Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Biden'in ilk başkanlık gününde Göçmenlik Reformu Tasarısı yayımlandı.

Bu tasarının yasalaşması için hem Meclis'te hem de Senato'da onaylanması gerekiyor. Önümüzdeki iki yıl boyunca hem Meclis, hem Senato, hem de Beyaz Saray Demokratların kontrolünde olacağı için bu konuda hızlı gelişmeler yaşanabilir. O nedenle bu tasarı ve yeni yasalarla ilgili gelişmeleri konuşmak için yeni bir başlık gerekir 🙂

Bu tasarıya göre;

• ABD'de yasayip ABD vatandasi olmayan herkes icin kullanilan "alien" kelimesi, "non-citizen" olarak degisecek.

• 55.000 olan Green Card çekiliş vize sayısı 80.000'e çıkarılacak

• Green Card süreçlerinde halkın çoğunluğu Müslüman olan ülkelere veya Afrika ülkelerine uygulanan yasaklar kaldırılacak

• ABD'de yasal statüsü olmadan yaşayan milyonlarca kişi için Green Card ve vatandaşlık yolu açılacak (DACA dahil)

• Aile Sponsorlu Green Card sürecinde işlem bekleyen gecikmiş dosyalar hızlandırılıp, gecikmeler kapanacak; ayrıca ailelerin birleşmesini engelleyen 3 veya 10 yıllık banlar kaldırılacak

• İş Sponsorlu Green Card sürecinde işlem bekleyen gecikmiş dosyalar hızlandırılacak

• ABD'deki üniversitelerden STEM alanlarında yüksek derece alan kişilerin Green Card alması kolaylaştırılacak

• H1-B vize sahipleri eşlerine (H-4) tekrar çalışma izni verilecek ve çocuklarının yaştan dolayı vize alamama problemi giderilecek

• İltica başvurlarındaki 1 yıllık bekleme süresi kaldırılacak ve iltica başvuruları, U vizesi, T vizesi, VAWA başvuruları hızlandırılıp, kotaları arttırılacak

Ve ayrıca Trump'ın zorlaştırdığı veya engellediği bütün süreçler de gözden geçirilip, neredeyse tamamı eski haline çevrilecek. Tüm ayrıntıları en yukarıdaki ve hemen aşağıdaki linkte bulmak mümkün.

Ayrıca Türkçesi için şu siteyi inceleyebilirsiniz:

Guncellemeler:

21 Ocak 2021:
    Resmi site beyaz sarayın ana sayfasına yönlendirmeye başladığı için İngilizce basın bültenine şuradan ulaşabilirsiniz: https://yesilkartforum.com/forum/assets/uploads/files/1611163764543-fact-sheet-president-biden-sends-immigration-bill-to-congress-as-part-of-his-commitment-to-modernize-our-immigration-system-president-elect-joe-biden.pdf

(Artik beyaz sarayin sitesinde de bulten gorunuyor, o nedenle en ustteki link guncellendi)

27 Ocak 2021:
    Biden'in yeni tasarisi Demokratlar tarafindan sicak karsilanirken, Cumhuriyetciler kanadinda ayni sicakligi yasayamadi. Beyaz Saray'dan gelen bilgilere gore yonetim icin bu konuda onemli olan bir ilerleme saglanmasi, tum konularin ayni anda veya parca parca tartisilmasi ve yasalasmasi bir problem degil. Duyumlara gore Biden once tasarinin tek bir yasa seklinde oylanmasini istiyor, eger Senato'da bir ustunluk saglanamazsa veya Demokratlar "filibuster"dan kurtulamazsa, o durumda yonetim gidisati Kongre'ye birakacak, fakat tasarinin tek bir yasa seklinde yasalasmasi Biden icin elzem degil. Ayrintili bilgi:

https://www.politico.com/amp/news/2021/01/26/biden-immigration-bill-462479

• Sonunda ya çok sevindim umarım hemen yasallaşır

• Süper haber, çok hızlısınız Ali Cihan Bey 🙂 Hayatta iyi şeyler olmaz derdim hep, Biden ters köşe yapıyor habire 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Website artik Beyaz Saray sitesine yonlendiriyor, baska sitelerden daha sonra cikacaktir; ama ben de aciklamayi kaydetmistim, direkt foruma yukledim. Su sayfadan resmi aciklamanin tamamina ve yukaridaki maddelerin ayrintilarina ulasabilirsiniz:

FACT SHEET President Biden Sends Immigration Bill to Congress as Part of His Commitment to Modernize our Immigration System | President-Elect Joe Biden.pdf

• @crazycells bu hemen resmileşse acaba bu sene 55k mi 80k mi olur 🤔

• ⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Kölüş olmaz hızlı onaylansa bile gelecek seneye kalır

• @crazycells 31 mart a kadar gecerli olan ban ı gecersiz kılacaktır heralde değil mi onaylanması halinde ?

• @Rhonster 👍🏻 Seneye de olsa umutları ve oranı artırmış oluyor. Ama pasaport olayını geri çekmez umarım

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Kölüş, içinde söyledi: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

@crazycells bu hemen resmileşse acaba bu sene 55k mi 80k mi olur 🤔

bilemiyorum ama Mayis'tan once sonuclar aciklanmadan yasalasirsa DV2022'nin de 80.000 vize olma ihtimali var bence; DV2021'in ise olma ihtimali zayif.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hulyaek, içinde söyledi: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

@crazycells 31 mart a kadar gecerli olan ban ı gecersiz kılacaktır heralde değil mi onaylanması halinde ?

Evet.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ahmet-Kölüş, içinde söyledi: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

@Rhonster 👍🏻 Seneye de olsa umutları ve oranı artırmış oluyor. Ama pasaport olayını geri çekmez umarım

Yok, onu geri cekmezler.

• Ne zaman onaylanır tahmininizce?

• @crazycells tasarıya destekler gelmeye başladı, bunlar çok güzel gelişmeler

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47, içinde söyledi: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

Ne zaman onaylanır tahmininizce?

Bilemiyorum maalesef, ama bu kadar kapsamli ve onemli yasalar genelde birkac hafta boyunca hem Kongre'nin iki kanadinda, hem de medya kuruluslarinda tartisilir ve orta yol bulunur...

Bir de benim alisik oldugum gocmenlik yasa tasarilari haftalar (hatta bazen aylar) boyunca kongre'de ve medyada tartisilip bir sonuca varilamayan tasarilar oldugundan olumlu ornegin nasil olacagini ben de kestiremiyorum 🙂

• ⭐⭐⭐

ay lütfen olsun cunku.jpg

• @crazycells Ancak demokratlar hem senato hem de temsilciler meclisini elinde tuttuğu için hızlı olma ihtimali olmaz mı ki

• ⭐⭐⭐⭐⭐

yukaridaki yoruma ek olarak belirtmem gerekir ki, bu tasarilarda cesitlilik vizesi programinin kalkmamasini Georgia'daki senator secimlerine borclu oldugumuzu dusunuyorum.

Onceki tasarilarin tartisildigi durumlarda hem Cumhuriyetciler, hem de Demokratlar orta yolu bulmak zorundaydi; cunku iki tarafin da oyuna ihtiyac vardi. Ve bu iki tarafin anlasmaya yakin oldugu durumlarin cok buyuk bir bolumunde Demokratlar, DACA programindaki magdurlara hak taniyabilmek icin cekilisten vazgeciyorlardi. Fakat iki taraf da tum ayrintilarda anlasamadigi icin bir sonuca varilamiyordu. Fakat bu sefer bu kadar ciddi bir fedakarlik yapmak zorunda degiller. Bir de bunlarin ustune Trump'in gocmenlik sistemine verdigi zararlarin telafisi de var. O nedenle bu momentumla, tartismalar hizlanip tasari yasalasirsa mukemmel olur...

Bir de ABD'de, Turkiye'den farkli olarak Senatorler veya milletvekilleri parti 'lider'inden emir almazlar 🙂 Yani bu yasayi destekleyen Cumhuriyetciler olabilecegi gibi desteklemeyen Demokratlar da olabilir. Fakat yine de onceki yillara gore kapsamli bir degisiklige bu kadar yakin oldugumuzu hatirlamiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@redur47, içinde söyledi: Biden'in Göçmenlik Reformu Yasa Tasarısı (20 Ocak 2021)

@crazycells Ancak demokratlar hem senato hem de temsilciler meclisini elinde tuttuğu için hızlı olma ihtimali olmaz mı ki

Ben ekleme yazarken siz de sordunuz. Hemen yukaridaki yorumumu okuyabilirsiniz 🙂

• Tahminimce bu yasa DV-2022 görüşmeleri başlamadan (Ekim 2021) önce yasalaşırsa eğer Mayıs ayında açıklanan sonuçlara ek olarak bir çekiliş daha yaparlar ve DV-2022 vize sayısını 80.000'e çıkarırlar. Diğer bir ihtimal 55.000 vize sayısı için zaten hali hazırda bu sayının 2 katı case number veriliyor. 2022 Çekilişinde tüm numaralar current olur ve bir şekilde 80.000 rakamı tamamlanır.

Yaklaşık 2 yıldır foruma üyeyim ancak hiç mesaj atmadan süreçleri takip ediyordum 🙂 Bu sayede ilk mesajımı yazmış oldum. Vatana millete hayırlı olsun.

• @crazycells Abd deki göçmenlik sistemi trump yüzünden insanları abd den soğuttu gerçekten. Böyle bir güncellemeye kesinlikle ihtiyaç vardı. Kendi dosyamdan örnek verecek olursam avukatım konsolosluğa mesaj atıyor cevap vermiyorlar ben kaç kere aradım mesaj attım cevap vermediler ,en sonunda senatörün ofisine dosyami gönderdim konuyu aktardım ve kendileri bugün dönüş yapmışlar konsolosluk ile iletişime geçtik ve hem size hem avukatınıza cevap verecekler diye

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

107

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |