Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar Deniz Astsubaylığını bitirip SAT komandoluğuna başvurup ve bitirmiş olan bir SAT komandosu başvurabilir mi?

• @enestalha, içinde söyledi: SAT Komandosu Eğitimi almış birisi GC'a başvurabilir mi?

Arkadaşlar SAT komandosu olan birisi GC'a başvurmasında bir sıkıntı olur mu?

Başvurabilir.

• ⭐⭐⭐⭐

@enestalha Sorunu bekleme odasında @crazycells Başvurabilir diye cevaplamıştı. Takip edip gereksiz başlık açmasan iyi olurdu.

• Kaldı ki eğitimi almış birisini geç, aktif görevdeki birisi bile başvurabilir. Neden olmasın ki, başvuru şartlarında yok öyle bir şey.

• @enestalha Başvuru koşulları arasında öyle bir şey yok. Lakin, (inşallah) kazandıktan sonra dolduracağın DS-260 formunda, "Askerlik yaptın mı?", "Silah eğitimi aldın mı?", "Patlayıcı eğitimi aldın mı?" gibi sorular var. Hepsine "Evet" cevabı vereceğin için, mülakatta, görevlinin sana detay sorma ihtimali yüksek olacaktır diye düşünüyorum. "Meslek olarak askerdim. Şu sebepten ayrıldım", "Çatışmaya katıldım / katılmadım", vs gibi cevaplarını şimdiden hazırlamaya başla derim. İzleyeceği yolu bilemem. Ama olur da, vizeyi cebine koyarsan, Amerika'daki işin de hazır. Gideceksin bir Naval Recruitment Office'e. "Türkiye'de (bir NATO ülkesi) Naval Petty Officer School bitirdim. SEAL Training aldım" diyeceksin. Arleigh Burke'lerle dünyayı dolaşacaksın. Sözleşmen bitip, pasaportunu cebine koyunca (askerlik yapmak, pasaport sürecini de hızlandırır), Blackwater ve muadillerinde her türlü yurt dışı kontrat işi bulursun; yurt içinde her türlü silahlı güvenlik işi yaparsın; atış eğitimi verirsin; poligon, silah dükkanı, vs açarsın; elinden geliyorsa gunsmith'lik yaparsın. Amerika'da en geçerli ve asla ölmeyecek meslekler... İyi yaparsan, iyi de para kazanırsın. Mis... Yerinde olmak isterdim doğrusu...

• @kingocali Bilgilendirici mesajın için çok teşekkür ederim.

• @ibrahimasar Görmemiştim kusura bakmayın. Ama bu durum ve buna benzer durumlar için güzel bir başlık oldu.

• @enestalha Bir SEAL'ın yetiştirilmesinin Amerikan devletine maliyeti 500.000 Dolar; onu görevde tutmanın Amerikan devletine maliyeti senede 1 milyon Dolar. Güvenlik konusunda sorun çıkarmazlarsa, sen, Amerikan devletinin gözünde, 3 üniversite bitirmiş benden daha kalifiyesin. Senin birikimine sahip, üstüne bir de Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde görev yapacak bir veteranın, sözleşmesinin sonunda, şeriflik, polislik gibi law enforcement işi bulması da daha kolay olacaktır. Onu da söylemeden geçmeyeyim. USMS, DEA, DSS, FBI, CIA gibi federal işler konusunda, naturalized citizen olacağın için, çok emin değilim. Security clerance'ta sorun çıkabilir. Onu iyi araştırmak lazım. Bir başlıkta bu konunun da tartışıldığını görmüştüm. Oradan başlayabilirsin.

• @kingocali Lakin artık ordu işlerinde görev almak istemiyorsak, ne tür işler yapılabilir?

• @enestalha Valla ben senin adına heyecanlandım; biraz da kıskandım; sen pırlanta yüzüğü çöpe atmaya çalışıyorsun 🙂 Astsubay okulunda uzmanlaştığın, sivilde de işine yarayacak bir mesleki eğitimin (acil tıp teknisyenliği, gemi makineleri bakım / onarım teknisyenliği, sualtı kaynak teknisyenliği, basınçlı oda operatörlüğü, radar operatörlüğü, vs) varsa, kesinlikle onun sivil versiyonu (yer / hava ambulansında acil tıp teknisyenliği, sivil gemide bakım / onarım teknisyenliği, boru hattı inşaatlarında sualtı kaynak teknisyenliği, hastanede basınçlı oda operatörlüğü, hava trafik kontrolörlüğü, vs). Amerika'da iyi yaşayacaksan, illa kalifiye işte çalışacaksın. Donanmada bir sözleşme dönemi geçirmek, yukarıda saydığım mesleklerin lisansını alma zorunluluğunu da ortadan kaldırabilir / kolaylaştırabilir. Zira, yukarıdakilerin tamamı, sertifikasyon gerektiren meslekler. Astsubay okulu diplomanın, orada denkliği olmayabilir. Ama o da yok ya da onu da istemiyorum dersen, Türkiye'deki eğitimi beş para etmeyen biz ölümlülerle beraber, Uber'den, Lyft'ten, Amazon Flex'ten başlayabilirsin 🙂 (Gidebilirsem) Ben sanırım, silahsız güvenlik görevliliği (California Guard Card'ım, FBI'da kaydım var) ya da paketleme elemanlığından, ya da gittiğim yere göre (muhtemelen New York), her ikisinden birden başlayacağım. Ama naçizane, benim tavsiyem, bir birikimin varsa, onu kesinlikle kullanmalısın. Amerika zor bir yer. Onu kolaylaştırabilen tek şey de, geçmişinde, Amerika'da işine yarayabilecek bilgi ve beceriler biriktirmiş olmak.

• @kingocali Dostum, bu benim için değil. Tanıdığım bir kişi için. Ben oyun geliştirme işleri ile uğraşıyorum, daha 18 yaşındayım. Tanıdığım kişi ilgilenmemi istedi onun sorularını soruyorum aslında 😃 Ama verdiğin tüm bilgiler için teşekkür ederim.

• @enestalha Tamam canım. Muhatabı kimse, ben ona çemkiriyorum 🙂 Sen alınma üstüne. Ama ona da söyle, akıllı olsun 🙂 Millet Amerika'da tutunabilmek için yırtınıyor. Seninkinin cebinde birinci sınıfa bilet var. Yok, onu yapmam; bunu istemem 🙂

• @kingocali Demekki fazla kan görmek insana yetiyor 😃

• @enestalha Sırtında kürkü, elinde süs köpeğiyle arabasına binen mor saçlı teyze "Seni çağıralı yarım saat oldu. Neredesin sen?" dediğinde, kapıyı sararmış iç çamaşırıyla açan kel, göbekli abi "Pizzamı 31 dakikada getirdin. Para mara yok" dediğinde, parmak arası terlikli, 18 yaşında üniversite bebesi "Getirdiğin 30 yumurtadan biri çatlak çıktı. Bahşiş mahşiş yok" dediğinde, Fransız turist "Ben İtalya'da cappuccino içtim. Bu bildiğin bulaşık suyu. Çabuk bunu al, geri götür" dediğinde, kan görmek yetmiş mi, yetmemiş mi; göreceğim ben onu 😃

• @kingocali Ölüm görmek veya kendi çıplak ellerinle birilerini öldürmek psikolojik olarak daha fazla zarar verebilir diye düşündüm neyse canım banane 😃

• @enestalha Ömrümde ilk ve son defa, Amerika'da müşteriyle doğrudan muhatap olmamı gerektiren işlerde çalıştım. İnsanlardan nefret ettim. 2007'den beri, her gün evim dışında bir yere gitmemi gerektiren işlerde çalışamıyorum. Beni bekleyen hazır bir destek sisteminin bulunduğu New York'tan giriş yaptıktan sonra, Alaska'ya yerleşmeyi düşünüyorum. Söyleyeceklerim bu kadar 😃

• soruya cevap evet.

@kingocali, içinde söyledi: SAT Komandosu Eğitimi almış birisi GC'a başvurabilir mi?

@enestalha Başvuru koşulları arasında öyle bir şey yok. Lakin, (inşallah) kazandıktan sonra dolduracağın DS-260 formunda, "Askerlik yaptın mı?", "Silah eğitimi aldın mı?", "Patlayıcı eğitimi aldın mı?" gibi sorular var. Hepsine "Evet" cevabı vereceğin için, mülakatta, görevlinin sana detay sorma ihtimali yüksek olacaktır diye düşünüyorum. "Meslek olarak askerdim. Şu sebepten ayrıldım", "Çatışmaya katıldım / katılmadım", vs gibi cevaplarını şimdiden hazırlamaya başla derim. İzleyeceği yolu bilemem. Ama olur da, vizeyi cebine koyarsan, Amerika'daki işin de hazır. Gideceksin bir Naval Recruitment Office'e. "Türkiye'de (bir NATO ülkesi) Naval Petty Officer School bitirdim. SEAL Training aldım" diyeceksin. Arleigh Burke'lerle dünyayı dolaşacaksın. Sözleşmen bitip, pasaportunu cebine koyunca (askerlik yapmak, pasaport sürecini de hızlandırır), Blackwater ve muadillerinde her türlü yurt dışı kontrat işi bulursun; yurt içinde her türlü silahlı güvenlik işi yaparsın; atış eğitimi verirsin; poligon, silah dükkanı, vs açarsın; elinden geliyorsa gunsmith'lik yaparsın. Amerika'da en geçerli ve asla ölmeyecek meslekler... İyi yaparsan, iyi de para kazanırsın. Mis... Yerinde olmak isterdim doğrusu...

ne yazayim bilemedim... 🙂 you made it seem like a cakewalk. baska ulkenin ozel kuvvetlerinde hizmet ettiyse clearance almasi cok zor. mandatory service'ten farkli bi sey cunku o. hele ki turkiye dusunulenin aksine -NATO ulkesi olmasina ragmen- sikintili olarak gorunen bi ulke ozellikle son 10 seneki inisli-cikisli ABD iliskilerinden dolayi.

• @tfnsylmz 2003 Ağustos'unda, San Diego'da, okulun kariyer fuarında, Army standına gittim. Çavuşa "Vatandaş değilim. Permanent resident değilim. Ama Irak'a giderim. Adam lazım mı?" diye sordum. O zaman Irak'ta bir sene sağ kalana vatandaşlık veriyorlardı. Kartını bulabilirsem, çavuşun ismini de paylaşırım. "Alien number'ın var mı?" diye sordu. "Var" dedim. "Kaç pound'sun?" diye sordu. "350" dedim. "80 pound ver, gel" dedi. OPT'min kalan 10 ayında 80 pound veremeyeceğimi düşündüğüm için, gitmedim (Sonra, 2012'de, Fransız Yabancılar Lejyonu'nun fitness testine hazırlanırken gördüm ki, meğer 80 pound'u, 8 ayda verebiliyormuşum. Yazık olmuş. Merak edenler için, önce annem, sonra halam öldü. Babam hayatta tek başına kaldı. Onu bırakıp, Fransa'ya da gidemedim).

Arkadaşın kelime seçimine dikkat ediyorum. Gerek bu başlık, gerek soruyu ilk kez sorduğu diğer başlıktaki iletilerinde ısrarla "SAT komandosu eğitimi almış" yazıyor ("Türkiye'de SAT komandosu olan", "Türkiye'de SAT komandoluğu yapmış" yazmıyor). Bunların bana düşündürdüğü her şey spekülasyona gireceği için, düşünce sürecimi paylaşmayayım ama, ben samimi olarak, diğer arkadaşın istihdam edilebileceğine inanıyorum.

Kendileri yetiştirmediği için, kesinlikle SEAL yapmayacaklarından eminim. Ama alien number sahibi olmak ve 270 pound'un altında olmak şartlarını sağlayacağı için, Navy'de iş bulabileceğinden, hatta deniz tecrübesi olduğu için, gemide görevlendirileceğinden de %95 eminim.

Ha, almazlarsa gelsin; beraber Alaska'da silah dükkanı açalım. O bilgisini, tecrübesini getirsin; madem müşteri ilişkilerini çok seviyor, müşteriyle o muhatap olsun. Ben işin B2B kısmını halledeyim; bana ceza olarak sermayeyi de ben koyayım 🙂

• @kingocali, içinde söyledi: SAT Komandosu Eğitimi almış birisi GC'a başvurabilir mi?

@tfnsylmz 2003 Ağustos'unda, San Diego'da, okulun kariyer fuarında, Army standına gittim. Çavuşa "Vatandaş değilim. Permanent resident değilim. Ama Irak'a giderim. Adam lazım mı?" diye sordum. O zaman Irak'ta bir sene sağ kalana vatandaşlık veriyorlardı. Kartını bulabilirsem, çavuşun ismini de paylaşırım. "Alien number'ın var mı?" diye sordu. "Var" dedim. "Kaç pound'sun?" diye sordu. "350" dedim. "80 pound ver, gel" dedi. OPT'min kalan 10 ayında 80 pound veremeyeceğimi düşündüğüm için, gitmedim (Sonra, 2012'de, Fransız Yabancılar Lejyonu'nun fitness testine hazırlanırken gördüm ki, meğer 80 pound'u, 8 ayda verebiliyormuşum. Yazık olmuş. Merak edenler için, önce annem, sonra halam öldü. Babam hayatta tek başına kaldı. Onu bırakıp, Fransa'ya da gidemedim).

Arkadaşın kelime seçimine dikkat ediyorum. Gerek bu başlık, gerek soruyu ilk kez sorduğu diğer başlıktaki iletilerinde ısrarla "SAT komandosu eğitimi almış" yazıyor ("Türkiye'de SAT komandosu olan", "Türkiye'de SAT komandoluğu yapmış" yazmıyor). Bunların bana düşündürdüğü her şey spekülasyona gireceği için, düşünce sürecimi paylaşmayayım ama, ben samimi olarak, diğer arkadaşın istihdam edilebileceğine inanıyorum.

Kendileri yetiştirmediği için, kesinlikle SEAL yapmayacaklarından eminim. Ama alien number sahibi olmak ve 270 pound'un altında olmak şartlarını sağlayacağı için, Navy'de iş bulabileceğinden, hatta deniz tecrübesi olduğu için, gemide görevlendirileceğinden de %95 eminim.

Ha, almazlarsa gelsin; beraber Alaska'da silah dükkanı açalım. O bilgisini, tecrübesini getirsin; madem müşteri ilişkilerini çok seviyor, müşteriyle o muhatap olsun. Ben işin B2B kısmını halledeyim; bana ceza olarak sermayeyi de ben koyayım 🙂

Ben de ayni seyi soylemek istemistim zaten. Seal falan olamaz, Navy’e girebilir. Bu arada hala kolayca giriliyor askeriyeye ama 2003’teki gibi de degil kesinlikle cunku surge olmadigi icin o kadar da ne olursan ol gel demiyorlar.

Ama cok degerli egitimler tabi, biraz vizyonla ve ingilizceyle guzel paralar yapabilir. Ben sosyal medyada bi cok ex spec ops takip ediyorum ve cok farkli is olanaklari var.

• @tfnsylmz Her kelimesine katılıyorum. Türkiye'de SEAL eğitimi aldığını söylemesi, Amerika'da SEAL olması için değil; Navy'ye başvuran adaylar arasından sıyrılarak, işe onların önünde yerleşmesi için bir rekabet üstünlüğü. Şimdi yaşım geçti ama, geçmemiş olsaydı; benim gibi bir "walrus"ı alıp, 16 haftalık temel eğitimle, müteakip görev başı eğitimlerle ondan bir "squid" yontmaya çalışmak yerine, arkadaş gibi bir "seal"ı alıp, onu "squid" olarak kullanmaları çok daha verimli ve maliyet etkin. Ben de onu vurgulamaya çalışmıştım.

Arkadaş şiddetten uzak kalmak istemese, onun için en ideali marine (yine vasıflı asker olur, ama SEAL kadar ince eleyip sık dokumazlar) olmak ama, madem hayatında şiddet istemiyor, Navy'de koyarlar bir Arleigh Burke'e; geçirirler bir 25 mm Bushmaster'ın başına; 4 senelik sözleşmesi boyunca, tatbikatlar hariç, bir kere ateşlerse, gelsin, Alaska'da dükkan hazır 🙂

Amerikalılar, kendilerinde olmayan bilgi ve becerilere sahip olanlara çok saygı gösteriyorlar. Zaten bir tek, kendilerinde olmayan bilgi ve becerilere sahip olanlara saygı gösteriyorlar. Öyle ki, kırık / aksanlı İngilizce konuşsalar bile, kendilerinde olmayan bilgi ve becerilere sahip olanları anlamak zorunda hissediyorlar ve onlar söz konusu olduğunda, bir şekilde anlıyorlar. Malatyalı arkadaşımın Malatyalı halası, Malatya aksanıyla İngilizce konuşuyordu. Ama bizim okulun Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı olduğu için, bütün Amerikalılar, onun söylediklerinin her kelimesini anlıyordu. Ben Amerikan aksanıyla konuşuyordum. Benim söylediklerimin yarısını anlamıyorlardı 😃

Arkadaş o konuda da şanslı. YouTube'da, vs, Shayetet 13 emeklisi, İngilizce'ye dili dönmeyen ne İsrailli spec ops'çılar var, Amerika'da ne itibarlar görüp, ne paralar kazanan...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

139

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.0k

| | | |