DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba arkadaşlar, 25 nisanda sabah 8.15 de eşimle birlikte mülakatımız vardı. Mülakatımız sadece 10 saniye kadar sürdü. Görevli beyefendi ne amaçla gittiğimizi ve işlerimizi sordu ve hemen sonrasında ,tebrikler vizeniz onaylanmıştır, dedi. Açıkçası bu kadar kısa sürmesini bizde beklemiyorduk. Bizimle birlikte orada olan herkes bu duruma çok şaşırdı. Tahminimce icra ettiğimiz mesleklerden dolayı bu kadar kısa sürdü. Yani anlayacağınız olumlu bir profile sahipseniz ve niyetinizin turistik olduğu hissedilirse vize almanızın önünde çok da bir engel yok. Gördüğüm kadarıyla o gün baya kişiye de onay verildi. Mülakata girecek olan herkese şimdiden bol şans dilerim. İyi günler.

• @primocarnera hayırlı olsun tebrikler. profilinizden de bahsederseniz daha faydalı olacaktır bizler için

• @mesut1905 Eşimle ikimiz memuruz. 3 yıl kadar önce pasaportum henüz yokken Ukrayna’yı ziyaret etmiştik beraber kimliklerimizle. Ayriyeten eşimin 5 6 yıl öncesine ait 2 shengen vizesi bulunmaktaydı Almanya için

• Selamlar,

Çalıştığım şirketin Ağustos ayında Amerika'da fuara katılımcı olarak yer alacağından dolayı bana vize başvurusu yapmıştık ve önümüzdeki hafta Ankara konsoloslukta mülakatım olacak, biraz heyecanlı olmakla birlikte size sormak istediğim bir kaç soru var.

Yanımda götürmem gereken evraklar AIS web sitesinde ve gelen konfirmasyon emailllerinde de belirttği üzere şunlar yeterli midir?

• ABD seyahatine uygun geçerli pasaport.
    • En son verilen ABD vizesinin işlenmiş olduğu pasaport. (Varsa)
    • DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunun onay sayfası.
    • Bu web sitesinden alınarak yazdırılan Onay ve Talimatlar sayfası.
    • Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet 5 x 5 cm (2 x 2 inç) renkli vesikalık fotoğraf.

Bunların dışında ayrıca yanımda;

• Fuar organizasyon şirketinden bir davetiye,
    • Fuar ile ilgili bilgiler,
    • Kalacağım hotele ait reservasyon bilgileri.
    • Tüm masraflarımın şirket tarafından karşılanacağına dair bir şirket görevlendirme yazısı.
    • Bir önceki pasaportum, bunda aktif bir Schengen vizesi ile birlikte daha öncesinde
      4 Schengen, Bir Rusya, Bir Dubai, Bir de Tayland vize bilgileri ve bunların giriş çıkışları var.

Bu evrakları görüteceğim, Sanırım bunlar yeterli olacaklardır?
    Başla bir şey daha almam gerekir mi? İş amaçlı gittiğim için ve bunu ispatlayan belgeler de olacağı için bir sorun olacağını düşünmüyorum.

• @Boxtepe Selam, gayet yeterli güzel hazırlanmışsınız ekstra bir evrak yada belgeye gerek yok bence

• Mülakatı İngilizce veya Türkçe yapmak bir şey fark ettiriyor mu sizce?
    İngilizce de yapabilirim zaten müşterilerim ve bayilerim ile sürekli İngilizce diyalog halindeyiz.

• @Boxtepe bence spontane bir şekilde görevli nasıl başlarsa öyle devam edebilirsiniz fakat olur ya görevli İngilizce biliyormusunuz diye sorarsa sizde İngilizce devam edebilirsiniz

• @Boxtepe sizin seyahatiniz iş odaklı olması sebebiyle ya direk siz ingilizce diyaloğa başlamanız yada konsolosun dil seçeneği sorması üzerine ingilizce konuşabilirsiniz bu avantaj sağlayacaktır

• @primocarnera vizeniz hayırlı olsun, umarım güzel kapılar açar size bu vize görüşmeniz hangi şehirdeydi Ankara mı İstanbul mu

• @Boxtepe ben Ankara da görüşme yapmıştım geçtiğimiz ay sonunda , önümdeki kişiler arasında iş seyahati, fuar , konferans vs. Sebep sunanlar ile hep ingilizce mülakat yapıldı çünkü turist olan bir şekilde anlaşır karşı taraf ile fakat iş veya konferans için giden kişinin ingilizce bilmesini bekliyorlar

• @ErdalK teşekkür ediyorum Erdal bey, Ankara’da girdik

• @Boxtepe merhabalar, ben de benzer şekilde fuara gideceğimi söylemiştim. zaten bunu söyleyince kendisi ingilizcenizi test ediyor. Siz ''Hi'' diye başlayın kendisi sizi yönlendirecektir zaten 🙂

• @Uçan-Amerikalı, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

@Boxtepe merhabalar, ben de benzer şekilde fuara gideceğimi söylemiştim. zaten bunu söyleyince kendisi ingilizcenizi test ediyor. Siz ''Hi'' diye başlayın kendisi sizi yönlendirecektir zaten 🙂

Fuar katılımı için gidildiğini söyleyince herhangi bir özel soru soruyorlar mı, veya bilgi istiyorlar mı?

• @Boxtepe yaptığınız işe istinaden soru sorabilir ve fuar ile alakalı soru da sorabilir. Olası sorulara hazırlıklı olmakda fayda var. Kendiniz soru cevap (diyalog) hazırlayabilirsiniz çalışma yapabilirsiniz. Bol şans.

• ⭐⭐

@Boxtepe daha önce benzer bir fuara başka bir ülkede gidip gitmediğinizi sorabilir.

• Merhaba, bir süre önce (Şubat'ta) Ankara'da vize görüşmem vardı. Okul nedeniyle henüz yazabiliyorum, umarım birilerine faydalı olur.

Profilim: Son sınıf tıp öğrencisiyim. Bekar, kadın.
    Önceden öğrenci pasaportum vardı. Avantajlı olduğunu söyledikleri için Görüşmeye 1 ay kala ailem vasıtasıyla Yeşil pasaportumu aldım. İki pasaportum da tertemiz hiç vizem yok. Yurtdışı tecrübem sadece Batum ile sınırlı, ona da kimlikle girmiştim. Sorulursa okulumun yoğun olduğunu fırsat bulamadığımı söylemeyi düşünüyrdum , hiç sormadılar 🙂 İlk başvurumda DS-160'da sadece yazın 2 hafta New york ve Washingtonı gezeceğimi yazmıştım. Görüşmeye 2 gün kala DS-160'ı güncelledim, baharda kongreye gideceğimi yazdım, görüşmeye onunla gittim.

Belgeler: Hesabımda yaklaşık 4000 dolar olduğunu gösteren banka dökümünü aldım. Kongreye katılmak için 1 haftalık için bir plan oluşturmuştum, Wordde gün gün ne yapacağımı nerede kalacağımı planladığım bir timeline oluşturup çıktısını götürdüm, kalmayı planladığım otellerin rezervasyon sayfalarının ekran görüntüsünü çıktı aldım, kongre programını çıktı aldım. Çok detaylı hazırlandım ama benden pasaportum dışında hiçbir belge istemedi 🙂 ben de vereyim mi diye hiç sormadım 🙂

Görüşmeden önceki gün bu başlıktaki bütün yazılanları okudum. Bana sorulabilecek tüm soruları bir kağıda yazdım ve bunlara kendimce makul cevaplar oluşturdum bu cevapları ezberledim. Aldığım tavsiyeler genelde kısa ve net cevaplar ver, soru sorulmadıkça gereksiz detay verip konuyu uzatma şeklindeydi, görüşmede de öyle yaptım.
    Randevum 8.15'teydi, 8.30 civarı içeri girdim. Yine tecrübesi olanlardan duyduğum kadarıyla özenli giyinmeye dikkat etmemi söylemişlerdi, ben de resmi bir görüntü oluşturdum, gömlek ve kumaş pantolonla ve yüzümde sakin bir gülümsemeyle gittim. Fotoğraf, parmak izi kısımlarını vs geçip sıraya girdim, önümde uzun uzun sorular sorulan çocuklu aileleri, iş seyahati için vize almak isteyen insanların döktüğü terleri görünce gerilmedim değil. Yine de sakin durdum ve gergin görünmemeye çalıştım. Sıra bana gelince ortalarda bulunan beyaz Amerikalı erkek memura denk geldim. Dil tercihi sormayıp kendisi direkt olarak türkçe başladı.

Ben: Hi, good morning.
    Görevli: Merhaba, pasaport lütfen.
    B: Tabi buyrun.
    G: Nereye gidiyorsunuz?
    B: X eyaleti.
    G: Ne için gidiyorsunuz?
    B: Kongreye katılacağım. (Bilgisayara birşeyler yazıyor)
    G: Kongre ne hakkında?
    B: X derneğinin medical research kongresi (Yine yazıyor)
    G: Haaa, so you are a medical doctor?
    B: Yes, i'm medical student.
    G: Vizeniz onaylanmıştır.

Her şey 30 saniye içinde oldu ve bitti, kağıdımı elime verdi 🙂 Hiç bir şey sormamasına hiçbir belgeyi istememesine takılıp onaylanmadı galiba reddedildim de hayal mi görüyorum 🙂 diye bir süre sevinemedim ama kağıda birkaç kere bakınca gerçek olduğuna inandım 🙂 3 gün sonra da 10 yıllık vizemin basıldığı pasaportum elimdeydi.

Benim tecrübem böyleydi. Bu forumdan süreçte oldukça faydalandım, herkese teşekkür ederim, önümüzdeki zamanlarda da çok faydalanacağım gibi duruyor.

• ⭐⭐

@futuredoctor06 tebrikler, vizeniz hayırlı olsun.

• @ErdalK, içinde söyledi: B1/B2 Ziyaretçi Vizeleri Mülakat Deneyimleri ve Görüşme Detayları

@Boxtepe ben Ankara da görüşme yapmıştım geçtiğimiz ay sonunda , önümdeki kişiler arasında iş seyahati, fuar , konferans vs. Sebep sunanlar ile hep ingilizce mülakat yapıldı çünkü turist olan bir şekilde anlaşır karşı taraf ile fakat iş veya konferans için giden kişinin ingilizce bilmesini bekliyorlar

Katılıyorum, benim de önümde fuara katılacak bir beyefendi reddedildi. şirketiyle mobilya fuarına gideceğini stantlarının olacağını söyledi, görevli ingilizceniz nasıl ingilizce devam edelim dedi. Beyefendi de İngilizcesinin iyi olmadığını iyi konuşamadığını Türkçe söyledi. Diğer kısımları bilemem ama ben bu sebeple reddedildiğini düşünmüştüm.

• Fuar katılımı için gideceğim deyip de İngilizce bilmediğini söylemek bence de büyük bir puan kaybı.
    Diğer türlü mevzu Cem Yılmaz'ın Ali Baba ve Yedi Cüceler filmindeki Sofya ticaret fuarı komedisine döner. 🙂

• Herkese merhaba,
    02.05.2024 Ankara'daki turist vizesi mülakatımı paylaşacağım..

Edit**** DS-160da İstanbulda yaşadığım için mülakat konumu olarak istanbul yazmıştım, İstanbul'da yakında yer olmadığı için Ankara'dan aldım randevuyu kafama takılmıştı problem olur mu diye, hiçbir sorun çıkmadı.

G: Ne için gitmek istiyorsunuz?
    B: Ablamla yaz tatili için gideceğiz.
    G: Ablanız (isim)?
    B: Evet
    G: Ne iş yapıyorsunuz
    B : (Burada Ar-ge'yi bilmez diye panik olup ingilizceye geçtim mülakatın kalanı ingilizce devam etti) Chief of R&D
    G: .......'da mi çalışıyorsunuz?
    B: Evet
    G: Yeni mi başladınız?
    B: Bir yılı geçti
    G: Daha önce yurtdışına çıktınız mı?
    B: Evet Sırbistana gittim geçen sene
    G: Şirketiniz ne iş yapıyor.
    B: ........ yapıyor.
    G: Ablanız ne iş yapıyor
    B: .......'da Product Owner, Endüstri mühendisi
    G: ........... Arkadaşınız mı (Amerika'da kontakt olarak paylaştığım kişiyi sordu)
    B: Evet liseden arkadaşım
    G: Anneniz nerede çalışıyor (Annemi sponsor gösterdiğim için)
    B: ........'da çalışıyor
    G: Ne iş yapıyor
    B: Yönetici asistanı
    G: Vizeniz onaylanmıştır
    B: Teşekkürler kaç güne gelir?
    G: 1 haftaya
    B: Tamamdır iyi günler.

Elimde getirdiğim bir tomar belgenin birine bile bakmadı. Gerçekten de konsolosluğun sitesinde söyledikleri 3 belge dışında bir şeye bakmadılar doğru söylüyorlarmış; DS-160 onay sayfası, 1 Adet Foto, Pasaport. Sonradan düşününce şu açıdan mantıklı geldi, getirdiğimiz belgelerden barkodlu olanlar dışında hepsi sahte veya üzerinde oynanmış olabilir, ıslak imzalar kaşeler dahil. Adamların muhtemelen onu kontrol edebilecek yetkisi de vakti de yok. Zaten belge eksikliğinden red vermiyorlar anladığım kadarıyla, tamamlamanızı istiyorlar genelde bir iki saat içinde. Bence profile bakıyorlar siz mülakata gelmeden de sonuç aşağı yukarı bellidir diye düşünüyorum. Bana sorduğu neredeyse her soru önündeki DS160ta yazıyordu çünkü.

Ertesi gün vize statüme baktım "Approved" görünüyordu, altında da vizemin konsolosluk görevlisi tarafından kabul edildiği ancak şuanda ikinci bir onay daha beklediği ve hala reddedilme ihtimali olduğu yazıyor bu statü durumunda. Vizenizin basılma durumunda da "issued" olarak güncelleneceği yazıyor. Ancak mülakatın ertesi günü benim pasaportumun kargoya teslim edildiği mesajı geldi statu hala "Approved" dururken. Pasaportum vizem basılmadan geliyor olabilir mi "Issued" olmadan yollandığı için. Bu konuda bilgisi olan dönüş yapabilirse çok sevinirim.

Edit 2 **** Pasaportum cuma günü vize durumum "Approved" iken kargolanıp Ankara'dan İstanbul'a gelmiş olmasına rağmen, Pazartesi günü vize durumum daha yeni "issued" a döndü, aynı durumu yaşayanlar varsa endişelenmeyelim... CEAC anlık güncellemeyebiliyormuş demek ki en azından non-immigrant vizeleri.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

50

42.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

434.1k

| | | |