Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Forumun en keyif aldığım başlıklarından biri. Seri halde ne güzel iletiler yazılmış (benim gibi atomuna kadar gitmeden). Hem ABD'nin hem Türkiye'nin dört bir yanından soru soranlarla cevap verenler bir araya gelmiş ne güzel. Forumun genel hali gerçi de niyeyse buna burada sevindim 😃

Florida benim de aklımda olan bir eyalet. İklimi ve konumunun yanında İspanyolca konuşan insanların çoğunlukta olması aklımda olma sebeplerinden. Ben ABD'deki tecrübemde insanların çoğunlukla bireysel, hem kendi hayatında hem toplum içinde, olduklarını gözlemlemiştim. Hispanik kişilerin çoğunlukla bulunduğu yerde bunun olmayacağına veya en az seviyede olacağına dair peşin hükümlerim var. Forumun birçok başlığında olduğu gibi bu başlıkta aktarılan deneyimler de önemli bir seçim olan yaşanacak yerin seçimiyle ilgili güzel bilgiler sunuyor. Katkı veren herkese teşekkürler.

Forumda zaman zaman gidene kadar kendinizi geliştirin, belki de lotoya ihtiyaç duymadan gidersiniz gibi yorumlar yapıyordum. Geçen yaz yine bunu düşünürken insanlara buradan yazması kolay, sen bunun için ne yapıyorsun dedim kendi kendime. Yukarıda saydığım sebeplerden ötürü Florida zaten aklımda olan bir yerdi. Geçtiğimiz güz dönemi belediyenin A1 İspanyolca kursuna gittim. Bir dil bu kadar mı güzel olur. Çok sevdim. Bayıldım. Yıllarca İngilizce/Almanca diye diye kendimi yormuşum. İnsanlarının kültüründen midir nedendir bilemedim, inanılmaz rahattım öğrenirken. Yanlış yapma korkusu yok, stres yok, bir tatlı dil, bir rahatlık, İspanyolların siestası gibi bir rahatlık. Nedir anlamadım. Dil mi o kültürü etkiledi kültür mü dili bu kadar sevimli yaptı bilemedim. Florida'yı düşünseniz de düşünmeseniz de İspanyolca öğrenmenizi tavsiye ederim. O Güney Amerika kültürü, neler varmış nasıl bir dünyaymış ve ne kadar uzakmışız, hep ABD'yi biliyormuşuz. İspanyolca öğrenmeye başladıktan sonra bir daha ABD'ye Amerika demedim, sanki koca bir kültürü yok sayıyormuşum hissine kapılıyorum.

Florida düşünenlere daha buradayken İspanyolcayı öneririm. Kültürdeki o rahatlık (tembellik veya boşluk akla gelmesin) o kültürün dilini öğrenirken rahat olmamı sağladı. Ben bu şekilde tecrübe ettim. Biz hep alışmışız dil bilgisiyle, dersle, masa başı yabancı dil öğrenmeye. Tabii ki bunda da gerekiyor ancak bence konuşmayı öğrenmenin daha kolay olduğu bir dil.

Bazı iletilerde yazılmıştı ama İspanyolcayla veya Florida'daki, kendi deneyimimden yola çıkarak bahsettiğim o bireyselliğin aksine olan kültürle ilgili, deneyimleriniz, görüşleriniz varsa yazarsanız memnun olurum.

Yeni bir hayata başlama cesaretini gösterip adım adım yoluna devam eden, etmeye çalışan herkese başarılar dilerim. Dalgalarla boğuşurken yüzmeyi ne kadar çok sevdiğinizi unutmamanızı dilerim. Herkese iyi forumlar.

• ⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Florida

@goodluck, içinde söyledi: Florida

Florida’da yazlari deniz pek guzel olmuyor yalniz. Soyle Aralikta girip milleti catlatmak daha eglenceli Temmuz ayindan ekime kadar en kotu aylar.

katiliyorum 🙂 tam kasirga sezonundan sonra ozellikle sukran gunu ve noel zamanindaki tatilleri degerlendirmek icin mukemmel bir yer 🙂

yazlari cok yagis oldugundan da sikayet ediyorlar, dogru mudur sayin @goodluck ? ben hic yazin orada bulunmadim.

Dogrudur sayin @crazycells bizde oturmus olan temmuz agustosta tatil yapilir mantigi florida icin gecerli degil. Bu aylarda cok fazla yagis aliyor. Ekimin ortasindan hazirana kadar cok guzel oluyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Florida

@goodluck, içinde söyledi: Florida

Florida’da yazlari deniz pek guzel olmuyor yalniz. Soyle Aralikta girip milleti catlatmak daha eglenceli Temmuz ayindan ekime kadar en kotu aylar.

katiliyorum 🙂 tam kasirga sezonundan sonra ozellikle sukran gunu ve noel zamanindaki tatilleri degerlendirmek icin mukemmel bir yer 🙂

yazlari cok yagis oldugundan da sikayet ediyorlar, dogru mudur sayin @goodluck ? ben hic yazin orada bulunmadim.
    @serhatdemirer

@crazycells yazin en sikintili durumu nemin fazla olmasi ve yagislarin cok olmasi. Ancak yagislar belli saatlerde oluyor. Yada tropikal firtina zamani bir kac gun suruyor. Yaniniza naylon gorunumlu emergency panco paket alip cikiyorsunuz. Sorun tamamen cozuluyor. Nem nedeniyle nefes problemi olanlar icin kesinlikle kacinilmasi gereken bir yer. Korona nedeniyle maskeli yasamda bu isler bayagi sorun oluyor. 11 ay sonunda Onada alistik gibi.

• Merhabalar ,tampa ile ilgli bilgi alabilir miyim ve dental hyigenist iş imkanları konusunda bilgisi olan var mı acaba ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@basaknaz @Rhonster senin uzmanlık sorusunu sormuş

• @ayvalik10 @Rhonster merhaba siz de mi diş hekimisiniz ?

• ⭐⭐⭐⭐

@basaknaz hayır hemşireyim bende tampayla ilgileniyorum da o yüzden etiketlemiş sayın @ayvalik10 tampa başlangıç için gayet başarılı bir şehir araştırmalarıma göre tabi bizzat gitmedim sağlık sektörü gelişmiş genç ve canlı bir nufüsa sahip ve saratosa clearwater ve st. petersburg a 1 köprü ile bağlı o yüzden iş olanakları da daha yüksek diğerlerine göre zaten floridaya ilk yerleşenlerin en çok tercih ettikleri şehirlerden birisi saratosa 1 arabayla bu 4 şehir arasında gezinebilirsin.

• @Rhonster evet tampa ve cevresi dediğiniz gibi duruyor ,florida beni emekli yogunlugu ve genellikle kısıtlı iş imkanı dolayısıyla korkutuyordu fakat bu bölgeler biraz daha avantajlı gözüküyor.

• Florida'yı gençler için önerir misiniz? Açıkçası düşük vergi alınan bir eyalet olması açısından listemin başına Orlando'yu koydum. İlk yılımda çeşitli işlerde çalışacağımdan dolayı iş imkanlarını merak ediyorum. Araştırdığım kadarıyla üniversite veya kolejler açısından da uygun olduğunu düşünüyorum. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

• ⭐⭐

@ahmetty, içinde söyledi: Florida

Florida'yı gençler için önerir misiniz? Açıkçası düşük vergi alınan bir eyalet olması açısından listemin başına Orlando'yu koydum. İlk yılımda çeşitli işlerde çalışacağımdan dolayı iş imkanlarını merak ediyorum. Araştırdığım kadarıyla üniversite veya kolejler açısından da uygun olduğunu düşünüyorum. Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Orlando'nun nüfusu 200bin küsür. Aslında epey düşük bir nüfus Türkiye'de büyük şehirlerde yaşayanlar için. Ama yılda 100milyon turistin geldiği söyleniyor Orlando'ya. Yani özellikle turist hizmetleri olan bütün işler kolaylıkla yapılabilir gibi bence.

• Merhabalar, Brooksvill yada Tampa civarlarında ucretsiz covid testi yapan yer var mi acaba? Bilgisi olan var mı bu konu hakkinda? (Ailemi ziyaret icin Türkiye'ye gidicem ama THY 72 saat oncesinden test yaptirmamizi istiyor. Cvs ve Walgreens'lerde yapılıyormus fakat ucretleri yuksek) Teşekkürler..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Zepuco

• @ayvalik10 tesekkur ederim..

• Merhaba arkadaslar, suan Nyc 'de yasiyoruz ama yaz aylarinda Florida'ya tasinmayi dusunuyoruz. Tampa ve Jacksonville suan icin dusundugumuz sehirler arasinda. Burada yasayan bize bilgi verebilecek arkadaslarla iletisime gecmek istiyoruz. Yardimci olabilecek tum arkadaslara simdiden tesekkur ederiz.

• Florida'da amator balikcilar yaklasik 900 kg agirliginda grouper (lagos) baligi yakaladilar.

• @HockeyUmpire2, içinde söyledi: Florida

@kartalveat 10 senelik vize alirsaniz annenize her 6 ayda bir giris-cikis yapar .

Vatandaşlığı aldıktan sonra, anne babayı çok kısa sürede green card sahibi yapabiliyoruz bildiğim kadarı ile. Kardeşler gibi uzun bekleme süresi yok.
    Doğru mudur

• @Fevzi-ÖZYURT-0, içinde söyledi: Florida

@HockeyUmpire2, içinde söyledi: Florida

@kartalveat 10 senelik vize alirsaniz annenize her 6 ayda bir giris-cikis yapar .

Vatandaşlığı aldıktan sonra, anne babayı çok kısa sürede green card sahibi yapabiliyoruz bildiğim kadarı ile. Kardeşler gibi uzun bekleme süresi yok.
    Doğru mudur

Dogrudur. Anne, Baba ve es icin alinan gocmen vizeler senelik kotaya tabi degil. Konusu asagida.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1403/ir5-vize-sureci-abd-vatandaslarinin-anne-ve-babasi/2

• @Ryback, içinde söyledi: Florida

@Fevzi-ÖZYURT-0, içinde söyledi: Florida

Doğru mudur

Dogrudur. Anne, Baba ve es icin alinan gocmen vizeler senelik kotaya tabi degil.

Teşekkürler,

• @Fevzi-ÖZYURT-0, içinde söyledi: Florida

@Ryback, içinde söyledi: Florida

@Fevzi-ÖZYURT-0, içinde söyledi: Florida

Doğru mudur

Dogrudur. Anne, Baba ve es icin alinan gocmen vizeler senelik kotaya tabi degil.

Teşekkürler,

Rica ederim. Konusunu okumak isterseniz editledim ustteki mesaji.

• Merhabalar Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. H1B-H2B vizeleriyle amerikaya gelmek istiyorum Turizm otelcilik lisesi mezunuyum 2 yıllık ve 4 yıllık turizm rehberliği bölümü mezunuyum yaklaşık 10 senedir yaz ayları kapsamında turizm sektörlerinde çalışmaktayım. İngilizcem biraz pratikle daha iyi yerlere gelebilir. Daha önce yurtdışına çıkmadım. Sizce bu vize türlerinden bana çıkma olasılığı yüksek mi ? Ayrıca bu vize türlerine nasıl başvuru yapabilirim. Bir birikimim yok ama Amerika da çalışmak ve yaşamak ümidiyle bulabilirim tavsiyeleriniz neler.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

102

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |