DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @aysegul valla gelişmiş ülkeledeki liderler; "bu virüs toplumun çoğunu yayılacak" şeklinde acımasız ama gerçek açıklamaları yapıyor. Bana kalırsa tedavi bulunana kadar alınacak önlemler en fazla yayılma sürecini yavaşlatır (benim şahsi fikrim, yavaşlatacağına dair bilimsel bir makale okumadım.) Bu kadar önleme rağmen açıklandığından beri katlanarak artıyor sayı. Mantıken düşününce zaten ortaya böyle bir sonuç çıkıyor.

• @aysegul, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Hadi buyur buradan yak, sadece yurtdışı temaslı olanlara test yapılıyormuş.. eğer semptomları gösteriyor ama yurtdışıyla doğrudan veya dolaylı temasınız yoksa test yapılmıyormuş.

Böyle düşünmeniz normal ama mantıklı ve soğuk düşününce devletin bu uygulaması gayet yerinde olduğunu görüyorum. Takmayan, dalga geçen insan kadar birde çok fazla takan, kendini hastalık hastası eden insanlar var. Özellikle bizim gibi toplumlarda stresten sıkıntıdan anksiyete, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklara sahip insanların sayısı fazla. Bahsedilen semptomlar da grip ve soğuk algınlığı ile aynı olunca kendisi için acaba koronaya mı yakalandım diye düşünüyor, panik yapıyor.

. Vaka az olunca, dışarıdan gelen giden çok olunca, e birde mevsim şartlarıda grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkları çekiyor. Bu yüzden şu aşamada dışarı ile teması olmayan insanlara karşı böyle tutum izlemeleri normal. İlerleyen zamanlarda hastalık ilerleyince bu seferde gençlerde test sıkıntıya girebilir. Çünkü öncelikli risk yaşlılar olacak. Herkese yetişmekte mümkün görünmüyor. Sıkıntıda burada çıkıyor. Devlet bu yüzden böyle bir polika izliyordur muhtemelen. BBC kanalında izlediğim videoda İspanyol bir doktor, çok fazla başvuruya isyan ediyordu resmen. Evde kalın, yaşlı değilseniz gelmeyin diyordu. Panik havası çok fazla.

Dediğim gibi şu aşamada dışarı ile teması olmayan insanlara karşı bu tarz tutum izlemeleri normal. Yoksa vaka sayısı şu sevideyken bile yetişilemez. Vaka sayısı arttıkça, virüs yayıldıkça, testlerde yayılacaktır. Altyapısı hazırlanmıştır, hazırlanıyordur. Ama tedavi, aşı vs. çıkmadıkça alınan tedbirler en fazla süreci biraz yavaşlatır (bana göre.) Örneğin bugün kalktığımdan beri ateşim var, burun akıntısı ve hapşırık vardı. Çünkü dün fırtınada yürüdüm, yağmurda ıslandım, çardakta oturdum ve bayağı üşüdüm. Ama herkes böyle düşünemiyor. Özellikle şu durumda.

• @ilhanucarus Ben düne kadar süreci iyi yönettiğimizi düşünüyordum fakat ümreden dönen yurttaşlar için sağlıklı bir hazırlık yapılmamış bence ve ne yazık ki vaka sayılarında bu sebepten ötürü bir ivme olacak gibi.Diğer önlemlere gelince evet güzel önlemler aldık ama ilk başta yapmamız gereken sokağa çıkma yasağını umarım en son yapmayız ki o zaman iş işten geçmiş olur. Toplum bilincimiz ne yazık ki en büyün endişem ve artış diyagramına bakılırsa şuan İtalya’dan daha hızlı ilerliyor ülkemizde.

• @ilhanucarus Bizim ülkemizde vakaların lokasyonlarının verilmemesinin en büyük sebebi bu işte. Emin olun açıklandığı anda İtalya’dan çok daha kötü oluruz. Bizim ülkemizde sınır kapatılmalı ve devlet ülkenin heryerinde genel tedbirler almalı bence.

• @aysegul cnnturkte prof Ateş açıkladı. 8500 üzerinde test yapılmış. Bu az mı çok mu bilmiyorum. Ve bu test sayısı günden güne katlanacaktır.

• @salih2825 bende beğenmedim. Umreciler çok acemice davranıldı. Ama en azından bu haberler çıkmadan(arabistanda vaka yokken bile) da herkesin uçakta ateşi ölçülüp belirti olup olmadığı bakılmış ve form doldurtulmuş. Vaka çıkınca karantinaya alma ve izleme yönünde karar verilmiş. 14 gün bekleyecekler. Evlerine gidenlere de ulaşılıp sorularla bir test yapmaya çalışılmış. Ve evde kimseyle irtibat kurmayın denilmiş

• @Eren98 kısmen haklısınız yani daha doğrusu devletin düşünme mantığı kesinlikle dediğiniz gibidir ama bu ne kadar doğrudur orası tartışılır işte. Yani “test yoksa vaka yok, vaka yoksa sorun da yok” (alıntı bir cümle bu) şeklinde bir yaklaşım ne kadar doğru tam bilemedim, güney kore örneği ortadayken hem de..
    Who (ki biraz çuvalladılar kendileri) bugün açıklama yaptı, aynen şöyle;
    “Test, test, test”
    Olabildiğince çok test yapın, bütün şüphelilere test yapın.

Tabi işte bizim öyle o kadaaar çok test yapacak gücümüz var mı? Orası biraz tartışılır 😏

Herneyse önümüzdeki günlerde neler olacağını göreceğiz, daha çok insanın işin ciddiyetinin farkına varmasını ve kısıtlamalara uymasını dileyerek iyi geceler diyorum forum ahalisine..
    Esenlikler ve sağlık diliyorum tez vakitte ülkeme..

• @ilhanucarus bununla ilgili bir istatistik grafiği var, yarın paylaşırım 👍🏻

• Güzel gelişmelerde yaşanıyor. İlk gönüllüde aşı denenmiş. Bilim insanları, toplam 45 kişide deneyeceklermiş.
    Çalışmayı finanse eden ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden Dr. Anthony Fauci de, çalışma başarıya ulaşsa dahi, geniş ölçekte kullanılacak bir aşının hazır hale getirilmesinin 12 ila 18 ay sürebileceğini belirtti.

alt metni
    Kaynak: Amerika'nın Sesi

• @salih2825 açıklanmaması çok doğru

• Sokağa çıkma yasağını getirmedikçe son düzlükte İtalyayı da sollarız gibi görünüyor Allah muhafaza. Vaka sayısının düşük olması da en az Çin kadar şeffaf olmayan bir yönetime sahip olmamız ve testlerin az olmasından kaynaklı gibi duruyor.

Virüs değil de, en büyük şansızlığımız yetkililerin güvensizliği. Öyle bir döneme denk geldik ki, ekonomik ve politik sebeplerle her alanda gerçekleri gizlemeleri, hayatımıza mal oluyor..

• ⭐⭐

@ilhanucarus 150.000 kişi geldi yurt dışından bence az sizce azmı

• ⭐⭐

@FreeMen Çarşamba yada perşembe Ohal gelecek size bildireyim...

• ⭐⭐

Avrupa ülkelerin toplam vaka sayısı: 61.637'yi geçti tam 1 ayda oldu sokağa çıkmayın tedbir alın. #EvdeKal

• Diyelim sana test yapıldı ve temiz çıktın ! 3 gün sonra hastalığı kapmayacağının garantisi nedir ? Herkese test yapmak kadar saçma birşey olamaz! Test sadece hastalık belirtisi olana yapılır ! Hastamı depilmi diye🤷♂

• Bence Türkiye bu süreci çok iyi götürüyor ! Herşey devletin kontrolü altında görünüyor.Millette bilinçli görünüyor! İşi sıkı tutarsak 2-3 hafta sonrası güzel olucak inşallah. Avrupa ve ABD sınıfta kaldı çünkü ciddiye almadı🤷♂️Ciddiye alan ülkeler den biri Türkiye! Dünya da virüsü tanıyıp araştırıp kendi test kitini yapan 3.ülkeymişiz🤷♂️Gurur verici bir durum ! Dünya çapında doktorlarımız var.

• ⭐⭐

@Semihmete Bu ülkede hiçbir şey garanti altında değil test sonucun negatif çıkması hastalığı kapmayacağın veya taşıyamayacağın anlamına gelmez... Herkese test yapılsın denmiyor yurt dışından gelen herkes karantina altına alınıp kuluçka dönemi bitene kadar gözlemde tutulup belirti gösterdiği takdirde teste tabi tutulsun, ama bizim ülkede karantinadan kaçan insanlar var umreden gelmiş insanlarla toplanıp kuran okuyanlar var siyasi partili kişiler umreden gelenleri kalabalık şekilde ziyaret ediyor.

• ⭐⭐

@Semihmete Şu anlık süreç iyi götürüyoruz doğru ama Her şey devletin kontrolü altında görünmüyor eğer kontrol altında olsaydı yurt dışından gelen insanları ilk gün toplayıp karantinaya alırlardı gel gör ki hepsi sokakta geziyor bumu süreci iyi yönetmek Millette bilinçli görünüyor ama bilinçli değiller sadece görünüyor şu olaylardan siyasi çıkar gözetmeden bakılıp yorumlanmalı

• Arkadaşlar bu konu gerçekten ciddi ve birinci sınıf önlem gerektiren bir konu. Toplumdaki farklı düşüncelere sahip insanların keyiflerine bırakılmayacak kadar da önemli. Bu konuda devlet yurt dışından girişler konusunu gerçekten çözmeli ve ülke içinde kesinlikle toplumsal teması durdurmalı. Bazı Avrupa ülkeleri askerlerini sokağa indirdi bu konu için biliyorsunuz. İvedilikle çok ciddi önlem alınmalı. Şuan vaka artış hızımız İtalya’yı geçmiş durumda.

• ⭐⭐

@salih2825 Salih beye katılıyorum bazı arkadaşlar İtalya ile mi karşılaştırıyorsunuz diye çıkışa bilir ama durum aynen öyle TEDBİR ALIN #evdekalın

48cca7ec-7a9c-4824-aba4-3c25d7757fe2-image.png

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

181

42.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

431.6k

| | | |