Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Araştırdım ancak böyle bir başlık bulamadım. Sormak istediğim şey aslında genel bir soru. Müşteri esnaf ilişkileri nasıl? Bilirsiniz Türkiye'de pazarlık dediğimiz kavram vardır. Elbette orada da vardır ama Türkiye'de müşteriler bazen ipin ucunu kaçırabiliyor. Ev yemekleri dükkanı işletiyorum. 15 liralık menüyü 14 liraya alsa kendini başarılı sayan insanlar var. Bunun için yarım saat tartışmaktan geri bile durmuyorlar. Pazarlık derken bunu kastediyorum. Yoksa araba alırken elbette yaparsın pazarlık. Buna ben biraz da yüzsüzlük diyorum.

Ne yazık ki Türkiye'de olan bu kültür Amerika'da var mı? Yoksa gıda üzerine bir mekan açtığında, böyle sorunlar yaşamaz mıyız?

• Benim yasadigim yerde tum alisverisi buyuk marketlerden yapiyoruz. Cok sik olmamakla birlikte conveninece store (bakkallar) var ama hic kullanmiyoruz. Gida disi alisverisleri zaten yine buyuk magazalardan ya da alisveris merkezlerinden yapiyorsunuz. Bunlarin hicbirinde pazarlik falan yok. Kendi indirimleri vardir zaten ya da internet ya da dergi gazetede cikan indirim kuponlari vardir onlari kullanirsiniz.
    Downtown'da butikler kucuk magazalar, dukkanlar vardir. Orada da ben sahsen indirim falan istemem. Amerikada hersey endustrilesmis, tekellesmis. Koca koca zincir magazalara ragmen adamin teki downtown'da bir dukkan acmis ve hala isletebiliyorsa degil indirim istemek madalya vermek lazim. Bilirim ki bu kisiye verecegim para ile cocugunu okutuyordur eve ekmek goturuyordum. Indirim falan sormam.
    Bayiden ya da sahibinden araba alirken, Facebooktan LEtgodan Offerup'tan buldugun ikinci el icin pazarlik olur.
    Yasadiginiz yere gore degisebilmekle birlikte insanlar TR'ye kiyasla daha durust, iyi niyetli. Emeginizin karsiligini almak icin caba gostermeye gerek yok. ABD'de yanlis yerde degilseniz TR'den sonra cok rahat edersiniz.
    Benim durdugum yerden goruntu bu.

• degiskenlik gosterecek bir durum. Ama ben zencilerden ve meksikalilardan illalah ettim. fiyati soylemeden pazarliga basliyor.

• DUKKANLARDA BOYLE BIR DURUM YOK DIYEBILIRIM AMA ELDEN NAKIT SATAN HERKESLE PAZARLIK OLUYOR KENDIM YAPTIGIM ICIN BILIYORUM. HELE YEMEK KONUSU COK SABIT ZATEN GENEL OLARAK PAHALIDA DEGIL ZATEN 🙂

• Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Tahmin ettiğim gibi ortam..

• ⭐⭐

Peki esnafcılık yaparken ırkcılıgı maruz kaldınız mı? Mesela benim aklıma su takılıyor, olurda sports recovery center acarsam ve bir müşterim tarafından haksız yere bir uygulama ile karsılasırsam ne yapmalıyım?

• @HockeyUmpire2, içinde söyledi: Amerika'da Esnaflık

Peki esnafcılık yaparken ırkcılıgı maruz kaldınız mı? Mesela benim aklıma su takılıyor, olurda sports recovery center acarsam ve bir müşterim tarafından haksız yere bir uygulama ile karsılasırsam ne yapmalıyım?

Polisi ararsiniz. Irkcilik agur suc.

Eyalet secimine dikkat. Guney ucuz ve sicak ama sosyo ekonomik acidan goreceli olarak geri kalmis. Nufus yapisi kozmopolit.
    Butun bati kiyisi ve kuzey dogu daha pahali ama daha gelismis. Nufus homojen-CA, NYC haric.
    2,5 yildir anlamaya calisiyorum ve yeni yeni idrak ediyorum. Texas’ta 120 bin dolarlik bir evin muadili Massachusetts’te 350 bin olmasina ragmen milyonlarca insan bu soguga ve pahaliliga neden katlaniyor diye. Tr’deki egitimsizlikten, cahillikten, kural tanimazliktan, kanunsuzluktan, karmasadan, dincilikten biktiginiz icin ABD’ye geliyorsaniz guney eyaletlere gitmeyin. My2C.

• ⭐⭐

@sadriabi kesinlikle size katılıyorum. Benim yaşayacagım sehir, Ankara, İzmir gbi cosmopolit ve yasayan insanların sosyo-ekonomik ve kültürel zenginlikleri olsun isterim. Aklımda austin var.

• Ben 3 yil PA de, 4 yildir da MA de yasiyorum. Burada pek pazarlik olayi gormedim. Sadece ikinci el araba alirken pazarlik yapmistim. Restaurant, pazar gibi yerlerde hic pazarlik yapildigini gormedim.

• Araba ve ev alirken pazarlik yapiliyor. Evinize bir tamir/yenileme yaptirirken yine pazarlik yapiliyor. Direk sahistan alacaginiz urunlerde pazarlik yapiliyor.

Biz oglumuzu pre-school'a kaydettirirken, okul muduru ile pazarlik yapmistik ve neredeyse 40% civari indirim yapmislardi.

• konuyu canlandıracağım ama merak ettiğim bir nokta daha var. bunu sadece esnaflık olarak ele almaya da gerek yok. kendi işinin patronu olmak diyelim. ilk gönderide yazmıştım zaten ev yemekleri dükkanı işlettiğimizi. ancak türkiye'deki her esnaf gibi her müşteriye de fiş veya fatura kesmiyoruz mesela. zaten böyle bir şey yapsak, vergi vermekten bize bir şey kalmaz. amerika'da da böyle mi? yoksa kendi dükkanı ya da işi olanlar yaptıkları her iş için fiş/fatura kesiyorlar mı? küçük esnaflardan, freelance çalışan insanlardan bahsediyorum.

mesela youtuber okan serbes'i bilirsiniz. kendi işini oturtmaya çalışıyor. video çekimi ve kurgu üzerine. mesela bir instagram fenomeni için 5 dakikalık video çekip kurguladı, sallıyorum karşılığında da 300 dolar aldı diyelim. muhasebe kısmı nasıl oluyor?

• ⭐⭐⭐⭐

@travelleth, içinde söyledi: Amerika'da Esnaflık

ebe kısmı nas

Bunları insanlar genel olarak yasal bildiriyorlar araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla. Almayı planladığım bir kaç yerin mali verilerini incelediğimde çoğu alışverişin kart ile yapıldığını gördüm. Bol nakit harcamalarına bile vergi kaçıran kişi gözüyle bakıyorlar ve USA daki en ağır suçlardan biri vergi kaçırmak. Üstelik vergiler öyle bel büken çok ağır dilimler değil. Kaçırmaya değmeyecek miktarlar. Ayrıca diyelim restoranınız var. Günlük ciro 1000 usd, aylık kira elektrik personel insurance ve hammadde alımlarınız toplamı 15 bin diyelim. Kalan 15 bin üzerinden vergi ödeyeceksiniz. Eyalete göre %5-10 arası.. Kaçırmaya değer mi?

• Bircok seyi masraf olarak gosterebilirsiniz. Calisanlara yaptiginiz odemeler, isyeri adina kaydettirdiginiz araclarin tum bakim masraflari, benzinleri, isyeri icin aldiginiz tum malzemeler, ofis ihtiyaclari, yenileme, tadilat ve hatta isyerindeykenki ogle yemegi masraflariniz bile...Iyi bir muhasebeci ile calismak cok onemli. Birde isyerini nasil actiginiz, sirket mi vs...

• @ibrahimasar, içinde söyledi: Amerika'da Esnaflık

ebe kısmı nas

Bunları insanlar genel olarak yasal bildiriyorlar araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla. Almayı planladığım bir kaç yerin mali verilerini incelediğimde çoğu alışverişin kart ile yapıldığını gördüm. Bol nakit harcamalarına bile vergi kaçıran kişi gözüyle bakıyorlar ve USA daki en ağır suçlardan biri vergi kaçırmak. Üstelik vergiler öyle bel büken çok ağır dilimler değil. Kaçırmaya değmeyecek miktarlar. Ayrıca diyelim restoranınız var. Günlük ciro 1000 usd, aylık kira elektrik personel insurance ve hammadde alımlarınız toplamı 15 bin diyelim. Kalan 15 bin üzerinden vergi ödeyeceksiniz. Eyalete göre %5-10 arası.. Kaçırmaya değer mi?

tam olarak onu anlamaya çalışıyorum ben de.. şu an türkiye'de devletin benden istediği vergilerin tamamını versem, 100 lira kazanıyorsam 110 lira ödemem lazım 🙂 verginin vergisini de istiyorlar resmen.. amerika'daki sistem nasıl onu kafamda oturtmaya çalışıyorum.. çünkü eninde sonunda kendi işimi kuracağım orada kazanıp gidebilirsem.

• ⭐⭐⭐⭐

@ibrahimasar, içinde söyledi: Amerika'da Esnaflık

ebe kısmı nas

tam olarak onu anlamaya çalışıyorum ben de.. şu an türkiye'de devletin benden istediği vergilerin tamamını versem, 100 lira kazanıyorsam 110 lira ödemem lazım 🙂 verginin vergisini de istiyorlar resmen.. amerika'daki sistem nasıl onu kafamda oturtmaya çalışıyorum.. çünkü eninde sonunda kendi işimi kuracağım orada kazanıp gidebilirsem.

Hocam orada çalışan da olsan işletmeci de olsan gelir düzeyine göre vergini ödeyeceksin. ''Ben vergisini ödeyen, hakları olan bir vatandaşım'' sözünü hatırlarız filmlerden. Vergiler çok öyle can yakıcı, zorlayıcı rakamlar değil. Ama kurulacak içe göre alınacak izin belgeleri, işletmede kurulacak teknik donanım, bunların inspection ı falan bu teçhizatın maliyeti ve bunlara ödenen izin bedelleri epey para tutuyor. Yoksa işletmeden eline ayda 3000 dolar kalırsa ödeyeceğin vergiyle, bir yerde personel olarak 3000 dolar kazandıpında ödeyeceğin vergi çok değişmez.

• ⭐⭐⭐

@travelleth selamlar inşallah gönlünüzden geçene ulaşırsınız, bende şu 1-2 aydır hediyelik/ dekorasyon eşya satış işi düşünüyorum bilmiyorum nasıl olur nasıl biter burda bi yerimi alayım 💁🏻

• ⭐⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu, içinde söyledi: Amerika'da Esnaflık

miyorum nasıl o

Senin saksı işi, evlerin bahçe düzenlemelerinin yoğun olduğu bir ülkede illa tutar. Ama lokasyon, pazarlama ve çevre üçgenini kurmak lazım. Müteahhitlere, peyzajcılara, minicipality lerin garden and maintenence departmanlarına ulaşmak lazım. site tarzı community lerin yönetimleriyle görüşmek lazım. Ürettiğin modeller ne kadar güzel ve çeşitliyse pazarlaman da öyle çeşitli olması lazım.

• bende bir dukkan acayim, kucuk esnaf olayim diyorum. oyle el sanati ya da kucuk esnaflik icin bir uzmanlik alanim yok. baskasinin malini alip baskasina satmak istiyorum. bir nevi biraz karnimiz doysun kafamiz rahat olsun hesabi. bu konuda yol gosterecek tecrube paylasacak kimse var mi?

• @ibrahimasar, içinde söyledi: Amerika'da Esnaflık

@ibrahimasar, içinde söyledi: Amerika'da Esnaflık

ebe kısmı nas

Hocam orada çalışan da olsan işletmeci de olsan gelir düzeyine göre vergini ödeyeceksin. ''Ben vergisini ödeyen, hakları olan bir vatandaşım'' sözünü hatırlarız filmlerden. Vergiler çok öyle can yakıcı, zorlayıcı rakamlar değil. Ama kurulacak içe göre alınacak izin belgeleri, işletmede kurulacak teknik donanım, bunların inspection ı falan bu teçhizatın maliyeti ve bunlara ödenen izin bedelleri epey para tutuyor. Yoksa işletmeden eline ayda 3000 dolar kalırsa ödeyeceğin vergiyle, bir yerde personel olarak 3000 dolar kazandıpında ödeyeceğin vergi çok değişmez.

hocam benim durum şöyle.. üniversitede ingilizce işletmeyi bitirdikten sonra 2014'te ailemin yanına döndüm. benim şansım aile dükkanımızın olması. 6 senedir ben işletiyorum ve açıkçası esnaflıkta epey bir tecrübem var. hatta bundan önce ben neden maaşlı bir işte çalışmayı hayal etmişim diyorum kendi kendime.. girişimcilik kana girdi mi çıkmıyor. amerika'yı istememin sebebi de bu. oraya gidince de gıda sektöründe bir iş kurmayı planlıyorum. ancak yedek planım da var tabi ki.. kardeşim video editer. kurgu ve montaj yapıyor. ki gerçekten de çok iyi yapar. kendisi upwork sitesinden freelancer olarak çalışıyor. ve şu an türkiye'de ay da 10 bin liraya yakın para kazanıyor zaten. ben de kendisinden kurgu ve montaj öğreniyorum şu an.. 1 sene içinde de bundan para kazanabilecek noktaya gelirim diye düşünüyorum. gıda sektörü olmazsa yedek bir işim de olsun sonuçta.. orada bu iş çevresinde bir süre freelance çalışıp kişilerle, sonra da şirketleşmeyi düşünebilirim.

• ⭐⭐⭐

@ibrahimasar 4C294F66-6452-4FEA-8308-5DE43708C540.jpeg

Abi bunları ve buna benzer helen saksı vs vs böyle 15 cm ve üstü ürünler yapıyorum. Stoksuz gidiyodum yanlış yaptık. Sipariş yığılması oldu yetiştiremedim ürünlerin kuruması beklemesi gerekiyodu havalar bozunca ben evde yer kalmadı kurutamadım falan derken şimdi işte dükkan arıyorum 20 boy kalıbım var.

Bunlar sıcak ve yazlık bir eyalette olur heralde ben normalde kuzeyden istiyordum ama şimdi bütün kafalar karıştı...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

111

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |