Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

20 Aralik itibariyle Cumhuriyetci ve Demokrat Parti yeni bir COVID-19 yardim paketi uzerinde anlasmaya vardilar.

Yasa, ABD'de yasayan ve vergi mukellefi olan herkese 600 dolarlik yardim gonderiyor (cocuklar icin de 600 dolar). Ayrica issizlik maaslarina da ek olarak 300 dolarlik yardim gelecek. Daha once CARES Act ile herkese 1200 dolarlik check gonderilmisti (cocuklar icin 500 dolar), issizlik maaslarina da haftada 600 dolarlik ekleme yapilmisti.

Bu seferki yasada da gelir seviyesi arttikca yardim miktari dusecek, 75.000 dolar ile 99.000 dolar arasinda kismi yardim alacaksiniz. Eger tek kisi icin yillik geliriniz 99.000 dolarin ustundeyse veya cift olarak yillik geliriniz 198.000 dolarin ustunde bu durumda hicbir yardim almayacaksiniz. Bu yardim check'leri vergiden muaf, yani bu kazanciniza vergi odemeyeceksiniz. Green Card sahipleri ve resident aliens (vergi mukellefi olan gocmenler) de cek alacaklar. Eger banka hesap bilgileriniz IRS'te mevcutsa o durumda banka hesabiniza direkt yatirilacak, aksi durumda fiziksel cek alacaksiniz. Yardimlar gelecek hafta itibariyle gonderilmeye baslanacak.

Issizlik maasina ise 28 Aralik - 14 Mart arasinda 11 haftalik 300 dolarlik yardim yapilacak. CARES Act'teki gibi freelance veya self-employed calisan kisiler de bu ek yardimi alacaklar.

PPP (Payroll Protection Program) programi icin de 284 milyar dolar ekleme yapilacak. Sanirim bu asamada bu programdan CARES Act'te yararlanmamis kucuk isyerleri yararlanabilecek ama emin degilim.

Diger bahsedilen yardimlar:

• 45 milyar ulasim birimlerine yardim (15 milyar havayolu sirketlerine, 14 miltar transit sistemlere, 10 milyar anayollara, 2 milyar havalimanlarina, 1 milyar havalimani contractor'larina, 1 milyar da Amtrak'a)
    • Kirasini odeyemeyenler icin evlerden tahliye yasagi Ocak ayi boyunca uzaltildi (onceki yasaya gore Aralik sonuna kadar evlerden tahliyeler yasaklanmisti)
    • 25 milyar dolar kira yardim programlarina
    • 20 milyar dolar EIDL'ye (ilgili forum konusu: https://yesilkartforum.com/forum/topic/3509/coronavirus-nedeniyle-verilen-iş-yeri-kredileri-ve-yardımları)
    • 10 milyar dolar USPS'e
    • 13 milyar dolar SNAP gida yardimlarina
    • 82 milyar dolar okul ve universitelere
    • 10 milyar dolar cocuk bakim yardimlarina
    • Milyarlarca dolar asi dagitimi ve diger saglik masraflarina
    • Restoranlar islerini canlandirmak icin is yerlerine vergi indirimleri (yemek harcamalari konusunda)
    • "Paid sick leave" veren isyerlerine ek vergi kredileri

Ayrica Nancy Pelosi, bu yasanin gecici destek oldugunu ve Biden goreve basladiktan sonraki 30 gun icinde yeniden ve daha buyuk butceli bir yardim yasasi gecireceklerini de belirtmis. Biden 21 Ocak'ta baskan olarak goreve baslayacak.

Eger stimulus yardim paranizi almazsaniz, su linkten durumu kontrol edebilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ayrica kiyaslama acisindan belirtmis olayim... Bu yasadaki yardim ceki, ABD'de vatandaslara gonderilecek ikinci cek... ama bu surecte Kanadalilar her ay 2000 CAD (~1500 USD) almaya devam ettiler 🙂

Secimden once Cumhuriyetciler 1200 dolarlik yardim ve issizlik maaslarina 400 dolarlik ek yardim sozu verirken, Demokratlar buna izin vermeyip bunlar yeterli degil herkese 2400 dolarlik check gonderip, issizlik yardimlarini da 600 dolar yapmaliyiz demisti. Iki taraf da uzun sure anlasamamisti.

Simdi ise gecen yasadaki miktarlar: herkese 600 dolarlik yardim, issizlik maaslarina ise 300 dolarlik yardim

• ⭐⭐

Demokratlar bol keseden atip is iceaate gelince su koyu verdiler. Oncekinin yarisini vermek nedir. Pelosinin dedigi dogru cikar da Biden goreve geldikten sonra duzgun bir sey yaparlar umarim

• @goodluck Beklentileri cok yuksek tutmamak lazim.

• ⭐⭐

900 milyar dolarlik butce kongreden de gecti. Onumuzdeki hafta 600$'lar yatmaya baslayacak. Acaba sadece 2019 da vergi bildirimi yapanlara mi yardim yapilacak?

• @Edelweiss bu yardim bir vatandaslik maasi gibi degilde bir sekilde amerikan ekonomisine katki yapmis bunu da vergi bildirimi ile yasallastirilmis kisiler yardim gibi dusunebilirsiniz. 2019 vergi bildirimi yapmadiysaniz bu parayi almaniz su an zor gozukuyor. Belki 2020 vergi bildiriminden sonra geriye dogru bir odeme karari alinabilir 2020 yilinda ekonomiye dahil olanlar icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yasa cok uzun, 5593 sayfa, incelemek isteyenler suradan ulasabilirler: https://rules.house.gov/sites/democrats.rules.house.gov/files/BILLS-116HR133SA-RCP-116-68.pdf

600 dolar "advance tax credit" alacak kisiler ise soyle yazilmis yasada:

Eligible individual

For purposes of this section, the term "eligible individual" means any individual other than-

• (1) any nonresident alien individual,

• (2) any individual with respect to whom a deduction under section 151 is allowable to another taxpayer for a taxable year beginning in the calendar year in which the individual's taxable year begins, and

• (3) an estate or trust.

Su durumda bir onceki CARES Act'teki gibi ABD'de calisan ve vergisini odeyen herkes dahil olacak (yatirimci, calisma vizeleri sahipleri vs. dahil)... Eger daha once IRS'e bildirim yaptiysaniz o durumda almamaniz icin bir neden goremiyorum. Cunku bu durumda resident alien oluyorsunuz.

2020'de Green Card alanlarin ise bu parayi alip almayacagini zamanla gorecegiz; fakat 2021 yili baslamak uzere ve Subat ayinda 2020 icin vergi bildirimi yaparsaniz sorun ortadan kalkacak diye dusunuyorum.

Bir onceki yasada oldugu gibi, hakki olmasina ragmen parayi alamayan kisiler bu miktarlari sonraki vergi bildirimlerinden dusebilecekler.

Bu konuda tecrube ve duyumlarinizi bu basliga aktarmayi unutmayin lutfen.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Edelweiss, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

900 milyar dolarlik butce kongreden de gecti. Onumuzdeki hafta 600$'lar yatmaya baslayacak. Acaba sadece 2019 da vergi bildirimi yapanlara mi yardim yapilacak?

2019 veya oncesinde bildirim yapanlar...

Eger hic bildirim yapmadiysaniz o durumda IRS sizden haberdar degil demektir, bu durumda gecen seferki gibi sitede bir basvuru linki olusturabilirler.

• Bir de bizim yaşadığımız ülkeye bak.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Yasa tasarisi kongrenin iki kanadindan da (Senato + Meclis) gecip Trump'in imzalamasi icin Beyaz Saray'a gonderilmisti. Herkes Trump'in tasariyi onaylayip yasalasmasini beklerken 1 saat once Trump tasariyi elestirip degistirilmesini istedi.

Trump; tasarida kapanmis kurum, galeri ve is yerlerine, ve ozellikle yabanci ulkelere ayrilan para miktarlarinin cok fazla olmasini elestirip, Amerikalilara gonderilen oldukca dusuk miktardaki 600 dolari, 2000 dolar olarak guncellemelerini istedi.

Trump'in video'su:

Bu da Nancy Pelosi'nin Trump'in "blof"une cevabi 🙂 Bakalim Cumhuriyetci lider Mitch McConnell ne yapacak 🙂 su an Trump + Pelosi, McConnell'a karsi 🙂 (en azindan kagit ustunde)

• @crazycells Trump reisden beklenen hareketler bunlar..

• Bunu gecirmezse cumhuriyetciler Georgia secimlerini kaybederler diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐

@crazycells Enteresan bir durum. Bakalım GOP bu işin içinden nasıl çıkacak (daha doğrusu nasıl reddedecek). Kendi tabanına nasıl oynayacak, açıkçası merak ediyorum. Trump gider ayak Mitch McConnell’e en büyük kazığı attı sanırım.

• @FreeWoRLD Sonucu bildigi icin giderayak blof yapip puan topluyor. "Agam bizimle eylenir".
    Ha olur da Cumhuriyetciler bu golu yerse yine biz marabalar karli cikariz.

• ⭐⭐⭐

@caglaror Umarım bir köşesinden bizde yararlanırız, zira herkes kendi menfaatinde. Siyaset her yerde aynı..

• @crazycells, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

Yasa tasarisi kongrenin iki kanadindan da (Senato + Meclis) gecip Trump'in imzalamasi icin Beyaz Saray'a gonderilmisti. Herkes Trump'in tasariyi onaylayip yasalasmasini beklerken 1 saat once Trump tasariyi elestirip degistirilmesini istedi.

Trump; tasarida kapanmis kurum, galeri ve is yerlerine, ve ozellikle yabanci ulkelere ayrilan para miktarlarinin cok fazla olmasini elestirip, Amerikalilara gonderilen oldukca dusuk miktardaki 600 dolari, 2000 dolar olarak guncellemelerini istedi.

Trump'in video'su:

Bu da Nancy Pelosi'nin Trump'in "blof"une cevabi 🙂 Bakalim Cumhuriyetci lider Mitch McConnell ne yapacak 🙂 su an Trump + Pelosi, McConnell'a karsi 🙂 (en azindan kagit ustunde)

Adamsin reis 🤣

• //////////////

• ⭐⭐⭐

@yalta Bulabilsem alacağım PS5 fakat piyasada halen yok. Yılbaşı sonrası artık..

• Bir onceki stimulus checkimi banka hesabima almistim.Acaba yeni gelecek yardim da ayni hesaba mi yatar?Yoksa ekstra bir islem yapmama gerek var mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@repatita, içinde söyledi: Tüm Amerikalılara İkinci Stimulus Çek Gönderiliyor (900 milyar dolarlık COVID-19 yardım paketi)

Bir onceki stimulus checkimi banka hesabima almistim.Acaba yeni gelecek yardim da ayni hesaba mi yatar?Yoksa ekstra bir islem yapmama gerek var mi?

Eger IRS'e verdiginiz hesap bilgilerinde guncelleme yapmadiysaniz ayni hesaba yatacaktir.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

94

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |