Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @crazycells Tekrar merhaba. Doğum belgesinin dili azerice onu ingilizceye çevirmem gerekiyor değil mi hocam ? Bir de ingilizceye çevirme işini kimler yapıyor noter onayı filan gerekiyor mu ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Orhan-Cabarov, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@crazycells Tekrar merhaba. Doğum belgesinin dili azerice onu ingilizceye çevirmem gerekiyor değil mi hocam ? Bir de ingilizceye çevirme işini kimler yapıyor noter onayı filan gerekiyor mu ?

Dili Türkçe veya İngilizce olmayan tüm belgeler İngiliceye çevrilecek. Noter onayı gerekmez, yeminli tercüman yeterli.

• Merhabalar, bir soru sormak istiyorum. Kız arkadaşıma green card çıktı ve evlilik yaparak beraber gitmeyi planlıyoruz. Sorum; adli sicil kaydım yok ancak arşivli sicil kaydım var ve ben bu kaydı üzerinden 7 sene geçtiği için sildireceğim. Konsolosluğa giderken adli sicil kaydı yoktur belgemi götürmem veya formu doldururken bu durumu belirtmemem bir sorun teşkil eder mi ? Bu durum bizi görüşmede olumsuz etkiler mi? Yardımcı olabilirseniz beni çok mutlu edersiniz. Bu durum oldukça kafama takılıyor. İyi günler dilerim. Cevabınızı bekliyorum.

• Herkese merhabalar,
    Öncelikle bu forumu yöneten arkadaşlara yardım ve emeklerinden dolayı gerçekten çok teşekkür ediyorum.Tüm konu başlıklarını göz atarak rahatça önemli bir formları doldurmamızı sağlıyor.Forumdaki diğer konuları inceleyerek bir çok soruma cevap verdim fakat aşağıdaki kendi durumumuzla ilgili bazı sorularımı da sormak istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim. @crazycells sanırım gördüğüm kadarıyla forumdaki tüm zorlu sorulara siz önderlik ediyorsunuz, cevabınızı bekliyorum 🙂 🙂

1- Tarihçeli yerleşim yeri bilgilerimde 16 yaşından itibaren olan ikametgâh ilk adresim Kasım 2007 olarak e-devlette belirtilmiş. Fakat Ocak ayı doğumlu olduğum için yani 16 yaşıma Ocak ayında girdiğim için, DS-260 formunda Kasım 2007’yi kabul etmiyor. (Bu arada Ocak 2007 ve Kasım 2007 arasında da aynı adreste ikamet ediyordum. )Ocak 2007 yazarsam kabul ediyor. Fakat bu durumda forma yazdığım bilgi ile e-devlet bilgim aynı olmamış oluyor. Bu sorun olur mu?
    2- Adres kısımlarını tam olarak e-devlette olduğu şekilde yazdığımız taktirde sığmıyor. Formda iç kapı no 06 yerine, sadece no 06 yazdık. Bu uygun mudur? Veya bazı kısaltmalar yapabilir miyiz? Örneğin : Mah. Bul. Apt. gibi
    3- Sabıka kaydı sadece son 5 yıl içinde kaldığımız ülkeler için mi geçerli? Ve 1 yıldan fazla kalmış olmamız mı gerekiyor? Örneğin: 6 yıl önce eğitim dolayısıyla 10 ay İtalya’da oturum izniyle ikamet ettim. Sabıka kaydı almam gerekiyor mu? Veya 2 yıl önce proje için 9 ay İspanya’da oturum izniyle ikamet ettim, bunun için sabıka kaydı almam gerekiyor mu?
    4- Senegal’de ikamet ettiğimiz için evlilik sonrasında pasaportumu Dakar Türk elçiliğinden almıştım. Pasaportumda Issued by – verilen makam kısmında T.C. DAKAR Büyük Elçiliği yazıyor. DS-260 formunda pasaport verilen ülkeyi Senegal mi seçmeliyim yoksa Türkiye mi? Daha önce Schengen vizesine başvurduğumda Türkiye diye belirtmiştim.
    5- Son 5 yıl içinde bulunduğumuz ülkeler sorulmuş. Bu sadece eğitim, staj vb işler dolayısıyla gittiğiniz ülkeler diye yazıyor. Ama bu forumda son 5 yıl içinde 1 günlük bile giriş cıkıs olan yerlerin yazılması gerektiği söylenmiş. Yani tatil amaçlı kısa süreli bulunduğumuz ülkeler de mi olmalı?
    6- 9 aylığına İspanya’da EVS (European Voluntary Service) yaptım. Yani Gönüllü olarak çalıştım. Bunu iş bilgilerine yazabilir miyim? Yani Employed as a Volunteer olarak. Ya da başka bir alanda mı belirtmem gerekir?
    7- 2010 yılında work and Travel ile gidip SSN numarası aldım. Şu an numaramı biliyorum fakat kartımı kaybettim. Bu sebeple aynı numara ile yeni bir kart istiyorum. Have you applied for a Social Security number? Sorusuna Yes dedim. Were you issued a number? kısmını doldurdum. Do you need a new card? Kısmına yes dedim. Son soru olan Depoartmen of homeland security sorusuna da No seçeneğini işaretledim. Durumuma göre verdiğim bu cevaplar doğru mudur?
    8- Okuduğum özel Fen lisesinin adı ben mezun olduktan sonra değişti. E-devlette lise diploma bilgilerimde yeni adı yazıyor ama diplomamda eski adı yazılı. DS-260 formunda hangi ismi yazmam lazım?
    9- Bildiğimiz dillerin seviyelerini belirtmemiz gerekiyor mu? Örneğin French (Intermediate), English (Advance) gibi.
    10- Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Diplomamda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak geçiyor. Formda Occupation kısmında Other secip “Economics and Administrative Sciences” seklinde mi yazmalıyım Ya da orada Social Sciene seçeneği de var. Onu mu seçmeliyim?
    11- Liseden beri kullandığım mobil hattım arkadaşımın adına kayıtlı. Bu zamana kadarki tüm işlerimde bu numarayı kullandım. Bu numarayı yazmamda sakınca var mı?

• Öncelikle merhabalar lisans mezunuyum üniversite okurken. Tekrar bir üniversiteye kayıt yaptırdım. Üniversite ikinci öğretimdi harç ücretini hiç yatırmadım, ders kaydı yapmadım kayıt oldum ama hiç gitmedim. 3 sene oldu E devlette bu okulda hala kayıtlı görünüyorum. Öğrenci belgesi oluşturabiliyorum oluşturduğum zaman belgede pasif öğrenci olarak görünüyorum. Sizce bu okulu DS260 formunda belirtmelimiyim?

• @akurtlar, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Öncelikle merhabalar lisans mezunuyum üniversite okurken. Tekrar bir üniversiteye kayıt yaptırdım. Üniversite ikinci öğretimdi harç ücretini hiç yatırmadım, ders kaydı yapmadım kayıt oldum ama hiç gitmedim. 3 sene oldu E devlette bu okulda hala kayıtlı görünüyorum. Öğrenci belgesi oluşturabiliyorum oluşturduğum zaman belgede pasif öğrenci olarak görünüyorum. Sizce bu okulu DS260 formunda belirtmelimiyim?

Belirtmesenizde sorun olmaz.

• @Ryback O zaman belirtmeyeyim. 2 tane göçmen avukatına sordum youtube üzeri yayın yapan, büyük bir ihtimal görmüşsünüzdür biri yaz dedi. Biri yazma dedi kafam karıştı o yüzden buraya da sormak istedim. Birazda korku var sıkıntı çıkarırlar diye

• @akurtlar, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@Ryback O zaman belirtmeyeyim. 2 tane göçmen avukatına sordum youtube üzeri yayın yapan, büyük bir ihtimal görmüşsünüzdür biri yaz dedi. Biri yazma dedi kafam karıştı o yüzden buraya da sormak istedim. Birazda korku var sıkıntı çıkarırlar diye

Bundan bir sikinti cikmaz merak etmeyin. Baska lisans mezunetinizde var. O okulla bir alakaniz yok sonucta. Kaydinizida sildirin bir ara, kalmasin o sekilde bosuna.

• @Ryback Tamam çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. İyi günler dilerim

• @knnrn Teşekkür ederim.

• Case numarası ile ilgili çok ama çok merak ettiğimiz bir soruyu sormak istiyorum.
    Bizim case numaramız 2021EU00032XXX.
    Şartlar normal gitti ve de seneye Mayıs-2021'de tüm Case numaraları Current oldu.Bu durumda;
    DS-260 formunu benden daha önce doldurup fakat daha büyük Case numaralı birisinin benden daha önce mülakata çağrılma durumu var mıdır?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AfrikaBE, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Case numarası ile ilgili çok ama çok merak ettiğimiz bir soruyu sormak istiyorum.
    Bizim case numaramız 2021EU00032XXX.
    Şartlar normal gitti ve de seneye Mayıs-2021'de tüm Case numaraları Current oldu.Bu durumda;
    DS-260 formunu benden daha önce doldurup fakat daha büyük Case numaralı birisinin benden daha önce mülakata çağrılma durumu var mıdır?

Size mülakat tarihi verilebilmesi için şunların hepsinin tamamlanmış olması lazım:

• DS-260 formu doldurulmuş ve submit edilmiş
    • KCC'nin talep ettiği evraklar gönderilmiş
    • Case no current olmuş

Sadece DS-260 formu belirleyici değil. Ancak tüm numaralar current olduğunda siz bu şartların hepsini yerine getirmemiş iseniz numarası sizden büyük olup şartları yerine getirmiş olan biri sizden önce mülakat tarihi alabilir.

• @knnrn Bilgi için çok teşekkür ederim. Çok acıklayıcı oldu. Yukarı da 11 maddelik eşimle benim sorularımız var 🙂 zahmet olmazsa ona da cevap vermenizi rica edebilir miyim?

• @aydın-t, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@cenkduzum Merhaba bende turist vizesinden 215 b (verdikleri kağıtta yazıyor) maddesinden red yedım ..DS 260 ta neden kısmına ingilizce olarak ne yazabilirim acaba yardımcı olabılır mısınız tesekkürler.

Merhaba;
    Benim vize reddim 214 b yani göçmen olmayan vize almaya uygun görünmemem idi. dolayısıyla bende formda bunu ingilizce olarak hata yaptığımı ve kendimi ifade edemediğim için red edildiğimi düşünüyorum diyr açıklama yazdım.yani bunu ingilizce yazdım tabiki. 215 kodunun tam olarak karşılığını bilmiyorum.O yüzden sizi yanlış yönlendirmeyim. sanırım sayın @crazycells bu sorunuza uygun bir yorum getirecektir ya da getirmiştir.
    Başarılar umarım vizeyi alırsınız.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@AfrikaBE, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

@knnrn Bilgi için çok teşekkür ederim. Çok acıklayıcı oldu. Yukarı da 11 maddelik eşimle benim sorularımız var 🙂 zahmet olmazsa ona da cevap vermenizi rica edebilir miyim?

Çok değil, birkaç sayfa geriye gidip soruları ve yanıtları okursanız aynı soruların sorulduğunu ve yanıt verildiğini göreceksiniz.

Örneğin: https://yesilkartforum.com/forum/post/148475

Bu şekilde yapıp soru sayısını azaltabilirsiniz.

• Lise ve yüksek okul diplomalarımın asıllarını bulamıyorum, ne yapmam gerekir?

edit : diplomamı buldum sevinçliyim 😁

• Herkese Merhaba,
    Mülakat için gerekli evraklarda eski çalıştığımız iş yerlerinden bir çalışma belgesi ve imza sirküleri gibi belgeler gerekli midir? Örneğin ben İhracat Satış Uzmanı olarak çalıştım ama E-devlet üzerinden bakınca şirket tarafından girilen hizmet dökümü kodunda Satış Personeli yazıyor. Aslında öyle bir görevim olmamasına rağmen bu şekilde kodlar girilmiş . Bu durumda hangisini yazmam lazım?
    Teşekkürler

• @AfrikaBE, içinde söyledi: DV2021 (2021 Green Card Lotosu) Asamalari

Herkese Merhaba,
    Mülakat için gerekli evraklarda eski çalıştığımız iş yerlerinden bir çalışma belgesi ve imza sirküleri gibi belgeler gerekli midir? Örneğin ben İhracat Satış Uzmanı olarak çalıştım ama E-devlet üzerinden bakınca şirket tarafından girilen hizmet dökümü kodunda Satış Personeli yazıyor. Aslında öyle bir görevim olmamasına rağmen bu şekilde kodlar girilmiş . Bu durumda hangisini yazmam lazım?
    Teşekkürler

Net olarak sorunuza yanıt olmayabilir ancak DS-260 formunda vermiş olduğumuz bilgilerin amacı , green card hak sahibi olma şartlarında geçen "en az lise mezunu ve/veya en az iki yıllık tecrübe gerektiren bir işte çalışmış olmak"
    Dolayısı ile her hangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Siz çalıştığınız dönemleri doğru girdiğiniz sürece bir belge de isteneceğini sanmıyorum.
    Saygılarımla

• Ali Cihan bey, benim gecmiste kullanmis olduğum (15 yıl önce) pasportumu mulakatda gormek istermiler acaba? Cok uzun sure geçtiği için üzerinden bulamıyorum. Şuan 4 yıldır kullandığım Abd vizeli güncel pasaportum mevcut, acaba güncel pasaportum yeterli olur mu? Teşekkürler

• Merhabalar,
    DS-260 formunda bildiğiniz üzere son 5 yıl içinde bulunduğumuz ülkeler sorulmuş. Bu kısmın üzerinde açıklama olarak sadece eğitim, çalışma vb. işler dolayısıyla gittiğiniz ülkeler diye yazıyor. Ama bu forumda daha önceki sayfalarda sorulan soruları okuduğum kadarıyla @crazycells bazı yorumlarda son 5 yıl içinde 1 günlük bile giriş çıkış olan yerlerin yazılması gerektiğini söylemiş.
    Yani tatil amaçlı kısa süreli bulunduğumuz ülkeler de mi olmalı? Son 5 yılda eşimle 11 ülkeye seyahat amaçlı gittiğimiz için fazla görüneceğini düşünüyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |