Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• East River, Manhattan <==> Brooklyn & Queens

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

• George Washington Bridge, New York <==> New Jersey

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

• Brooklyn Bridge, Manhattan <==> Brooklyn

51.jpg

52.jpg

53.jpg

54.jpg

55.jpg

56.jpg

57.jpg

58.jpg

59.jpg

60.jpg

61.jpg

62.jpg

63.jpg

64.jpg

65.jpg

66.jpg

67.jpg

68.jpg

69.jpg

70.jpg

• Eline sağlık Ali Abi.

• Manhattan Bridge, Manhattan <==> Brooklyn

151.jpg

152.jpg

153.jpg

• Williamsburg Bridge, Manhattan <==> Brooklyn

161.jpg

162.jpg

163.jpg

164.jpg

• ⭐⭐⭐⭐

@kingocali Arkadaş sadece gezip fotoğraf mı çektin. Harika resimler. Birinde kaybolup gitsem...

• @ibrahimasar Aynen öyle yaptım abicim. Paraya sıkışık bir zamanımda gittim (Davet o zaman geldi. Bir daha gelmeyebilir diye de, zamanlaması kötü olmasına rağmen, fırsatı değerlendireyim dedim). Müze, vs gezemedim; Broadway gösterilerine, NBA, vs maçlarına gidemedim. Onun yerine, (bir Big Bus, iki tekne turu ve arkadaşların mesaileri bittikten sonra arabalarıyla götürdükleri yerler dışında) sadece yürüyerek, bütün şehri cadde cadde, sokak sokak dolaştım. Hem şehri tanıdım, hem unutmayayım diye gördüklerimi fotoğrafladım. Bir dahaki ziyaretime ön hazırlık yaptım 🙂 Şimdi nerede, ne var biliyorum. Bir daha gidebilirsem, altını üstüne getireceğim şehrin 😀

Bir daha gittiğimde, nerede, ne var fotoğrafları yerine, ne zaman, ne kadara, ne yapılır fotoğrafları paylaşacağım inşallah 🙂

Ama hele dur. Köprüler (New York, NY'tan oralara gidiş yolları) bittikten sonra (ama bu seyahate dair fotoğraflar bitmeden önce), diğer borough'lara ve komşu county'ye geçeceğiz daha...

• Queensboro Bridge, Manhattan <==> Queens

171.jpg

172.jpg

173.jpg

174.jpg

175.jpg

176.jpg

177.jpg

• ⭐⭐⭐⭐

@kingocali Boşver NBA maçını müzeyi broadwayi.. Benim de hayalim, New Yorka gidebilirsem, elime bir harita alıp cadde cadde sokak sokak işaretleyip yürüyerek tamamını dolaşmak istiyorum Manhattanın.

• @ibrahimasar İnşallah abicim. Orada trafik daha hızlı aktığı için, Bronx'ta iyi fotoğraf çekilecek bir yer tespit edememiş, arabayı durduramamış, Bronx'ta hiç fotoğraf çekememiştim. Arkadaşlar "Orada görülecek bir şey yok" dedikleri için, Staten Island'a da hiç gitmemiştim. Senden de, Manhattan dışında, Bronx ve Staten Island'dan fotoğraf rica edelim o zaman 🙂

Vaktiyle, San Diego'ya turneye gelen bir Broadway kumpanyasının, 2. Dünya Savaşı'yla ilgili bir gösterisine gitmiş, birlikte gittiğim Türk kız mızmızlanmaya başlayınca, yarıda çıkmak zorunda kalmıştım. Bir kere de, San Diego'ya, sezon öncesi hazırlık maçına gelen L.A. Lakers - Phoenix Suns maçına gitmiştim. Shaq'le Kobe, bütün maç bench'te oturdukları halde, oyuna hiç girmemişti. Ama Lakers'da Payton'la Malone'u, Suns'da Nash'le Stoudemire'ı dünya gözüyle gördük hamdolsun. İkinci Amerikalı kız arkadaşımın benden habersiz bilet alıp, bana "sürpriz" yaptığı San Diego Padres - San Francisco Giants maçında, beyzboldan hiç anlamadığım, o spora pek de ilgi duymadığım için, o sırada hot dog sırasında olmasam, 762 home run ile home run rekortmeni Barry Bonds'un 600. home run'ını da dünya gözüyle görmek nasip olacaktı. O olmadı. Kızcağız "Ben de seninle bekleyeceğim" diye ısrar ettiği için, onun başını da yakmış olduk. Yazık oldu 🙂 Allah'tan hot dog'lar fena değildi 😃 Yine de, oralara kadar gitmişken, orijinal yerinde bir büyük Broadway yapımı, bir de (orada bulunduğum tarih itibariyle) regular season maçı görsek fena olmazdı...

Bunlar olmadan yaşayabilirim ama, New York'ta yaklaşık 150 müze, 1.500 sanat galerisi var. Üstelik, bazıları, insanlık tarihinin en önemlileri arasında. İşte onlardan faydalanmak lazımdı. Onun olmadığı iyi olmadı. Bir dahaki sefere inşallah...

• ⭐⭐⭐⭐

@kingocali, Elbette kuru kuru cadde sokak gezmek olmaz. 300-500 yıllık medeniyetlerinin içine dünyanın tarihini, sanatını ve kültürünü sığdırıp sergilemişler ve kanlı canlı oynuyorlar. Gitmişken hepsinden faydalanmak, öğrenmek, tatmak ve hissedebilmek lazım. Üzülme diye dedim ben öyle. Yapabildiğine sevin, yeniden yapabileceğine inan. Göz açıp kapayıncaya kadar alacaksın GC ni. Ne eksik kaldıysa sırayla hepsini göreceksin. Yalnız benim kafamı kurcalayan bir şey var, işin tercih, para ve zaman boyutunu geçtim, Friends, Seinfeld, Sex and The City ve türevleri dizilerde yaşanan dolu dolu New york hayatı, her tür sosyal aktivite, revaçta olan mekanları clubları iyi kötü haftada 3-4 akşam dışarı çıkmaları, isteyen her new york lu yaşayabiliyor mu?

• @ibrahimasar Turistik olarak gidebileceğime ben de inanıyorum (Hatta daha dün gece, Amerikalı yenge, bana geçen sene bu zamanlar Coney Island'da çektiğimiz fotoğraflardan gönderip, "Uzun süre sonra, bugün çocukları tekrar akvaryuma götürdük. Aklımıza sen geldin. Hele şehirdeki 1+1'den kurtulup, banliyöde ferah bir eve geçelim; seni tekrar davet edeceğiz" dedi; sağ olsun). Ama green card'dan, gerçekten hiç ümidim yok.

New York'ta hepi topu 28 gün kaldım. Hepi topu (hepsi Türk asıllı) 3 tane New York'luyla temas ettim. Gördüklerimi anlatırım. Ama tabii ki, 3 tane örnekten kural çıkmaz. Zaten 3 izlenim de birbirinden o kadar farklı ki, kural çıkarılabilecek bir durum da yok ortada.

Maddi durumu iyi olmayan ve aile bütünlüğü bozulmamış olan örnek (Manhattan'da yaşayan, maddi durumu iyi olan Türk arkadaşların evine, ev işleri ve çocuk bakımına gelen, Brooklyn'de, kocası ve yetişkin oğluyla birlikte yaşayan Türk abla), işten eve dönüp, yorgunluktan, televizyon karşısında bayılıyor. Pek bir yere çıkmıyorlar. Ama abla akıllılık edip, Trump öncesinde, kardeşi ve onun ailesini de yanına almış. Birbirlerine gidip gelerek sosyalleşiyorlar.

Maddi durumu iyi olan ve aile bütünlüğü bozulmamış olan örnek (Manhattan'da yaşayan, maddi durumu iyi olan, ama bir eş ve iki çocuk sahibi olduğu için, evden işe, işten eve yaşam tarzını benimsemiş Türk arkadaş (hatta onun Amerikalı eşi bile)), işten eve dönüp, yorgunluktan, televizyon karşısında bayılıyor. Her hafta sonu, Amerikalı yengenin Queens'deki ailesine; (pandemi öncesinde) senede 4 defa, Türk arkadaşın İstanbul'daki ailesine ziyarete gidiyorlar. Altlarında Mercedes, ceplerinde 1 milyon Dolar var. Coney Island'daki akvaryuma bile, benden tam bir sene sonra, anca gidebilmişler. Ben oradayken, bir hafta içi, bir hafta sonu çıkmaya kalktılar. Yorgunluktan perişan olduklarını ben kendi gözlerimle gördüm.

Maddi durumu iyi olan ve aile bütünlüğü bozulmuş olan örnek (Karısıyla iki çocuğunu Glen Ridge'deki malikanede bırakıp, kendisi Manhattan'da kiraya çıkmış olan, maddi durumu yukarıda bahsettiğim kardeşi kadar iyi olan Türk arkadaş), haftanın 3-4 günü feneri başka yerde söndürüyor. Eskiden hemen yandaki apartmanın altında bar varmış. O zaman feneri her gece başka yerde söndürüyormuş. Kentsel dönüşüm münasebetiyle, yandaki apartman boşaltılmış. Bar kapanmış. Bizimki mağdur olmuş. Bir keresinde 5.000 Dolar hesap ödediğine ben şahidim. O ortamda değildim ama, hesap slibini gördüm. Hesap içeriği yoktu ama, ben yekun tutanın yenenler değil, mekan ve içilenler olduğunu düşünüyorum.

New York'ta bulunduğum süre zarfında, maddi durumu iyi olmayan ve aile bütünlüğü bozulmuş olan örnek görmedim.

Başka başlık altında olduğu gibi linç edilmeden önce, New York'ta sınırlı süreyle kaldığımı, sınırlı sayıda kişiyle temas ettiğimi, yalnızca temas ettiğim örnekleri anlattığımı, bu kadar küçük bir örnek kümesinden hareketle genellemeler yapılamayacağını, zaten örneklerin birbirinden bu denli farklı olması hasebiyle, durumdan da hiçbir sonuç çıkarılamayacağını tekrar etmek isterim.

Özetle, "dolu dolu New York hayatını yaşayabilme" imkan ve ihtimali, maddi durum, yaşam tarzı ve kişisel tercihlere göre çok fazla değişiklik gösteriyor. Tek ve mutlak bir kanaat oluşturmak mümkün değil.

• Whitestone Bridge, Bronx <==> Queens

181.jpg

182.jpg

• Verrazzano Bridge, Brooklyn <==> Staten Island

Staten Island'a, 7 gün, 24 saat, en fazla yarım saatte bir, ücretsiz feribot var. Ama insanlar, geçen sene Amerika'daki en yüksek geçiş ücreti olan 19 Dolar'ı verip, köprüden geçmeyi tercih ediyorlar (Anladığım kadarıyla, bu sene indirim yapılmış. Güncel ücret $9.50 görünüyor). Bizim anlayışımıza ters tüketim alışkanlıkları 🙂

191.jpg

192.jpg

193.jpg

194.jpg

• @kingocali En pahali kopru. Tek gecis $19 bildigim kadariyla.

• ⭐⭐⭐⭐

Deniz ulaşımı biraz yavaş geliyordur belki. Bir de diyelim 8:05 de gittin, 25 dakika feribot beklemek, saati 30 dolara çalışan biri isen gereksiz. 15 doları beklerken kaybedersin zaten 🙂

• @ibrahimasar Biz buradan yani Delaware'den JFK havaalanina gidis-gelis icin bu kopruyu kullaniyoruz. Feribot cok zaman kaybina neden olur. Bu kopruden ne zaman gectiysem, hep cok yogun bir trafik vardi. Cunku guneyden gelen NJ Turnpike uzerinden havaalanina gitmek icin ayrildiginizda, havaalani guzergahinda bulunuyor.

• Downtown Brooklyn, Brooklyn

201.jpg

202.jpg

203.jpg

204.jpg

• Dyker Heights, Brooklyn

Mahalle ahalisi, Noel zamanı, evlerini kolektif ve organize bir şekilde ışıklandırıp, bunu bir gelenek haline getirince, mahalle topyekun bir turist atraksiyonu haline gelmiş. Noel zamanı, hava karardıktan sonra, mahallenin ara sokaklarında, şehrin göbeğindeki cadde trafiği oluyor. Trafik sevmeyenlere tavsiye edilmez.

211.jpg

212.jpg

213.jpg

214.jpg

215.jpg

216.jpg

217.jpg

218.jpg

Benzer Başlıklar

• 2
  • 6
  • 9
  • 6
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

57

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.3k

| | | |