğrusu neyse onu beyan edin. Bence evlilik tarihi daha önemli bir detay. Ve dediğim gibi bolca kanıt. Eski mülakat deneyimi başlıklarında örnekler var, okumanızı öneririm.

Bol şans.

• @crazycells

@crazycells, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@crazycells

Diyelim ki F1 statusundesiniz, calisma izni aldiniz ve 1 yil boyunca daha statunuz devam edecek. O durumda AOS surecine baslasaniz bile F1 statunuz bitene kadar SSN'yi kullanmaya devam edebilirsiniz. Zaten AOS surecine girdikten sonra calisma izni basvurunuz hemen onaylanmayacak, bu gecen surede F1 bitene kadar SSN'yi kullanip, sonra tekrar kullanmak icin calisma izninizin gelmesini beklemelisiniz.

Tekrar merhabalar . Suan ki statum olan F1 a daha onceki statum olan J1 dan gectim dolayasiyla SSN kartim J1 iken verildi ve onu kullaniyorum . Yani F1 statum de bir calisma izni almadim . Kimi arkadaslar F1 iken bunu yapman dogru degil diyordu . O yuzden emin olmak istedim yani J1 iken aldigim SSN i F1 iken calisma iznim yoksa bile kullanabilir miyim . Eger kullanamazsam evlilik sureci baslayinca birakmali miyim ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@leblebi vize surecinizi imzaniza tasimayi unutmayin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells

@crazycells, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@crazycells

Tekrar merhabalar . Suan ki statum olan F1 a daha onceki statum olan J1 dan gectim dolayasiyla SSN kartim J1 iken verildi ve onu kullaniyorum . Yani F1 statum de bir calisma izni almadim . Kimi arkadaslar F1 iken bunu yapman dogru degil diyordu . O yuzden emin olmak istedim yani J1 iken aldigim SSN i F1 iken calisma iznim yoksa bile kullanabilir miyim . Eger kullanamazsam evlilik sureci baslayinca birakmali miyim ?

Hayir, kullanamazsiniz. Bunu yapmayi birakmanizi tavsiye ederim, eger vize statunuzu ihlal ettiginiz anlasilirsa USCIS basvurunuzu onaylamaz. Statusunu ihlal eden kisiler bir istisna olmadigi surece AOS surecine baslayamiyor...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@wanderer, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells peki göçmen olmayan vize ile ülkeye girilse evlilik daha sonra türkiyeye dönülüp türkiyede gerçekleşse ve tekrar gidilse yine de yalan beyan şüphesi oluşturur mu? Burda verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli 🙏🏻 Aileler de işin içine girince pek çok gündem oluyor Türkiyede o yüzden bu durumu da tekrar danışmak istedim. Tekrar teşekkürler.

gorevlilerin neyi nasil dusundugunu anlamaniz, durumu acikliga kavusturacaktir diye dusunuyorum...

gocmen olmayan vizeyle ABD'ye girdiginiz surece her zaman yalan beyan durumu olabilir... Eger turist vizesiyle ABD'ye gezmek icin giriyorsaniz sorun yok, diyelim ki ABD'de biriyle evlendiniz ve Turkiye'ye dondunuz... ikinci girisinizde turist vizenizi hala yasalara uygun olarak kullanmak zorundasiniz. Yani turizm veya kisa sureli seyahat amaciyla...

Eger bu sekilde ABD'ye girip, sonra gocmenlik islemlerine baslarsaniz, hem de ABD vatandasi veya GC sahibi biriyle evli olup... o durumda turist vizesiyle ABD'ye girerken ki gercek amaciniz sorgulanabilir... Ama bu demek degil ki, yasalar buna izin vermiyor...

Misal pandemi doneminin baslangicini dusunun, diyelim ki ABD'desiniz, evlendiniz, Turkiye'ye geri donup islemlere baslama plani yapiyorsunuz... ama bir anda ucuslar yasaklandi, ulkeler kapilarini kapatti... Boyle bir durumda "aslinda Turkiye'ye donunce islemlere baslayacaktik, ama su anda Turkiye'ye donemedigimiz icin gocmenlik islemlerine baslamak istiyoruz" diye bir aciklamayla gocmenlik islemlerine baslayabilirsiniz. Sonucta sizin elinizde olmayan birtakim olaylar gelisti ve planlarinizda degisiklik oldu, aciklamalar da oldukca makul... Fakat bu durumdaki farki atlamayin, bu ornekte hala turist vizesini "kisa sureli seyahat" amaciyla kullandiniz, yani yanlis yaptiginiz hicbir sey yok... ABD'ye girerken gocmenlik islemi yapmak amaciyla girmediniz...

"Turkiye'de degil, ABD'de evlenin" veya "90 gun bekleyin" vs. gibi tavsiyelerin nedeni iste bu durum... En basit durumda, diyelim ki erkek veya kiz arkadasinizla ABD'yi gezmeye geldiniz, ama size bu surecte evlilik teklif etti, siz de kabul ettiniz... Hazir ABD'deyken ve birtakim ailevi veya kisisel baska nedenlerden bu islemlere hemen baslama karari verdiniz diyelim... Boyle bir durum da sureci ABD'de tamamlamak makuldur, cunku turist vizesini kullanirken bu amaclari gutmuyordunuz, ve bunlarin hepsi sonradan gelisen durumlar... fakat burada ABD'ye girer girmez evlilip yapip islemlere baslamak, veya ABD'ye girerken evli olmak sizi cok supheli bir duruma sokuyor. ilk 90 gun icinde evlenirseniz, gercekten ilk amacinizin evlilik olup olmadigi cok sorgulaniyor.

• Arkadaşlar merhaba,
    Araştırmalarım sonucunda hala aklıma takılan birkaç sorum var. Forumda da çok konu okudum, burada konu açmaya karar verdim. Eğer bir yanlışımız olduysa affola. Nişanlım Amerika vatandaşı fakat Türkiye'de yaşıyor. Amerika'da yaşamaya karar verdik. Fakat K1 mi yoksa CR1 vizesi arasında kararsız kaldık. Daha hızlı sonuçlanan vize türünün K1 olduğunu okudum. Çalışma izni alma, Amerika'ya gidiş süresi gibi etkenleri göz önüne alırsanız Sizce en mantıklısı hangisi?
    Sorularım ise şöyle;

1. K1 vizesi için başvuruyu Türkiye'den posta yoluyla yapabiliyor muyuz?
    2. K1 vizesi ile gidip evlendikten sonra çalışma izni alma sürem tahmini ne kadar sürüyor?
    3. Nişanlım ve benim için ayrı bir sponsor mu bulmamız gerekiyor? Yoksa sadece benim için sponsor yeterli mi? Sponsor olarak yeni Amerika'ya gitmiş sadece 5 aydır orada çalışan bir vatandaşı göstermek sıkıntı olur mu? (Aylık geliri 3000$-4000$)
    4. Şuanki pandemi durumunu göz önüne aldığımızda, bu durumdan; süreç uzamalarından etkilenen ya da bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise eğer K1 ve CR1 vizesi süresi arasında 3-4 ay fark mı oluyor? Eğer oluyorsa CR1'e başvurup direkt greencard ve çalışma izni ile başlamak daha avantajlı mıdır?
    5. K1 vizesine başvurduk ve bu süreç sonuçlanmadan evlenirsek(süreç uzarsa) vize statümüz düşüyor mu? CR1 için yeniden mi başvuru yapmamız gerek?
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@callbee, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

Arkadaşlar merhaba,
    Araştırmalarım sonucunda hala aklıma takılan birkaç sorum var. Forumda da çok konu okudum, burada konu açmaya karar verdim. Eğer bir yanlışımız olduysa affola. Nişanlım Amerika vatandaşı fakat Türkiye'de yaşıyor. Amerika'da yaşamaya karar verdik. Fakat K1 mi yoksa CR1 vizesi arasında kararsız kaldık. Daha hızlı sonuçlanan vize türünün K1 olduğunu okudum. Çalışma izni alma, Amerika'ya gidiş süresi gibi etkenleri göz önüne alırsanız Sizce en mantıklısı hangisi?
    Sorularım ise şöyle;

1. K1 vizesi için başvuruyu Türkiye'den posta yoluyla yapabiliyor muyuz?
    2. K1 vizesi ile gidip evlendikten sonra çalışma izni alma sürem tahmini ne kadar sürüyor?
    3. Nişanlım ve benim için ayrı bir sponsor mu bulmamız gerekiyor? Yoksa sadece benim için sponsor yeterli mi? Sponsor olarak yeni Amerika'ya gitmiş sadece 5 aydır orada çalışan bir vatandaşı göstermek sıkıntı olur mu? (Aylık geliri 3000$-4000$)
    4. Şuanki pandemi durumunu göz önüne aldığımızda, bu durumdan; süreç uzamalarından etkilenen ya da bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise eğer K1 ve CR1 vizesi süresi arasında 3-4 ay fark mı oluyor? Eğer oluyorsa CR1'e başvurup direkt greencard ve çalışma izni ile başlamak daha avantajlı mıdır?
    5. K1 vizesine başvurduk ve bu süreç sonuçlanmadan evlenirsek(süreç uzarsa) vize statümüz düşüyor mu? CR1 için yeniden mi başvuru yapmamız gerek?
    1. yapabilirsiniz.
    2. AOS surecinde calisma izninin gelmesi su an maalesef 5-8 ay civari suruyor.
    3. Vize alacak kisi icin sponsor gerekiyor, eger esinizin geliri yeterli degilse o durumda hem sizi hem de kendisini sponsor edebilecek kadar maddi geliri olan bir sponsor secin. Bu konuda ayrintili bilgiyi su baslikta bulabilirsiniz:
      https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864
    4. Eger hizli sekilde evlenebiliyorsaniz IR1/CR1 ile devam edebilirsiniz, ama bir sure evlenmeye hazir olmayacaksaniz o durumda K1 mantikli, en azindan aradaki zamani degerlendirmis olursunuz.
    5. Evet, yeniden I-130 ile basvuru yapmalisiniz o durumda...

• @crazycells çok teşekkür ederim yönlendirmeniz için.
    Sponsoru yıllık maaş bordrosu olan biri mi lazım yoksa kısa süreli(5-6 aydır) çalışan birini de gösterebilir miyiz? diye sormuştum. Gönderdiğiniz konu başlığını inceleyeceğim.

Peki diyelim K1 ya da IR/CR1'e başvurduk süreçler sonuçlandı. Daha sonra gitmemeye karar verdik. Sonrası için bir problem teşkil eder mi? Yoksa sadece iptali olup yeniden başvurmamız mı gerekir? İki vize türü içinde bu gitmeme kararı farklı sonuçlar mı doğurur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@callbee, içinde söyledi: ABD Yolunda Evlilik

@crazycells çok teşekkür ederim yönlendirmeniz için.
    Sponsoru yıllık maaş bordrosu olan biri mi lazım yoksa kısa süreli(5-6 aydır) çalışan birini de gösterebilir miyiz? diye sormuştum. Gönderdiğiniz konu başlığını inceleyeceğim.

Peki diyelim K1 ya da IR/CR1'e başvurduk süreçler sonuçlandı. Daha sonra gitmemeye karar verdik. Sonrası için bir problem teşkil eder mi? Yoksa sadece iptali olup yeniden başvurmamız mı gerekir? İki vize türü içinde bu gitmeme kararı farklı sonuçlar mı doğurur?

Kisa sureli calisan kisi, is yerinden mektup alirsa (gelir seviyesini gosteren) konsolosluk bunu da degerlendirmeye alacaktir. O baslikta, konsolosluk yonergesinden alintilar var, onlari inceleyebilirsiniz...

Bir problem teskil etmez, sadece sureciniz iptal olur, eger tekrar ABD'ye gitmeye karar verirseniz surece yeniden baslamaniz beklenir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

104

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.1k

| | | |