Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• merhaba arkadaşlar 10 yıldan fazla çekirdekten yetişme pazarcıyım şuanda manav şefligi yapıyorum abd de bu durum benim işime yararmı acaba iş bulma acısından çok merak ediyorum tşk.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@yasinusa açık alan manavlar var orada iş bulursun ayrıca hallerde çalışırsın yani aç kalmazsın

• peki nerede bulunmam gerekir acaba

• Denk gelmedigimden olabilir ama turkiyede ki manavcilik, hal, kalsik pazar olayi yok burada. Daha cok marketlerde yer aliyor sebze meyve turevleri. Bazi ciftlikler musteriye toplatip satiyor urunu, bazi alanlarda ise ciftcinin kendisinin actigi satis noktalari var. 10 yildir manavcilik yapmis olman burada da ayni meslegi yapmak zorunda oldugun anlamina gelmez. Bir cok firsat var.

• ⭐⭐ Yasaklı

Yasin yarar arkadasım özellikle Yuma arizona tarafında kabzımallık meyve halcilik sektörü çok gelişkin tüm kış sezonu abd ordan sınırdan mal alıyor. Brokerlik, yükleme indirme bindirme işleri belki ilgini çeker

• benim yasadigim bolgede farm diye geciyor . citflik gibi yerlere millet gidiyor dallarindan meyve sebze topluyor en son cikista tartip parasini oduyor . ama pazar kurulan yer hic gormedim duymadim belki daha buyuk eyaletler de vardir

• @yekta manavcı olabilirmiyiz mesela newyork meyve tezgahları hal toptancılarda iş çıkarmı bize

• @yasinusa youtup ta bir arkadaş vardı. Newyork ta yağlıdereli sokak manavı ile muhbbeti vardı. Birde bakkal ile uzun söyleşisi vardı. Bulursam link atayım.

• Tarımcılıkla uğraşan tanıdığınız varmi? Varsa TR den nasl bi farki var

• Ben su ana kadar PA ve MA de yasadim ve NJ, CT, NH ve NY eyaletlerinde cok gezdim. Bu eyaletlerde supermarketlerde meyve ve sebze fiyatlari diger urunlere kiyasla cok yuksek. TX da da bulundum 1 ay kadar ama fiyatlari hatirlayamiyorum. Bu yuksek fiyatlarin ana nedeninin labor oldugunu zannediyorum. Sadece urunun yetistirilmesinde degil, tasimada da labor yuksek. Duyduguma gore burada eyaletler arasinda truck driver larin maaslari 60k dan 100k ya dogru gidiyormus.
    Tarimla ugrasanlar icin isgucunun en buyuk maliyet kalemi olacagini dusunuyorum. Onun yerine hayvancilik yapsaniz belki daha iyi para birakir ve daha az insanla ugrasirsiniz. Ancak sunu da belirtmeden gecemeyecegim, meyve ve sebzenin organigini uretirseniz normal uretimden daha iyi kazanci var gibi geliyor bana. Tabi isi bilmemekle birlikte fiyat farkina bakarak yorum yapiyorum. Urun organik olunca konvansiyonel tarimla uretilene gore neredeyse iki kati fiyati oluyor.

• @hasbelkader Haklısınız organik meyveli ve sebzeyi hormon olmadığını kanitladiginiz zaman arada bayaa fiyat farki oluyor.Tr hakkında konuşuyorum ordada öylemidir bilmiyorum

• Organic ürün satabilmek için organik üretim sertifikası almak gerekiyor. Ama dediğim gibi işçi konusu sıkıntılı. Hangi sektörde olursa olsun sağlam çalışan eleman bulmak kolay değil burada. Tarım işi labor intensive.

• Dun Florida, Daytona Beach'de portakal ve greyfurt almak istedik, manav gibi bir yerdi. 10 lbs icin $25 istediler. Biz Delaware'de aynisini farmers marketten $4'e aliyoruz.

• ⭐⭐

Washington Dc de rastlamıştım. City Center Dc nin önündeki küçük parka pazar kurulmuştu. Tabi sadece sebze meyve değil, karişik bir pazar. Hamburger, tost tarzı standlar da vardı. Peynir ve benzeri ürünler satan stand da vardı. Ama her gün aynı yerde göremiyordum. Haftanın bir günü rastladım. Çalışma düzenleri ve schedule nasil tam olarak bilmiyorum.

• ⭐⭐

Aşağıdaki linkten bazı istatistikler ve soruların cevaplarına bakabilirsiniz. En azindan Amerikada Tarım hakkında resmi bilgilere erişebilirsiniz.
    ⤵
    USDA

• ⭐⭐

ABD'de arazinin yaklaşık yüzde 40'ı tarım arazisidir ve tarım sektörü her yıl yaklaşık 100 milyar dolarlık tahmini net gelir elde etmektedir. Ülkenin tarım alanlarının çoğu sığır otlatma için meralara verilir, bunu mısır, buğday, soya fasulyesi ve pirinç de dahil olmak üzere ekin üretimi için ekin arazisi takip eder. ABD'de satılık çiftlikler Texas, Oklahoma ve Kansas gibi eyaletlerdeki büyük sığır çiftliklerinden California ve Florida'daki meyve ve sebze çiftliklerine, Wisconsin, Vermont ve Pennsylvania'daki süt çiftliklerine kadar her şeyi içerir. Organik olarak sertifikalı gıdaların artan popülaritesi, yumurtalardan elmaya ve marullara kadar her şeyi üreten küçük organik çiftliklerin büyümesiyle sonuçlandı.
    Arazı fiyatları icin;
    ⤵
    Lands of USA

Benzer Başlıklar

• 26
  • 2
  • 31
  • 253
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |