Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @gorkemarda1907 tebrikler, Amerika'da bol şans

• @salsalonia tebrikler, vizeniz hayırlı olsun

• @BakeLf tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun

• @Byz tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun. Amerikadaki hayatınızda mutluluklar

• @ercoo tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun. Amerikada bol şans

• @onrslnyrk vizenizi şimdiden tebrik ederim. Evrak ulaştığında vizeniz basılacaktır. (Sizin deneyiminiz üzerine pratik bir bilgiyi aktarayayım eğer girişinize bu şekilde izin verilmezse kapı önünde sizden sonra mülakata girecek kişilere evrağınızı teslim etmesi için ricada bulunabilirsiniz. Gelecek mülakatlarda böyle bir sorun yaşanırsa daha önce denenmiş bu yöntemi uygulayabilir)

Fakat bir tavsiyede bulunayım eksik evrağınızı ais kaydı yaparak zarfın üzerine IV UNIT DİKKATİNE yazarak tekrar gönderin.Ais kaydı yapmadan evraklarını ulaştırıp vizelerini alanlar olduğunu gördüğümüz gibi bu prosedürleri yapmayıp evrakları vize basacak birime geç ulaşan kişilerin deneyimlerinide gördük. Aşağıdaki başlığın ilk iletisindeki eksik evrak bölümündeki Spoiler butonuna basarsanız işlemin nasıl yapılacağı anlatılıyor.

FY2023 & FY2024 Background Check & NNCP (AP durumu / İdari işlem) https://yesilkartforum.com/forum/post/305805

• @Koraycerah tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun

• @Muhtaradana

Merhaba,

Normalde dışarı çıkmamız için bir kağıt veriliyormuş fakat bizim bundan haberimiz yoktu ve sorduğumuzda da bu şans bize tanınmadı. Evrak unutup çıkıp alıp giren Baki bey vardı ve iki kez izin verilmiş kendisine. Bizim tamamen sorduğumuz kişinin uğraşmak istememesiyle alakalıydı. Tabi bu heyecanla arabaya atlayıp en yakın kırtasiyeye gidip evrağı arşiv kayıtlı çıkarıp bir tane de zarf alıp içine koyup en yakın ptt olan çukurambar ptt şubesine giderek teslim ettik. Sonra hızlıca konsolosluğa geri geldik ve ais kaydı yapmamız gerektiğini uğur bey ve mülakata giren mustafa bey bize hatırlattı. Hemen geri giderek zarfı alıp ais kayıt yaparak gönderecektik ki gerek yok sorun olmaz evrak bu şekilde de gider denince uğur bey tarafından bizde evrağı bi daha geri almadık. İçinde pasaportlarımız yoktu zaten sadece evrak vardı belkı bu nedenden dolayı problem olmaz diye düşündük. Şuanda evrak henüz dağıtıma çıkmadı biz üzerine IV UNIT DIKKATINE seklınde yazmıştık zarfa ve gönderiyi bireysel değil de konsolosluğun müşteri numarası üzerinden oluşturduk, bireysel olursa almazlar belki diye.

Pazartesi günü de evrak ulaşmamış olursa ais kaydı yaparak tekrar göndereceğim.

Uyarınız için teşekkür ederim.

• @istanbull tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun

• @KALYENTE11 tebrik ederim, vizeniz hayırlı olsun. Amerikadaki hayatınızda mutluluklar diliyorum

• @Muhtaradana

Evrağı içeri girecek olan kişilere teklif etmek aklıma geldi fakat zorlamanında bazen ters teptiği durumlar olduğunu okumuştuk ve normalde içerde de başka birisine sorarak bu izini alabilirdim ama o an ki heyecan ile 2 kez sordum yine de olumsuz oldu tamamen şanssızlık.. içeri girecek olan arkadaşlar zaten hepsi heyecanlı ve bu evrağı almayı kabul etmeyebilirlerdi o nedenle kimseye teklif etmedim.

• @onrslnyrk evet maalesef her mülakatta bu konuda farklı bir tecrübe görebiliyoruz. Dediğiniz gibi tamamen muhatap olduğunuz konsolosluk görevlisinin insiyatifinde. Neredeyse her sene yeni kişiler eklendiği için bu prosedürü bilmiyor olabilirler. Ama sorun değil sadece evrağın onlar tarafından teslim alındığından emin olun yeterli. [email protected] ve göçmen vize soru formundan https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/contact-immigrant-visa-section-tr/ evrak konsolosluğa ulaştıktan birkaç gün sonra teslim alıp almadıklarını sorun lütfen.

• ⭐⭐⭐

@onrslnyrk bu deneyimi yeni okudum. Sağlık bakanlığından gelen cevap Türkiye’nin özeti gibi olmuş. Yepyeni hayatınızda bol sancısız bi süreç diliyorum. Tebrikler 🎉

• @waterman

Çok teşekkürler, umarım hepimiz aynı şekilde sorunsuz bu süreçlerimize dahil oluruz 🙂

• 3 Kasım mülakat deneyimimiz:
    Sabah 9:15 te olan randevumuz için 8:30 gibi elçiliğin önüne aracımız ile gittik. Elçiliğin bulduğu sokakta araba park etmek için bir çok yer var yol kenarında. Daha sonra yanımıza sadece gerekli evraklarımızı alıp( cüzdan, saat, çanta tarzı hiçbir şey almadık) elçilik önüne gittik. Orada randevu saatinize göre güvenlikler sizi çağırıyor. Mesela 8:45 te randevusu olan var mı diyor sizin randuvunuz o saatteyse görevlilerin yanına gidiyorsunuz ve pasaportlarınızı alıyor. Sonra sizden soldaki kapıdan içeri girmenizi istiyor. O sırada pasaportunuzu size geri veriyor. Xray cihazından geçtikten(yanımızda sadece araba anahtarı vardı ve onu da kontrol etti) sonra mülakat yapılan yere ilerlemek için elçilik içindeki bahçeden geçiyorsunuz ve ikinci bir kapıdan giriş yaptıktan sonra mülakat olan yerlere geliyorsunuz. Bu kapıdan girişte solunuzda bir bankonun arkasında 3 görevli var. 1 tanesine gidip pasaportunuzu verip Green kart görüşmeniz olduğunu söylüyorsunuz. Görevli pasaportumuza bir bakod yapıştırıyor. Ardından parayı ödemek için bankonun önündeki gişelere gitmemizi söylüyor. Bu aşamada sadece 1 kişinin gitmesini istiyorlar. Eşim ödemeyi yaptı.(Burada kritik bir hadise var; ödeme yaparken kaç kişi için ödeme yapacağınızı söylemezseniz sadece Green Card çıkan kişi için ödeme alıyor. Aileniz kaç kişi ise hepsinin pasaportunu vermeniz lazım) Ben de mülakatların yapıldığı kabinlerin önündeki sandalyelerde oturmaya gittim. Bu arada ödememizi kredi kartı ile yaptık. Banka kartı kabul edilmiyor. Ben beklerken eşim yanıma geldi. Ona bir sıra numarası ve ödemeyi yaptığımıza dair fiş vermişler. Sıra numaramız yandı ve kabinlerden birine gittik. Türk bir hanımefendi bizden evraklarımızı istedi. Police sertifikaları, doğum belgesi, eşimin diploması fotokopisi ve orjinali(yüksek lisans diplomasını verdik sadece), banka dökümanları, vize ücret fişi, evlilik cüzdanı fotokopileri ve aslı, benim daha önce Amerika vizem vardı o pasaportumu. Mailde yazandan başka ekstra hiçbir evrak istemediler. Sonra yerimize oturmamızı istedi hanımefendi tekrardan ve ikinci kez aynı sıra numarasının yanmasını bekledik. Bu arada evrakları alan hanımefendi İngilizce bilip bilmediğimizi sordu. Biz bildiğimizi fakat mülakatı Türkçe yapmak istediğimizi söyledik. Tamam dedi. İkinci defa sıramız geldiğinde, Türkçe bilen yabancı bir görevliyle konuşmaya başladık. Önce sağ elimizi kaldırarak yemin ettik, ardından parmak izi verdik. Sonra görevli belgelerimizi kontrol etmeye başladı. Kontrol sırasında vize ücretinin 1 kişi için ödendiğini farketti. Bana ödeme yapıp yapmadığımı sordu. Ben de eşim benim için yaptı dedim. İlk aşamada eşim ödeme yaparken 2 pasaport vermesine rağmen görevli tek vize ücreti kesmiş, biz de farketmemiştik. Mülakatı yapan adam sorun değil mülakata devam edelim sonra ödeyip gelirsiniz dedi. Görevli ne iş yaptığımızı sordu. Ardından nerede yaşamak istediğimizi. Biz Florida dedik. Neden Florida dedi. İkimiz de havacılık sektöründe çalıştığımız için Florida da rahat iş bulabileceğimizi söyledik. Evet doğru bir tercih diyip güldü. Ardından tebrikler vizenizi onaylıyorum dedi. Toplamda mülakat süreci 2 dk ya sürdü ya sürmedi. 🙂 biz de kalan vize ücretimizi ödeyip fişi ve pasaportu görevliye teslim ettikten sonra elçilikten ayrıldık. 4 kasımda Ptt den mesaj geldi. ADB elçiliğinden kargonuz var şeklinde. 5 kasımda da pttden kargonuz subemize ulaşmıştır mesajını aldık fakat haftasonu olduğu için henüz alamadık pasaportlarımızı. Bu süreçte bize yardımcı olan Uğur beye ve admin arkadaşlara çok teşekkür ederiz. Telegram üstünden hemen onlara ulaşabilmek, sorularımıza cevap alabilmek bizi süreçte çok rahatlattı. Çok güzel bir ailenin içinde bulduk kendimizi:)

• ⭐⭐

@Carl Tebrikler , yeni hayatınızda mutluluklar.

• ⭐⭐⭐

@Carl Tebrikler. Yeni hayatınızda mutluluklar. Şans sizinle olsun.

• @Carl Tebrikler yeni hayatınızda başarılar dilerim

• ⭐⭐⭐

@Carl hayırlı uğurlu olsun

• 3 Kasım Mülakat Deneyimim ;
    Sabah 10:00 da olan randevum için saat 8:45 gibi elçilik önündeydim. (navigasyon eski adrese götürebiliyor bu konuda dikkatli olunmalı ) .Etrafa baktığımda otopark ve cafelerin olduğunu gördüm . bu rahatlıktı. Babamla beraber olduğumuzdan tüm eşyalarımı kendisine verdim , dosyamı alarak sıraya girdim. toplamda 30-40 kişi vardı. ve yaklaşık yarım saat bekledim (randevu saatine göre içeri alıyorlar ), girişteki güvenlik arkadaşlar pasaportumu alıp sisteme girdiler ve içeri alındım. Xray cihazından geçerek ana binaya girmiş bulundum . bu durumda ister istemez bir şaşkınlık ve stres oluşuyor ...
    daha sonra 330 usd doları ödemek için sıraya girdim ve ödedim (dolar götürmeniz tavsiye edilir) kur birimleri farklı . daha sonrasında bana sıra numarası verdiler ve sıradaydım sıra numaram ise
    I 95 ti . yaklaşık 30 dakika herkes gibi sandalyede oturup bekledilkten sonra numaram yandı. Türkçe konuşan bir Hanımefendi bankosundaydım,
    sırasıyla evraklarımı istedi.

1-diploma aslı fotokopi
    2-adli sicil kaydı vukaatlı ( e- devlet )
    3- vukaatlı nufus kayıt örneği ( e- devlet )
    4-askerlik durum belgesi ( e- devlet )
    5-2 adet fotoğraf
    6- mali gelirler ( dolar hesabı, imza sirküleri, araç ruhsat fotokopi )
    7-sağlık raporu

evraklarımı verdikten sonra ingilizce biliyormusunuz diye sordu. Ben de az biliyorum Türkçe olursa sevinirim dedim. Tamam diyerek numaranız tekrar yanacak dedi , tekrar bekleyişe geçtim. yaklaşık 10 dkka sonra numaram yandı ve bu sefer başka bir bankoya geçtim . Bu sefer de
    uzun boylu türkçe bilen ama şivesini belli eden güler yüzlü Beyfendi ile karşı karşıyaydım.
    gülümsedi ve bende günaydın dedim .
    sağ elimi kaldırıp yemin ettik beraber. sol ve sağ elimden parmak izi alıp bir kaç soru sordu,

• hangi eyalete gideceksiniz ?
      -ingilizceniz nasıl ? ( orada çok hızlı öğreniceksin dedi ve motive etti )
    • ne iş yapacaksınız ? ( babamın kuzeni var beraber çalışacağız )
      -daha önce yabancı bir ülkede bulundunuz mu ? ( Evet ! Almanya, teyzemin yanına gitmiştim)
      bu sorulardan sonra tamam vizenizi onaylıyorum dedi ve 1 hafta içinde pasaportunuz elinize ulaşır dedi ..

Böylelikle 6 aydır verdiğimiz savaş bitmiş oldu ve rahatladık .
    umarım herkes bu anı yaşar ... Ben burdan @gucarslan ve @Erkan-Gürsoy arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum . Gerçekten bilgili ve yardım severler .
    Şansınız bol olsun ...

Benzer Başlıklar

• 296
  • 516
  • 3439
  • 89
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |