Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea sistem adaletsiz ise kisinin kendi deger yargilarima gore adaleti saglama yonunde hareket edebilecegini dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐

1099-int bildirimlerini unutmamanızı tavsiye ederim.

Ben bu sene bildirmeyi unuttum maalesef. IRS’ten bile 1099 int geldi. Aceleci davrandığım nedeni ile biraz.

Vergiden iade hakkım çıktı, o elime geçtikten sonra Amended tax return (düzeltme formu) yapacağım mecburen.

• Ivir zivir cok is yapmanin en kotu yani K, M, INT hepsinden bildirim yapiyorsun. Bu arada Turbotax kusuratlari ciddi yuvarliyor sanirim. 1$ altini net yuvarliyor.

• @knnrn Teşekkür ederim:)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasbelkader ABD'de vergi kaçırmak çok kolay, çünkü sistem beyana dayalı ve her dosya insan tarafından denetlenmiyor. Ta ki IRS rastgele dosya kontrolü (random audit) yapana kadar. O zaman dosyanız ve tüm hesaplar gerçek bir vergi memuru tarafından incelenir ve böyle bir şey için muhtemelen hapse girersiniz.

• @knnrn tesekkurler uyariniz icin.

• Arkadaşlar mrb eşim greencardlı Ocak 2019 da evlendik benim ise turist vizem var eşim bu yol taxs return yapacak formda evli olarak bildirecek fakat ben turist vizesi ile giriş çıkış yapıyorum nasıl bir yol izlemek gerekir anlatırsanız sevinirim not bu arada f2a sürecine başlıyoruz benim Türkiye’de aylık 15000 TL gelirim var ne yapmamız gerekir

• @horoz sizin greencardınız olmadığından eşiniz kendini bekar olarak gösterecek sanırım, yakın zamanda sayın @redsat2000 ın bu konuyla ilgili bir yazısı vardı⬇

https://yesilkartforum.com/forum/post/116153

• @Muhtaradana avukata sorduk evli olarak gösterecek dedi ayrıca w7 formunu doldurmamız gerekiyormuş

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea

• @horoz siz bir şekilde Abd giriş çıkış yapmış durumdasınız. Bu geliriniz bir şekilde ABD üzerinde işlemeye başlamış vergi mükellefi olmamaniza rağmen. Para akışı soz konusu. Evli gozukmeniz ve vergiye tabi olmanız normal sanirim.Bizim durumdan biraz farklı Eşimin vizesi (normal vize veya GC) ve gelirim ABD üzerinde herhangi bir faaliyeti bağlantısı yok. Avukat bu konuda size ne tip bir gerekçe sundu. Merak ettim. Çünkü bu iki farklı alanda muhasebe ve hukuk alanında farklı yorum oluşturuyor.

• ⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@goodluck, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Bu sene vergi bildirimimi turbotax ile kendim yapmayi dusunuyorum. Daha oncesinde muhasebeciyle calisiyordum ve tabiri caizse icine etti. Bir suru ceza ile ugrastim. Duzgun bi muhasebecide bulamadim. Durumum biraz karisik. Hem aylik maasim var hem de self employed olarak calisiyorum ve vergi beyanini esimle birlikte joint verecegim. Turbotax ile bunlari yapmak mumkun olur mu?

Bence karışık bir durum yok. TurboTax, CreditKarma vs ile çok kolay yaparsınız.

2018 tax return de gelirim yuksek olmasina ragmen dusuk gelir grubunu kullanarak 1 yil boyunca yuksek odemeli health insurance icin cok dusuk bir tutar odemistim. Yil sonunda gelirim yuksek cikinca devletin bana verdigi tum health tax credit i 2018 icin geri odedim. Bunu muhasebeci benim icin yapmisti. Ayni durum 2019 yilinin sadece ocak ayi icin gecerli. Geri kalan aylarda healtcare insurance i iptal ettim. Ocak ayi icin devletin odedi tax credit $1100. Turbotax de bu durum icin bir bolum bulamadim. Normalde gelirim daha yuksek oldugu icin bu tutarin bir kismini geri odemem gerekiyor. Bunu nasil yapabilirim?

• @knnrn abi 2 sorun olucak.

1. tax credit nedir ? Kimler bu vergiyi odemeli ?
    2. standard deduction dan ilave itemized vergisi de var .bu vergiye bildiyim kadariyla saglik sigortasi ,ev kirayesi ,ev vergisi ve s eklenir .
      Ama bu vergi nasil hesablanir .standard deduction vergisin hesablaya biliyorum .ama itemized vergisini hesablaya bilmiyorum. Nasil hesablanir bu vergi ?🤔🤔
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

Bu sene vergi bildirimimi turbotax ile kendim yapmayi dusunuyorum. Daha oncesinde muhasebeciyle calisiyordum ve tabiri caizse icine etti. Bir suru ceza ile ugrastim. Duzgun bi muhasebecide bulamadim. Durumum biraz karisik. Hem aylik maasim var hem de self employed olarak calisiyorum ve vergi beyanini esimle birlikte joint verecegim. Turbotax ile bunlari yapmak mumkun olur mu?

Bence karışık bir durum yok. TurboTax, CreditKarma vs ile çok kolay yaparsınız.

2018 tax return de gelirim yuksek olmasina ragmen dusuk gelir grubunu kullanarak 1 yil boyunca yuksek odemeli health insurance icin cok dusuk bir tutar odemistim. Yil sonunda gelirim yuksek cikinca devletin bana verdigi tum health tax credit i 2018 icin geri odedim. Bunu muhasebeci benim icin yapmisti. Ayni durum 2019 yilinin sadece ocak ayi icin gecerli. Geri kalan aylarda healtcare insurance i iptal ettim. Ocak ayi icin devletin odedi tax credit $1100. Turbotax de bu durum icin bir bolum bulamadim. Normalde gelirim daha yuksek oldugu icin bu tutarin bir kismini geri odemem gerekiyor. Bunu nasil yapabilirim?

1095-A formunu kullanarak bunu beyan edince sistem ne kadarı geri ödenecek gösterir.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn abi 2 sorun olucak.

1. tax credit nedir ? Kimler bu vergiyi odemeli ?
    2. standard deduction dan ilave itemized vergisi de var .bu vergiye bildiyim kadariyla saglik sigortasi ,ev kirayesi ,ev vergisi ve s eklenir .
      Ama bu vergi nasil hesablanir .standard deduction vergisin hesablaya biliyorum .ama itemized vergisini hesablaya bilmiyorum. Nasil hesablanir bu vergi ?🤔🤔
    1. Tax credit Türkçesi vergi indirimi. Örneğin çocuğunuz varsa devlet çocuk başına 2000 dolar vergi indirimi yapıyor (child tax credit) Örneğin yıllık 5000 dolar vergi ödemeniz gerekiyorsa, çocuk olduğu için 3000 dolara düşüyor. Başka "tax credit" alma yolları da var, mesela health insurance premium tax credit, çalışmayan eş için dependent adult tax credit...

2. Standard deduction da vergi indirimi anlamına geliyor. Vergi beyanı yapacağınız zaman bunları anlayacaksınız diye umuyorum.

• @redsat2000 avukat eşime bildirmesi gerektiğini söyledi bizde buna şstinaden muhasebeciye söyledik oda bize w7 formunu doldurmamız gerektiğini iletti süreç devam ediyor sonuçlanınca buradan yazarım sadece daha önce böyle birşey le karşılaşan oldumu diye merak ettim

• @knnrn peki itemize i nasil hesapliycaz ?

• @knnrn birde eyer cocugum icin tax credit olursa ,vatandaslik aldigim zaman , bu bana zarar vermezmi ?
    Cunki Trump public charge dan kim alirsa vatandaslikdan elene bilir .o yuzden sordum

• @sami-nur Siz ABD'de mi yasiyorsunuz?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sami-nur, içinde söyledi: Gelir vergisi / beyani

@knnrn birde eyer cocugum icin tax credit olursa ,vatandaslik aldigim zaman , bu bana zarar vermezmi ?
    Cunki Trump public charge dan kim alirsa vatandaslikdan elene bilir .o yuzden sordum

Tax credit devlet yardımı değil.

Benzer Başlıklar

• 24
  • 1
  • 1
  • 5
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

126

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |