Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Hayırlı olsun darısı biz bekleyen kişilerin başına inşallah

• ⭐⭐

@Celikkan Tebrikler , Vizeniz hayırlı olsun.

• @Celikkan hayırlı uğurlu olsun tebrikler !

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Celikkan sizi ve ailenizi tebrik ediyorum, abd'deki hayatınızda bol şans ve huzur diliyorum.
    yolunuz açık olsun.

• Herkese merhaba,
    Öncelikle kurayı kazanan ve vizelerini alan tüm arkadaşları tebrik ediyorum.
    Uzun bir süre bekledikten sonra, sıra numaram yüksek olduğu ve Ankara yavaş olduğu için araştırma yapmaya başladım.
    Bu süreçte Yeşilkartforumun ne kadar kıymetli bir hazine olduğunu keşfettim.
    Öğendğim kadarıyla dosya taşıma yapabiliyorum.
    Dosya taşıma konusunda kafama takılan sorular var.
    Bazı arkadaşlar viyanaya taşıabilmişler. Taşıma işlemi talebi için email atarken Viyana (veya başka ülke) için oturum ve vize durumlarından bahsettilermi? Direk olarak kısaca dosyamı taşımak isyiyorum demek yeterlimidir? Eğer mümkünse bu bağlamda bir mail taslağı paylaşabilirmisiniz.

• ⭐⭐

@Celikkan Vizeniz hayırlı olsun, tebrikler 👏

• @berkgüney vizeniz hayırlı olsun

• @Celikkan vizeniz hayirli olsun

• @datanist merhaba. Evet, muamma olarak görme sebebim buradaki yorumlar ve mülakat sorasında görevlilerin genellikle “başka bir ülkede 6 aydan uzun süre kaldınız mı?” Diye sormaları idi. Neden böyle sorduklarını hala anlamış değilim ama DV lottery bilgi sayfasında, eğer ikametgahınız o ülkede değil ise orada 1 yıldan uzun süre kaldıysanız o ülkeden polis belgesi almalısınız deniliyor. 6 ay kuralı ingiltere için (bunun bilgisini sayfada göremedim ama öyle deniyor) ve hala o ülkede ikamet eden tc vatandaşları için geçerli. Sizin de bilginiz bu şekilde öyle değil mi?

• Viyana oturumsuz green card kazananlara mülakat veriyor anladığım kadarıyla (shengen vizesi olmayan bazı kişiler) sağlık muayene evraklarını shengen konsolosluguna göstererek shengen vizelerini almışlar forumda bu şekilde net bir bilgi edinemedim kimse tam olarak anlatmamis Viyana slotları dolu şu anda mülakat vermiyorlar ilerleyen tarihlerde tekrar denenir çok gizli bilgi paylasmayin 🙂

• @coptenfirlayankedi Direkt schengen vizesi alıp sonra viyanaya mail atsak ne derler acaba?

• Merhabalar hersekese,17 Mart Londradaki mulakat deneyimimi ve 17 Subat saglik muayenesini buradan paylasmak istiyorum.

Oncelikle bu forumu kuran,yoneten ve devam ettiren herkese tesekkuru bir borc bilirim. Iyiki varsiniz.

Saglik Muayenesi:

Londradaki saglik muayenesi Londra konsoloslugunun yonlendirdigi visamedicals'da yapiliyor. Sitesine girip genel bir bilgi aliyorsunuz daha sonra, visamedicals'i arayarak booking yapiyorsunuz.
    --Engec mulakata 2 hafta kalaya kadar gelmenizi soyluyorlar telefonda. Booking'i yaptiktan sonra, size bir email gonderiyorlar telefonda gorusmesinden sonra, yaninizda getirmeniz gereken belgeler icin muayeneye giderken.
    --Pasaport, 4xfoto, Polis Sertifkasi fotokopisi, Asi sertifikalari, GP summary health record, medical questionare formu, DVlottery kazandi belgesi isim soyisim sira numarasi yazan, varsa diger saglik problemlerinizle ilgili bilgi ve belgeler isteniyor.
    Note: Ingilizcenizin yeterli seviyede olmasi bekleniyor. Disardan Professional/Sertifikali tercuman tutabiliyorsunuz, oncesinde bilgi vermeniz gerekebilir.

Muayene gunu tam saatinde sizin iceri gelmenizi istiyorlar, belgelerinizi verdikten sonra, size detayli bir saglik formu verip doldurmanizi istiyorlar, herhangi bir saglik probleminizin olup olmadigi bilgisini almak icin anket doldurur gibi tikliyorsunuz.(Kizamik oldun mu, sarilik oldun mu, kalp problemin var mi, ameliyat oldun mu vs...). Bekleme salonuna gecip kendiniz dolduruyorsunuz bu formu. Formu doldurunca teslim ediyorsunuz.
    Daha sonra adinizi cagiriyorlar, ilk ciger filmi cekiliyor, sonra hemsireyle eskiden oldugunuz asi kayitlariniz hakkinda konusuyorsunuz, elinizde asi kayitlariniz yok ise ki genelde yok kovidler haric, size burda eksik olan butun asilari yapiyorlar. Tam sayisini hatirlayamiyorum bana birkac tane asi yaptilar kovid haric.
    Insan bi an tedirgin olmuyor degil bukadar asiyi tek seferde yiyince... Bu arada asi basina £50-60 civari para kesiyorlar.
    Daha sonra, doktor sizi cagiriyor, bir guzel doldurdugunuz formun uzerinden geciyor, bir kac genel sorular soruyor sizi anlamak adina sohbet eder gibi, genel fiziki ve goz muayenesini yapiyor. Bir yerde kan orneginizi de aliyorlar ve sizi odemeye yapmaniz icin kasaya ugurluyorlar. Yetiskin ucerti £350+yapilan asilar, odeyip kendinize geliyorsunuz.

Mulakat:

Yagmurlu bir Londra sabahinda uyanmistim ve nihayetinde o beklenen gun gelmisti.

--Tavsiye edilen 30 dk oncesinde konsoloslugun onundeydim, metroyla gittim ulasim kolaydi. Giriste kucuk bir kiosk'ta 2 bayan sizi karsiliyor.
    --ECS belgenizi isteyip listeden adiniz kontrol ediyorlar.
    Sonrasinda guvenlik girisine yonlendiriliyorsunuz, uzeriniz kisaca araniyor, telefonunuz kontrol ediliyor, yanimda sadece cuzdan, anahtar, telefon ve dosyam ile gitmistim.
    Guvenlikten gectikten sonra ana binaya yonlediriliyorsunuz bahce/outdoor bir alandan gecip.
    Ana binanin girisinde sizi tekrar bir front desk karsiliyor ve onlara yesil kart icin burda oldugunuz soyluyorsunuz.
    -- Ve onlarda pasaportunuza bir sira numarasi yapistirip, size ust kattaki yesil kart giselerini tarif edip yonlendiriyorlar, asansorden cikinca cift sol yaparak yesil kart gise bolumune varacaginizi soyluyorlar.
    Burada yesil kart icin geldiginizi belirtmeniz gerekiyor cunku ust katta baska giselerde var, yesil kartinki ayri, karisiklik cikmamasi adina.

Tam asansorden cikiyorum, hop karsimda kucuk bir coffee bar var, biraz etrafima bakarken sag neresi sol neresi derken, bir bakiyorum coffeeci abla hemen olaya mudahil olmaya calisip beni sag tarafa yonlendirmeye calisiyor.
    Belliki yardimci olmak istiyor, icimden "hang on a minute" diyip pardon "one minute!" diyip, bana asagidan danismandan cift sol dediler diyip sola gidiyorum.
    Sonra ilerde solda gorevliye benzeyen bir abi genel bir organizator gibi birisi dolasiyor, abi siz yetkili bir abiye benziyosunuz diyip derdimin yesil kart oldugunu anlatiyorum, o da bana gel kardesim surdan hemen sol yap diyor karsida giseler, solu duyunca bir seviniyorum, asagidan da sol demistilerdi diyorum.
    Ve giseleri buluyorum bir an seviniyorum, baktim herkes bekliyor, ben de kendime bir koltuk bulup basliyorum beklemeye.

Ama icimde bir kurt acaba dogru yerdemiyim, benim sira numaram neden LCD ekranlarda gozukmuyor, benim neyim eksik derken, dayanamayip gozume kestirdigim yogun olmadigini gordugum kahvesini icen bir memura yaklasip " execuse me ma'am " benim numaram niye ekranlarda yok acaba diyorum.
    Tabi o an kafamda Kemal Sunal'in sen gel me lan a*i sahnesi gelir gibi oluyor :).
    Memur abla sakin ol sampiyon dercesine bana bakip, yerime gecip yetire kadar beklersem benim de numaramin gozukecegini ve ozaman cagrilacagimi soyluyor, boylece rahatliyorum ve kafamdaki kurtlari dagitiyorum.

Tam o sirada benim sira numarasi yaniyor ve iste o beklenen an geldi diyorum, gunlerdir stresli bekledigimiz mulakata beni cagiriyorlar.
    --Memur bey, benden pasaportumu, fotografimi ve tek tek gerekli evraklari istiyor once, evraklari tek tek veriyorum (forumda yazan klasik evrak listesinin hepsini veriyorum orjinallerini ve turkce olanlarin yeminli tercumelisiyle birlikte).
    -- Parmak izi aliniyor, Amerikaya tahmini girisimi soruyor.
    Not: Banka dokumu yanimda olmasina ragmen banka dokumunu istemediler.
    -- Beni daha sonra yandaki giseye yonlendirip odeme yapmami istiyor, yandaki gisede 330 dolar oduyorsunuz, kredi karti da kabul ediyorlar.
    --Odemeyi yaptiktan sonra tekrardan beklememi soyluyorlar, sira numaramin tekrardan LCD ekranlarda gozukmesini bekliyorum.

-- Sira numarasi aktif oluyor tekrardan ve soylenen gise numarasina gidiyorsunuz.
    Iste beklenen asil mulakat geldi diyorum kafamda onu sorarsa boyle cevap veririm, bunu sorarsa soyle cevap veririm gibi gibi pratikler yapiyorum…
    -- Vize memuru once yemin etmemi istiyor, yemin ediyorum, tekrardan parmak izimi aliyor, heralde kontrol amacli ayni kisi olup olmadigima dair.
    -- Evli olup olmadigim teyit edilidi, hangi ulkelerde yasamadigim teyit edildi, daha once USA’ya gidip gitmedigim soruldu, nereye gidecegimi sordu, ve vizeniz onaylanmistir dedi.
    Bi an sasiriyorum tabi burda bukadar kisa surecegini hic tahmin etmiyordum. Sapsal bir tebessum ile tesekkur edip ayriliyorum.
    Icimden okadar hazirlandik diyorum mulakat 1-2 dakika suruyor… Aklimda seninle bir dakika umutlandiriyor beni sarkisi calmaya basliyor tabi o an… 🙂

Yazimda aralarda birazcik da mizah olsun istedim, gergin anlarda bir tebessum ettiribildiysek ne mutlu bize, isteyen herkese, kismet olmasi dilegiyle 🙏

• ⭐⭐

@zem_nod5 Hayırlı uğurlu olsun, çok tebrik ederim👏

• ⭐⭐⭐

@zem_nod5 vizeniz hayırlı olsun, amerikada bol şanslar

• ⭐⭐

@zem_nod5 vizeniz hayırlı olsun. Yeni hayatinizda mutluluklar

• @zem_nod5 vizeniz hayırlı olsun. Yeni hayatınızda bol şans diliyorum.

• @karaçay Ben gecmiste 10 ay Italya’da ve 6 ay Hollanda’da bulundum. Mulakat sirasinda bu ulkelerden police certificate istenmedi.

• @zem_nod5 vizeniz hayırlı olsun, tebrikler.

• @zem_nod5 Tebrikler , vizeniz hayırlı olsun. Yeni yaşantınızda sağlık , huzur ve başarı diliyorum.

• ⭐⭐

@zem_nod5 Tebrikler , Vizeniz hayırlı olsun.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

115

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.0k

| | | |