Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• mrb birşey sormak istiyorum.
    eşim amerika da.ben türkiyedeyim.benm için green card başvurusunda bulundu.ama eşim 20 yıl önce türkiyede amerikan vatandaşı bir bayanla evlenip gidiyor.sonra orda bosanıyorlar.ama türkiyede ki nüfusunda hala o kadınla evli görünüyor.
    eski eşiyle görüşmüyorlar.türkiyeden tek taraflı mahkeme acarakta cok uzun sürdüğünü söylediler.o bayan da asla amerikada bır konsolosluga gidip basvurmaz.avukatta tutmaz.burda boşandım türkiyede ki kayıt beni ilgilendirmez durumunda .bizde eşimle umursamadık türkiyede ki kayıtları.
    bu bana sorun olur mu?nvc aşamasında bende vukuatli nufus kaydı istediklerinde burda evli olduğum görünmezse sorun yasarmıyım?türkiyede de evli olmak zorundamıyım.tesekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkay, içinde söyledi: IR1/CR1 sureci ve mulakat deneyimleri (ABD vatandasi ile evlenip Turkiye'de Green Card almak)

mrb birşey sormak istiyorum.
    eşim amerika da.ben türkiyedeyim.benm için green card başvurusunda bulundu.ama eşim 20 yıl önce türkiyede amerikan vatandaşı bir bayanla evlenip gidiyor.sonra orda bosanıyorlar.ama türkiyede ki nüfusunda hala o kadınla evli görünüyor.
    eski eşiyle görüşmüyorlar.türkiyeden tek taraflı mahkeme acarakta cok uzun sürdüğünü söylediler.o bayan da asla amerikada bır konsolosluga gidip basvurmaz.avukatta tutmaz.burda boşandım türkiyede ki kayıt beni ilgilendirmez durumunda .bizde eşimle umursamadık türkiyede ki kayıtları.
    bu bana sorun olur mu?nvc aşamasında bende vukuatli nufus kaydı istediklerinde burda evli olduğum görünmezse sorun yasarmıyım?türkiyede de evli olmak zorundamıyım.tesekkür ederim

Esiniz kendi eyaletine bakan TC konsolosluguna danismali, en dogru sekilde onlar yonlendirir. Daha sonra bosanmalarla ilgili yasalar cikti, belki isini kolaylastiracak bilgi verebilirler. Lakin dediginiz gibi bu tur resmi islemler otomatik olmuyor, ve Turkiye'de yeniden evlenebilmek icin once bosanmis olmali.

• konsoloslukla görüştüştük.soylenen eski eşinde bizzat yada avukatı aracalıgı ile konsolosluga başvurması gerektiği.(türkiyede de boşanmanın sağlanması için)
    ama eski eş bunu kabul etmedi.ugrasmak istemedi.tek seçenek oda türkiyede eşimin dava acması.suan eşimin buraya gelmesi pek mümkün değil.ve bu süreç 2 takın sürüyormus.
    ali bey benim öğrenmek istediğim,nvc sürecinde sadece amerikada evlenmiş olmam yeterli olmuyor mu? konsolosluk bununla ilgili net birşey söylemedi.türkiye de evli gözükmem şartı aranıyor mu?eşim amerikan vatandası.nvc asamasında vukuatli nüfus örneği verdiğimde amerikadaki evliliğimi kayıtlara geçirmemiş olmak sorun mudur?
    tesekkürler

• Eşiniz boşandığı ülkedeki mahkeme ilamı'(karar)ını alıp her türlü onaylatıp(apostil vs.) Türkiyede nüfüsa boşanmış diye kaydettirebilir diye düşünüyorum.
    Konsolosluk cevabı zannedersem Amerikalı eşimle Türk makamları önünde nasıl boşanabilirimin cevabı.
    Önerimi bir araştırın isterseniz.

• Esiniz ABD'deki bosanma ile ilgili tum mahkeme evraklarini alacak, apostil sekilde onaylatacak ve Turkiye'de bir avukat araciligi icin mahkemede dava acacak. Bu dava bosanmayi Turkiye'de onaylatma davasi. Avukatin tecrubesine ve Turkiye'deki mahkemenin is yukune gore, 1 veya 2 oturumda, karsi tarafdan bir itiraz gelmezse, onaylama tamamlanir.

Bilgilerim, tum bu asamalari son 1 yildir yasayan bir arkadasdan ogrendiklerim. Kendisinin davasi halen devam ediyor, karsi taraf itiraz ettigi icin ve arada cocuklar oldugu icin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DonTurcos uzun sure o sekilde olmuyordu maalesef sayin @DonTurcos , bosanma islemi evlilik islemi gibi degil, mahkeme karari gerekiyor. Isim degistirmek gibi dusunun, bir ulkede isim degisikligi icin mahkemeye basvurdugunuz zaman, sadece o ulkedeki isminizi degistirmis oluyorsunuz. Turkiye'deki isminiz otomatik olarak degismiyor, Turkiye yasalarina gore isim degistirmek icin Turkiye'de ayrica mahkemeye basvuru yapmaniz gerekiyor. Bosanma icin de islemler o sekilde; ama 2 yil once bununla ilgili bir yasa cikardilar. Bu yasaya gore konsolosluklarda tescil yaparak bosanma olanagi tanidilar; fakat bu yasanin gecici mi yoksa kalici mi oldugunu bilmiyorum...

New York Konsolosluk duyurularini daha once su konuya aktarmistim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/1374/onemli-konsolosluk-duyurulari

Eger @turkay Hanim yakin bir zamanda konsolosluga sorduysa ve bu cevabi aldiysa o durumda guncel bilgi o sekildedir diye dusunuyorum. Bu durumda Turkiye'de mahkeme karari cikartmalari gerekiyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkay, içinde söyledi: Yabanci bir vatandasla olan bosanmanin Turkiye'de taninmasi

konsoloslukla görüştüştük.soylenen eski eşinde bizzat yada avukatı aracalıgı ile konsolosluga başvurması gerektiği.(türkiyede de boşanmanın sağlanması için)
    ama eski eş bunu kabul etmedi.ugrasmak istemedi.tek seçenek oda türkiyede eşimin dava acması.suan eşimin buraya gelmesi pek mümkün değil.ve bu süreç 2 takın sürüyormus.
    ali bey benim öğrenmek istediğim,nvc sürecinde sadece amerikada evlenmiş olmam yeterli olmuyor mu? konsolosluk bununla ilgili net birşey söylemedi.türkiye de evli gözükmem şartı aranıyor mu?eşim amerikan vatandası.nvc asamasında vukuatli nüfus örneği verdiğimde amerikadaki evliliğimi kayıtlara geçirmemiş olmak sorun mudur?
    tesekkürler

Zor bir soru sordunuz... Eger farkli bir evlilikten bahsediyor olsaydiniz, o halde kesin kabul etmeyeceklerini soyleyebilirdim; cunku yasal olarak hala baska biriyle evli gorunuyor olurdu...

ABD'de bosanma kaydi oldugu icin, bu belge kabul edilecektir. Lakin Turkiye kayitlarina gore evli gorunmeniz bir problem maalesef, eger ayni evlilikten bahsedildigini anlarlarsa bir ihtimal Turkiye'deki devam eden mahkeme belgeleriyle surede devam etmenize izin verebilirler. Ama Turkiye kayitlarina gore evli gorunmeniz tamamen sureci de durdurabilir, bilginize. Yasal olarak dogru olan tum ulkelerde bekar gorundukten sonra yeni evlilik yapmaniz.

• @crazycells yanlız ben bekar görünüyorum türkiyede.sanırım karıstırdım ben anlatırken.amerikan vatandaşı olan kocam türkiyede hala ilk evliliği devam ediyor görünüyor.boşanma amerikada oluyor ve türkiye ye işletme gereği duymuyorlar.yukarda anlattıgım sebeplerden türkiyede bosanma ile ilgili bir gerceklesemiyor.türkiyeden mahkeme açmak da uzun suruyormus.buda bızım süremizi etkiler diye korkuyorum
    yani nvc asamasında sanrm benden nufus kayit ornegi isteyecekler,orda bekar görünücem,eşim adına ztn böyle bir belge istenmiyor onun için birth certifika vericez.
    eşim adına bir vukuatli nüfus sureti vermeyeceğimiz için bu görünmeyecek.sadece benım medeni durumumda bekar yazıyor olması sorun olur mu? takıldığım konu bu?yanı ben amerika da evlenmişim mecburyum türkiyede göstermeye
    aynı şeyleri tekrar yazıyor gibi oldım kusura bakmayın.yanlıs birşey yapmak istemıyorum.

• @DonTurcos nüfus müdürlüğü ile görüştük.türkiyede de mahkeme yoluyla gercekleşiyormus bosanma.cok saçma ama baska yolu yokmus.mahkemeden sonra eşim bekar olacak ve amerikada yaptıgımız evliliği turkıyede nüfus kayıtlarına geçirebilecek ve bende onunla evli olabilicem.ama kocam amerikan vatandaşı o yüzden ondan vukuatli nufus ornegi ıstenmeyecek ve görünmeyecek turkiyedeki evliliği.sadece Bnde bekar yazması sorun olur mu kaygım bu?tesekkür ederim

• @MySea mahkeme an az 1-2 sürüyormus.ben ztn 9 aydır burdayım daha nvc asamasıma gelemedik bile.birde bu mahkeme süreci olurda ne yaparız bilmiyorum.tesekkür ederim.

• @crazycells konsolosluk bana bu konu ile ilgili yazıda gönderdi.gonderebilirim ali bey..boşanan iki eş ya aynı anda yada en gec 90 gün aralıklarla bizzat yada avukat aracılığı ile konsolosluga başvurması gerekıyor.ve kocamın eski eşi bunu kabul etmıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@turkay, içinde söyledi: Yabanci bir vatandasla olan bosanmanin Turkiye'de taninmasi

@crazycells yanlız ben bekar görünüyorum türkiyede.sanırım karıstırdım ben anlatırken.amerikan vatandaşı olan kocam türkiyede hala ilk evliliği devam ediyor görünüyor.boşanma amerikada oluyor ve türkiye ye işletme gereği duymuyorlar.yukarda anlattıgım sebeplerden türkiyede bosanma ile ilgili bir gerceklesemiyor.türkiyeden mahkeme açmak da uzun suruyormus.buda bızım süremizi etkiler diye korkuyorum
    yani nvc asamasında sanrm benden nufus kayit ornegi isteyecekler,orda bekar görünücem,eşim adına ztn böyle bir belge istenmiyor onun için birth certifika vericez.
    eşim adına bir vukuatli nüfus sureti vermeyeceğimiz için bu görünmeyecek.sadece benım medeni durumumda bekar yazıyor olması sorun olur mu? takıldığım konu bu?yanı ben amerika da evlenmişim mecburyum türkiyede göstermeye
    aynı şeyleri tekrar yazıyor gibi oldım kusura bakmayın.yanlıs birşey yapmak istemıyorum.

Haklisiniz, sizin kayitlarda bir sorun yok, dolayisiyla NVC'nin bu durumda sorun cikarmamasi lazim.

Esiniz ABD'de mi dogdu? Genelde dogum belgesini, dogulan ulkeden istiyorlar. Esinizin ABD'deki belgelerinde uzun suredir bosanmis oldugu gorunecektir...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells konsolosluk bana bu konu ile ilgili yazıda gönderdi.gonderebilirim ali bey..boşanan iki eş ya aynı anda yada en gec 90 gün aralıklarla bizzat yada avukat aracılığı ile konsolosluga başvurması gerekıyor.ve kocamın eski eşi bunu kabul etmıyor.

O halde 2 yil onceki yasa devam ediyor demektir. Dediginiz gibi eskiden boyle bir kolaylik saglanmiyordu, o nedenle Turkiye'ye gidip bosanmak gerekiyordu.

Yeni durumda da maksimum 90 gun aralikla basvurulmasi gerektigini not etmis olalim. Bilgilendirme icin tesekkurler.

• @crazycells ben yanlıs yazdım kusura bakmayın.eşim türkiye doğumlu.turkiyede amerikan vatandaşı ile evlenip gidiyor.17 yıldır amerikada yasıyor..2 yıl sonra boşanıyor eski eşinden.sonra amerikan vatandası oluyor.bırth sertifika demişim yanlıslıkla.eşimin amerikan vatandaşı olduğunu gosteren belgeyi gönderdik birde ehliyet ve pasaport forokopisini.
    bende sizin gibi düşünüyorum.umarım sorun yasamayız ali bey.ozamannhıc bsy yapmadan gelişmeleri bekleyelim değil mi.umarım en kışa zamanda nvc asamasınada geçeriz
    bugune kadar sizden aldığım tüm bilgiler hep doğru cıktı:)çok tesekkürler

• @crazycells, sayin @DonTurcos , bosanma islemi evlilik islemi gibi degil, mahkeme karari gerekiyor.

Bende onu söylüyorum 🙂
    Kendi tecrübelerime dayanarak cevapladım.Türkiyede evlendim boşandım daha sonra yabancı bir ülke vatandaşı olan şimdiki eşimle onun ülkesinde Türkiyede medeni durumumun "boşanmış"olduğunu evliliğe herhangi bir engel olmadığını kanıtlayarak evlendim.Konsolosluğumuza yasal süresi içinde istenen belgelerle başvurup yeni evliliğimi tescil ettirdim.
    Şimdi sayın @turkay hanımın sorunu evleneceği eşinin boşanma tescilini zamanında Türkiye makamlarına yaptırmamış olmasından kaynaklanıyor.
    Mantıken de insanın patent alır gibi ilişiği olduğu her ülkede mahkemeler önünde tekrar tekrar boşanması gerekmediğini düşünüyorum.

Sayın @turkay,ben şunu anlıyorum **"nüfus müdürlüğü ile görüştük.türkiyede de mahkeme yoluyla gercekleşiyormus bosanma."**sözünüzden; şimdi bütün ülkelerde boşanma mahkemeler önünde olur ama eşiniz bulunduğu ülkede (ABD) zaten boşanmış,başka ülkelerde tekrar mahkeme önünde boşanmasına gerek olmaması lazım.Sadece boşanmış olduğunu Türkiye makamlarına kanıtlaması gerekir nüfus kaydının düzeltilmesi için bana göre.Siz sorunuzu boşanmak değilde **"boşanma tescili"**diye sorarsanız ilgili yerlere alacağınız cevaplar farklı olacaktır.Öncelikle bu durumun sağlamasını yapın,konsolosluk Türkiyede boşanmak için değilde tescil için o şartları istemişse işiniz kolaylaşabilir,eski eşten yasal onaylı bir belge alıp konsolosluğa sunabilirsiniz.Yok eşinizin illa Türkiyede mahkemeler önünde boşanması isteniyorsa en kısa sürede bir avukattan yasal destek alın.Bu durum ABD vatandaşı eski eş göz önüne alınırsa çok daha büyük problem.

• Yazdıklarımdan sabit fikirle kendi çözüm önerimi ısrarla iddia ettiğim anlaşılmasın.Ben sadece geçmiş deneyimlerim doğrultusunda mantık yürüterek sorununuza yardımcı olmak istedim.Ama şunu kesin söyleyebilirim; ilgili yerlerden alacağınız cevaplar sorunuzu nasıl sorduğunuza bağlı olarak değişecektir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DonTurcos yok merak etmeyin oyle anlasilmadi. 🙂 Konu basligini yeni olusturdugumuz icin sizin yazdiklarinizdan hareketle tum bilgilerimi aktarmak istedim ben sadece 🙂

Yakin bir gecmise kadar bosanma tescili yoktu Turkiye'de, bosanmak icin Turk mahkemesi karari gerekiyordu. Fakat 2 yil once yeni bir yasa ile bu artik mumkun oldu, daha sonra bu konuya "ama biz boyle yapmistik" diye deneyimler aktarilabilir. Bu deneyimler ile su ankiler arasindaki olabilecek celiskileri aciklamak icin bu bilgileri aktardim.

• Forumda Amerika'da yasayan bir Giresunlu olsaydi, bu konuyu sizlere cok guzel bir sekilde tum ayrintilariyla anlatabilirdi. Onlar genelde kacak geliyorlar, Turkiye'de evli olduklari halde, yalan beyanla ABD'de bir Amerikali ile evleniyorlar (yasal status elde edebilmek icin) ve tabii ki Turkiye'ye bu evliligi resmi olarak bildirmiyorlar, sonra greencard alinca, buradakini bosayip, Turkiye'dekini getirmeye calisiyorlar. Yada hic bosanmayip, ikisini bir sekilde ayni anda idare edenler de var.

Birbirlerinin ABD vatandasi ve 18 yas ustu cocuklariyla falan evlilik yapanlarda oluyor, greencard almak icin. Ayni taktigi Almanya'daki Turkler, Turkiye'deki akrabalarini evlilik yoluyla goturmek icin yapiyorlardi.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea, içinde söyledi: Yabanci bir vatandasla olan bosanmanin Turkiye'de taninmasi

Forumda Amerika'da yasayan bir Giresunlu olsaydi, bu konuyu sizlere cok guzel bir sekilde tum ayrintilariyla anlatabilirdi. Onlar genelde kacak geliyorlar, Turkiye'de evli olduklari halde, yalan beyanla ABD'de bir Amerikali ile evleniyorlar (yasal status elde edebilmek icin) ve tabii ki Turkiye'ye bu evliligi resmi olarak bildirmiyorlar, sonra greencard alinca, buradakini bosayip, Turkiye'dekini getirmeye calisiyorlar. Yada hic bosanmayip, ikisini bir sekilde ayni anda idare edenler de var.

Birbirlerinin ABD vatandasi ve 18 yas ustu cocuklariyla falan evlilik yapanlarda oluyor, greencard almak icin. Ayni taktigi Almanya'daki Turkler, Turkiye'deki akrabalarini evlilik yoluyla goturmek icin yapiyorlardi.

bir giresunlu olamadık desene abi

• @Rhonster Ben biraz taktik ogrenmek istedim ama hep dislandim. Sen bizden degilsin dediler, ogretmediler 😣

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.2k

| | | |