Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

IR-1/CR-1 süreci ve mülakat deneyimleri (ABD vatandaşı ile evlenip Türkiye'de Green Card almak)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mehmet858, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Arkadaşlar iyi akşamlar, 1 Eylül 2020 tarihinde NVC tüm belgeleri "accepted" olarak onay verdi ve durum bilgisi güncelleme e-mail aldım. Fakat bu süre zarfından sonra herhangi bir e-mail veya bir dönüş ne konsolosluktan ne de NVC'den aldım. Daha önce sorduğumda bir işlem kalmadığı sadece beklemem gerektiğini formda belirtilmişti. Şuan da beklemekten başka yapılacak bir adım var mıdır?

Sadece beklemeniz yeterli, siz de farkindasinizdir konsolosluk cok az mulakat veriyor ve cok az kisinin dosyasini degerlendiriyor, o nedenle su asamada bazi gecikmeler yasamaniz normal. Yakin zamanda haber alirsiniz...

• Herkese selam, bende bilgi amaçlı paylaşım yapmak istedim.

İlk başvuru tarihimiz : 19 mart 2019
    USCIS onayımız: 30 mayıs 2020
    NVC evrak yükleme : 15 haziran 2020
    NVC evrak onayı: 27 temmuz 2020
    Görüşme Tarihi Bildirimi: 25 eylül 2020
    Görüşme: 22 ekim 2020
    Pasaport Gelme Günü: 26 Ekim 2020

Kendimde Amerikan vatandaşlığı var. 10 yıldır Türkiyede eşim ile yaşıyoruz. bu süre içinde 2014 de oğlumuz 2019 da bir kızımız dünyaya geldi, 2019 başında Amerikaya taşınma kararı aldık. 2019 şubat ayında iki çocuğumuz için pasaport başvurusu yaparak çocuklarımız için vatandaşlık aldık, ve eşim için de başvuru sürecini başlattık. Baya bir stresli uzun sürecin ardından allaha şükür vizemizi aldık. 6 ay içinde Amerikaya giriş yapmamız gerekiyor. Bekleyen herkese sabırlar ve kolaylıklar diliyorum, stres yapmayın bir şekilde halloluyor herşey...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Onur-Arpacay, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Herkese selam, bende bilgi amaçlı paylaşım yapmak istedim.

İlk başvuru tarihimiz : 19 mart 2019
    USCIS onayımız: 30 mayıs 2020
    NVC evrak yükleme : 15 haziran 2020
    NVC evrak onayı: 27 temmuz 2020
    Görüşme Tarihi Bildirimi: 25 eylül 2020
    Görüşme: 22 ekim 2020
    Pasaport Gelme Günü: 26 Ekim 2020

Kendimde Amerikan vatandaşlığı var. 10 yıldır Türkiyede eşim ile yaşıyoruz. bu süre içinde 2014 de oğlumuz 2019 da bir kızımız dünyaya geldi, 2019 başında Amerikaya taşınma kararı aldık. 2019 şubat ayında iki çocuğumuz için pasaport başvurusu yaparak çocuklarımız için vatandaşlık aldık, ve eşim için de başvuru sürecini başlattık. Baya bir stresli uzun sürecin ardından allaha şükür vizemizi aldık. 6 ay içinde Amerikaya giriş yapmamız gerekiyor. Bekleyen herkese sabırlar ve kolaylıklar diliyorum, stres yapmayın bir şekilde halloluyor herşey...

Gozunuz aydin 🙂 bundan sonraki surecte bol sanslar.

• @Onur-Arpacay Öncelikle hayırlı olsun ve başarılar hayatınızda...
    evet oldukca stresli bir bekleyiş...sağlık ve mutluluklar...

• Merhaba arkadaşlar çok acil bir sorum var , mülakatta tax kağıtlarını sunan arkadaşlar var , tax kağıtlarının çıktılarını mı sundular beni lütfen aydınlatır mısınız ? Eşim ve sponsorumuzun online doldurduğu tax kağıtları var ama asılları diye bir şey yok bende , avukata sorduk çıktılarını verin dedi olur diye ama benim hala içim rahat değil 😞

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@leyl, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Merhaba arkadaşlar çok acil bir sorum var , mülakatta tax kağıtlarını sunan arkadaşlar var , tax kağıtlarının çıktılarını mı sundular beni lütfen aydınlatır mısınız ? Eşim ve sponsorumuzun online doldurduğu tax kağıtları var ama asılları diye bir şey yok bende , avukata sorduk çıktılarını verin dedi olur diye ama benim hala içim rahat değil 😞

ciktilarini verebilirsiniz sorun olmaz, IRS'ten transcript de alip verebilirsiniz.

• @crazycells çok teşekkür ederim 💐

• @crazycells teşekkürler. Anladığım kadarı ile US vatandaşı hem kendisi hem eş her ikiside Türkiye'de ise, gelirleride Türkiye'de ise ev vs gibi şeyleri asset göstererek US te çalışan birisini bulmasada kendisine sponsor olarak eşine green card alma şansı var diyorsun. Sadece bunu konsolosun değerlendirmesi gerekiyor diyorsun. Demekki eğer bulunamıyorsa, US te çalışan sponsor bulmak kesin bir zorunluluk değil gibi gözüküyor benim anladığım kadarı ile.

• @crazycells mülakatta tax belgelerini sunmak gerekiyor mu? bu belgeler ceac sistemine yüklendiği için istenmiyor biliyordum..

• @bulls evet tax belgelerinide istiyorlarmış , bende şaşırdım buna

• @bulls @leyl arkadaşlar bugün mülakata girdim benden istemediler bilginiz olsun

• Tüm forumdaki arkadaşlara selamlar..bugğn mülakatım vardı..10.45 te..10.35 gibi aldılar içeri covid formu doldurdum onca evrak götürdüm sadece pasaport nüfus kayıt örneği bir adet foto temiz kağıdı ve evlilik cüzdanı aldılar ayrıca bir kaç resim istediler.Kanıt resmi yani..
    Baya bir bekledim bir saate yakın benle ilgisi yok benden önce birisi vardı görüştüğü konsolos arkadaşın onunla baya bir konuştular..beni çağırdı nerde tanıştınız ne zaman evlendiniz diye iki soru sordu herşeyi zaten bakmış ve beni çağırmadan iade etmişti bile.Hepsi bu ben beş dk ancak sürdüm herhalde herşey yolunda bir kaç güne pasaportu alırsınız dedi.Birde şiddet mağdurları falan gibi bir kaç sayfalık bir bilgi kağıdı verdi çıktım..bugüne kadar tüm sürecimde yardımcı olan fikir paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim..bekleyen arkadaşlarda umarım en kısa sürede randevu alıp hayallerine kavuşur..girişte de mutlaka deneyimlerimi paylaşacağım..herkese sevgiler.

• @Ozgur-tunali hayurlı uğurlu olsun. Sizdemi eşinizle birlikte Türkiye'den başvurdunuz? Sponsor işini nasıl halletiniz?

• @bonjour çok teşekkür ederim.darısı başınıza..eşim tüm süreç boyunca burda değildi..ara ara gidip geldi zira vizem yoktu..sponsor kendisi oldu orda çalışan zaten..başka bir sponsor ihtiyacımız olmadı

• @Ozgur-tunali çok sağol cevabın için. Yeni hayatın sana ve ailene güzellikler getirsin. Darısı bekleyenlerin başına diyelim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bonjour, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells teşekkürler. Anladığım kadarı ile US vatandaşı hem kendisi hem eş her ikiside Türkiye'de ise, gelirleride Türkiye'de ise ev vs gibi şeyleri asset göstererek US te çalışan birisini bulmasada kendisine sponsor olarak eşine green card alma şansı var diyorsun. Sadece bunu konsolosun değerlendirmesi gerekiyor diyorsun. Demekki eğer bulunamıyorsa, US te çalışan sponsor bulmak kesin bir zorunluluk değil gibi gözüküyor benim anladığım kadarı ile.

ABD'de yasamasi gerekiyor veya yurtdisindaki kalisinin gecici oldugunu ve hemen ABD'ye tasinacagini gostermesi gerekiyor. ABD ile olan iliskinizi kanitlamaniz da konsolosluk icin yeterli olabilir, buna konsolos karar verecek.

Daha once de yonlendirmistim, bu basligi okumaniz gerekiyor. Cunku dedigim bilgiler bu baslikta mevcut:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/255/sponsorluk-islemleri-ve-yapilmasi-gerekenler-i-134-ve-i-864

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bulls, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

@crazycells mülakatta tax belgelerini sunmak gerekiyor mu? bu belgeler ceac sistemine yüklendiği için istenmiyor biliyordum..

genel olarak CEAC'a yuklediginiz tum belgelerin orijinallerini mulakata da goturmeniz gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Ozgur-tunali, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

Tüm forumdaki arkadaşlara selamlar..bugğn mülakatım vardı..10.45 te..10.35 gibi aldılar içeri covid formu doldurdum onca evrak götürdüm sadece pasaport nüfus kayıt örneği bir adet foto temiz kağıdı ve evlilik cüzdanı aldılar ayrıca bir kaç resim istediler.Kanıt resmi yani..
    Baya bir bekledim bir saate yakın benle ilgisi yok benden önce birisi vardı görüştüğü konsolos arkadaşın onunla baya bir konuştular..beni çağırdı nerde tanıştınız ne zaman evlendiniz diye iki soru sordu herşeyi zaten bakmış ve beni çağırmadan iade etmişti bile.Hepsi bu ben beş dk ancak sürdüm herhalde herşey yolunda bir kaç güne pasaportu alırsınız dedi.Birde şiddet mağdurları falan gibi bir kaç sayfalık bir bilgi kağıdı verdi çıktım..bugüne kadar tüm sürecimde yardımcı olan fikir paylaşan tüm arkadaşlara teşekkür ederim..bekleyen arkadaşlarda umarım en kısa sürede randevu alıp hayallerine kavuşur..girişte de mutlaka deneyimlerimi paylaşacağım..herkese sevgiler.

hayirli olsun, bundan sonraki surecte bol sanslar.

• @crazycells linki inceledim buna benzer konular geçiyor ve aynen dediğin gibi buna konsolos karar verecektir gibi bir not düşmüşler. Anladığım kadarı ile NVC sürecini başlatıp NVC onay verse bile her an joint sponsor olarak birisini bulursak her an eklenebilir sisteme gibime geliyor. Yanılıyormuyum acaba bu konuda. Hatta NVC ücretleri ödedik 325+120=445 dolar. Belgeleri yükledik diyelimki 2 hafta sonra veya 1 ay sonrada kendimize joint sponsor bulduk. O süreçte 2 hafta sonra veya 1 ay sonrada NVC daha işlemlere devam ederken o joint sponsorun doldurduğu I-864 formu ve tax formları vs sisteme submit edebiliyormuyuz?Çünkü başvuran kişiye şu cevap gelmiş:Linkte geçen aynen şu: @crazycells Öncelikle merhabalar;
    Green Card başvurumda babam sponsorum oldu ve bu iletiyi aldım.

...... does not meet the minimum income requirement to sponsor the intending immigrants for this case. The consular officer will make a decision regarding this requirement at the time of the interview. For more information, please visit https://www.uscis.gov/i-864p. To avoid delays, an additional Affidavit of Support Form I-864 for a joint sponsor may be submitted. FINANCIAL SPONSORSHIP RESPONSIBILITIES: Financial sponsors, joint sponsors, and applicants should be aware of responsibilities when signing an I-864 and the consequences for a sponsored immigrant's acceptance of federal means-tested public benefits. For more information visit https://nvc.state.gov/aos.

Anladığım kadarıyla sponsorluk için yeterli değil.Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak daha önce ilave evrak olarak ta banka hesap bilgilerimi vermiştim.Yaklaşık 18-20K (USD) hesabımda gözükmektedir.İlave sponsora ihtiyacım olur mu sizce?? Teşekkür ederim...

Hangi kategoriden basvuru yapiyorsunuz? Bilgileri imzaniza tasir misiniz?

Maalesef kendi kaynaklariniz kabul gormuyor, sponsorluk belgesi olmak zorunda. Ilk iletileri okuyun isterseniz bir daha, konsoloslugun neleri kabul ettigini daha iyi anlarsiniz...

• @crazycells Elbette haklısınız ama,örneğin petitioner pasaport fotoğrafı yüklüyor ,ya da ehliyet,ya da banka hesap bilgileri,doğum belgesi vs,o zaman bunların da mı orjinallerini götürmeliyiz?

ya da mülakata girecek olan (vizeyi alacak kişi) türk vatandaşının ceac sistemine yüklemiş olduğu evrakların orjinallerini mi yanımızda bulundurmalıyız?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |